Постанова № 36041857, 28.11.2013, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
28.11.2013
Номер справи
2а/1270/3939/2012
Номер документу
36041857
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"28" листопада 2013 р. м. Київ К/800/51751/13

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

Головуючого, суддіГорбатюка С.А. (доповідач)СуддівМироненка О.В. Мороз Л.Л. провівши у порядку письмового провадження касаційний розгляд адміністративної справи за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Алчевську Луганської області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Алчевськенергокомплект" про стягнення заборгованості за касаційною скаргою Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Алчевську Луганської області (далі - ВВД ФСС від НВВ та ПЗ України в м. Алчевську Луганської області) на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 06 липня 2012 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 28 серпня 2012 року

в с т а н о в и л а :

У травні 2012 року ВВД ФСС від НВВ та ПЗ України в м. Алчевську Луганської області в Луганському окружному адміністративному суді пред'явило позов до Товариства з обмеженою відповідальністю "Алчевськенергокомплект" про стягнення заборгованості.

Позовні вимоги обґрунтувало тим, що ВВД ФСС від НВВ та ПЗ України в

м. Алчевську Луганської області було проведено перевірку підприємства щодо правильності нарахування, своєчасності і повноти сплати страхових внесків та інших платежів до відділення Фонду за період з 01 квітня 2011 року по 31 березня 2012 року.

Згідно із попереднім актом перевірки правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду від 24 червня 2011 року № 121 станом на 01 квітня 2011 року заборгованість зі страхових внесків складала 5271,02 грн., пеня - пеня 37,22 грн. Актом перевірки від 13 квітня 2012 року №70 встановлено, що страхувальником при частковій виплаті заробітної плати 01 серпня 2011 року у загальній сумі 10055,70 грн. страхові внески до Фонду у сумі 143,10 грн. не сплачені За порушення строків сплати внесків нарахована пеня у сумі 394,52 грн. Загальна сума нарахованої до 01 січня 2011 року, але не сплаченої заробітної плати складає 43429,57 грн. Заборгованість по внескам становить 5271,02 грн.

Просило стягнути з відповідача недоїмку та пеню на загальну суму 537,62 грн.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 06 липня 2012 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 28 серпня 2012 року, позов задоволено частково.

Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Алчевськенергокомплект" (ЄДРПОУ 31417713) на користь ВВД ФСС від НВВ та ПЗ України в м. Алчевську Луганської області заборгованість по страховим внескам на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 143,10 грн.

В решті позовних вимог відмовлено за необґрунтованістю.

В касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказані рішення судів першої та апеляційної інстанцій в частині відмови в задоволенні позовних вимог про стягнення пені в сумі 394,52 грн. та ухвалити нове рішення про задоволення даних позовних вимог.

Перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ВВД ФСС від НВВ та ПЗ України в м. Алчевську Луганської області проведена перевірка правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Товариством з обмеженою відповідальністю "Алчевськенергокомплект" за період з 01 квітня 2011 року по 31 березня 2012 року, за результатами якої складено акт перевірки від 13 квітня 2012 року № 70. Перевіркою встановлено, що за результатами попередньої перевірки, оформленої актом перевірки від 24 червня 2011 року № 121 станом на 01 квітня 2011 року заборгованість по страховим внескам складала 5271,02 грн., нарахована пеня 37,22 грн. Перевіркою встановлено, що страхувальником при частковій виплаті заробітної плати 01 серпня 2011 року у загальній сумі 10055,70 грн., страхові внески до Фонду не сплачені у сумі 143,10 грн. За порушення строків сплати внесків нарахована пеня у сумі 394,52 грн. Загальна сума нарахованої до 01 січня 2011 року, але не сплаченої заробітної плати складає 43429,57 грн., заборгованість по внескам - 5271,02 грн.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог в частині стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Алчевськенергокомплект" пені в сумі 394,52 грн., суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що на момент застосування штрафних санкцій, а саме, нарахування Фондом пені згідно з актом перевірки від 13 квітня 2012 року № 70 не існувало закону, який передбачав нарахування та стягнення пені за несплату (несвоєчасну сплату) внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, оскільки з 01 січня 2011 року частина друга статті 52 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", якою передбачалось стягнення пені за прострочення сплати страхового внеску до Фонду соціального страхування від нещасних випадків із страхувальника згідно із законом, виключено відповідно до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

На думку колегії суддів такий висновок судів попередніх інстанцій є помилковим та таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства з огляду на таке.

Частиною вісімнадцятою статті 47 та частиною другою статті 52 Закону України від 23 вересня 1999 року № 1105-ХІV "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" (далі - Закон № 1105-ХІV) у редакціях, які діяли до 01 січня 2011 року, було передбачено застосування органами Фонду фінансових санкцій, зокрема стягнення із страхувальника пені за прострочення сплати страхового внеску.

Із набранням чинності з 01 січня 2011 року Законом України від 08 липня 2010 року № 2464-VІ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон № 2464-VІ) наведені вище норми матеріального права із Закону № 1105-ХІV були виключені.

У зв'язку з такими змінами у законодавстві суди попередніх інстанцій дійшли висновку про відсутність у відділення Фонду повноважень щодо нарахування після 01 січня 2011 року пені за несвоєчасну сплату страхових внесків.

Проте, такого висновку суди дійшли без урахування абзацу шостого пункту 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2464-VІ, відповідно до якого на період до повного стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 01 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 01 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Аналіз наведеної норми дає підстави вважати, що після набрання чинності Законом № 2464-VІ за органами Фонду збережено повноваження щодо застосування фінансових санкцій за несплату заборгованості по страхових внесках, яка виникла до 01 січня 2011 року.

Таким чином, висновок судів у справі, що розглядається, ґрунтується на неправильному застосуванні норм матеріального права.

Відтак, позовні вимоги ВВД ФСС від НВВ та ПЗ України в м. Алчевську Луганської області в частині стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Алчевськенергокомплект" пені в сумі 394,52 грн. також підлягають задоволенню.

Згідно з положеннями статті 225 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право змінити судове рішення, якщо у справі немає необхідності досліджувати нові докази або встановлювати обставини, а судове рішення, яке змінюється, є помилковим тільки в частині.

Керуючись статтями 220, 222, 225, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

п о с т а н о в и л а :

Касаційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Алчевську Луганської області задовольнити.

Скасувати постанову Луганського окружного адміністративного суду від 06 липня 2012 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 28 серпня 2012 року в частині відмови в задоволенні позовних вимог про стягнення пені в сумі 394,52 грн. та прийняти у цій частині нову постанову про задоволення даних позовних вимог.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Алчевськенергокомплект" (ЄДРПОУ 31417713) на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Алчевську Луганської області пеню в сумі 394,52 грн.

В іншій частині постанову Луганського окружного адміністративного суду від 06 липня 2012 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 28 серпня 2012 року залишити без зміни.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.

Судді Горбатюк С.А.

Мироненко О.В.

Мороз Л.Л.