Постанова № 36029069, 12.12.2013, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.12.2013
Номер справи
812/9755/13-а
Номер документу
36029069
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

10.1

ПОСТАНОВА

Іменем України

12 грудня 2013 року Справа № 812/9755/13-а

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Ковальової Т.І.,

при секретарі судового засідання Ворошило О.Є.,

за участю:

представника позивача - державного підприємства «Антрацит» - Шкуренко Ю.О.,

від відповідача - управління Пенсійного фонду України в м. Антрациті та

Антрацитівському районі Луганської області - не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом державного підприємства «Антрацит» до управління Пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області про скасування рішення № 1474 від 30.07.2013 року про застосування штрафних санкцій, -

ВСТАНОВИВ:

25 листопада 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов державного підприємства «Антрацит» до управління Пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області про скасування рішення № 1474 від 30.07.2013 року про застосування штрафних санкцій.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Рішенням № 1474 від 30.07.2013 року начальника управління ПФУ в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області Салітою Г.В. на підставі п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" на ВП "АРМЗ" ДП «Антрацит» накладено штраф та нарахована пеня за несвоєчасну сплату єдиного внеску.

Державне підприємство «Антрацит» вважає, що рішення управління Пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 1474 від 30.07.2013 року винесено з порушенням норм діючого законодавства та є необгрунтованим з наступних підстав.

Рішенням № 1474 від 30.07.2013 року до ДП "Антрацит" з боку управління ПФУ в м. Антрациті та Антрацитівському районі застосовані штрафна санкція та нарахована пеня за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 61934,81 грн., в тому числі штраф у розмірі 44661,45 грн., пеня - 17273,36 грн.

Ці штрафні санкції та пеня були нараховані за несвоєчасну сплату ВП "АРМЗ" ДП "Антрацит" єдиного внеску за лютий 2013 року у розмірі 446614,48 грн., термін сплати якого настав 28.03.2013 року, адже відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Згідно ч. 2 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Порядок, строки подання звіту про суми нарахованого єдиного внеску до управлінь Пенсійного фонду України та його форма встановлені Постановою правління Пенсійного фонду України від 8 жовтня 2010 року № 22-2 "Про порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі Постанова № 22-2).

Пунктом 3.1 Постанови № 22-2 страхувальники, яким є ВП "АРМЗ" ДП "Антрацит", зобов'язані формувати та подавати до органів Пенсійного фонду звіт не пізніше 20 числа місяця, що настає за звітним періодом. Звітним періодом є календарний місяць.

ВП "АРМЗ" ДП "Антрацит" було надано управлінню Пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області звіт про суми нарахованого єдиного внеску 11.03.2013р. за лютий 2013 року.

Відповідно до звіту за лютий 2013 року ДП "Антрацит" нараховано до сплати у лютому 2013 року єдиний внесок у розмірі 446614,48 грн.

Платіжними дорученнями № 163 від 14.03.2013р., № № 194, 204 від 29.03.2013р. на загальну суму 448357,44 грн. ДП "Антрацит" був сплачений єдиний внесок за лютий 2013 року, про що зазначено у розділі: "Призначення платежу" платіжних доручень.

Сплата ВП "АРМЗ" ДП "Антрацит" сум єдиного внеску за лютий 2013 року також підтверджується Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 05.09.2013 року по справі № 812/3875/13-а.

Таким чином, станом на 28.03.2013 року заборгованість з єдиного внеску за лютий 2013 року за ВП "АРМЗ" ДП "Антрацит" була відсутня.

Управління Пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі не мало права нараховувати пеню та застосовувати штрафні санкції, тому рішення № 1474 від 30.07.2013 року начальника управління ПФУ в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області Саліти Г.В. про застосування штрафних санкцій та нарахуванню пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску є незаконним.

Позивач просить суд скасувати Рішення начальника управління ПФУ в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області Саліти Г.В. № 1474 від 30.07.2013 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, надав пояснення аналогічні викладеному у позову та просив суд задовольнити позовні вимоги.

Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, не прибув до суду, причини неявки суду не повідомив.

Відповідно до частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

За таких обставин, відповідно до приписів статті 128 КАС України, суд здійснює розгляд справи на підставі наявних у ній доказів.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що державне підприємство «Антрацит» є юридичною особою та має у своїй структурі відокремлений підрозділ «Антрацитівський ремонтно-механічний завод», який зареєстровано в управлінні Пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області в якості платника страхових внесків.

Начальником управління Пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області Салітою Г.В. на підставі п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" винесено Рішення № 1474 від 30.07.2013 року, яким на ДП «Антрацит» (відокремлений підрозділ «Антрацитівський ремонтно-механічний завод») накладено штраф та нарахована пеня за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 61934,81 грн., в тому числі штраф у розмірі 44661,45 грн., пеня - 17273,36 грн. (а.с.7).

Рішенням від 09.09.2013 року № 5834/09-10 про результати розгляду скарги головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області скаргу ДП «Антрацит» залишено без задоволення, а оскаржуване рішення без змін.

Не погодившись з рішенням головного управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області підприємством позивача було направлено скаргу до Пенсійного фонду України.

Рішенням від 16.10.2013 року № 27494/09-10 Пенсійний фонд України залишив скаргу ДП «Антрацит» без розгляду (а.с.8,9).

Штраф у розмірі 44661,45 грн. та пеня - 17273,36 грн. були нараховані за несвоєчасну сплату ВП "АРМЗ" ДП "Антрацит" єдиного внеску за лютий 2013 року у розмірі 446614,48 грн., термін сплати якого настав 28.03.2013 року.

ВП "АРМЗ" ДП "Антрацит" було надано управлінню Пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області звіт про суми нарахованого єдиного внеску 11.03.2013р. за лютий 2013 року (а.с.10-15).

Відповідно до звіту за лютий 2013 року ДП "Антрацит" нараховано до сплати у лютому 2013 року єдиний внесок у розмірі 446614,48 грн.

Платіжними дорученнями № 163 від 14.03.2013р., № № 194, 204 від 29.03.2013р. на загальну суму 448357,44 грн. ДП "Антрацит" було сплачений єдиний внесок за лютий 2013 року, про що зазначено у розділі: "Призначення платежу" (а.с.16-18).

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 05.09.2013 року по справі № 812/3875/13-а скасовано вимогу управління Пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області від 04 квітня 2013 року № Ю - 574 (а.с.19,20).

Ухвалою Господарського суду Луганської області від 09 січня 2013 року порушено провадження у справі про банкрутство щодо ДП «Антрацит» та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.

Вимога про сплату боргу № Ю-574 від 04.04.2013 щодо сплати заборгованості по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 585 426,97 грн., у тому числі недоїмка - 585 421,12 грн., штрафи - 5,85 грн. сформована станом на 01.04.2013 на суму боргу, яка виникла після порушення Господарським судом Луганської області 09.01.2013 по справі №913/124/13-г провадження у справі про банкрутство ДП «Антрацит».

З вищенаведеного вбачається, що станом на 28.03.2013 року заборгованість з єдиного внеску за лютий 2013 року за ВП "АРМЗ" ДП "Антрацит" була відсутня.

Згідно зі ст. 2 КАС України у справах про оскарження рішень суб'єктів владних повноважень слід перевіряти чи прийняті такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України на Законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464-VI).

Згідно п.2 ч.1 ст.1 вищезазначеного Закону єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

У відповідності до п.1 ч.1 ст.4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є: роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у свідоцтві про державну реєстрацію її як підприємця), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами. Однією з обов'язків Платника єдиного внеску, згідно Закону, являється своєчасність, повність нараховування, обчислення та сплата єдиного внеску. Єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

У відповідності до ч.8 ст.9 Закону № 2464 платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Частинами 11 та 12 статті 9 зазначеного Закону передбачено, що у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).

Відповідно до ст. 25 Закону № 2464, рішення, прийняті органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.

У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.

Згідно з ч. ч. 10, 13 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка недоплати за кожний день прострочення платежу. Нарахування пені, передбачено цим Законом, починаючи з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

Відповідно до п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464, територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Згідно ч. 14 ст. 25 Закону № 2464, про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення.

Пунктом 4.3.6 розділу Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 № 21-5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.10.2010 за № 994/18289 (далі-Інструкція), передбачено, нараховані за відповідний календарний місяць суми єдиного внеску сплачуються платниками не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця, незалежно від виплати заробітної плати та інших видів виплат, на суми яких нараховується єдиний внесок.

Пунктом 7.2.2 Інструкції «Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за встановленою формою.

Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників.

При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний базовий звітний період незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.

Відповідно до п. 7.5 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Постановою Пенсійного фонду України № 21-5 від 27.09.2010 року на суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

З картки особового рахунку платника єдиного внеску вбачається, що станом на березень 2013 року загальна заборгованість відповідача склала 585426,97 грн., у зв'язку з чим винесено вимогу про сплату боргу № Ю-574 від 04.04.2013 щодо сплати заборгованості по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 585 426,97 грн., у тому числі недоїмка - 585 421,12 грн., штрафи - 5,85 грн., але вказана вимога є скасованою відповідно до судового рішення (а.с.32-34).

Виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про відсутність заборгованості по недоїмки зі сторони позивача, відповідно відповідач незаконно нарахував штрафні санкції та пеню.

Суд вважає за можливе застосувати ст. 11 КАС України, з ціллю захисту прав позивача, вийти за межі позовних вимог, визнавши оскаржуване рішення відповідача протиправним.

З платіжного доручення вбачається, що позивачем за подачу до адміністративного суду позовної заяви сплачено судовий збір у сумі 172,05 грн. (а.с.17).

Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Таким чином, витрати зі сплати судового збору у сумі 172,05 грн. підлягають стягненню з Державного бюджету України на користь позивача.

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 12 грудня 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 16 грудня 2013 року.

На підставі викладеного, керуючись статтями 17, 18, 94, 128, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов державного підприємства «Антрацит» до управління Пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області про скасування рішення № 1474 від 30.07.2013 року про застосування штрафних санкцій, - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення начальника управління Пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області Саліти Г.В. № 1474 від 30.07.2013 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Антрацит» судові витрати у розмірі 172,05 грн. (сто сімдесят дві гривні 05 коп.).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Постанова у повному обсязі складена та підписана 16 грудня 2013 року.

Суддя Т.І. Ковальова