8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
16 грудня 2013 року Справа № 812/10168/13-а
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Ковальової Т.І.,
при секретарі судового засідання - Ворошило О.Є.,
за участю :
прокурора - заявника - Петрової Г.В.,
представника позивача - державної податкової інспекції у м. Свердловську
Головного управління Міндоходів у Луганській області - Шалімової С.М.,
представника відповідача - Луганського обласного комунального спеціалізованого
теплозабезпечуючого підприємства «Луганськтеплокомуненерго» - Силенко О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора м. Свердловська Луганської області в інтересах держави в особі державної податкової інспекції у м. Свердловську Головного управління Міндоходів у Луганській області до Луганського обласного комунального спеціалізованого теплозабезпечуючого підприємства «Луганськтеплокомуненерго» про стягнення коштів за податковим боргом у сумі 13943,68 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
04 грудня 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов прокурора м. Свердловська Луганської області в інтересах держави в особі державної податкової інспекції у м. Свердловську Головного управління Міндоходів у Луганській області до Луганського обласного комунального спеціалізованого теплозабезпечуючого підприємства «Луганськтеплокомуненерго» про стягнення коштів за податковим боргом у сумі 13943,68 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що за період з 27.06.2013р. по 05.11.2013р. за відповідачем рахується податковий борг з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 13 943,68 грн. Зазначена сума податкового боргу складається з податкових зобов'язань, самостійно визначених платником податків та зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, що підтверджується первиною документацією та витягом з картки особового рахунку платника.
Позивачем вручено податкову вимогу від 05.07.2012 р. № 38 головному бухгалтеру Якуніній В.В., про що свідчить підпис на корінці податкової вимоги.
Позивач просить суд стягнути кошти з Луганського обласного комунального спеціалізова теплозабезпечуючого підприємства «Луганськтеплокомуненерго» з рахунків у банках обслуговуючих такого платника податків на суму податкового боргу по земельному податку з юридичних осіб у розмірі 13 943,68 грн. в дохід місцевого бюджету.
Прокурор - заявник у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, надав пояснення аналогічні викладеному у позові та просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, надав пояснення аналогічні викладеному у позові та просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, надав суду письмові пояснення у яких зазначив, що згідно отриманих довідок банківських установ грошові кошти для погашення податкового боргу на поточних рахунках відповідача відсутні. 16.09.2013 року було проведено опис майна відповідача. У підприємства не має можливості погасити податковий борг у розмірі 13943,68 грн., оскільки грошові кошти на поточних рахунках відповідача відсутні. У задоволенні позовних вимог просив суд відмовити.
Заслухавши пояснення прокурора - заявника, представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку про задоволення позову з огляду на наступне.
Судом встановлено, що Луганське обласне комунальне спеціалізоване теплозабезпечуюче підприємство «Луганськтеплокомуненерго» є правонаступником філії «Свердловськтеплокомуненерго». «Свердловськтеплокомуненерго» є філією Луганського обласного комунального спеціалізованого теплозабезпечуючого підприємства «Луганськтеплокомуненерго», тобто філія «Свердловськтеплокомуненерго» не є юридичною особою, про що свідчить п.1.2 ст.1 Положення філії «Свердловськтеплокомуненерго» ЛОКСТП "ЛТКЕ" (а.с.8,9).
На підставі наказу від 26.12.2011р. № 48 ліквідовано філію «Свердловськтеплокомуненерго», таким чином, Луганське обласне комунальне спеціалізоване теплозабезпечуюче підприємство «Луганськтеплокомуненерго» несе відповідальність за всіма зобов'язаннями філії «Свердловськтеплокомуненерго» (а.с.10).
Відповідно до витягу від 17.09.2013р. серія АВ № 827814 запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо реєстрації ЛОКСТП «Свердловськтеплокомуненерго» внесено 06.09.2000 р. № 1 382 120 0000 002268 (а.с.11,12).
Згідно довідки від 11.10.2007 № 2483 Луганське обласне комунальне спеціалізоване теплозабезпечуюче підприємство «Луганськтеплокомуненерго» внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України з правовим статусом суб'єкта - юридична особа, місцезнаходження якої : 91055, м. Луганськ, Ленінський р - н, вул. Карла Маркса, буд. 54 (а.с.13,14).
Відповідно до Статуту Луганського обласного комунального спеціалізованого теплозабезпечуючого підприємства «Луганськтеплокомуненерго» затвердженого Головою Луганської обласної Ради від 08.08.2000 року підприємство є юридичною особою, має самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в установах банків, круглу печатку, кутовий штамп і бланк зі своїм найменуванням (а.с.15-17).
Згідно заяви від 10.02.2012р. № 15/42-1-178 Підприємство зареєстровано в ДПІ у м. Свердловську як платника місцевих податків та зборів, а саме: земельного та комунального податків. Особові рахунки філії «СТКЕ» по зазначеним податкам згідно правоприємництва перенесені на код ЛОКСТП «ЛТКЕ» (код ЄДРПОУ 03340529) (а.с.18).
Довідкою ДПІ у м. Свердловську від 13.09.2013р. № 222 надано інформацію, що станом на 12.09.2013 року відповідач має 10 діючих розрахункових рахунків в установах банку (а.с.19).
За період з 27.06.2013р. по 05.11.2013р. за ЛОКСТП «ЛТКЕ» рахується податковий борг земельного податку з юридичних осіб у розмірі 13 943,68грн. (а.с.51).
Вказана сума податкового боргу складається з податкових зобов'язань, самостійно визначених платником податків та зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а саме :
- сума податкового боргу в розмірі 11 202,60 грн., самостійно визначена платником
податків у наступних податкових деклараціях: податкова декларація від 07.02.2012р. № 1215 на суму 8 484,98грн. частково 3480,97 грн.; податкова декларація від 28.03.2012 р. № 2850 на суму 7070,78грн. частково 5 656,58грн.; податкова декларація від 14.02.2013р. № 1300001628 на суму 2634,87грн. частково 2065,05 грн.
- податкове зобов'язання, нараховане контролюючим органом у розмірі 1 023,20 грн.
складається з податкового повідомлення - рішення від 02.04.2012р. №0000111510 на суму 1 023,20 грн., яке винесено на підставі акту перевірки від 28.03.2012 № 28-15-10-24846204.
- сума несплаченої пені в розмірі 1 717,88 грн., яка нарахована відповідно до п.п. 129.1.1 п. 129.1. ст. 129 Податкового кодексу України (а.с.20-28).
Таким чином, загальна сума податкового боргу з земельного податку з юридичних осіб станом на 05.11.2013р. складає 13 943,68 грн. (11 202,60 грн. + 1 023,20 грн. + 1717,88 грн.), що підтверджується зворотнім боком облікової картки та розрахунком заборгованості (а.с.30-51).
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Частина 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, основним завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
У відповідності із статтею 14 Податкового кодексу України:
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).
Згідно із ст.16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).
Відповідно до ст. 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).
Згідно із п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
У відповідності із п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України, податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:
- календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (підпункт 49.18.1);
- календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (підпункт 49.18.2);
- календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.3);
- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним (підпункт 49.18.4);
- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - підприємців - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.5).
Платник податків відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ст. 269 Податкового кодексу України платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Відповідно до п. 286.2. ст.286 Податкового кодексу України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Згідно п.287.3. ст.287 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
З матеріалів справи вбачається, що за відповідачем податковий борг з орендної плати за землю у розмірі 13943,68 грн., виник через несплату самостійно визначеного податкового зобов'язання за податковою декларацією, у зв'язку з чим податковим органом було нараховано штрафні санкції та пеня.
Відповідно до п.59.1 ст. 59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Пункт 59.4 ст. 59 Податкового кодексу України визначає, податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до п.87.2 ст. 87 Податкового кодексу України, джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Згідно з п.95.1 ст.95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пунктом 95.2 ст.95 Податкового кодексу України встановлено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Згідно з п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Позивачем 05.07.2012 року у відношенні відповідача виставлено податкову вимогу № 38, яка вручена головному бухгалтеру Якуніній В.В., про що свідчить підпис на корінці податкової вимоги (а.с.29). Тобто 60 днів з моменту надіслання (вручення) минуло, відповідачем вищезазначена вимога не оскаржена, не скасована та є такою, що підлягає виконанню.
Таким чином, з викладеного вбачається, що органом державної податкової служби при зверненні до адміністративного суду з адміністративним позовом про стягнення податкового боргу дотримані вимоги п.95.2 ст.95 Податкового кодексу України.
На час розгляду адміністративної справи, сума податкового боргу відповідачем не сплачена.
Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Враховуючи вимоги ч.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, а також те, що органи прокуратури від сплати судового збору звільнені, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 99, 105, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов прокурора м. Свердловська Луганської області в інтересах держави в особі державної податкової інспекції у м. Свердловську Головного управління Міндоходів у Луганській області до Луганського обласного комунального спеціалізованого теплозабезпечуючого підприємства «Луганськтеплокомуненерго» про стягнення коштів за податковим боргом у сумі 13943,68 грн., - задовольнити повністю.
Стягнути з Луганського обласного комунального спеціалізованого теплозабезпечуючого підприємства «Луганськтеплокомуненерго» кошти з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків на суму податкового боргу по земельному податку з юридичних осіб у розмірі - 13943,68 грн. (тринадцять тисяч дев'ятсот сорок три гривні 68 коп.) в дохід місцевого бюджету (рахунок № 33216811700072, отримувач ВДК в м. Свердловську, одержувач УДКСУ в Луганській області в установі банку, МФО 804013, код одержувача 37871265, код платежу 13050100).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Суддя Т.І. Ковальова