10.1
ПОСТАНОВА
Іменем України
12 грудня 2013 року Справа № 812/9844/13-а
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Ковальової Т.І.,
при секретарі судового засідання - Ворошило О.Є.,
за участю :
представника позивача - Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального
страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань
України у м. Красний Луч Луганської області - Купарь Л.О.,
представника відповідача - державного підприємства «Донбасантрацит» -
Магденко Т.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Красний Луч Луганської області до державного підприємства «Донбасантрацит» про стягнення суми пені у розмірі 358036,29 грн., -
ВСТАНОВИВ:
27 листопада 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Красний Луч Луганської області до державного підприємства «Донбасантрацит» про стягнення заборгованості по страховим внескам на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві і профзахворювань у сумі 358036,29 грн.
12 грудня 2013 року в судовому засіданні представник позивача уточнив позовні вимоги та просив суд стягнути з відповідача на користь позивача пеню у сумі 358036,29 грн. за порушення сплати страхових внесків.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що державне підприємство "Донбасантрацит" (Відокремлений підрозділ «Шахта «Міусинська» не перелічило заборгованість перед Фондом по страхових внесках на загальнообов'язкове соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві і профзахворювань станом на 01.04.2013 р. у розмірі 358 036,29 грн.
Актом перевірки № 90 від 18.06.2013 р. відділенням перевірялась правильність нарахування, повноти і своєчасності сплати страхових внесків до Фонду та їх витрачання за період з 01.04.2012 р. по 31.03.2013 р.
Останньою перевіркою було встановлено, що боржником частково погашено недоїмку, а саме фактично сплачено 31.07.2012 р. - 245 300,00 грн., 29.09.2012 р. -330 583, 66 грн., 29.03.2013 р.- 60 000,00 грн.
Таким чином, нарахування пені на недоїмку, яка виникла до 01.01.2011 р. проводилось:
з 01.04.2012 р. по 31.07.2012 р. на суму недоїмки 4 325 163,47 грн. було нараховано пені 128 691,34 грн.;
з 31.07.2012 р. по 29.09.2012 р. на суму недоїмки 4 079 863,47 грн було нараховано пені 60194,71 грн.;
з 29.09.2012 р. по 29.03.2013 р. на суму недоїмки 3749 279,81 грн. було нараховано пені 167 330,87 грн.;
з 29.03.2013 р. по 31.03.2013 р. на суму недоїмки 3 689 279,81 грн. було нараховано пені 1 819,37 грн.;
загальна суму нарахованої пені склала 358 036,29 грн.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав уточнені позовні вимоги в повному обсязі та просив суд стягнути з Державного підприємства "Донбасантрацит" на користь відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Красний Луч Луганської області пеню за порушення сплати страхових внесків у розмірі 358036,29 грн.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, надав суду письмові заперечення в яких просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки на час прийняття позивачем рішення про нарахування пені, що відображено в акті перевірки, правових норм, які б встановлювали відповідальність страхувальника за прострочення сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, не існувало.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що державне підприємство «Донбасантрацит» є юридичною особою та має у своїй структурі Відокремлений підрозділ «Шахта «Міусинська», який внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України без права юридичної особи та який є платником страхових внесків, що не заперечують сторони по справі.
З розрахункової відомості про нарахування і перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за 4 квартал 2008 року вбачається, що у відповідача відсутня недоїмка зі сплати страхових внесків (а.с.30).
Відповідно до розрахункової відомості про нарахування і перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за І квартал 2009 року недоїмка відповідача зі сплати страхових внесків склала 322042,00 грн. (а.с.31).
Згідно розрахункової відомості про нарахування і перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за 4 квартал 2009 року недоїмка відповідача зі сплати страхових внесків склала 3095296,51 грн. (а.с.32).
Відповідно до розрахункової відомості про нарахування і перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за І квартал 2010 року недоїмка відповідача зі сплати страхових внесків склала 3956461,29 грн. (а.с.33).
З розрахункової відомості про нарахування і перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за 4 квартал 2010 року вбачається, що за відповідачем рахується недоїмка зі сплати страхових внесків у сумі 4389747,43 грн. (а.с.20).
В судовому порядку з відповідача на користь позивача стягнуто недоїмку зі сплати страхових внесків у сумі 4 737 198,97 грн., що підтверджується судовими рішеннями, які набрали законної сили (а.с.43-55).
18.06.2013 р. відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Красний Луч Луганської області було проведено перевірку відокремленого підрозділу «Шахта «Міусинська» Державного підприємства «Донбасантрацит».
За результатами перевірки було складено акт перевірки правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування № 90 від 18.06.2013 р. (а.с.7-9).
Актом перевірки № 90 від 18.06.2013 р. відділенням перевірялась правильність нарахування, повноти і своєчасності сплати страхових внесків до Фонду та їх витрачання за період з 01.04.2012 р. по 31.03.2013 р.
Перевіркою було встановлено, що на початок перевіряємого періоду платником страхових внесків не була сплачена недоїмка у сумі 4325163,47 грн., яка виникла станом на 01.01.2011 року. Протягом перевіряємого періоду недоїмку було погашено частково у сумі 635883,66 грн. тому на несплачену суму недоїмки, яка виникла станом на 01.01.2011 року нарахована пеня у сумі 358036,29 грн.
Пеня нарахована у травні 2012 року за період з 01.04.2011 року по 31.03.2012 року у сумі 388201,15 грн. не враховується у суму загального боргу платника перед Фондом.
Нарахування пені на недоїмку, яка виникла до 01.01.2011 р. проводилось:
з 01.04.2012 р. по 31.07.2012 р. на суму недоїмки 4 325 163,47 грн. було нараховано пені 128 691,34 грн.;
з 31.07.2012 р. по 29.09.2012 р. на суму недоїмки 4 079 863,47 грн було нараховано пені 60194,71 грн.;
з 29.09.2012 р. по 29.03.2013 р. на суму недоїмки 3749 279,81 грн. було нараховано пені 167 330,87 грн.;
з 29.03.2013 р. по 31.03.2013 р. на суму недоїмки 3 689 279,81 грн. було нараховано пені 1 819,37 грн.;
загальна суму нарахованої пені склала 358 036,29 грн.
В строк установлений для перерахування донарахованої пені, нарахована пеня у сумі 358 036,29 грн. відповідачем сплачена не була.
Відповідачем надано звіт щодо сплати заборгованості зі сплати страхових коштів до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за ІІІ квартал 2013 р. з розбіжністю на суму пені 358036,29 грн. нарахованої згідно акту перевірки № 90 від 18.06.2013 року (а.с.10).
Державне підприємство "Донбасантрацит" (Відокремлений підрозділ «Шахта «Міусинська») не перерахувало заборгованість перед Фондом по страхових внесках на загальнообов'язкове соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві і профзахворювань станом на 01.04.2013 р. у розмірі 358 036,29 грн.
Статтею 45 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності„ передбачено, що роботодавці, як страховики зобов'язані своєчасно та в повному обсязі сплачувати страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві.
Згідно п.2 ст. 52 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" за прострочення сплати страхового внеску до Фонду соціального страхування від нещасних випадків із страхувальника стягується пеня, згідно із законодавством.
Статтею 55 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" (далі Закон) передбачено, що спори щодо суми страхових внесків, а також що до розміру шкоди та прав на її відшкодування, накладення штрафів та з інших питань вирішуються в судовому порядку.
01 січня 2011 року набрав чинності Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (№24б4-УІ) згідно з вимогами Прикінцевих та перехідних положень якого ч.2 ст. 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» виключено.
Проте, вказана обставина не скасовує відповідальність страхувальника за вчинення відповідних порушень.
Абзацом 5 п.7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" встановлено, що стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2031 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.
У спірному випадку йдеться про невиконання підприємством вимог законодавства щодо сплати внесків за 2009-2010 роки, в акті перевірки вказано пеня, яка виникла за несплату страхових внесків до 01.01.2011 року у сумі 358036,29 грн., а це означає, що стягнення заборгованості зі сплати цих внесків має відбуватись відповідно до закону, який діяв у відповідний період - тобто виключеної Законом № 2464 частини другої статті 52 Закону № 1105-ХІУ.
Відповідно до абз. 6 п.7 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування збережено повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом, на період до повного стягнення заборгованості зі сплати внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких, на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій.
Таким чином, вказана норма передбачає вчинення органами Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків та штрафних санкцій відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення.
Отже, Фонд і після 01 січня 2011 року має право здійснювати контроль за правильністю нарахування та сплати страхових внесків, нарахованих за період до 1 січня 2011 року, і у випадку виявлення порушень - право застосовувати штрафні санкції, визначені законом, чинним на момент вчинення таких порушень.
На реалізацію наведених положень Закону № 2464 правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України прийняло постанову від 30 листопада 2010 року № 31 "'Про порядок стягнення та обліку заборгованості зі сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України".
Пунктом 2 цієї постанови визнано такою, що втратила чинність постанова правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12 липня 2007 року № 36 "Про затвердження Інструкції про порядок перерахування, обліку га витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України".
При цьому встановлено, що стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених до 1 січня 2011 року, здійснюється відповідно до цієї ж Постанови № 36, яка втратила чинність.
Згідно п.4.10 зазначеної Інструкції розміри страхових внесків страхувальників обчислюється для - роботодавців у відсотках до сум фактичних витрат на виплату основної та додаткової заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат, в тому числі в натуральній формі, визначених згідно з Законом України «Про оплату праці», що підлягають оподаткуванню податком на прибуток громадян.
Відповідно до п.4.12 Інструкції страхові внески сплачуються страхувальниками-роботодавцями у день одержання коштів на оплату праці в установах банків. Підприємства, які здійснюють виплату заробітної плати на поточні рахунки фізичних осіб в установах банків, сплачують страхові внески до Фонду в день перерахування коштів на особові рахунки.
Згідно з п. 5.1 Інструкції не внесені страхувальниками у встановлений строк страхові внески до Фонду вважаються недоїмкою і стягуються у порядку, передбаченому законодавством, з нарахуванням пені. Пеня нараховується із сум недоїмки за кожний прострочений день і обчислюється, виходячи із 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь строк.
Пунктами 8.1., 8.6., 8.7. Інструкції встановлено, що робочі органи виконавчої дирекції Фонду здійснюють контроль за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою перерахування та надходження страхових внесків, інших платежів до Фонду, а також за цільовим і правильним витрачанням його коштів. Планові перевірки проводяться не частіше одного разу на рік.
Суми донарахованих страхових внесків, пені та штрафів сплачуються до Фонду страхувальниками в десятиденний термін з дня складання акта перевірки окремим платіжним дорученням, у рядку призначення платежу вказуються дата перевірки, номер акта і період.
Сума додатково нарахованих страхових внесків за матеріалами перевірки у разі їх несплати в установлений строк стягується у судовому порядку, якщо інше не передбачено законодавством.
Із матеріалів справи вбачається, що спірна сума пені нарахована відповідно до вищенаведених норм, проте відповідачем не сплачена.
Ця обставина свідчить про ухилення відповідача від сплати внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України і злісне порушення законодавства, що не дає можливості своєчасно використати Фондом кошти і тим самим завдає істотної шкоди державним інтересам щодо забезпечення державної політики в сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, забезпечення безпечних та нешкідливих умов праці.
До теперішнього часу сума пені у розмірі 358036,29 грн. відповідачем не сплачена.
Суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 94, 99, 105, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Красний Луч Луганської області до державного підприємства «Донбасантрацит» про стягнення суми пені у розмірі 358036,29 грн., - задовольнити.
Стягнути з державного підприємства "Донбасантрацит" на користь відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Красний Луч Луганської області пеню за порушення сплати страхових внесків у розмірі 358036,29 грн. (триста п'ятдесят вісім тисяч тридцять шість гривень 29 коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено та підписано 16 грудня 2013 року.
Суддя Т.І. Ковальова