ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"10" грудня 2013 р. Справа № 809/3397/13-a
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Лучко О.О.
за участю секретаря Жовнірович О.С.,
за участю сторін:
представників позивача: Дмитріва О.Б., Круглої О.М.,
представника відповідача: не з'явився
за позовом: Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Івано-Франківській області
до відповідача: Будівельного центру "Кляштор"
про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),-
ВСТАНОВИВ:
08.11.2013 року Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Івано-Франківській області (далі - Управління ДСНС в області) звернулося до суду з адміністративним позовом до будівельного центру «Кляштор» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Відповідно до п.5 ч.1 ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах щодо, зокрема, застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням, застосовується скорочене провадження.
Тому, згідно п.3 ч.1 ст.183-2 КАС України ухвалою суду від 15.11.2013 року в адміністративній справі за вищевказаним позовом відкрито скорочене провадження.
27.11.2013 року від відповідача - будівельного центру «Кляштор» на адресу суду надійшло заперечення на даний адміністративний позов, в якому зазначено, що відповідач звернувся до Івано-Франківського окружного адміністративного суду з позовом про оскарження дій працівників ДНСН в області та акту перевірки від 23.10.2013 року.
У зв'язку з цим, розгляд справи призначений до судового розгляду з викликом осіб, які беруть участь у справі.
Представники позивача в судовому засіданні позов підтримали з підстав, викладених у позовній заяві. Пояснили, що будівельним центром «Кляштор» порушуються вимоги законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює реальну загрозу життю та здоров'ю людей (як персоналу будівельного центру, так й іншим громадянам, а також особам, які будуть здійснювати гасіння виниклої пожежі людей), а оскільки відповідачем не усунуті порушення, зазначені в акті перевірки №113 від 23.10.2013 року та приписі №36 від 08.08.2013 року, позов просили задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду. Заяв та клопотань про відкладення розгляду справи чи про причини неявки суду не надав.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників позивача, дослідивши подані докази, суд дійшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог у їх частині, а тому позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 08.08.2013 року на підставі наказу №95 від 18.07.2013 року посадовими особами Коломийського міського районного відділу управління ДСНС в Івано-Франківській області проведено планову перевірку будівельного центру «Кляштор» ФОП ОСОБА_3 (за адресою: АДРЕСА_1) з метою додержання вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб. За результатами перевірки складено акт №34 від 08.08.2013 року, яким встановлено порушення вимог Кодексу цивільного захисту України, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МНС України від 19.10.2004 № 126, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 04.11.2004 за №1480/10009 (далі - НАПБ А 01.001-2004), а саме:
- не проведено вогнезахисну обробку дерев'яних конструкцій горищного приміщення будівельного центру;
- не виведено автоматичну пожежну сигналізацію на пульт централізованого спостереження;
- не проводиться перевірка пожежних кран-комплектів не рідше одного разу на півроку шляхом пуску води реєстрацією в спеціальному журналі обліку технічного обслуговування;
- не демонтовано горюче оздоблення стін на шляхах евакуації (сходовій клітці);
- допускається встановлення на вікнах глухих гратів;
- не проведено замір опору ізоляції електромережі;
- допускається експлуатація тимчасових електромереж в торговому залі;
- допускається підвішування світильників безпосередньо на струмопровідних проводах в приміщенні складу та кладової на 2-му поверсі;
- не встановлено електророзетки на горючих конструкціях із підкладанням під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарату не менше 0,01 м;
- не очищуються всі приміщення від горючого сміття (а.с. 36-41).
На підставі даного акта позивачем винесено припис №36 від 08.08.2013 року про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту, яким зобов'язано відповідача вжити заходи з метою усунення порушень, зафіксованих у акті у строк до 08.10.2013 (а.с.33-34).
Крім того, з матеріалів адміністративної справи вбачається, що 23.10.2013 року на підставі наказу №650 від 11.10.2013 та посвідчення №02-11765 від 18.10.2013 року посадовими особами Державної служби України з надзвичайних ситуацій проведено позапланову перевірку будівельного центру «Кляштор» ФОП ОСОБА_3 (за адресою: АДРЕСА_1) з метою перевірки виконання припису №36 від 08.08.2013 року (а.с. 12-17).
За результатами даної перевірки складено акт №113 від 23.10.201, яким встановлено, що порушення, зазначені в приписі №36 від 08.08.2013 року, відповідач не усунув (а.с. 18-32).
Відповідно до статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 року № 877-V (далі - Закон № 877-V) державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженим Указом Президента України від 16.01.2013 №20/2013, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України. ДСНС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.
Пункт 3 зазначеного Положення встановлює, що основними завданнями ДСНС України, зокрема, є: реалізація державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності; здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб.
Пункт 12 частини 1 статті 67 Кодексу цивільного захисту України передбачає, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
В силу частини другої статті 68 Кодексу цивільного захисту України, у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Згідно зі статтею 70 Кодексу цивільного захисту України, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є, зокрема, недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.
Відповідно до частини 5 статті 4 Закону № 877-V повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
Таким чином, оскільки судом встановлено, що відповідачем по справі допущені порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення, які залишилися не усунуті, звернення позивача з даним позовом до суду є підставним та повністю відповідає положенням чинного законодавства.
Доводи відповідача, наведені в запереченні проти позову, не знайшли свого підтвердження в судовому засіданні, оскільки як вбачається з довідки відділу документального забезпечення-канцелярії Івано-Франківського окружного адміністративного суду відповідно до даних комп'ютерної системи «Діловодство спеціалізованого суду» позовні заяви будівельного центру «Кляштор» ФОП ОСОБА_3 в період з жовтня по грудень 2013 року до Івано-Франківського окружного адміністративного суду не надходили.
Крім того, представники позивача в судовому засіданні зазначили, що їм невідомо про будь-які справи за позовом будівельного центру «Кляштор» ФОП ОСОБА_3 до управління.
За таких обставин, позовні вимоги щодо застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівельного центру «Кляштор» ФОП ОСОБА_3 слід задовольнити.
Однак позов в іншій частині до задоволення не підлягає з огляду на нижчевикладене.
Згідно наказу Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи "Про затвердження Інструкції про порядок та умови застосування запобіжних заходів посадовими особами Державної інспекції цивільного захисту та техногенної безпеки" від 27.03.2006 №170, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26 травня 2006 за № 606/12480, приведення припису про застосування запобіжних заходів у дію здійснюється посадовою особою Державної інспекції цивільного захисту та техногенної безпеки заходів щодо призупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, а також роботи, обмеження, зупинення робіт з будівництва, реконструкції, розширення об'єктів шляхом опечатування, опломбування, знеструмлення. Тобто право позивача на опечатування вхідних дверей виникає в силу закону та, на переконання суду, не потребує додаткового судового уповноваження.
Вимога про зобов'язання управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Івано-Франківській області, яке є позивачем по справі, до вчинення дій не може бути задоволена у відповідно до положень ст.162 КАС України, оскільки адміністративний суд не наділений повноваженнями щодо зобов'язання позивача до вчинення будь - яких дій.
Відповідно до ч. 4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються, тому судом не може бути задоволена і вимога позивача про стягнення сплаченого судового збору.
На підставі ст.124 Конституції України, керуючись ст.ст. 2, 8-14, 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівельного центру "Кляштор" фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до усунення порушень в повному обсязі.
Стягнути з будівельного центру "Кляштор" фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 на користь Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Івано-Франківській області (м.Івано-Франківськ, вул.І.Франка,6, 76018, код ЄДРПОУ 38555228) 34,41 грн. (тридцять чотири грн. сорок одну коп.).
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України, апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ст.254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення встановлених строків подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Лучко О.О.
Постанова складена в повному обсязі 13.12.2013 року.