Постанова № 35987232, 11.12.2013, Старовижівський районний суд Волинської області

Дата ухвалення
11.12.2013
Номер справи
168/1317/13-а
Номер документу
35987232
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 168/1317/13-а

Пр.№ 2-а/168/49/13

04.12.2013 р.

ПОСТАНОВАІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.12.2013 року Старовижівський районний суд Волинської області

В складі: головуючого судді Кошелюк Л.О.,

при секретарі Сулеві Н.С.,

за участю: позивача - ст.прокурора прокуратури - ОСОБА_1

пр-ка відповідача ОСОБА_2 сільської ради - ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Стара Вижівка справу за позовом прокурора Старовижівського району в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції України у Волинській області до ОСОБА_2 сільської ради Старовижівського району Волинської області про зобов"язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в :

Прокурор Старовижівського району в порядку ст.36-1 Закону України "Про прокуратуру" і ст.121 Конституції України звернувся з позовом в інтересах держави в особі

Державної екологічної інспекції України у Волинській області до ОСОБА_2 сільської ради про зобов"язання вчинити певні дії. Покликається на те, що 23.09.2013 року у процесі перевірки дотримання природоохоронного законодавства виявлено, що самоврядним органом не виконані заходи "Програми поводження з твердими побутовими відходами на території ОСОБА_2 сільської ради на 2013-2018 роки", затвердженої рішенням сесії № 22/11 від 07.03.2013 року. А саме: відсутні правовстановлюючі документи на існуючі сміттєзвалища, площею по 0,50 га , в урочищах "Дрена" і "За школою"; непогоджені паспорти місць видалення відходів і дозволи на їх розміщення та ліміти утворення.

Чим порушено ст.ст.125,126 ЗК України, 17,21,33 Закону України "Про відходи".

Просить зобов"язати відповідача виготовити вищезгадані документи на земельні ділянки для розміщення полігону твердих побутових відходів; спеціальні паспорти на їх видалення та отримати дозвіл на їх розміщення і ліміти на 2014 - й рік;а також запровадити ведення первиного обліку відходів за формою 1-ВТ.

У судовому засіданні прокурор позов підтримав з наведених підстав. Пояснив, що 28.11.2012 року і 23.09.2013 року держекологічним інспектором проводились перевірки по вищезгаданому питанню ОСОБА_2 сільської ради і на виявлені недоліки вносились приписи сільському голові та двічі накладались адміністративні стягнення. А 17.09.2013 р. черговий раз прокурором за участю держекоінспекції проведена аналогічна перевірка. Недоліки приписів не усунуто.

Представник держекоінспекції України у Волинській області у судове засідання не з"явився.Є письмова заява про розгляд справи у його відсутності. Позов підтримує.

Відповідач ОСОБА_3 з позовом погодився частково. Пояснив, що на виконання власної програми звертався до відповідних органів про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для складування твердих побутових відходів. Проблемним є те, що земельні ділянки під сміттєзвалищами відносяться до категорії сільськогосподарського призначення і виготовлення документів без зміни цільового призначення земель неможливе. А таке питання вирішується обласною радою. Щодо виготовлення спеціальних паспортів, то для урочища "Дрена" такий паспорт погоджений з усіма службами. Суду надав відповідні документи.

Невиконання приписів пов"язує з недостатністю фінансування на виготовлення документів.

Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Відповідно до ст. 72 ч.3 КАС України, обставини, які визнаються сторонами, не можуть доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.

Відповідно до ст. 26 ч1 ,33 ч.1 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції сільських , селищних та міських рад відноситься надання відповідно до законодавства згоди на розміщення на території села, селища, міста нових об"єктів, в т.ч., для розміщення відходів. А також підготовка проектів місцевих програм охорони довкілля... , визначення територій для розміщення відходів.

Крім цього, ст.ст.21, 33 ЗУ "Про відходи" передбачено,що органи місцевого самоврядування у сфері погодження з відходами забезпечують організацію, збирання і видалення побутових відходів, створення полігонів для їх захоронення, роздільне збирання корисних компонентів, затвердження місцевих і регіональних програм з питань їх розміщення на своїй території та поводження з відходами.

На кожне місце чи об"єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт.

Зберігання та видалення відходів здійснюється у місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки..., ліміти і умови їх зберігання.

Визначені для зберігання та видалення відходів місця повинні використовуватися лище для заявлених на них дозволів.

З"ясовано з пояснень сторін і письмових доказів ( актів перевірок від 28.11.2012 р. і 23.09.2013 року дотримання природоохоронного законодавства ОСОБА_2 сільською радою; припису № 000746; постанови від 28.11.2012 р. держекоінспекції про накладення адмінстягнення за невиконання припису; інформації екологічній інспекції про неможливість виконання припису із-за відсутності коштів у бюджеті; програми поводження з твердими побутовими відходами на території ОСОБА_2 сільської ради на 2013-2018 роки) судом з"ясовано таке.

У ході перевірок дотримання природоохоронного законодавства сільську раду зобов"язано оформити правовстановлюючі документи про право на користування земельними ділянками під сміттєзвалищами; погодити паспорти місць видалення відходів; винести в натуру на місцевості межі земельних ділянок під сміттєзвалищами; зменшувати обсяги твердих відходів і вести їх облік. Строк виконання був до 29.03.2013 року. Повторною перевіркою від 17.09.2013р. виявлено факт їх неусунення. За що відповідач двічі притягався до адмінвідповідальності.

Наведене свідчить ,що позивач вичерпав законні заходи впливу на суб"єкта владних повноважень у позасудовому порядку і змушений використати право на захист інтересів держави в судовому порядку.

Як встановлено судом, урочища "Дрена і "За школою"" знаходяться відповідно за межами ОСОБА_2 сільської ради. А право на користування цим сміттєзвалищем надається лише за наявності правовстановлюючих документів на земельну ділянку під ним і з моменту державної реєстрації такого права, яке посвідчується державним актом. Що передбачено ст.ст.125,126 ЗК України. Однак труднощі виконання пов"язані із зміною цільового призначення земельної ділянки, яка використовується для полігону твердих відходів, і що вирішується лише на рівні області. Розпорядженням голови Старовижівської РДА від 07.06.2013 року №192 дано дозвіл на виготовлення технічної документації по землеустрою на території сільських рад Старовижівського району.

Ст. 19 Конституції передбачено, що органи державної влади..., їх посадові особи зобов"язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У даному випадку, суб"єкт владних повноважень хоч і діяв у межах повноважень і добросовісно, але без урахування всіх обставин, що мають значення для вчинення певних дій. На день розгляду справи виготовив спеціальні паспорти для твердих відходів, але погодив з усіма службами лише для урочища "Дрена". А що стосується урочища "За школою"- питання погодження перебуває на стадії завершення.

Отже, позов підставний.

З відповідача підлягає стягненню судовий збір до бюджету - 68.82 грв.

Керуючись ст.11,71, 161-162 КАС України, ст. 19 Конституції, ст.ст. 26, 33 Закону України " Про місцеве самоврядування" від 21 травня 1997 року ( з посл.змін.) N 280/97-ВР , ст.ст.17,21,33 ЗУ "Про відходи"від 5 березня 1998 року ( з посл.змін.) N 187/98-ВР

п о с т а н о в и в :

Позов задовольнити.

Зобов"язати ОСОБА_2 сільську раду Старовижівського району Волинської області:

1)ініціювати клопотання про зміну цільового призначення для виготовлення правовстановлюючих документів під земельними ділянками полігону твердих відходів урочищ "Дрена " і За школою";

2) погодити спеціальний паспорт на видалення твердих побутових відходів урочища "За школою";

3)отримати дозвіл на розміщення та ліміти відходів на 2014-й рік;

4)запровадити ведення первинного облікувідхордів за формою 1-ВТ.

Стягнути з ОСОБА_2 сільської ради Старовижівського району Волинської області ( р/р 35426001007329, КВК 010116 ГУ ДКСУ у Волинській області) судовий збір у сумі 68.82 грв. до бюджету (р/р 31218206700376, Ід. код 37626821 Держбюджет Старовижівський район ГУ ДКСУ у Волинській області).

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня проголошення, якщо протягом цього часу не поступить апеляційна скарга до Львівського апеляційного адміністративного суду через Старовижівський райсуд.

Суддя:ОСОБА_4