ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
28 листопада 2013 року № 826/16900/13-а
Окружний адміністративний суд м. Києва у складі судді Каракашьяна С.К., при секретарі Бабич Г.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу :NT>
за позовом Публічного акціонерного товариства «Укрнафта»
до Бердянської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення – рішення №0003121520 від 26.06.2013
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Публічне акціонерне товариство «Укрнафта» звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Бердянської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення – рішення №0003121520 від 26.06.2013.
Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що орендну плату за земельні ділянки позивач сплачував відповідно до умов укладених з міською радою договорів, які протягом періоду, який перевірявся відповідачем, були чинні та не змінювалися, тому підстав для збільшення розміру орендної плати у позивача не було. Таким чином, податкове зобов’язання з орендної плати податковий орган визначив не правомірно.
Відповідач в судове засідання не з’явився, письмових заперечень проти позову не надав.
З огляду на те, що в судове засідання представник відповідача не з’явився, справу розглянуто в порядку письмового провадження, відповідно до вимог частини 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши подані позивачем і відповідачем документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, –
ВСТАНОВИВ:
Співробітниками Бердянської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області було проведено невиїзну документальну перевірку ПАТ «Укрнафта» з питань дотримання вимог податкового законодавства в частині сплати орендної плати за землю за період з 01.05.2010 по 30.04.2013, за результатами якої складено акт перевірки №000290/0152/00135390 від 06.06.2013р.
Перевіркою встановлено, що ПАТ «Укрнафта» порушено вимоги ст. 2, ст. 13 Закону України «Про плату за землю» №2535 від 03.07.1992р. (із змінами та доповненнями) та ст. 271, ст. 286, ст. 288 Податкового кодексу України №2755 від 02.12.2010р., у зв’язку з чим занизило орендну плату за землю на загальну суму 158757,97 грн., в тому числі за період 01.05.2010 по 31.12.2010 на суму 38194,95 грн., за 2011 рік на 57 292,43 грн., за 2012 рік на 57292,43 грн., за період з 01.01.2013 по 30.04.2013 на 5978,16 грн.
За висновками акту перевірки від 06.06.2013р. та на підставі п.п. 54.3.2 п. 54.3 ст.54 глави 4 розділу ІІ Податкового кодексу України, та відповідно до п.п. 20.1.4 п.п. 20.1.28 п.20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, Бердянською ОДПІ ГУ Міндоходів у Запорізькій області винесено податкове повідомлення – рішення №0003121520 від 26.06.2013р., яким збільшено суму грошового зобов’язання по орендній платі за землю у розмірі 158757,97 основного платежу, та 32528,94 грн. штрафних (фінансових) санкцій.
Позивач, не погодившись з винесеним рішенням, оскаржив його в адміністративному порядку до Головного управління Міндоходів у Запорізькій області та Міністерства доходів і зборів України.
За результатом адміністративного оскарження вказане податкове повідомлення – рішення від 26.06.2013 №0003121520 залишено без змін, а скарги без задоволення.
Перевіркою встановлено, що між Бердянською міською радою (Орендодавець) та ВАТ «Укранафта» (Орендарем) було укладено договори оренди землі від 25.08.2005 №040526500273 та №040526500274, згідно з якими орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне володіння і користування земельні ділянки площею 0,259га, яка знаходиться за адресою м. Бердянськ, вул. Кабельників, 162-а та земельну ділянку площею 0,3021 га, яка знаходиться за адресою м. Бердянськ, вул. 8 Березня, 82 для розміщення та обслуговування автозаправних станцій.
Відповідно до пунктів 4.1 та 4.2 зазначених Договорів, орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі у розмірі 4% від її нормативної грошової оцінки (на підставі рішення тридцять дев’ятої (позочергової) сесії міської ради IVскликання від 20.04.2005 року №1 «Про затвердження переліку розмірів плати за земельні ділянки у м. Бердянську». Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
Відповідно до пункту 2.3 Договору оренди землі від 12.10.2005 №040526500273, нормативна оцінка земельної ділянки за адресою м. Бердянськ, вул. Кабельників, 162-а згідно з витягом (довідкою) Бердянського міського управління земельних ресурсів №491 від 21.07.2005р. становить 106161,10 грн. без урахування щорічної індексації.
Відповідно до пункту 2.3 Договору оренди землі від 12.10.2005 №040526500274, нормативна оцінка земельної ділянки за адресою м. Бердянськ, вул. 8 Березня, 82-а згідно з витягом (довідкою) Бердянського міського управління земельних ресурсів №492 від 21.07.2005 становить 194099,25 грн. без урахування щорічної індексації./P>
Пунктами 4.4 Договорів оренди визначено, що розмір орендної плати переглядається, зокрема, у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, які впливають на формування орендної плати.
Згідно статті 2 Закону України «Про плату за землю» № 2535-ХІІ, який був чинний на момент укладання вищезазначених договорів оренди, використання землі є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
21 липня 2005 року позивачем були отримані витяги з технічної документації щодо грошової оцінки земель, розрахованих на підставі рішення Бердянської міської ради від 29.04.1999 року№19 «Про затвердження грошової оцінки земель міста Бердянськ».
Таким чином, грошова оцінка земельної ділянки, розташованої за адресою вул. Кабельників, 162-а склала 106 164,10 грн., та земельної ділянки за адресою вул. 8 Березня, 82-а - 194 099,25 грн., про що зазначено в п. 2.3 договорів оренди.
P class="ps8">Рішенням п’ятдесят другої (позачергової) сесії IV скликання Бердянської міської ради Запорізької області від 27.12.2005 №1 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Бердянськ, виконану Українським державним науково-дослідним інститутом проектування міст «Дніпромісто», та затверджено нову базову вартість 1 кв.м. земель міста Бердянськ станом на 01.01.2006 у розмірі 77,71 грн./кв.м.Згідно з п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної влади податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місцями. Подання такої декларації звільняє від обов’язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Враховуючи вищенаведене, відповідач дійшов висновку, що оскільки у населеному пункті рішенням ради запроваджена нова нормативна грошова оцінка землі та в установленому порядку вона оприлюднена, платник самостійно повинен звернутися до відповідного органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів для отримання довідки (витягу) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, перерахувати суму податкового зобов’язання по земельному податку та орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності та подати вказану довідку з податковою звітністю до податкового органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.1 та 2 ст. 83 Земельного кодексу України (далі - ЗК), землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об’єкти комунальної власності.
Згідно пункту «в» ст. 12 ЗК, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 2 Закону України «Про плату за землю», використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок.
Граничний розмір орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, встановлено Законом «Про оренду землі» № 161-XIV та є обов'язковим при укладанні відповідних договорів.
Відповідно до частини першої статті 21 Законом «Про оренду землі» № 161-XIV, орендна плата - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Підставою нарахування земельного податку відповідно до ст. 13 Закону України «Про плату за землю» є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності,- договір оренди такої земельної ділянки.
Частиною четвертою статті 21 Закону України «Про оренду землі» № 161-XIV, річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів. Розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю».
Згідно з пунктом 8 частини першої статті 14 Закону України від «Про систему оподаткування», до загальнодержавних платежів належать такі податки і збори (обов'язкові платежі), як плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності).
Як вбачається з матеріалів справи, 25.08.2005 між ПАТ «Укрнафта» та Бердянською міською радою були укладені два договори оренди земельної ділянки за адресою м. Бердянськ, вул. Кабельників, 162-а та вул. 8 Березня, 82-а.
Пунктом 4.3 зазначеного договору передбачено, що орендна плата вноситься у такі строки: щомісяця до 30 числа місяця, наступного за звітним на рахунок Орендодавця. Строки внесення орендної плати не є сталими і змінюються згідно з Законом України «Про Державний бюджет України».
Відповідно до ст. 8 та ст. 21 Закону України «Про оренду землі» № 161-XIV, передбачено внесення змін у розмір орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у держаній або комунальній власності.
Проте, ст. 30 Закону України «Про плату за землю» № 2535-ХІІ встановлено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо змін умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
При цьому ст. 654 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає зі звичаїв ділового обороту.
Також слід зауважити, що державна податкова служба відповідно до ст. 2 Закону України від 4 грудня 1990 року № 509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» була наділена повноваженнями зі здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством, проте ініціативою вносити зміни в договори оренди землі відповідно до ст.12, 80, 83 ЗК, ст. 21 Закону № 161-XIV, ст. 30 Закону № 2535-ХІІ наділена одна зі сторін цих договорів, якою у справі, що розглядається, є міська рада - орган місцевого самоврядування, через яку відповідною територіальною громадою реалізовано право власності на передані в оренду земельні ділянки, що знаходяться у комунальній власності.
Договір оренди землі є цивільно-правовим, а отже, йому притаманні такі ознаки, як свобода договору, обов'язковість його виконання сторонами тощо. Суб'єкт владних повноважень, який не є учасником договору, не може здійснювати владні управлінські функції шляхом втручання у відносини сторін договору, але має право контролювати належність виконання договору та відповідність його умов чинному законодавству України, зокрема стежити, щоб такі умови не суперечили інтересам суспільства. Якщо ж договір пов'язаний зі сплатою податків і, на думку суб'єкта владних повноважень, спрямований на ухилення від їх сплати, останній, за допомогою адміністративних заходів, уповноважений відновити публічний порядок.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи викладене слід зазначити, що зміна розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду установленого розміру орендної плати шляхом внесення відповідних змін до договору оренди землі його учасниками, однак не тягне автоматичного підвищення розміру орендної плати, встановленого в договорі оренди, тому донарахування позивачу суми податкового зобов’язання з орендної плати із застосуванням штрафних санкцій було здійснено неправомірно.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного суду України по справах №21-166а13 від 11.06.2013р. та №21-443а12 від 11.06.2013р.
Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч наведеним вимогам, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірності прийнятого ним спірного рішення з урахуванням всіх встановлених фактичних обставин та вимог законодавства.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 69, 71, 94, 97, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення – рішення Бердянської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області №0003121520 від 26.06.2013.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України., шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя С.К. Каракашьян