10.1
ПОСТАНОВА
Іменем України
13 грудня 2013 року Справа № 812/8734/13-а
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши у порядку письмового провадження у м. Луганську адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта Вергелівська» до Управління Пенсійного фонду України в м.Брянка Луганської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2013 року відкрито провадження в адміністративній справі за позовом Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта Вергелівська» до Управління Пенсійного фонду України в м.Брянка Луганської області.
В позовній заяві позивач посилається на те, що відповідачем 05.08.2013 винесено рішення № 732 про застосування до позивача штрафних санкцій та пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 28.05.2013 по 29.07.2013. грн. та нарахована пеня -13971,65 грн. за період з 29.10.2012 по 11.12.2012.
Позивач вважає вказане рішення незаконним, тому що відокремлений підрозділ "Шахта "Вергелівська" Державного підприємства "Луганськвугілля" не є юридичною особою. Заробітна плата сплачується по мірі надходження коштів від Державного підприємства "Луганськвугілля" та державної підтримки на собівартість, яка надається не в повному обсязі. Кошти надходять не своєчасно, у зв'язку з чим виникає затримка у перерахуванні зборів до Пенсійного фонду, власних коштів відокремлений підрозділ "Шахта "Вергелівська" немає.
Позивач просив суд визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м.Брянка Луганської області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску за період з 28.05.2013 по 29.07.2013 у розмірі 469512,13 грн., пені 163378,94 грн. (рішення № 732 від 05.08.2013) неправомірними, зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Брянка Луганської області усунути порушення, допущене при застосуванні штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску за період з 28.05.2013 по 29.07.2013 у розмірі 469512,13 грн., пені 163378,94 грн.
У судовому засіданні 12.12.2013 представник позивача позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові, додатково зазначив, що у період з 11.03.2013 по 06.06.2013 у провадженні господарського суду Луганської області перебувала справа про банкрутство ДП "Луганськвугілля". У вказаний період судом було введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, який передбачає також заборону на застосування фінансових санкцій.
У судове засідання 13.12.2013 представник позивача не прибув, надав заяву про розгляд справи за його відсутності.
У судове засідання 13.12.2013 представник відповідача не з'явився, про місце, дату та час розгляду справи повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи за його відсутністю.
Дослідивши матеріали справи та додані сторонами докази, встановивши фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Відокремлений підрозділ "Шахта "Вергелівська" Державного підприємства "Луганськвугілля" (і.к. 26411019) є структурним підрозділом Державного підприємства «Луганськвугілля» без права юридичної особи, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 858432 (а.с. 11).
Відокремлений підрозділ "Шахта "Вергелівська" Державного підприємства "Луганськвугілля" є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та знаходиться на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в м. Брянці Луганської області. Вказані факти сторонами у справі не оскаржуються.
Рішенням Управління пенсійного фонду України в м. Брянці Луганської області № 732 від 05.08.2013 до Відокремленого підрозділу "Шахта "Вергелівська" Державного підприємства "Луганськвугілля" застосовано штрафні санкцій у сумі 469512,13 грн. та нарахована пеня - 163378,94 грн. за несвоєчасну сплату єдиного внеску за період за період з 28.05.2013 по 29.07.2013. (а.с. 6).
Не погодившись із вищезазначеним рішенням позивач оскаржив його до Пенсійного фонду України.
Рішенням Пенсійного фонду України № 25829/09-10 від 27.09.2013 скарга Відокремленого підрозділу "Шахта "Вергелівська" Державного підприємства "Луганськвугілля" на рішення Управління Пенсійного фонду України в м.Брянка Луганської області № 732 від 05.08.2013 залишена без розгляду (а.с. 7-9).
Як вбачається з розрахунку штрафних санкцій затримка у сплаті страхових внесків за період з 28.05.2013 до 29.07.2013 становить від 1 до 30 днів. (а.с. 26) Факт перерахування стразових внесків у дати, зазначені у розрахунку штрафних санкцій підтверджено представником позивача у судовому засіданні, крім того, факт несвоєчасності сплати єдиного внеску позивачем взагалі не оскаржується.
Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" № 2464 від 08.07.2010 визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Статтею 1 вказаного Закону передбачено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно ст. 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами, у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Статтею 6 Закону № 2464 передбачено, обов'язок платника єдиного внеску подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики
Відповідно до п. 8 ст. 9 Закону № 2464 платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Згідно довідки управління статистики основним видом діяльності Відокремленого підрозділу "Шахта "Вергелівська" Державного підприємства "Луганськвугілля" є добування кам'яного вугілля, у зв'язку з чим строк сплати єдиного внеску для позивача встановлено не пізніше 28 числа наступного місяця.
Частиною 12 ст. 9 Закону № 2464 передбачено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
З матеріалів справи вбачається, що позивач перерахував суму єдиного внеску з порушенням строку, встановленого Законом.
Згідно п.2 ч. 11 ст.25 Закону № 2464 за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Частиною 10 вказаної статті також передбачено нарахування пені на суму недоїмки з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Відповідно до п. 7.2.2. Інструкції «Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України 27.09.2010 за № 21-5, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за № 994/18289 (далі - Інструкція № 21-5), розрахунок фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників. При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний базовий звітний період незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.
Таким чином, посилання позивача на не можливість сплати єдиного внеску через фінансові труднощі, суд вважає необґрунтованими, оскільки, ч. 12 ст. 9 Закону № 2464 передбачено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
З вищевикладеного вбачається, що для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій достатньо даних картки особового рахунку платника страхових внесків.
Згідно з частиною шостою статті 25 Закону № 2464-VI за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Згідно п. 6.10 Інструкції № 21-5 за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Як вбачається з картки особового рахунку позивача Управлінням Пенсійного фонду України в м.Брянка Луганської області у 2013 році неодноразово приймались рішення про застосування до ВП "Шахта "Вергелівська" ДП "Луганськвугілля" фінансових санкцій, зокрема у січні, березні, квітні та у травні 2013 року, у зв'язку з чим сплачені кошти позивача зараховувались у відповідності до положень ч. 6 ст. 25 Закону № 2464-VI не лише на погашення недоїмки з єдиного внеску, а також і на погашення фінансових санкцій.
Таким чином, посилання представника позивача на невідповідність періоду при розрахунку фінансових санкцій суд вважає необґрунтованим.
У зв'язку з викладеним, суд вважає, що Управлінням Пенсійного фонду України в м.Брянка Луганської області правомірно винесено рішення № 732 від 05.08.2013 про нарахування штрафних санкцій та пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску.
Також судом встановлено, що ухвалою господарського суду Луганської області від 11.03.2013 порушено справу про банкрутство ДП "Луганськвугілля" та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів (справа № 913/206/13-г).
Ухвалою господарського суду Луганської області від 06.06.2013 провадження у справі про банкрутство ДП "Луганськвугілля" припинено, мораторій на задоволення вимог кредиторів скасовано.
Статтею 19 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" встановлено, що мораторій на задоволення вимог кредиторів - зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до дня введення мораторію (частина 1).
Частиною 3 цієї статті визначено, що протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань із задоволення всіх вимог, на які поширюється мораторій.
Відтак, під час дії мораторію зупиняється виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів, в тому числі щодо сплати єдиного внеску, термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припиняються заходи, спрямовані на забезпечення виконання цих зобов'язань.
Разом з тим, судом встановлено, що рішення № 732 прийнято відповідачем 05.08.2013, тобто після припинення провадження у справі про банкрутство ДП "Луганськвугілля" та скасування мораторію на задоволення вимог кредиторів.
Оскільки мораторій на задоволення вимог кредиторів скасований 06.06.2013, з цієї дати у відповідача виникло право на застосування фінансових санкцій за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань, при цьому немає правового значення період, за який застосовані фінансові санкції.
Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги Державного підприємства "Луганськвугілля" в особі відокремленого підрозділу "Шахта "Вергелівська" документально та нормативно не обґрунтовані та є такими, що не підлягають задоволенню.
Згідно ст. 94. Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа), а у випадку часткового задоволення позову - відповідно до задоволених вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 11, 17, 18, 71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позовних вимог Державного підприємства "Луганськвугілля" в особі відокремленого підрозділу "Шахта "Вергелівська" до Управління Пенсійного фонду України в м. Брянці Луганської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії відмовити за необґрунтованістю.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Т.В. Смішлива