ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
______________________________
УХВАЛА
про припинення провадження у справі
"11" грудня 2013 р. Справа № 32-1-7/296-08-4637
За заявою боржника Фірми „ПЕТ Інтернешнл" (Дочірнє підприємство приватного підприємства „Кристал-Дістріб'ютерс") (м. Одеса, вул. Мечнікова, 74а/8; код ЄДРПОУ 21037639);
про визнання банкрутом
Суддя Грабован Л.І.
Представники сторін:
від кредиторів: Печеров Е.І. - представник УПФУ в Приморському районі м. Одеси; Іщенко Н.В. - представник ПП "ВОДНИЙ СТАТУС", ТОВ "ДАРЛ", ТОВ "Кристал-логістік", Ястребової О.О.;
від ліквідатора: Овсепян Ю.С.
СУТЬ СПОРУ: про визнання банкрутом
Всі кредитори були належним чином повідомлені про дату та місце проведення судового засідання, про що свідчать повідомлення про вручення поштових відправлень (т. 25 а.с. 116-120, 122-127, 131-132), однак не використали своє право на участь у судовому засіданні.
Ухвалою господарського суду Одеської області (суддя Лепеха Г.А.) від 07.11.2008р. (т. 1 а.с.1) порушено проведення у справі про банкрутство Фірми „ПЕТ Інтернешнл" за заявою боржника у порядку ст. 51 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Постановою від 09.02.2009р. (суддя Лепеха Г.А.) (т.2 а.с.148) визнано банкрутом Фірму „ПЕТ Інтернешнл" (Дочірнє підприємство приватного підприємства „Кристал-Дістріб'ютерс"), відкрито відносно неї ліквідаційну процедуру.
Ухвалою від 16.02.2011р. (суддя Грабован Л..І.) (т. 13 а.с.107) призначено ліквідатора банкрута арбітражного керуючого Дарієнко В.Д.
Ліквідатор банкрута арбітражний керуючий Дарієнко В.Д. звернувся до суду із заявою (т. 25 а.с. 133-135) про припинення провадження у справі з посиланням на те, що директором Фірми „ПЕТ Інтернешнл" при поданні заяви про порушення провадження у справі про банкрутство Фірми „ПЕТ Інтернешнл" у порядку ст. 51 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" не виконані умови передбачені ст.ст. 104,105,110,111 ЦК України та ст. 51 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", тому провадження у справі безпідставно порушене.
Присутні у судовому засіданні кредитори підтримали заяву ліквідатора.
Розглянувши заяву ліквідатора, дослідивши матеріали справи, вислухавши представника ліквідатора та сторін, суд встановив:
У заяві про порушення справи про банкрутство за положеннями ст. 51 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (т.1 а.с.2-4) боржником зазначено, що 03.09.2008р. відбулись загальні збори учасників фірми „Пет Інтернешнл", на яких прийнято рішення, оформлене протоколом від 03.09.2008р. В ході перевірки бухгалтерської документації виявлено, що боржник за балансом на 30.09.2008р. має прострочену заборгованість по грошовим зобов'язанням у сумі 32 193 777,86 грн., серед яких заборгованість перед ВАТ „Кредитпромбанк", іншими суб'єктами підприємницької діяльності в сумі 19 116 231,81 грн., по податках і зборах, внесках на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування 99 997,33 грн.; по відшкодуванню шкоди, заподіяної життю та здоров'ю, виплати заробітної плати та вихідної допомоги працівника боржника 80 990,75 грн. Для покриття заборгованості грошових коштів недостатньо, тому боржник просить визнати його банкрутом та відкрити ліквідаційну процедуру.
До заяви боржником додано довідку про наявність грошових коштів на банківських рахунках (т.1 а.с.5); бухгалтерські довідки про наявність нерухомого майна у складі основних засобів.; про наявність кредиторської заборгованості, наявності обладнання, виробничих запасів, наявності готової продукції станом на 01.10.2008р (т.1 а.с.6,7,8-11), свідоцтво про державну реєстрацію та Статут Фірми „ПЕТ Інтернешнл" (Дочірнє підприємство приватного підприємства „Кристал-Дістріб'ютерс" та протокол №9 загальних зборів засновників від 03.09.2008р. (т.1 а.с.27) та наказ №39А від 03.09.2008р., підписаний директором фірми „Пет Інтернешнл" Слободяник Р.Н. (т.1 а.с.25).
Додані до заяви баланс на 01.10.2008р., довідки про майно, яке є предметом іпотеки та застави від 01.11.2008р. (т.1 а.с.28-31) не підписані директором Фірми „Пет Інтернешнл" Слободяник Р.М.
З протоколу №9 від 03.09.2009р. вбачається, що на зборах засновників було вирішено визнати незадовільним фінансове становище фірми „Пет Інтернешнл", яке в кожному наступному звітному періоді погіршується, фірма не має засобів для покращення свого фінансового стану; звернутись до господарського суду Одеської області із заявою про порушення справи про банкрутство фірми „Пет Інтернешнл" згідно з планом санації.
У наказі №39А від 03.09.2008р., підписаному директором фірми „Пет Інтернешнл" Слободяник Р.Н. (т.1 а.с.25) зазначено, що на підставі рішення загальних зборів засновників та представників (протокол №9 від 03.09.2008р.) на підставі вимог ст. 53 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" з 03.09.2008р. наказано приступити до проведення процедури банкрутства фірми „Пет Інтернешнл" у відповідності до вимог ст. 53 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", призначено комісію по організації та проведенню процедури банкрутства та інше.
Ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" № №2343-Х11 від 14.05.1992р., положення якого діяли до 19.01.2013р. передбачено, що якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язані звернутися в господарський суд із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи. У разі виявлення обставин, зазначених в абзаці першому цієї частини, після прийняття рішення про ліквідацію до створення ліквідаційної комісії (призначення ліквідатора) заява про порушення справи про банкрутство подається власником майна боржника (уповноваженою ним особою).
Правила припинення юридичних осіб та суб'єктів господарювання встановлені нормами Цивільного та Господарського кодексів. Так, статтею 105 ЦК України встановлений обов'язок учасників юридичної особи, або органу, що прийняв рішення про припинення негайно письмово повідомити про це орган, що здійснює державну реєстрацію, який вносить до єдиного державного реєстру відомості про те, що юридична особа перебуває у процесі припинення та обов'язок комісії з припинення юридичної особи розмістити в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи та про порядок і строк заявлення кредиторами вимог до неї. Цей строк не може становити менше двох місяців з дня публікації повідомлення про припинення юридичної особи.
Згідно із ст.18 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" якщо відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, не були до нього внесені, вони не можуть бути використані в спорі з третьою особою.
У відповідності до ч. 1 ст. 22, 35 цього Закону, інформація про проведення державної реєстрації про прийняття засновниками (учасниками) або уповноваженим ними органом рішення щодо припинення юридичної особи підлягає обов'язковому опублікуванню в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації.
Згідно до ст. 1 цього Закону спеціалізований друкований засіб масової інформації - видання спеціально уповноваженого органу з питань державної реєстрації, в якому відповідно до цього Закону публікуються відомості з Єдиного державного реєстру.
Частиною 1 ст. 7 згаданого Закону спеціально уповноваженим органом з питань державної реєстрації визначений центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері підприємництва. Таким органом визначений Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва (п. 1 Положення про Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2007 р. № 667). Листом від 10.10.2007р. № 7687 Держкомпідприємництво повідомило, що спеціалізованим друкованим засобом масової інформації є "Бюлетень державної реєстрації".
За вимогами ч.3 ст.110 ЦК України, якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа ліквідується в порядку, встановленому законом про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом.
Відповідно до вимог ч. 1 ст.111 ЦК України ліквідаційна комісія після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
Ст. 60 Господарського Кодексу встановлено, що орган (особа), який прийняв рішення про ліквідацію суб'єкта господарювання, встановлює порядок та визначає строки проведення ліквідації, а також строк для заяви претензій кредиторами, що не може бути меншим, ніж два місяці з дня оголошення про ліквідацію. Ліквідаційна комісія або інший орган, який проводить ліквідацію суб'єкта господарювання, вміщує в друкованих органах відповідно до закону повідомлення про його ліквідацію та про порядок та строки заяви кредиторами претензій, а явних (відомих) кредиторів повідомляє персонально у письмовій формі у встановленому цим Кодексом чи спеціальним законом строки. Одночасно ліквідаційна комісія вживає необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості суб'єкта господарювання, який ліквідується, та виявлення вимог кредиторів, з письмовим повідомленням кожного з них про ліквідацію. Ліквідаційна комісія оцінює наявне майно суб'єкта господарювання, який ліквідується, і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс та подає його власнику або органу, який призначив ліквідаційну комісію. Достовірність та повнота ліквідаційного балансу повинні бути перевірені у встановленому законодавством порядку з обов'язковою перевіркою органом державної податкової служби, у якому перебуває на обліку цей суб'єкт.
Таким чином, з метою відтворення реального фінансово-економічного стану товариства (співвідношення його активу та пасиву), який господарському суду необхідний для дослідження факту наявності або відсутності підстав для порушення провадження у справі про банкрутство у порядку ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та оцінки роботи ліквідаційної комісії боржник зобов'язаний вжити заходи, передбачені положеннями Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", Цивільного та Господарського кодексів України, що регулюють етапи проведення досудової процедури ліквідації товариства у загальному порядку.
Так, комісія з припинення юридичної особи, призначена у зв'язку з прийняттям товариством рішення про ліквідацію, повинна здійснити такі заходи:
- повідомити про це орган, що здійснює державну реєстрацію, який вносить до єдиного державного реєстру відомості про те, що юридична особа перебуває у процесі припинення та розмістити в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи;
- повідомити у установлені строки орган державної податкової служби про ліквідацію підприємства з метою проведення податковим органом позапланової перевірки боржника, передбаченої податковим законодавством;
- повідомити персонально всіх відомих кредиторів про прийняття рішення про припинення та отримати заяви кредиторів та прийняти рішення щодо їх обґрунтованості (необґрунтованості);
- провести оцінку вартості наявного у товариства рухомого та нерухомого майна, а також інших майнових активів, в порядку ст.60 Господарського кодексу України;
- провести аналіз виявлених активів та пасивів ;
- скласти проміжний ліквідаційний баланс відповідно до ч. 8 ст. 111 ЦК України, ч.5 ст. 60 ГК України після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами, який повинен містити відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду;
- прийняти рішення про затвердження проміжного ліквідаційного балансу у відповідності з вимогами ч.1 ст. 111 ЦК України;
- у разі виявлення неможливості задоволення виявлених вимог кредиторів через недостатність вартості майна товариства прийняти у зв'язку з вказаними обставинами рішення щодо звернення до господарського суду із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство.
При цьому, звернення до суду з такою заявою можливо лише після закінчення строку,
передбаченого статтею 105 ЦК України.
Відповідно до абз. 4 ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" суб'єкт господарської діяльності може бути визнаний банкрутом тільки в разі встановлення господарським судом його неспроможності відновити свою платоспроможність та задовольнити визнані судом вимоги кредиторів не інакше як через застосування ліквідаційної процедури. Тому, при прийнятті постанови про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури суд в обов'язковому порядку повинен з'ясувати актив і пасив боржника.
Дотримання визначених вимог та сукупність вказаних дій із доданням доказів їх проведення є підставою для звернення ліквідатора (ліквідаційної комісії) із заявою про порушення справи про банкрутство в порядку ст. 51 Закону.
Додані до заяви боржника документи свідчать про те, що засновником боржника було прийнято рішення про звернення до господарського суду Одеської області із заявою про порушення справи про банкрутство фірми „Пет Інтернешнл" згідно з планом санації, тобто доказів прийняття рішення про ліквідацію, створення ліквідаційної комісії та проведення ліквідаційною комісією боржника під час добровільної досудової процедури ліквідації заходів, передбачених законом, а саме: повідомлення про це органу, що здійснює державну реєстрацію, який вносить до єдиного державного реєстру відомості про те, що юридична особа перебуває у процесі припинення та розміщення в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи оголошення про припинення; повідомлення в установлені строки органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства з метою проведення податковим органом позапланової перевірки боржника, передбаченої податковим законодавством; повідомлення персонально всіх відомих кредиторів про прийняття рішення про припинення та отримати заяв кредиторів та прийняття рішення щодо їх обґрунтованості (необґрунтованості); проведення оцінки вартості наявного у товариства рухомого та нерухомого майна, а також інших майнових активів, в порядку ст.60 Господарського кодексу України; проведення аналізу виявлених активів та пасивів; складення проміжного ліквідаційного балансу відповідно до ч. 8 ст. 111 ЦК України, ч.5 ст. 60 ГК України після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами, який повинен містити відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду; прийняття рішення про затвердження проміжного ліквідаційного балансу у відповідності з вимогами ч.1 ст. 111 ЦК України; рішення щодо звернення до господарського суду із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство у зв'язку з недостатністю активів боржника для оплати вимог кредиторів.
Таким чином, судом встановлено, що боржником не було проведено усіх передбачених діючим законодавством заходів щодо добровільної процедури ліквідації, тому звернення фірми „Пет Інтернешнл" до господарського суду Одеської області із заявою про визнання його банкрутом у порядку ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" є безпідставним.
Відповідно до ч.36 Постанови Пленуму Верховного Суду України №15 від 18 грудня 2009 року „Про судову практику в справах про банкрутство" у разі коли, законом не врегульовано подальший перебіг провадження у справі у випадках, коли у встановленому законодавством порядку виявлено безпідставність вимог кредитора (кредиторів), за заявою якого (яких) було порушено справу про банкрутство боржника, або коли порушено провадження у справі про банкрутство підприємств, стосовно яких діє законодавча заборона порушувати справи про банкрутство, судам слід припиняти провадження у справі про банкрутство на підставі п. 7 ч. 1 ст. 40 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (за відсутності інших підстав для такого припинення) та пункту 11 ч.1 ст. 80 ГПК України (за відсутністю предмету спору). Вказана позиція викладена, зокрема у постанові Вищого господарського суду України від 30.03.32010р. по справі №Б-13/200.
Враховуючи викладене, господарський суд припиняє провадження по справі №32/17-3784-2011 на підставі п. 7 ч. 1 ст. 40 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та п.11 ч.1 ст. 80 ГПК України.
Керуючись ч.7 ст. 12, п. 7 ч. 1 ст. 40 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", п.11 ч.1 ст. 80, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд -
У Х В А Л И В:
1.Припинити провадження у справі №32/17-3784-2011 про визнання банкрутом Фірми „ПЕТ Інтернешнл" (Дочірнє підприємство приватного підприємства „Кристал-Дістріб'ютерс") (м. Одеса, вул. Мечнікова, 74а/8; код ЄДРПОУ 21037639).
2.Припинити дію мораторію на задоволення вимог кредиторів, введеного ухвалою суду від 07.11.2008р.
3.Припинити ліквідаційну процедуру та повноваження ліквідатора Фірми „ПЕТ Інтернешнл" (Дочірнє підприємство приватного підприємства „Кристал-Дістріб'ютерс") (м. Одеса, вул. Мечнікова, 74а/8; код ЄДРПОУ 21037639) арбітражного керуючого Дарієнко Віктора Дмитровича (свідоцтво Міністерства юстиції України про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора).
Ухвалу надіслати кредиторам, арбітражному керуючому Дарієнко В.Д., до відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції, до Другого ВДВС у Приморському районі ОМУЮ, ДПІ у Приморському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області
Ухвала набирає законної сили з моменту її винесення згідно з Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Ухвала може бути оскаржена у порядку, встановленому ст. 91 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Грабован Л.І.