ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 У Х В А Л А
про забезпечення адміністративного позову
09 грудня 2013 року № 826/19488/13-а
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва - Аблов Є.В., розглянувши клопотання позивача про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві, Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві, Київської міської державної адміністрації щодо заборони сприяти блокуванню автомобільних доріг та вулиць міста Києва,-
В С Т А Н О В И В:
З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві, Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві, Київської міської державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Одночасно із позовною заявою до суду надійшло клопотання від позивача про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, в якому позивач просить заборонити відповідачам сприяти блокуванню автомобільних доріг та вулиць міста Києва та будь-яким особам вчиняти дії щодо блокування будь-яким способом наступних автомобільних доріг та вулиць міста Києва: Круглоуніверситетська, Шовковична, Пилипа Орлика, Інститутська, Грушевського, Банкова, Хрещатик, Майдан Незалежності, Лютеранська, Заньковецька, Гусовського, Різницька, Кловський узвіз, Богомольця, Липська, провулок Кріпосний, провулок Липський, в тому числі шляхом заборони розміщувати будь-які предмети, що перешкоджають проїзду транспортних засобів.
В обґрунтування позовних вимог та клопотання про вжиття заходів забезпечення позову позивач зазначив, що на проїзній частині вулиць міста Києва встановлено різні предмети, що перешкоджають проїзду транспортних засобів.
Блокування автомобільних доріг, в тому числі шляхом встановлення різних предметів, що перешкоджають проїзду транспортних засобів, грубо порушують норми чинного законодавства.
Згідно ст. 1 Закону України «Про дорожній рух» цей Закон регулює суспільні відносини у сфері дорожнього руху та його безпеки, визначає права, обов'язки і відповідальність суб'єктів - учасників дорожнього руху, міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, об'єднань, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності та господарювання.
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про дорожній рух» до учасників дорожнього руху належать водії та пасажири транспортних засобів, пішоходи, велосипедисти, погоничі тварин. Учасники дорожнього руху зобов'язані: знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху; створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам; виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух; не створювати перешкод для проїзду спеціалізованого санітарного транспорту бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги, який рухається з включеними проблисковим маячком та спеціальним звуковим сигналом.
Згідно п. 1.1. Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. N 1306 ці Правила відповідно до Закону України "Про дорожній рух" встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України. Інші нормативні акти, що стосуються особливостей дорожнього руху (перевезення спеціальних вантажів, експлуатація транспортних засобів окремих видів, рух на закритій території тощо), повинні ґрунтуватися на вимогах цих Правил.
Відповідно до п. 1.3. Правил дорожнього руху Учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.
Пунктом 1.5 Правил дорожнього руху встановлено, що дії або бездіяльність учасників дорожнього руху та інших осіб не повинні створювати небезпеку чи перешкоду для руху, загрожувати життю або здоров'ю громадян, завдавати матеріальних збитків. Особа, яка створила такі умови, зобов'язана негайно вжити заходів до забезпечення безпеки дорожнього руху на цій ділянці дороги та вжити всіх можливих заходів до усунення перешкод, а якщо це неможливо, попередити про них інших учасників дорожнього руху, повідомити підрозділ міліції, власника дороги або уповноважений ним орган.
Відповідно до п. 15.15. Правил дорожнього руху на проїзній частині забороняється встановлення предметів, що перешкоджають проїзду чи паркуванню транспортних засобів.
Статтею 52 Закону України «Про дорожній рух» встановлено, що контроль у сфері безпеки дорожнього руху здійснюється Кабінетом Міністрів України, місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, Міністерством внутрішніх справ України, іншими спеціально уповноваженими на те державними органами (державний контроль), а також міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади (відомчий контроль).
Відповідно до ст. 117 Кодексу адміністративного судочинства України суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидним є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Суд у порядку забезпечення адміністративного позову на підставі ч. 3 ст. 117 КАС України може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються. Крім того позов може бути забезпечено забороною вчиняти певні дії.
Розглянувши клопотання про вжиття заходів забезпечення позову, судом вбачається існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача і мешканців міста, у тому числі щодо здоров'я та життя громадян міста до вирішення справи по суті та для відновлення прав та інтересів у справі необхідно буде докласти значних зусиль
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що оскільки забезпечення громадського порядку відноситься до повноважень органів внутрішніх справ, а управління об'єктами транспорту та зв'язку належить до відання Київської міської державної адміністрації, тому для належного захисту прав жителів міста Києва на вільне пересування та своєчасне отримання медичної, пожежної допомоги, суд за таких обставин вважає необхідним вжити заходи забезпечення адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 117, 118, 160 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ :
Задовольнити клопотання ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1) про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову.
Заборонити Головному управлінню Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві (01601, м. Київ, вул. Володимирська,15), Головному управлінню державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві (01601, м. Київ, вул. Володимирська,13), Київській міській державній адміністрації (01044, м. Київ, вул.Хрещатик, 36) сприяти блокуванню автомобільних доріг та вулиць міста Києва та будь-яким особам вчиняти дії щодо блокування будь-яким способом наступних автомобільних доріг та вулиць міста Києва: Круглоуніверситетська, Шовковична, Пилипа Орлика, Інститутська, Грушевського, Банкова, Хрещатик, Майдан Незалежності, Лютеранська, Заньковецька, Гусовського, Різницька, Кловський узвіз, Богомольця, Липська, провулок Кріпосний, провулок Липський, в тому числі шляхом заборони розміщувати будь-які предмети, що перешкоджають проїзду транспортних засобів.
Ухвала діє до закінчення розгляду справи по суті та набрання рішення по справі законної сили.
Ухвала підлягає негайному виконанню, оскарження ухвали не зупиняє її виконання та не перешкоджає розгляду справи.
Ухвалу направити для виконання сторонам у справі.
Ухвала може бути пред'явлена до виконання в порядку Закону України «Про виконавче провадження» до 09.12.14 р.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-ти денний строк з дня отримання ухвали апеляційної скарги.
Суддя Є.В. Аблов