10.1
ПОСТАНОВА
Іменем України
06 грудня 2013 року Справа № 812/9334/13-а
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Каюди А.М.,
при секретарі судового засідання: Опейкіній Є.А.,
за участю:
представників позивача: Пугіної Л.В. (довіреність від 29.11.2013 №12/4-6006)
Колун Я.В. (довіреність від 02.01.2013 №12/4-71)
відповідача: ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Свердловського міськрайцентру зайнятості до ОСОБА_3 про стягнення витрат в розмірі 25 685,13грн.,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Свердловський міськрайцентр зайнятості звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_3 в якому позивачем заявлено вимогу про стягнення з відповідача витрат в розмірі 25 685,13грн. В обґрунтування позову позивач зазначив, що наказом Свердловського міськрайцентру зайнятості НТ 120925 від 25.09.2012 було надано статус безробітної громадянці ОСОБА_3 як застрахованій особі з виплатою допомоги по безробіттю з 25.09.2012 по 19.09.2013. Згідно отриманої інформації з Управління пенсійного фонду в м. Свердловську позивачу стало відомо про те, що з 02.12.2010 ОСОБА_3 було призначено пенсію за вислугу років згідно п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Відповідно до вимог статті 7 зазначеного Закону пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію. В ході розслідування даного випадку спеціалістами центру зайнятості був складено акт №155 від 07.10.2013. Так, ОСОБА_3 під час перебування на обліку в центрі зайнятості належала до зайнятого населення, а тому не мала права на отримання статусу безробітної і, як наслідок, на отримання матеріального забезпечення. За період з 01.10.2012 по 25.09.2013 ОСОБА_3 було виплачено матеріальне забезпечення у розмірі 25 685,13грн.
Представники позивача в судовому засіданні позов підтримали, надали пояснення аналогічні викладеному в позові, просив задовольнити вимоги в повному обсязі.
Відповідач в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позову просила відмовити в задоволенні вимог, правом надати письмові заперечення не скористалась.
Заслухавши пояснення представників позивача, відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд встановив наступне.
В судовому засіданні крім документів наданих позивачем та відповідачем досліджено матеріали пенсійної справи відповідача ОСОБА_3, надані Управлінням Пенсійного фонду України в м. Свердловську на письмовий запит суду.
Відповідно до цих матеріалів вбачається, що відповідач 02.12.2010 звернулася до УПФУ в м. Свердловську з заявою про призначення пенсії за вислугою років (а.с. 45, 61).
17.12.2010 відповідачем було надано до УПФУ довідку №733 від 17.12.2010 Свердловської загальноосвітньої школи-інтернату про те, що вона прийнята на роботу заступником директора з виховної роботи (а.с. 70-71).
Відповідно до запису у трудовій книжці відповідач була звільнена зі Свердловської загальноосвітньої школи 31.08.2012 на підставі наказу №453-к від 20.08.2012 (а.с. 80-81).
25.09.2012 ОСОБА_3 звернулась до Свердловського міськрайцентру зайнятості з заявою про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю. В заяві також повідомлено, що на час звернення до центру зайнятості з даною заявою ОСОБА_3 не зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається та не займається іншими видами діяльності що визначені частиною 3 статті1 Закону України «Про зайнятість населення», пенсію не отримує, не має право на пенсію за віком, в тому числі на пільгових умовах та на пенсію за вислугу років. (а.с.9)
З цього часу, з 25.09.2012, ОСОБА_3 присвоєно статус безробітної, що також підтверджується персональною карткою. (а.с.7). Також, з 25.09.2012 ОСОБА_3 призначено допомогу по безробіттю, відповідно до наказу №НТ 120925. (а.с.14)
26.09.2013 наказом Свердловського міськрайцентру зайнятості ОСОБА_3 було припинено виплату допомоги по безробіттю. (а.с.14)
27.09.2013 відповідач звернулася до УПФУ в м. Свердловську з заявою про поновлення виплати пенсії за вислугою років (а.с. 76).
Розпорядженням управління Пенсійного фонду від 02.10.2013 №809190 відповідачу було поновлено виплату пенсії з 01.09.2012 (а.с. 74-75).
07 жовтня 2013 року спеціалістами Свердловського міськрайцентру зайнятості було проведено розслідування страхового випадку та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», про що складено акт №155 (а.с.10). В результаті розслідування з'ясовано, що ОСОБА_3, 25.09.2012 під час подання заяви про надання статусу безробітного не повідомила спеціаліста з працевлаштування про відношення до категорії громадян які мають право на призначення пенсії за вислугу років. Громадянка ОСОБА_3 набула право на призначення пенсії за вислугу років з 02.12.2010 року. З 17.12.2010 ОСОБА_3 почала працювати у Свердловській школі інтернаті і виплата пенсії за вислугу років їй була призупинена, але право на призначення пенсії залишилось і після звільнення з шкоди - інтернату 31.08.2012. В заяві на призначення статусу безробітного ОСОБА_3 написала, що не має права на пенсію за вислугу років, що призвело до прийняття неправомірного рішення про надання їй статусу безробітного та призначення допомоги по безробіттю.
Від ознайомлення та підписання акту №155 про розслідування страхового випадку ОСОБА_3 відмовилась, про що посадовими особами центру зайнятості складено акт від 14.10.2013. (а.с.11)
Відповідно до листа від 16.10.2013 №9186/02-19 Управління Пенсійного фонду України в м. Свердловську Луганської області, що надійшов на запит позивача про надання інформації, було повідомлено що гр. ОСОБА_3 з 02.12.2010 призначено пенсію за вислугу років згідно п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» Оскільки з 17.12.2010 ОСОБА_3 працевлаштувалась до Свердловської загальноосвітньої школи, з цього часу виплату пенсії за вислугу років їй було припинено, а з 01.09.2012 цю виплату було поновлено. (а.с.18)
Відповідно до виявленого випадку про незаконне отримання матеріальної допомоги наказом Свердловського міськрайцентру зайнятості від 08.10.2013 №НТ 131008 було зобов'язано ОСОБА_3 повернути незаконно отримане матеріальне забезпечення за період з 25.09.2012 по 25.09.2013 в сумі 25685,13грн. (а.с.13)
Відповідач у судовому засіданні не заперечувала, що нею дійсно подавалася заява до Пенсійного фонду про призначення пенсії за вислугою років, та підтвердила, що при поданні заяви до центру зайнятості вона дійсно зазначила, що не має права на отримання пенсії у тому числі і за вислугою років, втім, зробила це помилково оскільки вважала, що мається на увазі не саме право на отримання пенсії, а її фактичне отримання, та зробила відповідний запис у заяві, оскільки фактично на момент звернення до центру зайнятості пенсію не отримувала та заяви про поновлення її виплати не писала.
Стосовно отриманої суми допомоги по безробіттю відповідачем визнається, що виплати були здійснені у розмірі заявленому до стягнення. Також відповідач пояснила, що фактично пенсію за період з 01.09.2012 по жовтень 2013 року нею було отримано лише у листопаді 2013 року, що підтверджується і письмовими пояснення УПФУ в м. Свердловську.
Вирішуючи даний спір суд виходить з наступного.
Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» N 1533-III, 02.03.2000 загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Статтею 2 Закону України «Про зайнятість населення» N 803-XII, 01.03.1991, безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Відповідно до вказаної статті Закону України «Про зайнятість населення» N 803-XII, не можуть бути визнані безробітними громадяни: які мають право на пенсію за віком, у тому числі на пільгових умовах, на пенсію за вислугу років та скористалися цим правом або досягли встановленого законом пенсійного віку
Згідно із статтею 25 цього Закону, держава створює умови незайнятим громадянам у поновленні їх трудової діяльності та забезпечує їм такі види компенсацій:
а) надання особливих гарантій працівникам, вивільнюваним з підприємств, установ, організацій;
б) виплата матеріальної допомоги в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації;
в) виплата в установленому порядку допомоги по безробіттю.
Особам, які шукають роботу вперше, та іншим незастрахованим особам, визнаним у встановленому порядку безробітними, допомога по безробіттю встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом. Допомога по безробіттю виплачується з 8-го дня після реєстрації особи в установленому порядку в державній службі зайнятості. Тривалість виплати допомоги по безробіттю не перевищує 180 календарних днів. (статті 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»)
Згідно ч.2 ст.36 вказаного Закону № 1533 застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до ч.3 ст.36 Закону № 1533 сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання запиту суду про надання інформації Управлінням пенсійного фонду України в м.Свердловську Луганської області було надано матеріали пенсійної справи ОСОБА_3 Відповідно до вказаних матеріалів встановлено, що 02.12.2010 ОСОБА_3 звернулась до Пенсійного фонду з заявою про призначення пенсії за вислугу років, отже, з цього часу відповідач має право на пенсію за вислугу років як працівник освіти, що підтверджується заявами та протоколом №2016 від 08.12.2010 (а.с.39,45,61)
Під час звернення до центру зайнятості 25.09.2012, відповідач не виконав свого обов'язку щодо повідомлення позивача про обставини, що впливають на умови призначення статусу безробітного та виплати матеріального забезпечення, а саме не повідомив центр зайнятості про право на пенсію за вислугу років яке мав з 02.12.2010.
Враховуючи наведені вище норми права та фактичні обставини справи суд встановив, що позивач скористалася своїм правом на пенсію за вислугою років подавши відповідну заяву до УПФУ в м. Свердловську 02.10.2010, а отже відповідно до приписів статті 2 Закону України "Про зайнятість населення" не могла бути визнана безробітною.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що відповідачем безпідставно отримано матеріальну допомогу по безробіттю за період з жовтня 2012 року по липень 2013 року в сумі 25685,13грн.
За таких обставин суд вважає позовні вимоги обґрунтованими.
Відповідно до статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 17, 18, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов Свердловського міськрайцентру зайнятості до ОСОБА_3 про стягнення витрат в розмірі 25 685,13грн. задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_3 (ін. номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1) на користь Свердловського міськрайцентру зайнятості (Луганська область, м. Свердловськ, вул. Жилова,5) на р/р 37175974900072 УДК у Луганській області МФО 804013, код 13392705 суму отриманої допомоги по безробіттю 25 685,13грн. (двадцять п'ять тисяч шістсот вісімдесят п'ять гривень 13 коп.).
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Постанову у повному обсязі складено та підписано 11 грудня 2013 року.
Суддя А.М. Каюда