Постанова № 35967934, 12.12.2013, Донецький апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
12.12.2013
Номер справи
908/2643/13
Номер документу
35967934
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

донецький апеляційний господарський суд

Постанова

Іменем України

10.12.2013 р. справа №908/2643/13

Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

Головуючий суддя: Дучал Н.М.

Судді: Склярук О.І., Ушенко Л.В.

при секретарі Сабада Г.О.

за участю представників сторін:

від позивача - не з'явився

від відповідача - Голубова І.О., за довіреністю

від третьої особи - не з'явився

розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Запоріжжя на рішення господарського судуЗапорізької областівід07.10.2013р. (підписано 14.10.2013р.)у справі№ 908/2643/13(суддя Смірнов О.Г.)за позовомКомунального підприємства «Ритуальна служба «Ритуал» Мелітопольської міської ради Запорізької області, м.Мелітополь Запорізької області до за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачаЗапорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Запоріжжя Виконавчого комітету Мелітопольської міської ради, м.Мелітополь Запорізької областіпровизнання недійсним рішення №32-рш від 26.06.2013р.

Позивач, Комунальне підприємство «Ритуальна служба «Ритуал» Мелітопольської міської ради Запорізької області, звернувся до господарського суду Запорізької області з позовною заявою до Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Запоріжжя про визнання рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 26.06.2013р. №32-рш по справі №03/33-12 «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції» недійсним.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 26.06.2013р. №32-рш по справі №03/33-12 «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції» є незаконним внаслідок того, що при його прийнятті були неповно з'ясовані обставини, які мають значення для справи і які визнано встановленими; висновки, викладені у рішенні, не відповідають обставинам справи; порушено та неправильно застосовано норми матеріального права.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 18.09.2013р. до участі у справі №908/2643/13 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача залучено Виконавчий комітет Мелітопольської міської ради, м.Мелітополь Запорізької області.

Рішенням господарського суду Запорізької області від 07.10.2013р., з урахуванням ухвали від 15.10.2013р. про виправлення описки, у справі №908/2643/13 позовні вимоги Комунального підприємства "Ритуальна служба "Ритуал" Мелітопольської міської ради Запорізької області до Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України задоволені частково; визнано недійсними пункти 2 та 4 рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 32-рш від 26.06.2013р. "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції" у справі №03/33-12; в іншій частині позовних вимог відмовлено; стягнуто з Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, Запоріжжя, на користь Комунального підприємства "Ритуальна служба "Ритуал" Мелітопольської міської ради Запорізької області, м. Мелітополь Запорізької області витрати по сплаті судового збору в сумі 458грн.80 коп.

Судове рішення мотивовано тим, що здійснення позивачем розрахунку тарифів на послугу з викопування могили не порушує прав споживачів, не створює для комунального підприємства будь-яких правових наслідків, оскільки прийняття рішення про встановлення тарифу на послугу з викопування могил належить до компетенції виконавчого комітету Мелітопольської міської ради Запорізької області; відповідачем не доведено, що застосування позивачем тарифів на послугу з викопування могил ручним та механізованим способом було б неможливим за умов існування значної конкуренції на ринку, яка є кваліфікуючою складовою порушення, передбаченого ч.1 ст.13 Закону України "Про захист економічної конкуренції"; пункти 2 та 4 спірного рішення не відповідають вимогам ч. 1 ст. 13 та п. 2 ч. 1 ст. 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції" і порушують права позивача.

Не погодившись з рішенням суду Запорізьке обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України, м. Запоріжжя звернулось до Донецького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Запорізької області від 07.10.2013р. у справі №908/2643/13 та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову Комунального підприємства "Ритуальна служба "Ритуал" Мелітопольської міської ради відмовити в повному обсязі.

Заявник апеляційної скарги вважає рішення господарського суду незаконним, необґрунтованим, прийнятим з порушенням норм матеріального та процесуального права. Зазначає, що судом першої інстанції не були взяті до уваги фактичні обставини справи, які свідчили, що позивач мав відношення до розрахунку встановлених виконавчим комітетом міської ради тарифів, в результаті чого місцевий господарський суд дійшов помилкового висновку про відсутність у діях позивача складу правопорушення. Вказує, що дії КП «Ритуальна служба «Ритуал» були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку, оскільки в такому разі на ринку відбувалося б змагання між суб'єктами господарювання з метою здобуття переваг над іншими суб'єктами господарювання. Тобто, КП «Ритуальна служба «Ритуал» у разі наявності значної конкуренції на ринку було б вимушено, з метою приваблення споживачів, розраховувати та застосовувати економічно обґрунтовані тарифи на ритуальні послуги. В судовому засіданні представник відповідача висловився на підтримку апеляційних вимог.

Виконавчий комітет Мелітопольської міської ради проти апеляційної скарги Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України заперечив з підстав, викладених у відзиві від 11.11.2013р. Наголошує, що рішення Виконавчого комітету Мелітопольської міської ради № 47/2 від 26.03.2012р., яким встановлено для КП "Ритуальна служба "Ритуал" Мелітопольської міської ради Запорізької області тарифи на ритуальні послуги, які не передбачені мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг, на час судового розгляду справи є чинним.

На час судового засідання до Донецького апеляційного господарського суду надійшла телеграма КП «Ритуальна служба «Ритуал» з клопотанням про відкладення розгляду справи у зв'язку з хворобою представника.

Судом апеляційної інстанції не задоволене означене клопотання.

Положеннями ст.77 Господарського процесуального кодексу України, суду надано право відкладення розгляду справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні.

Відповідно до ст.28 Господарського процесуального кодексу України, справи юридичних осіб в господарському суді ведуть їх органи, що діють у межах повноважень, наданих їм законодавством та установчими документами, через свого представника. Керівники підприємств та організацій, інші особи, повноваження яких визначені законодавством або установчими документами, подають господарському суду документи, що посвідчують їх посадове становище. Представниками юридичних осіб можуть бути також інші особи, повноваження яких підтверджуються довіреністю від імені підприємства, організації; адвокати. Довіреність видається за підписом керівника або іншої уповноваженої ним особи та посвідчується печаткою підприємства, організації.

Отже, позивач не був позбавлений вирішити питання щодо участі керівника та/або іншого представника, згідно ст. 28 ГПК України, в судовому засіданні апеляційної інстанції.

Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду про порушення апеляційного провадження від 04.11.2013р. сторони та інші учасники процесу не зобов'язувалися забезпечити явку повноважних представників в судове засідання, крім того сторін було попереджено, що у разі нез'явлення їх представників у судове засідання, апеляційну скаргу буде розглянуто за наявними у справі матеріалами.

Третя особа не скористалась правом участі представника в судовому засіданні апеляційної інстанції, у відповідності до ст. 98 Господарського процесуального кодексу України про час і місце судового засідання була повідомлена належним чином, тому згідно зі ст. 75,99 ГПК України, скаргу розглянуто за наявними матеріалами, які є достатніми для розгляду апеляційної скарги.

Згідно з положеннями ст.101 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішень місцевого господарського суду в повному обсязі.

У відповідності до п. п. 2, 3, 4 частини 3 ст.129 Конституції України, основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом та судом, забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно зі ст. 42, ст.43 Господарського процесуального кодексу України - правосуддя у господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом та змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.

Вивчивши матеріали справи, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, заслухавши в судовому засіданні пояснення представника відповідача, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, Донецьким апеляційним господарським судом встановлено наступне.

За результатами розгляду справи №03/33-12 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції з боку Комунального підприємства «Ритуальна служба «Ритуал» Мелітопольської міської ради Запорізької області та Виконавчого комітету Мелітопольської міської ради Запорізької області, яку розпочато розпорядженням адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України за результатами розгляду звернень мешканців м. Мелітополя (на підставі доручення Антимонопольного комітету України від 23.03.2012р. № 14-01/164-Г), керуючись ст. 14 Закону України "Про Антимонопольний комітет України", ст. 48 Закону України "Про захист економічної конкуренції", п. 11 Положення про територіальне відділення Антимонопольного комітету України, затвердженого розпорядженням Антимонопольного комітету України від 23.02.2001р. № 32-р, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.03.2001 р. за № 291/5482 (зі змінами), п. п. 31, 32 Правил розгляду заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції (Правил розгляду справ), затверджених розпорядженням Антимонопольного комітету України від 19.04.1994р. №5, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 06.05.1994р. за №90/299 (у редакції розпорядження Антимонопольного комітету України від 29 червня 1998 року №169-р) (із змінами), адміністративною колегією Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України 26.06.2013р. прийнято рішення №32-рш «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції», яким вирішено:

1. Визнати, що Комунальне підприємство «Ритуальна служба «Ритуал» за підсумками 2012 року та І кварталу 2013 року займає монопольне (домінуюче) становище на ринку послуг з викопування могил у територіальних (географічних) межах м. Мелітополя з частками, що перевищують 35%;

2. Визнати дії Комунального підприємства «Ритуальна служба «Ритуал», які полягають у розрахунку, поданні на затвердження та застосуванні економічно необґрунтованих тарифів на послугу з викопування могил, затверджених виконавчим комітетом Мелітопольської міської ради рішенням від 26.03.2012р. №47/2, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом другим статті 50 та частиною першою статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку послуг з викопування могил, шляхом вчинення дій, що призвели до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку;

3. Визнати дії Виконавчого комітету Мелітопольської міської ради, які полягають у встановленні рішенням від 26.03.2012р. №47/2 для Комунального підприємства «Ритуальна служба «Ритуал» економічно необґрунтованих тарифів на послугу з викопування могил порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 7 статті 50 та статтею 17 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді створення умов для вчинення Комунальним підприємством «Ритуальна служба «Ритуал» порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого частиною першою статті 13 та пунктом 2 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку послуг з викопування могил, шляхом вчинення дій, що призвели до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.

4. Згідно з частиною 2 статті 52 Закону України «Про захист економічної конкуренції» накласти на Комунальне підприємство «Ритуальна служба «Ритуал» штраф у розмірі 68 000,00 грн.;

5. Зобов'язати припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції:

- Комунальному підприємству «Ритуальна служба «Ритуал» шляхом здійснення економічно обґрунтованих розрахунків тарифів на послугу з викопування могил та подання їх на затвердження виконавчому комітету Мелітопольської міської ради; термін виконання - один місяць з дня отримання цього рішення;

- Виконавчому комітету Мелітопольської міської ради - шляхом встановлення для комунального підприємства «Ритуальна служба «Ритуал» економічно обґрунтованих тарифів на послугу з викопування могил; термін виконання - два місяці з дня отримання цього рішення.

В рішенні зазначено, що штраф підлягає сплаті у двомісячний строк з дня одержання цього рішення; відповідно до ч. 8 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» протягом п'яти днів з дня сплати штрафу суб'єкт господарювання зобов'язаний надіслати до Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України документи, що підтверджують сплату штрафу; рішення може бути оскаржено до господарського суду у двомісячний строк з дня його одержання.

З листом № 03-29.3/02-2674 від 27.06.2013р. копію Рішення було направлено Комунальному підприємству «Ритуальна служба «Ритуал».

Позивач скористався правом на судове оскарження, та просить визнати рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 26.06.2013р. №32-рш по справі №03/33-12 «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції» недійсним.

Перевіривши повноту встановлених судом першої інстанції обставин справи та правильність їх юридичної оцінки, Донецький апеляційний господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість апеляційної скарги виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» Антимонопольний комітет України є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері державних закупівель. Особливості спеціального статусу Антимонопольного комітету України обумовлюються його завданнями та повноваженнями, в тому числі роллю у формуванні конкурентної політики, та визначаються цим Законом, іншими актами законодавства і полягають, зокрема, у спеціальних процесуальних засадах діяльності Антимонопольного комітету України.

Основним завданням Антимонопольного комітету України є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині: здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб'єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції; контролю за концентрацією, узгодженими діями суб'єктів господарювання та дотриманням вимог законодавства про захист економічної конкуренції під час регулювання цін (тарифів) на товари, що виробляються (реалізуються) суб'єктами природних монополій; сприяння розвитку добросовісної конкуренції, тощо ( ст.3 Закону України "Про Антимонопольний комітет України").

Антимонопольний комітет України і його територіальні відділення становлять систему органів Антимонопольного комітету України, яку очолює Голова Комітету. Антимонопольний комітет України, адміністративні колегії Антимонопольного комітету України, державні уповноважені Антимонопольного комітету України, адміністративні колегії територіальних відділень Антимонопольного комітету України є органами Антимонопольного комітету України (ст. 6 Закону України "Про Антимонопольний комітет України").

Відносини органів державної влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю із суб'єктами господарювання; суб'єктів господарювання з іншими суб'єктами господарювання, із споживачами, іншими юридичними та фізичними особами у зв'язку з економічною конкуренцією регулюються Законом України "Про захист економічної конкуренції". Цей Закон застосовується до відносин, які впливають чи можуть вплинути на економічну конкуренцію на території України (ст. 2 Закону України "Про захист економічної конкуренції").

За результатами розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Антимонопольного комітету України приймають рішення, в тому числі про: визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції; припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції; зобов'язання органу влади, органу місцевого самоврядування, органу адміністративно-господарського управління та контролю скасувати або змінити прийняте ним рішення чи розірвати угоди, визнані антиконкурентними діями органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю; визнання суб'єкта господарювання таким, що займає монопольне (домінуюче) становище на ринку; примусовий поділ суб'єкта господарювання, що займає монопольне (домінуюче) становище на ринку; накладення штрафу (ст. 48 Закону України "Про захист економічної конкуренції").

Відповідно до ч. 1 ст. 60 Закону України "Про захист економічної конкуренції" заявник, відповідач мають право оскаржити рішення органів Антимонопольного комітету України повністю або частково до господарського суду у двомісячний термін з дня одержання рішення. Цей строк не може бути відновлено.

Рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 32-рш від 26.06.2013р. "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції" ґрунтується на інформації, зібраній в процесі розгляду справи №03/33-12, дослідженні ринку послуг з викопування могил в територіальних межах м. Мелітополь, на якому здійснює діяльність КП "Ритуальна служба "Ритуал" Мелітопольської міської ради.

Оскаржуваним рішенням адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України було встановлено наступне:

- КП "Ритуальна служба "Ритуал" є правонаступником КП "Ритуал", яке створено рішенням Мелітопольської міської ради від 28.08.2009р. № 10. Рішенням Мелітопольської міської ради КП "Ритуальна служба "Ритуал" надано статус ритуальної служби у м. Мелітополі;

- Підприємство є ритуальною службою в розумінні ст.9 Закону України "Про поховання та похоронну справу", яка створена органом місцевого самоврядування з метою організації поховання померлих і надання ритуальних послуг та реалізації предметів ритуальної належності в межах міста Мелітополя Запорізької області;

- відповідно до Переліку вимог щодо порядку організації поховання і ритуального обслуговування населення м. Мелітополя, затвердженого рішенням Виконавчого комітету Мелітопольської міської ради від 28.10.2010р. № 256/3, КП «Ритуальна служба «Ритуал»" для розміщення місць поховання надано в постійне користування земельні ділянки, на яких розташовані діючі кладовища ( Нове-1, Нове-2) та 4 закриті кладовища: по вул. Чапаєва, по вул. Белякове, по вул. Піонерській, по вул. Чкалова, які є комунальною власністю і перебувають у господарському віданні КП«Ритуальна служба «Ритуал»;

- товарними межами ринку є послуга з викопування могил, оскільки для покупців товару за показниками взаємозамінності, подібності призначення, споживчих властивостей не існує взаємозамінних товарів;

- територіальними межами ринку визначено територію міста Мелітополя, на якій розташовані кладовища, що знаходяться на обслуговуванні КП "Ритуальна служба "Ритуал";

- часовими межами ринку послуг з викопування могил визначено 2012рік та перший квартал 2013 р., проміжок часу, протягом якого відповідна сукупність товарно-грошових відносин між продавцями (постачальниками, виробниками) і споживачами утворює ринок товару із сталою структурою;

- загальний обсяг наданих послуг з викопування могил склав у 2012році 1633 могили, із яких 1160 могил викопано КП "Ритуальна служба "Ритуал"; у першому кварталі 2013 р. - 468 могил, із яких 415 викопано КП "РС "Ритуал";

- частки КП "Ритуальна служба "Ритуал" на ринку послуг з викопування могил в територіальних (географічних) межах м. Мелітополя складали: за підсумками за 2012року - 77,1 %, 1-го кварталу 2013року - 88,7%.

Пленумом Вищого господарського суду України в п. 15.5. Постанови від 26 грудня 2011 року N 15 «Про деякі питання практики застосування конкурентного законодавства» наголошено, що господарські суди не повинні перебирати на себе не притаманні суду функції, які здійснюються виключно органами Антимонопольного комітету України, та знову встановлювати товарні, територіальні (географічні), часові межі певних товарних ринків після того, як це зроблено зазначеними органами.

Загальні правові засади здійснення в Україні діяльності з поховання померлих визначені Законом України «Про поховання та похоронну справу», який регулює відносини, що виникають після смерті (загибелі) особи, щодо проведення процедури поховання, а також встановлює гарантії належного ставлення до тіла (останків, праху) померлого та збереження місця поховання.

Ритуальними службами відповідно до ст. 9 Закону України «Про поховання та похоронну справу» є спеціалізовані комунальні підприємства, що створюються органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом, з метою здійснення організації поховання померлих і надання ритуальних послуг, передбачених необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг, реалізації предметів ритуальної належності, передбаченим пунктом 2 частини другої статті 8 цього Закону. Ритуальні служби можуть також надавати ритуальні послуги, не передбачені необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг та реалізації предметів ритуальної належності, виготовляти предмети ритуальної належності. Тарифи щодо оплати таких послуг та предметів ритуальної належності встановлюються в межах, визначених законодавством, виконавчим органом сільської, селищної, міської ради.

За положеннями ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування» встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг), транспортні та інші послуги, належить до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.

Вартість послуг та предметів ритуальної належності визначається на принципах: доступності для кожного громадянина і рівності правових гарантій; визначення економічної обґрунтованості, планово-розрахункової собівартості та рентабельності при затвердженні ціни; відповідальності виконавчих органів сільських, селищних та міських рад та органів виконавчої влади за встановлені ними ціни; відкритості, доступності та прозорості структури ціни; оплати тільки тих послуг, що відповідають державним стандартам та нормативним документам (ч.6 ст. 12 Закону України «Про поховання та похоронну справу»).

КП «Ритуальна служба «Ритуал» здійснює діяльність на ринку ритуальних послуг, передбачених Необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг, затверджених Наказом Держжитлокомунгоспу України від 19 листопада 2003 р. N 193, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 8 вересня 2004 р. за N 1111/9710 №193, до якого включена послуга з копання могили (викопування могили ручним або механізованим способом, опускання труни з тілом померлого в могилу, закопування могили, формування намогильного насипу та одноразове прибирання території біля могили).

За інформацією КП «Ритуальна служба «Ритуал» (листи від 25.03.2013р. №30, від 20.05.2013р. №29, від 04.06.2013р. №74, адресовані Голові Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України) у 2012 році та І кварталі 2013 року воно не надавало комплексну послугу з копання могили. З урахуванням кон'юнктури ринку та фінансових можливостей споживачів підприємством надавалась окрема послуга з викопування могили.

Рішенням Виконавчого комітету Мелітопольської міської ради від 20.10.2011р. № 191/3 «Про затвердження мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг, що надаються комунальному підприємству «Ритуальна служба «Ритуал» та про внесення змін та доповнень до рішення від 17.02.2011р. № 30" було затверджено, мінімальний перелік видів ритуальних послуг, що надається КП "Ритуальна служба "Ритуал"; вартість ритуальних послуг для населення, що надаються КП "Ритуальна служба "Ритуал"; мінімальний перелік окремих видів ритуальних послуг та їх вартість, що надається КП "Ритуальна служба "Ритуал", в результаті чого тариф на послугу з копання могили ручним способом затверджено у розмірах: у літній період - 600,00 грн; у зимовий - 720,00 грн.

Рішенням Виконавчого комітету Мелітопольської міської ради від 26.03.2012р. № 47/2 "Про встановлення тарифів на Мінімальний перелік окремих видів ритуальних послуг для населення, встановлення тарифів на ритуальні послуги не передбачені мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг для населення, які надає комунальне підприємство "Ритуальна служба "Ритуал" та втрату чинності рішення від 20.10.2011року № 191/3" були встановлені тарифи на мінімальний перелік окремих видів ритуальних послуг для населення, які надає КП "Ритуальна служба "Ритуал" Мелітопольської міської ради Запорізької області; тарифи на ритуальні послуги які не передбачені мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг для населення, які надає КП "Ритуальна служба "Ритуал"; визнано таким, що втратило чинність, зокрема, рішення Виконкому Мелітопольської міської ради від 20.10.2011р. № 193/1.

Згідно з додатком 1 до Рішення від 26.03.2012р. №47/2 до Необхідного мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг включено комплексну послугу з копання могили (п.3), в тому числі копання могили механізованим способом вартістю: у літній період - 761,02 грн., у зимовий період - 913,23 грн.; копання могили ручним способом вартістю: у літній період - 985,60 грн., у зимовий період - 1182,73 грн.

Згідно з додатком № 2 Рішення від 26.03.2012р. № 47/2, до ритуальних послуг, що не передбачені Необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг для населення, які надає КП "Ритуальна служба "Ритуал", включено послугу з копання могили, в тому числі: викопування могили ручним способом вартістю: у літній період - 582,00грн., у зимовий період - 698,40 грн.; викопування могили механізованим способом у літній період - 357,42 грн., у зимовий період - 428, 90 грн.

Як вбачається з матеріалів конкурентної справи, листа позивача № 32 від 27.02.2012р., розрахунки та затвердження калькуляцій на послуги, в т.ч. послугу з викопування могили ручним способом та послугу з викопування могили механізованим способом, було здійснено Комунальним підприємством «Ритуальна служба «Ритуал» відповідно до Єдиної методики визначення вартості надання громадянам необхідного мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг, реалізації предметів ритуальної належності, затвердженої наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 19 листопада 2003 р. N 194, та з листом № 32 від 27.02.2012р. подано виконкому Мелітопольської міської ради.

Згідно калькуляцій на послугу з викопування могили ручним способом та складових тарифу, до витрат, на підставі яких здійснено розрахунок тарифу, включені: прямі матеріальні витрати на паливно-мастильні матеріали (бензин для генератора); прямі витрати на заробітну плату землекопа, доглядача кладовища, уборщика, в т.ч. відрахування на обов'язкове державне соціальне страхування; загальновиробничі витрати (заробітна плата, спецодяг, оренда генератора, відбійного молотка, бензопили); адміністративні витрати (15% від собівартості); витрати на збут (5% від собівартості).

Відповідно до Довідок Запорізької філії Державного підприємства «Український державний головний науково-дослідний і виробничий інститут інженерно-технічних і екологічних вишукувань «УКРНДІІНТВ» Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №ш-64 та №ш-65, земельні ділянки, які надано в користування КП «Ритуальна служба «Ритуал» та на яких розташовані діючи кладовища Нове -1 та Нове-2, мають другу категорію важкості інженерно-геологічних умов. По важкості розробки ґрунти рекомендовано визначати згідно пункту 9б та пункту 36б таблиці 1 ДБН-Д-2.21-99 .

Способом розпушування ґрунту, що відноситься до другої категорії важкості визначено ДБН-Д-2.21-99 шляхом використання лопат з частковим застосуванням кирок; мерзлого ґрунту - пневматичними молотками або клинами.

Аналогічні положення включено і до розділу ІІ Наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 3 березня 2009 р. N 52 «Про затвердження Норм часу на надання ритуальних послуг та виготовлення предметів ритуальної належності».

Листом №109 від 20.08.2012р., адресованим Голові Запорізького територіального відділення Антимонопольного комітету України, КП «Ритуальна служба «Ритуал» пояснило, що генератор, відбійний молоток, бензопила, вуглошлифмашина застосовуються на всіх кладовищах м.Мелітополь при додатковий складності ґрунту та в зимовий період.

Розрахунок витрат на оплату праці працівникам, які виконують роботи, пов'язані з викопуванням могил КП «Ритуальна служба «Ритуал» здійснювався на підставі встановлених часових ставок працівників та норм часу, необхідних для виконання робіт.

Згідно з калькуляцією для викопування могили ручним способом та складових тарифу, КП «Ритуальна служба «Ритуал» для викопування могили залучаються: землекоп - 1,6 люд., доглядач - 1 люд., уборщик - 1 люд.; норма часу на викопування могили становить для землекопа - 12,52 люд/год., для доглядача - 6,75 люд/год., уборщика - 1,06 люд/год.

Підтверджуючих документів щодо застосування трудомісткості робіт з викопування могили ані до матеріалів конкурентної справи, ані до матеріалів господарської справи позивачем не представлено.

Згідно з Розділом ІІ Наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 3 березня 2009 р. N 52 «Про затвердження Норм часу на надання ритуальних послуг та виготовлення предметів ритуальної належності», норма часу на 1 куб.м ґрунту на копання могили ручним способом (група ґрунту ІІ категорії, глибина розробки до 2х м, склад робіт: розмітка на ґрунті окреслення могили, розпушення ґрунту ручним способом, викидання ґрунту на брівку, очищення берми, зачищення поверхні дна та стінок могили) для землекопа 2 розряду при не мерзлих ґрунтах I - III групи, та для інших випадків - землекопа 3 розряду, встановлено у розмірі 2,6 люд/год.

Включення до калькуляції на послугу з викопування могили ручним способом витрат на заробітну плату доглядача кладовища, виходячи з норми часу 6,75 люд/год. та часової тарифної ставки 10,20 грн., не ґрунтується на жодному нормативному акті, що стосується надання похоронних послуг.

Крім того, за положеннями п.3.2. Єдиної методики, до витрат на оплату праці віднесені, зокрема, витрати на основну заробітну плату робітників, що задіяні на виробництві і безпосередньо пов'язані з технологічним процесом виробництва послуг.

Розділ ІІ Посадової інструкції доглядача кладовища, затвердженої позивачем, свідчить, що доглядач кладовища не є робітником, безпосередньо пов'язаним з технологічним процесом викопування могили.

Отже, вірним є висновок Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, що постатейний аналіз витрат, врахованих в калькуляції, свідчить про їх економічну необґрунтованість.

Як вбачається з калькуляції на послугу з викопування могили механізованим способом та складових тарифу, КП «Ритуальна служба «Ритуал» здійснено розрахунок тарифу на вказану послугу виходячи, зокрема, з прямих матеріальних витрат на оплату оренди екскаватора - 4800,00грн., прямих витрат на оплату праці землекопа та доглядача, загальновиробничих витрат (заробітна плата, інвентар, спецодяг); адміністративних витрат (15%); витрат на збут (5% ).

Матеріали конкурентної справи свідчать, що договір оренди екскаватора №6, за яким щомісячна плата оренди екскаватора становить 4800,00грн., було укладено КП «Ритуальна служба «Ритуал» з ПП Сіваковим А.А. 15.04.2012р., тобто вже після затвердження Рішенням Виконкому Мелітопольської міської ради від 26.03.2012р. № 47/2 тарифів на ритуальні послуги. Тоді як, на час складання та затвердження позивачем калькуляцій та на час прийняття виконкомом Мелітопольської міської ради рішення від 26.03.2012р. № 47/2 був діючим договір №10 оренди обладнання від 25.04.2011р. зі строком дії один рік з моменту передання екскаватора (п. 7.1.договору), згідно з яким орендна плата становила 700,00 грн.

Як вже зазначалось вище, згідно з калькуляцією та складових тарифу, для надання послуги з викопування могили механізованим способом КП «Ритуальна служба «Ритуал» безпідставно залучається доглядач кладовища, що не відповідає п. 3.2. Єдиної методики та розділу ІІ Посадової інструкції доглядача кладовища.

Зазначене свідчить про вірність висновку Відповідача про включення Позивачем до калькуляції на послугу з викопування могили механізованим способом необґрунтованих витрат.

З наведеного вбачається, що здійснення КП «Ритуальна служба «Ритуал» розрахування та подання на затвердження виконкому Мелітопольської міської ради (для подальшого застосування) розрахунку тарифів на послугу з викопування могили (ручним та механізованим способом) в необґрунтованому розмірі, з порушенням принципів визначення економічної обґрунтованості, оплати тільки тих послуг, що відповідають державним стандартам та нормативним документам, визначених ст.12 Закону УКраїни "Про поховання та похоронну справу", призвело до встановлення виконавчим комітетом Мелітопольської міської ради рішенням від 26.03.2012р. № 47/2 для КП «Ритуальна служба «Ритуал» економічно необґрунтованих тарифів на послугу з викопування могили (ручним та механізованим способом), що створило умови для вчинення позивачем порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді застосування вказаних тарифів.

Отже, вірним є висновок адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, викладений в оскаржуваному рішенні №32-рш від 26.06.2013р. про зловживання з боку позивача монопольним (домінуючим) становищем на ринку послуг з викопування могил шляхом вчинення дій, що призвели до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку, де відбувалося б змагання між суб'єктами господарювання з метою здобуття переваг над іншими суб'єктами господарювання. Тобто, КП «Ритуальна служба «Ритуал» у разі наявності значної конкуренції на ринку було б вимушено, з метою приваблення споживачів, розраховувати та застосовувати економічно обґрунтовані тарифи на ритуальні послуги.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції» зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку є дії чи бездіяльність суб'єкта господарювання, який займає монопольне (домінуюче) становище на ринку, що призвели або можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, або ущемлення інтересів інших суб'єктів господарювання чи споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.

За положеннями п.2. ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції» зловживання монопольним (домінуючим) становищем є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції.

При цьому, для кваліфікації дій суб'єктів господарювання як зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку не є обов'язковим з'ясування настання наслідків у формі відповідно недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, ущемлення інтересів інших суб'єктів господарювання (конкурентів, покупців) чи споживачів, зокрема через заподіяння їм шкоди (збитків) або іншого реального порушення їх прав чи інтересів, чи настання інших відповідних наслідків. Достатнім є встановлення самого факту вчинення дій, визначених законом як зловживання монопольним (домінуючим) становищем. Наведена правова позиція викладена Пленумом Вищого господарського суду України в пункті 14 Постанови від 26.12.2011 №15 "Про деякі питання практики застосування конкурентного законодавства".

Статтею 17 Закону України «Про захист економічної конкуренції» забороняються дії чи бездіяльність органів влади, органів місцевого самоврядування, що полягають у створенні умов суб"єктам господарювання для вчинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції.

Вчинення дій, заборонених згідно із статтею 17 цього Закону є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції (п. 7 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції»).

Виконавчий комітет Мелітопольської міської ради Запорізької області, встановивши рішенням від 26.03.2012р. № 47/2 "Про встановлення тарифів на Мінімальний перелік окремих видів ритуальних послуг для населення, встановлення тарифів на ритуальні послуги не передбачені мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг для населення, які надає комунальне підприємство "Ритуальна служба "Ритуал" та втрату чинності рішення від 20.10.2011року № 191/3" необґрунтовані тарифи на послугу з викопування могил (ручним та механізованим способом), створив умови для вчинення КП «Ритуальна служба «Ритуал» порушення законодавства про захист економічної конкуренції.

При цьому, Пленумом Вищого господарського суду України в пункті 3 Постанови від 26.12.2011 №15 "Про деякі питання практики застосування конкурентного законодавства" наголошено, що конкурентне законодавство не ставить застосування передбаченої ним відповідальності за порушення цього законодавства у залежність від наявності у суб'єкта господарювання вини в будь-якій формі.

За приписами ст. 59 Закону України «Про захист економічної конкуренції», підставами для зміни, скасування чи визнання недійсними рішень органів Антимонопольного комітету України є: неповне з'ясування обставин, які мають значення для справи; не доведення обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні, обставинам справи; порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

Комунальним підприємством "Ритуальна служба "Ритуал" Мелітопольської міської ради Запорізької області не доведено наявності обставин, визначених в ст. 59 Закону України «Про захист економічної конкуренції», при прийнятті відповідачем Рішення №32-рш від 26.06.2013р.

Отже, помилковим є висновок суду першої інстанції про часткове задоволення позовних вимог та визнання недійсними пунктів 2, 4 Рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 32-рш від 26 червня 2013 р. у справі № 03/33-12.

Як вірно зазначено судом першої інстанції, пункти 3,5 оспорюваного рішення № 32-рш від 26.06.2013р. не містять висновків про права позивача і прийняті відносно виконавчого комітету Мелітопольської міської ради, який не був позбавлений права самостійно здійснити захист своїх прав. Вказане обґрунтовано стало підставою для відмови позивачеві у задоволенні позову в цій частині.

За результатами апеляційного провадження, Донецьким апеляційним господарським судом встановлено невідповідність висновків, викладених у рішенні місцевого господарського суду, обставинам справи, що відповідно до ст. 104 Господарського процесуального кодексу України є підставою для скасування рішення господарського суду Запорізької області від 07.10.2013р. (підписане 14.10.2013р.), з урахуванням ухвали суду від 15.10.2013р., у справі №908/2643/13 в частині задоволення позовних вимог та визнання недійсними пунктів 2, 4 Рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 32-рш від 26 червня 2013 р. у справі № 03/33-12 стосовно визнання дій КП «Ритуальна служба «Ритуал», які полягають у розрахунку, поданні на затвердження та застосуванні економічно необґрунтованих тарифів на послугу з викопування могил, затверджених виконавчим комітетом Мелітопольської міської ради рішенням від 26.03.2012р. №47/2, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом другим статті 50 та частиною першою статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку послуг з викопування могил, шляхом вчинення дій, що призвели до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку; накладання на КП «Ритуальна служба «Ритуал» штрафу у розмірі 68 000,00 грн., з прийняттям в цій частині нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

В іншій частині рішення господарського суду Запорізької області від 07.10.2013р. (підписане 14.10.2013р.), з урахуванням ухвали суду від 15.10.2013р., у справі №908/2643/13 підлягає залишенню без змін.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на Комунальне підприємство «Ритуальна служба «Ритуал» Мелітопольської міської ради Запорізької області.

Результати апеляційного провадження у справі №908/2643/13 оголошені в судовому засіданні.

Керуючись ст. ст. 49, 91, 99, 101, 102, 103, 104, 105, 116 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Запоріжжя на рішення господарського суду Запорізької області від 07.10.2013р. (підписане 14.10.2013р.) у справі №908/2643/13 - задовольнити частково.

Рішення господарського суду Запорізької області від 07.10.2013р. (підписане 14.10.2013р.), з урахуванням ухвали суду від 15.10.2013р., у справі №908/2643/13 скасувати в частині задоволення позовних вимог та визнання недійсними пунктів 2, 4 Рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 32-рш від 26 червня 2013 р. у справі № 03/33-12 щодо визнання дій КП «Ритуальна служба «Ритуал», які полягають у розрахунку, поданні на затвердження та застосуванні економічно необґрунтованих тарифів на послугу з викопування могил, затверджених виконавчим комітетом Мелітопольської міської ради рішенням від 26.03.2012р. №47/2, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом другим статті 50 та частиною першою статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку послуг з викопування могил, шляхом вчинення дій, що призвели до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку; накладання на КП «Ритуальна служба «Ритуал» штрафу у розмірі 68 000,00 грн.

Відмовити Комунальному підприємству «Ритуальна служба «Ритуал» Мелітопольської міської ради Запорізької області у задоволенні позовних вимог до Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання недійсними пунктів 2, 4 рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 32-рш від 26 червня 2013 р. у справі №03/33-12 «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції.

В іншій частині рішення господарського суду Запорізької області від 07.10.2013р. (підписане 14.10.2013р.), з урахуванням ухвали суду від 15.10.2013р., у справі №908/2643/13 залишити без змін.

Викласти резолютивну частину рішення господарського суду Запорізької області від 07.10.2013р. (підписане 14.10.2013р.) у справі №908/2643/13 в наступній редакції:

«Відмовити Комунальному підприємству «Ритуальна служба «Ритуал» Мелітопольської міської ради Запорізької області у задоволенні позовних вимог до Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 26.06.2013р. №32-рш по справі №03/33-12 «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції» недійсним».

Стягнути з Комунального підприємства «Ритуальна служба «Ритуал» Мелітопольської міської ради Запорізької області (72312, м.Мелітополь, вул. Дзержинського, буд. 72/1, код ЄДРПОУ 36618081) в доход Державного бюджету України (отримувач коштів: Київське УК/Київськ.р-н/22030001, код отримувача: 38034002, банк отримувача: ГУДКСУ в Донецькій області, код банку отримувача (МФО) 834016, рахунок отримувача №31218206782006, код класифікації доходів бюджету: 22030001) суму 286,75 грн. судового збору за розгляд апеляційної скарги.

Доручити Господарському суду Запорізької області видати відповідний наказ.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через Донецький апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів.

Головуючий суддя Н.М.Дучал

Судді: О.І. Склярук

Л.В. Ушенко

Надруковано 6екз.: 1-позивачу, 1-відповідачу, 1-третій особі,

1-у справу, 1-ДАГС, 1-ГСЗО