Постанова № 35965990, 13.11.2013, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.11.2013
Номер справи
809/1179/13-а
Номер документу
35965990
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" листопада 2013 р. Справа № 809/1179/13-a

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Скільського І.І.

при секретарі Третяк В.Р.

за участю:

представника позивача - Тодарчук Т.В.,

представника відповідача - Мельника Р.Я.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: Науково-виробничого приватного підприємства "Комбі"

до відповідача: Калуської об'єднаної державної податкової інспекції в Івано-Франківській області

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Калуська міська рада, відділ Держкомзему у м.Калуші

про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення №0000821501 від 28.03.2013 р,-

ВСТАНОВИВ:

Науково-виробниче приватне підприємство «Комбі» (далі-позивач) звернулося в суд з адміністративним позовом до Калуської об'єднаної державної податкової інспекції в Івано-Франківській області (далі-відповідач) про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення №0000821501 від 28.03.2013 року.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем проведено позапланову невиїзну перевірку НВПП «Комбі» з питань достовірності нарахування плати за землю за 2010-2012 роки, на підставі висновків якої податковим органом винесено податкове повідомлення-рішення №0000821501 від 28.03.2013 року про нарахування податкового зобов'язання з орендної плати за землю в розмірі 226 429,00 грн., за основним платежем та 46 273, 53 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями. Позивач не погоджується із винесеним податковим повідомленням - рішенням вважає його протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Позивачем у відповідності до рішення Калуської міської ради та договору купівлі-продажу, придбано у власність земельну ділянку площею 0,9847 га, що знаходиться на вул. Б.Хмельницького в м. Калуш, Івано-Франківської області, яка до цього часу НВПП «Комбі» орендувалась згідно договору оренди земельної ділянки. Відділом земельних ресурсів м.Калуш, відповідно до рішення міської ради, договору купівлі-продажу, та виготовленої технічної документації з землеустрою для виготовлення державного акту на землю, внесено зміни в земельно-кадастрові документи стосовно НВПП «Комбі» (форму 2-зем). Позивачем виконано свої зобов'язання по договору купівлі-продажу, проведено повну оплату вартості придбаної земельної ділянки (повна оплата здійснена 26.11.2008 року). Проте, Калуською міською радою свої зобов'язання згідно пункту 3.2.3 Договору («протягом 30 календарних днів з моменту повної оплати покупцем вартості земельної ділянки видати Державний акт на землю») виконано з великим простроченням - 27.09.2012 року. Також, звертається увага позивача на те, що згідно вимог пункту 4.2 Договору «до повної сплати вартості земельної ділянки, що є предметом цього договору, Покупець орендує придбану земельну ділянку, право оренди якої підтверджено відповідним договором оренди земельної ділянки». Зважаючи, що з 26.11.2008 року, момент здійснення останнього платежу по сплаті повної вартості придбаної земельної ділянки, НВПП «Комбі» перестало бути орендарем вказаної земельної ділянки, та платником орендної плати за цю земельну ділянку. Крім цього, відповідачем за період з моменту укладення договору купівлі-продажу проведено дві виїзні перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, за результатами яких не встановлено будь-яких порушень НВПП «Комбі», щодо правильності нарахування орендної плати за землю та земельного податку. Згідно наданих відповідачем довідок станом на 05.03.2012 року у позивача відсутня податкова заборгованість по земельному податку та орендній платі за землю, відсутній податковий борг зі сплати податків, зборів (обов'язкових платежів). Враховуючи наведене позивач вважає, що підстави для сплати орендної плати за землю відсутні, нарахування і сплата земельного податку проведена НВПП «Комбі» відповідно до законодавчих норм, що не заперечується самим відповідачем.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі з мотивів викладених в позовній заяві. Просила суд позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, викладених у письмовому запереченні (а.с.80-81).

Представник третьої особи, без самостійних вимог на предмет спору - Калуська міська рада Івано-Франківської області, належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду адміністративної справи не прибув, на адресу суду направив письмові заперечення, згідно яких просив суд відмовити в задоволенні позову (а.с.132-135).

Представник третьої особи, без самостійних вимог на предмет спору - відділ Держкомзему у м. Калуш, належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду адміністративної справи не прибув, направлена поштова кореспонденція, повернулась на адресу суду з відміткою поштового зв'язку «за закінченням терміну зберігання».

Відповідно до частини 11 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази по справі, судом встановлено наступне.

Посадовими особами Калуської ОДПІ на підставі п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, 78.1.1,78.1.4 ст.78, п.79.1 ст.79 п.82.2 ст.82 Податкового кодексу України та наказу начальника Калуської ОДПІ від 29.01.2013 року №65 проведено позапланову невиїзну документальну перевірку Науково-виробничого приватного підприємства «Комбі» з питань достовірності нарахування плати за землю за 2010-2012 роки, про що складено акт № 259/1501/22174539 від 11.02.2013 року (а.с.13-17).

За висновками акту встановлено такі порушення: - статті 2,5,7,13,14,15,17 Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1992 року №2535-ХІІ та ст. 269, 270, 271, 274, 286, 287, 288 ПК України, що призвело до: - заниження орендної плати за землю в сумі 226 429,99 грн., в т.ч. за 2010 рік в сумі 82672,21 грн. (6889,35 грн., в місяць), за 2011 рік в сумі 82 672,21 грн., (6889,35 грн., в місяць), за 2012 рік - 61085,57 грн.,(за січень-серпень 6889,35 грн., в місяць за вересень - 5970,77 грн.); - завищення земельного податку в сумі 76 413,33 грн., в т.ч. за 2010 рік 27557,40 грн., (2296,45 в місяць), за 2011 рік -27557,40 грн., (2296,45 в місяць), за 2012 рік 21298,53 грн., (за січень-серпень 2402,09 грн., в місяць за вересень 2081,81 грн.).

Не погодившись із висновками податкового органу, позивачем подано заперечення до акту перевірки № 259/1501/22174539 від 11.02.2013 року. За результатами розгляду заперечення, податковий орган залишив його без задоволення а висновки акту перевірки без змін (а.с.18-22).

На підставі акту перевірки № 259/1501/22174539 від 11.02.2013 року, відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 28.03.2013 року №0000821501, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб у розмірі 272 703,52 грн., в тому числі за основним платежем в розмірі 226 429,99 грн., та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) в розмірі 46273,53 грн. (а.с.11).

Щодо правомірності прийнятого податкового повідомлення-рішення №0000821501 від 28.03.2013 року та встановлених фактів заниження орендної плати за землю в сумі 226 429, 99 грн., та завищення земельного податку в сумі 76 413,33 грн., слід зазначити наступне.

Висновки відповідача про наявність вказаних порушень ґрунтуються на тому, що виконавчим комітетом Калуської міської ради податковому органу надано інформацію по питанню орендованої земельної ділянки НВПП «Комбі». Відповідно до рішення Калуської міської ради від 25.12.2003 року №373 НВПП «Комбі» для розміщення виробничої бази надано в оренду земельну ділянку площею 0,9847 га, яка знаходиться в м. Калуші по вул. Б.Хмельницького, 109а, та відповідно до рішення сесії від 22.02.2007 року №219 продовжено даний договір оренди земельної ділянки. На підставі рішення сесії Калуської міської ради від 21.08.2008 року №687 «Про продаж земельних ділянок несільськогосподарського призначення» з НВПП «Комбі» укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки від 24.09.2008 року. Відповідно до пункту 3.1.7 даного договору купівлі-продажу від 24.09.2008 року : «Покупець зобов'язаний з моменту набрання чинності даним Договором і до моменту виникнення права власності на земельну ділянку, сплачувати земельний податок у розмірах та порядку, передбаченому Договором оренди земельної ділянки». На запит податкового органу позивачем надано копію укладеного з Калуською міською радою договору оренди від 23.01.2004 року земельної ділянки площею 0,9847 га, яка знаходиться в м. Калуші по вул.Б.Хмельницького, 109 та копію Додатку №1 до даного договору, згідно якого термін дії договору оренди пролонговано до 15.02.2012 року. Враховуючи наведене податковий орган прийшов до висновку, що НВПП «Комбі» за земельну ділянку площею 0,9847 га по вул.Б.Хмельницького,109а повинно сплачувати орендну плату за землю а не земельний податок.

Судом встановлено, що 23.01.2004 року між Науково-виробничим приватним підприємством «Комбі» (орендар) та Калуською міською радою Івано-Франківської області (орендодавець) укладено договір оренди землі, відповідно до якого в оренду передавалась земельна ділянка з метою використання її для розміщення виробничої бази по вул.Б.Хмельницького,109а в м. Калуші Івано-Франківської області загальною площею 0,9847 га., (а.с. 32-33).

20.03.2007 року між Науково-виробничим приватним підприємством «Комбі» (орендар) та Калуською міською радою Івано-Франківської області (орендодавець) укладено Додаток №1 до договору оренди землі від 23.01.2004 року, відповідно до якого Орендодавець відповідно до рішення Калуської міської ради від 22.02.2007 року №219 продовжує термін оренди земельної ділянки, а орендар приймає в строкове платне володіння і користування земельною ділянкою для розміщення виробничої бази, площею 9847 кв.м., яка знаходиться в м.Калуші на вул.Б.Хмельницького,109. Договір пролонговано (поновлено) з 25.12.2006 року до 15.02.2012 року (а.с.34).

Статтею 2 Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1992 року № 2535-ХІІ встановлено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати.

Відповідно до статті 21 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998, № 161-XIV орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до «). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Статтею 14 Закону України «Про плату за землю» встановлено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Відповідно до частини 1 статті 82 Земельного кодексу України юридичні особи (засновані громадянами України або юридичними особами України) можуть набувати у власність земельні ділянки для здійснення підприємницької діяльності у разі придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами.

21.08.2008 року Калуська міська рада за зверненням НВПП «Комбі» прийняла рішення № 687 «Про продаж земельних ділянок несільськогосподарського призначення».

Згідно вказаного рішення вирішено продати у власність НВПП «Комбі» земельну ділянку площею 0,9847 га, на вул.Б.Хмельницького109-а для обслуговування виробничої бази. Затверджено ціни продажу земельної ділянки НВПП «Комбі» (з розрахунку за 1 кв.м. земельної ділянки - 45,15 грн.,) в сумі 444 635,00 гривень (без урахування ПДВ). Міському голові доручено укласти від імені міської ради договір купівлі-продажу земельної ділянки. Зобов'язано НВПП «Комбі» виготовити в двомісячний термін договір купівлі-продажу земельної ділянки та подати її на державну реєстрацію у Калуський відділ Івано-Франківської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при державному комітеті по земельних ресурсах». Відділу земельних ресурсів у м. Калуш внести зміни в земельно кадастрові документи та видати Державний акт на право власності на землю(а.с.191).

Відповідно до Договору купівлі-продажу від 24.09.2008 року (далі-договір) Калуська міська рада (продавець) на підставі рішення Калуської міської ради від 21 серпня 2008 року №687 передала за плату у власність Науково-виробничому приватному підприємству «Комбі» (покупець) земельну ділянку на вул. Богдана Хмельницького,109а (сто дев'ять «а») в місті Калуші Івано-Франківської області, площею 0,9847 га, для обслуговування виробничої бази (а.с.23-24).

Вказаний договір 24.09.2008 року посвідчений приватним нотаріусом Калуського міського нотаріального округу Івано-Франківської області ОСОБА_3 та зареєстровано в реєстрі за № 5835, що підтверджується витягом з Державного реєстру правочинів №6552816 від 24.09.2008 року (а.с.25).

На підставі рішення Калуської міської ради від 21.08.2008 року №687, договору купівлі-продажу від 24.09.2008 року та виготовленої на той час технічної документації із землеустрою для виготовлення державного акту на право власності на землю внесено зміни у форму 2-зем, стосовно НВПП «Комбі».

Відповідно до пункту 2.1 вказаного Договору купівлі-продажу від 24.09.2008 року, ціна продажу земельної ділянки за договором складає 444 635,00 (чотириста сорок чотири тисячі шістсот тридцять п'ять) гривень 00 копійок (без урахування ПДВ). Сума, зазначена в п.2.1 цього Договору сплачується Покупцем в такому порядку: перший платіж в розмірі 100 відсотків від ціни продажу зазначеної земельної ділянки перераховується Покупцем на рахунок продавця протягом тридцяти календарних днів з моменту набуття чинності даного Договору (з моменту державної реєстрації).

Відповідно до пункту 3.2.3 Договору купівлі-продажу Продавець зобов'язаний протягом 30 (тридцяти) календарних днів з моменту повної сплати Покупцем вартості земельної ділянки, видати Державний акт на право власності на землю.

Згідно пункту 4.2 Договору до повної сплати вартості земельної ділянки, що є предметом цього Договору Покупець орендує придбану земельну ділянку, право оренди якої підтверджено відповідним Договором оренди земельної ділянки.

Позивачем на виконання вказаного Договору купівлі-продажу проведено повну оплату передбаченої Договором вартості земельної ділянки в розмірі 444 635, 00 грн., що підтверджується платіжними дорученнями №2683 від 21.10.2008 року в розмірі 200 000,00 грн., № 2683 від 21.10.2008 року в розмірі 8003,43 грн., № 2695 від 24.10.2008 року в розмірі 100 000,00 грн., № 2701 від 27.10.2008 року в розмірі 100 000, 00 грн., № 2778 від 26.11.2008 року в розмірі 36631,57 грн., (а.с.26-30).

Не зважаючи на виконання позивачем своїх зобов'язань передбачених договором по оплаті вартості земельної ділянки - 444635,00 грн., Калуською міською радою в порушення пункту 3.2.3 Договору купівлі-продажу - протягом 30 календарних днів з моменту повної оплати покупцем вартості земельної ділянки не видано державний акт на земельну ділянку. Державний акт на земельну ділянку площею 0,9847 га, на вул. Богдана Хмельницького,109а (сто дев'ять «а») в місті Калуші Івано-Франківської області видано тільки 27.09.2012 року (а.с.31).

Земельним кодексом в редакції від 15.01.2009 року у статті 125 встановлено, що право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.

Земельним кодексом в редакції від 05.03.2009 року, що набрала чинності з 02.05.2009 року, у статті 125 зазначені інші підстави виникнення права власності на земельну ділянку, а саме: право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Частиною 7 ст. 128 Земельного кодексу України в редакції від 03.06.2008 року встановлено, що договір купівлі-продажу земельної ділянки підлягає нотаріальному посвідченню. Документ про оплату є підставою для видачі державного акта на право власності на земельну ділянку та її державної реєстрації.

Статтею 126 Земельного кодексу України в редакції від 05.03.2009 року, що набрала чинності з 02.05.2009 року, передбачено - право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті.

Статтею 128 Земельного кодексу України в редакції від 16.09.2008 року, що набрала чинності з 14.10.2008 року встановлено, що договір купівлі-продажу земельної ділянки підлягає нотаріальному посвідченню. Документ про оплату або про сплату першого платежу (у разі продажу земельної ділянки з розстроченням платежу) є підставою для видачі державного акта на право власності на земельну ділянку та її державної реєстрації.

Відповідно до статті 13 Закону України «Про плату за землю» визначено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Згідно земельно-кадастрової документації форми 2-зем з 01.01.2009 року земельна ділянка площею 0,9847 га по вул. Б.Хмельницького 109, знаходиться у рядку 65, графа 10 (приватна власність). Дані зміни проведені на підставі рішення Калуської міської ради від від 21.08.2008 року № 687, договору купівлі-продажу від 24.09.2008 року №5835 та документації із землеустрою (а.с.193).

Враховуючи виконання позивачем всіх обов'язкових вимог договору, проведення повної оплати придбаної земельної ділянки, внесення змін до земельно-кадастрової документації, зважаючи на положення про те, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав, суд приходить до висновку що право власності у позивача на придбану земельну ділянку виникло у 2008 році, тобто після виконання ним всіх обов'язкових вимог, які ставилися для нього договором купівлі-продажу земельної ділянки.

На переконання суду, позивач виконавши своє зобов'язання по Договору купівлі-продажу(сплативши у повному обсязі вартість земельної ділянки), не може нести будь-яких негативних наслідків, щодо не належного виконання Калуською міською радою своїх зобов'язань, а саме не видачі протягом 30 календарних днів з моменту повної оплати покупцем вартості земельної ділянки Державного акту на право власності на земельну ділянку.

Також, відповідачем не надано суду будь-яких доказів, щодо допущення будь-яких зволікань з боку позивача у отриманні Державного акту на право власності на земельну ділянку протягом 30 календарних днів з моменту повної оплати ним вартості земельної ділянки.

Відповідно до статті 31 Закону України «Про оренду землі» від 6 жовтня 1998 року № 161-XIV договір оренди землі припиняється в разі: поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря.

За визначенням, наведеним у пункті 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання - це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України). Воднораз, земельний податок - це обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (далі - податок для цілей розділу XIII цього Кодексу) (підпункт 14.1.72 пункту 14.1 статті 14 ПК України).

Оскільки позивач виконав свої зобов'язання по Договору купівлі-продажу, то у відповідності до пункту 4.2 вказаного Договору з моменту здійснення повної сплати вартості земельної ділянки, а саме з 26.11.2008 року, НВПП «Комбі» втратило статус орендаря придбаної у власність земельної ділянки, та відповідно припинено Договір оренди земельної ділянки №04029600049.

Враховуючи наведене, у НВПП «Комбі» з 26.11.2008 року відсутні підстави, щодо сплати орендної плати за придбану у власність, згідно Договору купівлі-продажу земельну ділянку.

Таким чином, суд приходить до висновку, про правомірність нарахування і сплату позивачем земельного податку за користування земельною ділянкою загальною площею 9847 кв.м, яка знаходиться за адресою м.Калуш, вул. Б.Хмельницького,109а, придбану відповідно до Договору купівлі-продажу від 24.09.2008 року.

Відповідно до частини першої статті 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Отже, обов'язок доведення обставин, які стали підставою для прийняття спірного податкового повідомлення-рішення покладено на податковий орган.

Зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, суд вважає, що обставини, на які посилається відповідач як підставу законності своїх рішень, не знайшли свого обґрунтування в ході судового розгляду та не підтверджуються матеріалами справи, а отже враховуючи ст. 19 Конституції України та ч. 1 ст. 11, ст.ст. 71, 72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги НВПП «Комбі» підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Калуської ОДПІ №0000821501 від 28.03.2013 року.

Стягнути з Державного бюджету України в користь Науково-виробничого приватного підприємства «Комбі» сплачений судовий збір в розмірі 2294,00 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя: /підпис/ Скільський І.І.

Постанова складена в повному обсязі 18.11.2013 року.