Постанова № 35959107, 03.12.2013, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.12.2013
Номер справи
820/9942/13-а
Номер документу
35959107
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

03 грудня 2013 р. № 820/9942/13-а

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Горшкової О.О.,

при секретарі судового засідання - Чепурній Т.В.,

за участю представників сторін: позивач - Яворський А.Р., відповідач - не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства "Харківський завод транспортного устаткування" до Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м.Харкова про скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Приватне акціонерне товариство "Харківський завод транспортного устаткування", звернувся до суду із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м.Харкова, в якому просить суд визнати нечинним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м.Харкова про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 782 від 23.07.2013 року.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що підставою для скасування оскаржуваного рішення є помилковість одночасного застосування до позивача штрафу та пені, які були нараховані двічі за один і той же період, що суперечить чинному законодавству України.

Відповідач проти позову заперечував, пославшись на те, що заявлені позовні вимоги є необґрунтованими, оскільки позивач, будучи платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, мав обов'язок сплачувати Пенсійному фонду України суму даного внеску. Разом з тим, оскільки позивачем у 2013 році не було в добровільному порядку в повному обсязі сплачено суму єдиного внеску, за ним склалась заборгованість в сумі 21955,65 грн. У зв'язку з виникненням у позивача суми боргу зі сплати єдиного внеску, відповідачем було правомірно сформовано та направлено на адресу позивача оскаржуване рішення..

Представник позивача у судовому засіданні 03.12.2013 року підтримав свою правову позицію по справі.

Представник відповідача у судове засідання 03.12.2013 року не з'явився, проте надав клопотання, в якому просив розглядати справу без його участі.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню виходячи з такого.

Як було встановлено під час розгляду справи та підтверджується наявними в ній доказами, Приватне акціонерне товариство "Харківський завод транспортного устаткування" зареєстрований в Управлінні Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Матеріалами справи підтверджено, що на підставі картки особового рахунку платника, внаслідок несвоєчасної сплати позивачем до Пенсійного фонду України суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відповідачем 23.07.2013 року було прийнято рішення №782 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату ( несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким зобов'язано сплатити суму недоїмки по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 21955,65 грн.

Вказане рішення було отримане позивачем 29.07.2013 року, що підтверджується матеріалами справи.

Як вбачається з матеріалів справи, за результатом адміністративного оскарження позивачем рішення Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м.Харкова про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 782 від 23.07.2013 року, вказане рішення субєкта владних повноважень залишено без змін.

Позивач, не погоджуючись із спірним рішенням, звернувся до суду з даним позовом

Перевіряючи правомірність дій Пенсійного фонду щодо порядку винесення оскаржуваного рішення, суд дійшов висновку про наступне.

Порядок обчислення і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування підприємствами, установами, організаціями, громадянами до Пенсійного фонду України врегульовано Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"№ 2464-VI від 08.07.2010 року (далі - Закон України № 2464-VI) та Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України 27.09.2010 N 21-5, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.10. 2010 р. за N 994/18289.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України № 2464-VI єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

У відповідності з вимогами пункту 3 Розділу VIII Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску. Перереєстрація платників страхових внесків та застрахованих осіб не здійснюється. Пенсійний фонд спільно з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та Державною податковою адміністрацією України проводить звірення платників страхових внесків у порядку, встановленому Пенсійним фондом спільно з Державною податковою адміністрацією України за погодженням з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Положеннями пункту 1 частини 2 статті 6 Закону України №2464-VI на платника єдиного внеску покладено обов'язок своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Згідно п.1 ч.1 ст.7 Закону України №2464-VI єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Приписами ст.9 Закону України №2464-VI визначено порядок обчислення та сплати єдиного внеску.

Частинами третьою, восьмою та дванадцятою вищенаведеної статті Закону встановлено, що обчислення єдиного внеску територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до територіальних органів Пенсійного фонду, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок. Платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

На підставі пункту 6 статті 13 Закону України №2464-VI територіальні органи Пенсійного фонду мають право застосовувати фінансові санкції, передбачені цим Законом.

Відповідно до ч. 10 ст. 25 Закону України №2464-VI на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день.

Положеннями абзацу 1 частини 4 статті 25 Закону України №2464-VI встановлено, що територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Відповідно до розділу VII Постанови Пенсійного Фонду України «Про затвердження Інстукції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 27.09.2010 року № 21-Б за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до платників, на яких згідно з Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.

Згідно 7.2.2. За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 10. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників.

При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний період, за який сплачується єдиний внесок, незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.

Для платників, зазначених у підпунктах 2.1.1 та 2.1.2 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, таким періодом є календарний місяць, для платників, зазначених у підпунктах 2.1.3 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 2.1.4 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, - календарний рік, для платників, зазначених у підпункті 2.1.3 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, які обрали спрощену систему оподаткування, - календарний квартал відповідно.

Як передбачено п.7.5 Інструкції на суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

Рішення про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених пунктами 7.2, 7.3, 7.5 та 7.6 розділу VII цієї Інструкції, за наслідками розгляду акта та інших матеріалів про порушення приймає начальник управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, а також у місті та районі або його заступник. Рішення приймаються за встановленою формою у двох примірниках. (п.7.7 Інструкції).

На підставі вищевикладених норм закону, Управління Пенсійного фонду прийняло рішення від 23.07.2013 року № 782 про застосування до підприємства фінансової санкції в сумі 20521, 45 грн. та пені в сумі 1434, 20.

Відповідно до ч.15 ст.25 Закону України від 08.07.2010 року № 2464-VI рішення територіального органу Пенсійного фонду про нарахування пені та/або застосування штрафів, передбачених частинами одинадцятою і дванадцятою цієї статті, є виконавчим документом.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Харківської області, будучі територіальним органом Пенсійного фонду України, мав встановлені законом повноваження щодо формування та направлення позивачу спірного рішення про сплату штрафних санкцій та пені.

З огляду на наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, суд не приймає до уваги твердження позивача про незаконність та необґрунтованість прийняття оскаржуваного рішення Управлінням Пенсійного фонду.

Суд звертає увагу позивача на те, що він помилково ототожнює застосування подвійної відповідальності за одне й те саме порушення, з відповідальністю, яка визначена законодавцем відповідно до вимог Закону України від 08.07.2010 року № 2464-VI, згідно якої до платника єдиного внеску застосовується відповідальність у вигляді пені та штрафу.

За таких обставин, відповідачем, як суб'єктом владних повноважень було доведено правомірність формування та направлення спірного рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахуваня) або несвоєчасну сплату єдиного внеску.

В силу ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оцінюючи дії відповідача на відповідність критеріям зазначеним в ч. 3 ст. 2 КАС України, суд дійшов до висновку, що спірне рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахуваня) або несвоєчасну сплату єдиного внеску було прийнято на підставі та у відповідності до вимог діючого законодавства.

Позивачем же, в порушення вимог ч. 1 ст. 71 КАС України, не було надано належних та допустимих доказів повної сплати у 2013 році суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або відсутності обов'язку її сплачувати.

Підсумовуючи вище викладене, суд приходить до висновку, що заявлені позовні вимоги є необґрунтованими, а відтак не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 9, 11, 94, 128, 159, 160- 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Приватного акціонерного товариства "Харківський завод транспортного устаткування" до Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м.Харкова про скасування рішення - залишити без задоволення.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили у порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 09.12.2013 року.

Суддя Горшкова О.О.