КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 грудня 2013 року 2а-1288/12/1070
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лиска І.Г., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Броварського міжрайонного прокурора Київської області в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Броварський домобудівельний комбінат "Меркурій" про стягнення заборгованості,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся Броварський міжрайонний прокурор Київської області в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Броварський домобудівельний комбінат "Меркурій" про стягнення штрафу в сумі 5100 грн.
У обґрунтування позовних вимог прокурор зазначив, що державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії відповідно до ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» та п.1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 № 929 (в редакції постанови від 13.02.2006 № 131), здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (далі - Державна інспекція), яка підпорядкована безпосередньо Міністерству палива та енергетики України (далі Мінпаливенерго), в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, та діє у складі державного підприємства Національна енергетична компанія «Укренерго».
Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Київській області, керуючись ст. 9 ЗУ «Про електроенергетику», Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 № 929 (в редакції постанови від 13.02.2006 № 131), в ході перевірки електрогосподарства відповідача встановила порушення Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж, що підтверджується актом від 20.04.2011року № 08/20-05-088-Т.
Вимоги припису від 20.04.2011року № 08/20-05-088-Т відповідач не виконав, що підтверджується актом перевірки від 17.08.2011р. № 08/20-05-081 -Т.
Інспекція відповідно до ст. 27 ЗУ «Про електроенергетику» та п. п. 2.7 та 8 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 № 1312, за ухилення від виконання припису від 20.04.2011р. № 08/20-05-088-Т, постановою від 14.09.2011року №89 наклала на відповідача штраф у розмірі 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100,00 грн., та який сплачується до Державного бюджету України.
До цього часу штраф у сумі 5100,00 грн. до Державного бюджету відповідач не перерахував, чим порушив вимоги п. 10 Положення про порядок накладання на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в електроенергетики та сфері теплопостачання про сплату штрафу протягом 15 днів з дня винесення постанови про його накладення.
Згідно із ст. 2 Закону України «Про Державний бюджет на 2011 рік» до доходів Державного бюджету зараховуються надходження від штрафних санкцій. Отже, ненадходження суми штрафу спричиняє матеріальну шкоду інтересам, тому прокурор звернувся з даним позовом до суду .
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 13 червня 2013 року провадження по справі було зупинено до набрання законної сили судовим рішенням у справі №2а-4515/11/1070 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Броварський домобудівний комбінат "Меркурій" до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної енергії і теплової енергії у Київській області про визнання нечинною та скасування постанови від 14.09.2011р. № 89.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2013 року судом поновлено провадження у справі №2а-1288/12/1070 та призначено справу до судового розгляду на 9 грудня 2013 року.
Прокурор та представник позивача у судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, 09.12.2013 року представник позивача Дроботун О.О. надала суду клопотання, в якому зазначено, що Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго" заперечує проти зупинення провадження у справі, позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить розглянути справу у порядку письмового провадження.
09.12.2013 року до суду надійшло клопотання представника відповідача Маринка В.М. про зупинення провадження в адміністративній справі №2а-1288/12/1070 до моменту прийняття рішення Вищим адміністративним судом України по справі №2а-4515/11/1070 .
Також, в даному клопотанні зазначено, що ТОВ "БДБК "Меркурій" не визнає позовні вимоги про стягнення 5100 грн., оскільки вважає, що Постанова №89 про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання від 14.09.2011 року є протиправною та підлягає скасуванню. Крім того, в даному клопотанні зазначено, що відповідач просить розглянути справу без участі представника відповідача.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 9 грудня 2013 року у задоволенні клопотання представника відповідача Маринка В.М. про зупинення провадження у справі за позовом Броварського міжрайонного прокурора Київської області в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Броварський домобудівельний комбінат "Меркурій" стягнення заборгованості - відмовлено.
На підставі ст. 122, ч. 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України судом, також, прийнято рішення про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці регулюються Законом України "Про електроенергетику" від 16 жовтня 1997 року № 575/97-ВР (із змінами і доповненнями).
Відповідно до ст. 9 вказаного Закону, державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право, зокрема, давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці; вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії; давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів; застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії відповідно п.1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 № 929 (в редакції постанови від 13.02.2006 № 131), здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (далі - Державна інспекція), яка підпорядкована безпосередньо Міністерству палива та енергетики України (далі Мінпаливенерго), в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, та діє у складі Державного підприємства Національна енергетична компанія «Укренерго».
Метою державного енергетичного нагляду за режимами споживання енергії є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та електроенергетики вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 № 929 затверджено Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії, пунктом 1 якого визначено, що державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії, здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії.
Згідно Інструкції з організації проведення обстежень електричних, тепловикористовуючих установок, теплових мереж та оформлення їх результатів, затвердженої Наказом Міністерства палива та енергетики України від 24.12.2004 № 817, якщо під час проведення заходів з державного енергетичного нагляду інспектором установлено, що енергетичне устаткування, яке перебуває в експлуатації, не задовольняє вимоги з надійності експлуатації та безпеки його обслуговування, інспектор зобов'язаний видати припис щодо приведення цього устаткування до вимог нормативно-технічних документів (абз. 1 п. 4.6. Інструкції).
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю), визначаються Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 5 квітня 2007 року № 877-V (із змінами і доповненнями).
Частиною 7 ст. 7 вказаного Закону встановлено, що на підставі акта, який складено за результатами здійснення планового заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, протягом п'яти робочих днів з дня завершення заходу складається припис, розпорядження або інший розпорядчий документ про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Згідно ч.8 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", приписом вважається обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства.
У квітні 2011 року службовою особою Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Київській області було проведено державний енергетичний нагляд (контроль) ТОВ "Броварський домобудівельний комбінат "Меркурій" за окремими тематичними завданнями, про що складено Акт від 20.04.2011р. № 08/20-05-088-Т (далі - Акт контролю).
Під час здійснення контролю було встановлено порушення відповідачем організації експлуатації житлового будинку за адресою вул. Шевченка, 4-А, м. Бровари, Київська область, а саме: не представлено дозволу на роботу теплоустаткування та трубопроводів на житловому будинку, не приведено стан захисту від шуму та від несприятливого впливу вібрації на мешканців житлового будинку, несвоєчасне інформування Енергонагляду про стан теплового господарства відповідно до вимог НД відсутні запрошення до участі в експертних та робочих комісіях у тому числі з визначення стану готовності теплогосподарства до опалювального періоду, не усунуто ознаки самовільного переобладнання систем теплоспоживання.
На підставі Акта контролю позивачем було прийнято припис від 20.04.2011 № 08/20-05-088-Т, згідно з яким відповідача було зобов'язано провести налагоджувальні роботи на насосах холодного та гарячого водопостачання, розташованих у технічних приміщеннях житлового будинку за адресою: вул. Шевченка, 4-А, м. Бровари, Київська область; розробити план по виконанню заходів Припису від 20.04.2011 № 08/20-05-088-Т; відключити самовільно приєднану та переобладнану систему теплоспоживання в квартирі № 11 на житловому будинку за адресою: вул. Шевченка, 4-А, м. Бровари, Київська область від внутрішньобудинкової мережі холодного водопостачання з встановленням відомого розливу, з урахуванням двох вводів, від систем ХВП холодного водопостачання та ГВП гарячого водопостачання та привести систему опалення до проектних вимог.
Листом від 22.04.2011 р. ТОВ "Броварський домобудівний комбінат "Меркурій" повідомило позивача про часткове виконання вимог вищевказаного припису та направило план заходів по усуненню порушень згідно Припису від 20.04.2011р. № 08/20-05-088-Т.
У серпні 2011 року посадовою особою Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної енергії і теплової енергії у Київській області було проведено позапланову перевірку виконання ТОВ "Броварський домобудівний комбінат "Меркурій" припису від 20.04.2011р. № 08/20-05-088-Т щодо усунення порушень вимог законодавства, за результатами якої складено Акт від 17.08.2011р. № 08/20-05-081-Т.
В ході перевірки було встановлено невиконання відповідачем вимоги припису від 20.04.2011р. № 08/20-05-088-Т.
На підставі Акту перевірки Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної енергії і теплової енергії у Київській області було прийнято постанову від 14.09.201 № 89 про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, згідно з якою на відповідача за невиконання вимог припису від 20.04.2011 № 08/20-05-088-Т в частині представлення дозволу на роботу теплоустаткування та трубопроводів, проведення налагоджувальних робіт на насосах холодного та гарячого водопостачання, розташованих у технічних приміщеннях житлового будинку за адресою: вул. Шевченка, 4-А, м. Бровари, Київська область та відключення самовільно приєднану та переобладнану систему тепло споживання в квартирі № 11 на житловому будинку за адресою: вул. Шевченка, 4-А, м. Бровари, Київська область від внутрішньо будинкової мережі холодного водопостачання з встановленням відомого розливу, з урахуванням двох вводів, від системи ХВП холодного водопостачання та ГВП гарячого водопостачання та привести систему опалення до проектних вимог, що є порушенням статтей 26 та 27 Закону України "Про електроенергетику" та статті 31 Закону України "Про теплопостачання", було накладено штраф у розмірі 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5 100,00 грн.
Відповідно до абз. 3 ч. 3 ст. 27 Закону України "Про електроенергетику", суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, та порушення умов ліцензій у вигляді штрафу у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідач не погодився з Постановою Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної енергії і теплової енергії у Київській області « Про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання» від 14.09.2011 року №89 та оскаржив її до суду.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 1 грудня 2011 року у справі №2а-4515/11/1070, позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Броварський домобудівний комбінат "Меркурій" до Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної енергії і теплової енергії у Київській області про визнання нечинною та скасування постанови від 14.09.2011 № 89 - задоволено, визнано протиправною та скасовано постанову від 14.09.2011 № 89.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 29 жовтня 2013 року у справі №2а-4515/11/1070, апеляційну скаргу Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної енергії і теплової енергії у Київській області - задоволено, Постанову Київського окружного адміністративного суду від 01 грудня 2011 року - скасовано, прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Броварський домобудівний комбінат "Меркурій" до Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Київській області про визнання протиправною та скасування постанови - відмовлено.
Як вбачається з матеріалів справи, постанова Київського апеляційного адміністративного суду від 29 листопада 2013 року у справі №2а-4515/11/1070, на сьогоднішній день набрала законної сили і є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Відповідно до ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини
Згідно ст.255 КАС України, постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.
Таким чином, Постанова Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної енергії і теплової енергії у Київській області « Про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання» від 14.09.2011 року №89, на підставі якого позивач просить суд стягнути з відповідача 5100 грн. є на сьогоднішній день чинною та правомірною та підлягає виконанню.
Згідно пункту 10 вказаного Положення, суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін останній стягується у судовому порядку.
Відповідачем в добровільному порядку штраф до Державного бюджету України у розмірі 5100грн. сплачений не був.
Відповідно до частини 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Броварський домобудівний комбінат «Меркурій» (ідентифікаційний код 03391260) на користь Державного бюджету України штраф у сумі 5100 (п'ять тисяч сто)грн. 00 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: Лиска І.Г.