Постанова № 35957362, 30.10.2013, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.10.2013
Номер справи
813/6834/13-а
Номер документу
35957362
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 жовтня 2013 року № 813/6834/13-а

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Сидор Н.Т.,

за участі секретаря судових засідань Цар Х.М.,

представника позивача Рісної Ю.Б.,

представника відповідача Чабана О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Західтрансбуд» до Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області про визнання протиправними дій,

в с т а н о в и в :

Товариство з обмеженою відповідальністю «Західтрансбуд» (далі - позивач, ТзОВ «Західтрансбуд») звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова Державної податкової служби (правонаступником якого є Державна податкова інспекція у Франківському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області, далі - відповідач, ДПІ) з наступними позовними вимогами:

- Визнати протиправними дії відповідача щодо нарахування ТзОВ «Західтрансбуд» пені у розмірі 9510,05 грн на суму заниження податкового зобов'язання з податку на прибуток;

- Визнати протиправними дії відповідача щодо нарахування ТзОВ «Західтрансбуд» пені у розмірі 41675,97 грн на суму заниження податкового зобов'язання з податку на додану вартість.

В обґрунтування позовних вимог позивач покликається на те, що застосування відповідачем п.п.129.1.2 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України (далі - ПК України) слід вважати неправильним, а нарахування пені протиправним з огляду на те, що на підставі вказаної норми пеня нараховується у випадках несвоєчасної сплати податкових зобов'язань. Проте, грошові зобов'язання, визначені податковими повідомленнями-рішеннями були сплачені шляхом зарахування переплат по податку на прибуток та податку на додану вартість у строк протягом 10 днів. Крім того, вважає, що нарахування пені за весь період заниження податкового зобов'язання передбачено лише нормами ПК України, який набрав чинності 01.01.2011 року, в той час як відповідачем нарахована така пеня позивачу в тому числі і за період 2008 - 2010 років.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю з підстав викладених у позовній заяві. Просить позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечив з підстав, викладених у письмових запереченнях, вважає, що нарахування пені позивачу проведено правомірно із правильним застосування п.п.129.1.2 п.129.1 ст.129 ПК України. В задоволенні позову ТзОВ «Західтрансбуд» просить відмовити.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, даючи правову оцінку спірним правовідносинам, виходив з наступного.

Податковим органом проведено планову виїзну перевірку ТзОВ «Західтрансбуд» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2008 року по 31.03.2011 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2008 року по 31.03.2011 року.

За результатами даної перевірки податковим органом складено акт від 19.07.2011 року №157/23-09/30478068 (а.с.52-75), відповідно до якого встановлено ряд порушень ТзОВ «Західтрансбуд», а зокрема:

- п.5.1, п.п.5.2.1 п.5.2, п.п.5.3.9 п.5.3 ст.5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994 року №334/94-ВР із змінами та доповненнями, що призвело до заниження податку на прибуток на загальну суму 26 577 грн;

- п.п.7.4.1, п.п.7.4.4 п.7.4 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 року №168/97-ВР із змінами та доповненнями, що призвело до заниження податку на додану вартість на загальну суму 112 972 грн, в тому числі у жовтні 2008 р. в сумі 8 428,33 грн, у листопаді 2008 р. в сумі 12 833,34 грн, у грудні 2008 р. в сумі 91 710,34 грн.

На підставі зазначеного акту перевірки ДПІ було винесено:

- податкове повідомлення-рішення №0002292320 від 01.08.2011 року, яким ТзОВ «Західтрансбуд» збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на прибуток підприємств в сумі 26 577 грн за основним платежем та 6 644,25 грн за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами), а.с.11;

- податкове повідомлення-рішення №0002452320 від 01.08.2011 року, яким ТзОВ «Західтрансбуд» збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість в сумі 112 972 грн за основним платежем та 28 243 грн за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами), а.с.12.

Вказані податкові повідомлення-рішення були отримані позивачем 05.08.2011 року, ним не були оскаржені ні в адміністративному, ні в судовому порядку. Грошові зобов'язання, визначені у цих рішеннях, були сплачені позивачем в граничний строк сплати таких зобов'язань 15.08.2011 року, тобто протягом 10 календарних днів за днем отримання податкових повідомлень-рішень. Сплата грошових зобов'язань була здійснена шляхом зарахування ДПІ в рахунок погашення таких зобов'язань з існуючих у позивача на той час переплат з податку на прибуток та податку на додану вартість.

Отже, позивач у термін, визначений ст.57 ПК України сплатив визначені податковими повідомленнями-рішеннями грошові зобов'язання з податку на прибуток та податку на додану вартість у повному обсязі, що відповідачем не заперечується.

Згідно листа ДПІ у Франківському районі м. Львова від 19.03.2013 року №4600/10/11-0008/29 (а.с.7) «Про надання інформації», адресованому ТзОВ «Західтрансбуд», 01.02.2013 року в Адміністративно-інформаційній системі (АІС) «Облік податків та платежів» по ТзОВ «Західтрансбуд» нараховано пеню по податку на прибуток в розмірі 9 510,05 грн та пеню по податку на додану вартість в розмірі 41 675,97 грн.

Згідно розрахунку пені, обчисленої на виявлені ДПІ суми занижень податкових зобов'язань (а.с.9), скерованого позивачу факсимільним шляхом 30.01.2013 року, вбачається, що пеню в розмірі 9 510,05 грн нараховано на суму заниження податкового зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 26 577,00 грн, визначеного в податковому повідомленні-рішенні №0002292320 від 01.08.2011 року, починаючи з 19.02.2009 року та закінчуючи нарахування такої 15.08.2011 року.

Згідно розрахунку пені, обчисленої на виявлені ДПІ суми занижень податкових зобов'язань (а.с.10), скерованого позивачу факсимільним шляхом 30.01.2013 року, вбачається, що пеню в розмірі 41 675,97 грн нараховано на суму заниження податкового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 112 972 грн, визначеного в податковому повідомленні-рішенні №0002452320 від 01.08.2011 року, починаючи з 30.11.2008 року та закінчуючи нарахування такої 15.08.2011 року.

Позивач вважає, що пеню було нараховано відповідачем безпідставно, оскільки суми податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств та податку на додану вартість, визначені в податкових повідомленнях-рішеннях, були у встановлений ПК України строк сплачені.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховував наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

Щодо нарахування пені за весь період заниження податкового зобов'язання до 01.01.2011 року, суд зазначає наступне.

До 01.01.2011 року діяв Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року №2181-ІІІ, який серед іншого регулював порядок нарахування пені.

Однак, Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» не передбачав можливості нарахування пені за весь період заниження податкового зобов'язання.

01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України від 01.12.2010 року № 2755-VI, однак перехідні положення даного Кодексу не врегульовують питання можливості нарахування пені за весь період заниження податкового зобов'язання, яке існувало до набрання чинності цим Кодексом, тому слід виходити із приписів ст.58 Конституції України.

Відповідно до ч. 1 та 2 ст.58 Конституції України закони та нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 09.02.99 N 1-рп/99, частину першу статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі слід розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, а тому до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи те, що Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який діяв до 01.01.2011 року не передбачав можливості нарахування пені за весь період заниження податкового зобов'язання, суд вважає протиправним нарахування позивачу пені за період з 30.11.2008 року по 31.12.2010 року.

Щодо нарахування пені за весь період заниження податкового зобов'язання після 01.01.2011 року, суд зазначає наступне.

Згідно із п.57.3 ст.57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Відповідно до п.п.14.1.39 п.14.1 ст.14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), що визначено у п.п.14.1.156 п.14.1 ст.14 ПК України.

Згідно із п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Підпунктом 14.1.162 п.14.1 ст.14 ПК України визначено, що пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.

Статтею 129 ПК України визначені порядок нарахування та порядок закінчення нарахування пені.

Підпунктом 129.1.1 п.129.1 ст.129 ПК України встановлено, що пеня нараховується після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Згідно із п.п.129.1.2 п.129.1 ст.129 ПК України пеня нараховується у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження);

Пунктом 129.4 ст.129 ПК України передбачено, що пеня, визначена підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті, нараховується із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день заниження.

Також порядок нарахування та погашення пені регулюється нормами Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України №953 від 17.12.2010 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.12.2010 року №1350/18645 (далі - Інструкція).

Відповідно до п.1.3 вказаної Інструкції пеня - це сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки. Відповідно до п.2.1.1 Інструкції зазначено, що пеня нараховується після закінчення встановлених Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу.

З аналізу наведених норм вбачається, що законодавець розмежовує поняття грошового зобов'язання та податкового зобов'язання.

При цьому, термін податкове зобов'язання, як складова грошового зобов'язання, вживається законодавцем за тих обставин, коли орган державної податкової служби визначає податкове зобов'язання платника податків з причин, які не пов'язані з порушенням податкового законодавства.

Відтак, п.п.129.1.2 п.129.1 ст.129 ПК України не може застосовуватись до тих правовідносин, де грошове зобов'язання нараховується контролюючим органом та пов'язане з порушенням податкового законодавства.

Як вбачається з матеріалів справи, зокрема із зворотнього боку облікових карток платника податків (а.с.47-50), актів звірок розрахунків платника податків (а.с.13-20), та не заперечується відповідачем, позивач у термін, визначений ст.57 ПК України сплатив визначені податковими повідомленнями-рішеннями №0002292320 від 01.08.2011 року та №0002452320 від 01.08.2011 року грошові зобов'язання у повному обсязі.

Оскільки узгоджені грошові зобов'язання, визначені позивачу контролюючим органом за податковими повідомленнями-рішеннями, сплачені платником податків до державного бюджету у повному обсязі та у строк, установлений законом, суд дійшов висновку, що у податкового органу не було жодних правових підстав для визначення та встановлення ТзОВ «Західтрансбуд» міри відповідальності у виді пені, яка може бути нарахована за несплату суми грошового зобов'язання у встановлені законодавством строки.

При цьому, суд зазначає, що можливість застосування припису п.п.129.1.2 п.129.1 ст.129 ПК України суперечить іншим приписам ПК України та припускає неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платника податків, тому в силу п.56.21 ст.56 ПК України рішення слід приймати на користь платника податків.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 ст.71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Однак, відповідач не довів суду обставин, на яких ґрунтуються заперечення позовних вимог.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо нарахування ТзОВ «Західтрансбуд» пені по податку на прибуток в розмірі 9 510,05 грн та пені по податку на додану вартість в розмірі 41 675,97 грн за весь період заниження податкових зобов'язань, визначених у податкових повідомленнях-рішеннях, є протиправними.

Порядок обліку податковим органом суми пені платника податку передбачено в Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справляння яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 18.07.2005 року №276 та зареєстрованій в Міністерстві юстиції України 02.08.2005 року №843/11123 (далі - Інструкція).

Пунктом 1.4 Інструкції №276 встановлено, що облік, контроль і складання звітності щодо платежів, що надходять до бюджету, здійснюються органами державної податкової служби з використанням автоматизованої інформаційної системи, що забезпечує єдиний технологічний процес ведення, контролю інформації обробки документів.

Згідно п. 5.3 Інструкції №276 дані про надходження платежів до бюджету відображаються органом державної податкової служби в особових рахунках платників і в реєстрі надходжень та повернень у день отримання від органів Державного казначейства України відомостей про зарахування та повернення надміру сплачених платежів у вигляді електронного реєстру розрахункових документів.

Відповідно до п. 4.1 Інструкції №276 нарахуванню в особових рахунках платників підлягають, у тому числі, податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, нараховані органом державної податкової служби та узгоджені платником відповідно до чинного законодавства, пеня за порушення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання.

Зважаючи на вказані норми Інструкції №276, для повного відновлення порушеного права позивача, відповідача слід зобов'язати виключити з обліку картки особового рахунку ТзОВ «Західтрансбуд» неправомірно нараховану пеню в розмірі 9 510,05 грн на суму заниження податкового зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 26 577,00 грн, визначеного в податковому повідомленні-рішенні №0002292320 від 01.08.2011 року та пеню в розмірі 41 675,97 грн нараховану на суму заниження податкового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 112 972 грн, визначеного в податковому повідомленні-рішенні №0002452320 від 01.08.2011 року.

За наведених обставин, суд приходить до висновку про підставність та обґрунтованість позовних вимог ТзОВ «Західтрансбуд».

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Таким чином, судові витрати у формі судового збору в сумі 68,82 грн. підлягають стягненню з Державного бюджету України на користь позивача.

Керуючись ст. ст. 4, 7-11, 14, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області щодо нарахування товариству з обмеженою відповідальністю «Західтрансбуд» (79044, м. Львів, вул. Мельника,8, код ЄДРПОУ 30478068) пені у розмірі 9 510,05 грн, нарахованій на суму заниження податкового зобов'язання з податку на прибуток, визначеного податковим повідомленням-рішенням від 01.08.2011 року №0002292320.

Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області щодо нарахування товариству з обмеженою відповідальністю «Західтрансбуд» (79044, м. Львів, вул. Мельника,8, код ЄДРПОУ 30478068) пені у розмірі 41 675,97 грн, нарахованій на суму заниження податкового зобов'язання з податку на додану вартість, визначеного податковим повідомленням-рішенням від 01.08.2011 року №0002452320.

Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Франківському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області виключити з обліку картки особового рахунку товариства з обмеженою відповідальністю «Західтрансбуд» суму пені в розмірі 9 510,05 грн, нарахованій на суму заниження податкового зобов'язання з податку на прибуток, визначеного податковим повідомленням-рішенням від 01.08.2011 року №0002292320.

Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Франківському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області виключити з обліку картки особового рахунку товариства з обмеженою відповідальністю «Західтрансбуд» суму пені в розмірі 41 675,97 грн, нарахованій на суму заниження податкового зобов'язання з податку на додану вартість, визначеного податковим повідомленням-рішенням від 01.08.2011 року №0002452320.

Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Західтрансбуд» (79044, м. Львів, вул. Мельника,8, код ЄДРПОУ 30478068) судові витрати в розмірі 68 (шістдесят вісім) грн. 82 коп.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Повний текст постанови складено та підписано 04.11.2013 року.

Суддя Сидор Н.Т.