Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"10" грудня 2013 р. Справа № 820/10338/13-а
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Мельникова Р.В.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Лозівського міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення вартості матеріального забезпечення та соціальних послуг, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Лозівського міськрайонного центру зайнятості, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1, у якому просить суд стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Лозівського міськрайонного центру зайнятості на розрахунковий рахунок Лозівського міськрайонного центру зайнятості №37175304900349 в УДК ГУДКУ в Харківській області, МФО 851011, код 22683376, вартість матеріального забезпечення та соціальних послуг в сумі 2732,24грн. (дві тисячі сімсот тридцять дві гривні 24 коп.).
В обґрунтування позовних вимог позивач повідомив, що ОСОБА_1 у червні 2012 року звернулась за сприянням у працевлаштуванні до Лозівського міськрайонного центру зайнятості зайнятості, де і була зареєстрована як шукаюча роботу з відкриттям персональної картки; 13.06.2012 відповідачем подано заяву про надання статусу безробітного та виплату допомоги по безробіттю.
В порушення п.2 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 №219, відповідач після реєстрації приховала від державної служби зайнятості дані про те, що нею укладена цивільно-правова угода, яка була розірвана 27.06.2012 - під час перебування на обліку у центрі зайнятості; тобто ОСОБА_1 приховала той факт, що вона відносилась до зайнятого населення і не мала права на отримання матеріальної допомоги по безробіттю.
13 червня 2012 року ОСОБА_1 було надано статус безробітного та призначено виплату допомоги по безробіттю.
Загальна сума нарахованої і виплаченої відповідачу допомоги по безробіттю за період з 13.06.2012 по 03.09.2012 становила 2732,24грн.
Після виявлення вказаного факту Лозівським міськрайонним центром зайнятості 14.05.2013 було направлено відповідачеві лист-претензію за №986 та запропоновано повернути незаконно виплачену допомогу по безробіттю за вищевказаний період в добровільному порядку протягом п'ятнадцяти днів.
Таким чином, протиправними діями ОСОБА_1 були заподіяні збитки Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Лозівського міськрайонного центру зайнятості в сумі 2732,24грн., які не були відшкодовані добровільно.
Представником позивача подано до суду заяву про розгляд справи без її участі, у якій представник позивача зазначила, що просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Відповідач належним чином повідомлялась про дату, час та місце розгляду справи, за адресою, повідомленою на запит суду адресно-довідковим підрозділом ГУДМС України в Харківській області, проте до суду повернувся конверт із судовими документами з поміткою "за закінченням терміну зберігання".
Відповідно до ч.11 ст.35 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Згідно з ч.4 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Враховуючи зазначене, суд на підставі ч.6 ст.128 КАС України розглянув справу у письмовому провадженні.
Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази у їх сукупності, встановив наступне.
06.06.2012 відповідач - ОСОБА_1 звернулась за сприянням у працевлаштуванні до центру зайнятості.
У заяві від 13.06.2012 (а.с.21) відповідач зазначила, що трудовою діяльністю не займається та доходів не отримує: не працює як найманий працівник, в тому числі за трудовим договором, договором підряду, цивільно-правового характеру, за сумісництвом, за кордоном, на тимчасовій та (або) сезонній роботах, що підтверджується її підписом.
Відповідно до витягу із наказів ПК№203512060600024 (а.с.24-25), наказом від 13.06.2012 №НТ120613 ОСОБА_1 надано статус безробітного, призначено допомогу по безробіттю та призначено її виплату.
Згідно з наказом від 05.09.2012 №НТ120905 ОСОБА_1 знято з обліку у зв'язку з працевлаштуванням безробітного за направленням ДСЗ.
05.04.2013 Шевченківським районним центром зайнятості, м.Київ, стосовно ОСОБА_1 складено акт №381 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" (а.с.31-32), відповідно до якого розслідуванням встановлено: ОСОБА_1 МГО «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров'я» актами прийому передачі виконаних послуг у ІІ-му кварталі 2012 року нарахований гонорар на загальну суму 3120,00грн. згідно з договором від 02.12.2011 №11/12(ТВ)-хл. Згідно з додатком №1 від 27.06.2012 до договору від 02.12.2011 №11/12(ТВ)-хл припинено договір №11/12(ТВ)-хл.
Крім того, ОСОБА_1 були підписані акти прийому-передачі виконаних робіт від 13.06.2012 та від 27.06.2012 до договору від 02.12.2011 №11/12(ТВ)-хл.
14.05.2013 директором Лозівського міськрайонного центру зайнятості прийнято наказ №14/13 (а.с.27-28) про повернення ОСОБА_1 коштів, виплачених їй як допомога по безробіттю та оплата наданих соціальних послуг, за період з 13.06.2012 по 03.09.2012 в сумі 2732,24грн.
Листом-претензією від 14.05.2013 №986 (а.с.29-30) відповідачу повідомлялось про необхідність повернення коштів у вказаній сумі.
Лист-претензія від 14.05.2013 №986, копія наказу про повернення коштів та копія акта №381 від 05.04.2013 отримані ОСОБА_1 14.05.2013, що підтверджується її підписом (а.с.30).
Відповідно до ст.2 Закону України "Про зайнятість населення" (в тексті постанови приписи нормативно-правових актів у редакції, чинній на час виникнення відповідних правовідносин,) безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Згідно зі ст.1 Закону України "Про зайнятість населення", зайнятість - це діяльність громадян, пов'язана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що, як правило, приносить їм доход у грошовій або іншій формі.
Частиною 3 ст.1 Закону України "Про зайнятість населення" передбачено, що в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах: а) працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном у фізичних осіб; б) громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство".
Виходячи з встановлених обставин справи, суд прийшов до висновку, що ОСОБА_1 відносилась до зайнятого населення та не мала підстав для набуття статусу безробітного.
Відповідно до ч.ч.2, 3 ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Підпунктом 1 п.20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007р. N219, громадяни, зареєстровані як такі, що шукають роботу, та безробітні, знімаються з обліку з дня укладення цивільно-правового договору, предметом якого є діяльність, спрямована на виконання власними силами робіт, надання послуг. При цьому в картці робиться запис про прийняття на роботу, зазначається дата укладення цивільно-правового договору.
Згідно з п.6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009р. N60/62, постановою правління Пенсійного фонду України від 13 лютого 2009р. N7-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2009р. за N232/16248, у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених виплат з дня їх призначення повертаються особою відповідно до пункту 7 цього Порядку.
Відповідно до п.7 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом.
Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти.
Згідно з п.8 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, у разі неможливості вручення повідомлення про необхідність повернення коштів з підстав, передбачених абзацом першим пункту 132 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.08.2002 N1155, відмови особи чи роботодавця повернути кошти, а також у разі неповернення їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.
Враховуючи викладене, суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, позовні вимоги про стягнення з ОСОБА_1 на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Лозівського міськрайонного центру зайнятості вартості матеріального забезпечення та соціальних послуг в сумі 2732,24грн.
Керуючись ст.ст.2, 11, 71, 86, 159-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Лозівського міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення вартості матеріального забезпечення та соціальних послуг - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Лозівського міськрайонного центру зайнятості (Севастопольський бульвар, 14-а, м.Лозова, Харківська область, 64602) на розрахунковий рахунок Лозівського міськрайонного центру зайнятості №37175304900349 в УДК ГУДКУ в Харківській області, МФО 851011, код 22683376, вартість матеріального забезпечення та соціальних послуг в сумі 2732.24 грн. (дві тисячі сімсот тридцять дві гривні 24 коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Р.В. Мельников