УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
————————————————————————————————————————
* 10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, '481-620
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Від "30" квітня 2009 р.
Справа № 6/329
Господарський суд Житомирської області у складі:
Головуючого судді
судді Терлецької-Байдюк Н.Я.
судді
за участю представників сторін
від позивача Потійчук М.А. - довіреність №02-18/372 від 09.02.2009р. Савенко М.Т. - довіреність №02-18/784 від 01.04.2009р.
від відповідача не з'явився
від прокурора : Слівінський О.О. - сл.посвідчення №115 від третьої особи на стороні позивача: Савенко М.Т. - начальник фінуправління РДА
Розглянув справу за позовом Прокурора Коростишівського району (м. Коростишів) в особі Коростишівської районної державної адміністрації (м.Коростишів)
Третя особа на стороні позивача без самостійних вимог: Фінансове управління Коростишівської районної державної адміністрації (м.Коростишів)
до Акціонерного комерційного банку "Київ" (м.Київ) в особі Житомирської філії акціонерного комерційного банку "Київ" (м.Житомир)
про повернення коштів в сумі 518 500,00 грн. та 79 615,62 грн. пені
Прокурор звернувся з позовом до суду в інтересах держави в особі позивача про повернення відповідачем коштів з депозитного рахунку в сумі 518500,00 грн. та стягнення пені в розмірі 79615,62 грн.
28 квітня 2009 року від прокурора надійшла заява про уточнення позовних вимог за вих.№1 (а.с.61-65), відповідно до якої просить зобов'язати АКБ "Київ" видати кошти з депозитного рахунку №25460007807268 згідно договору №3147-1 від 05.04.2007р. банківського вкладу (депозиту) в сумі 5185000 грн. та стягнути пеню в сумі 56516,50 грн. і перерахувати їх на р/р №31526990800268 в ГУДКУ в Житомирській області.
Ухвалою суду від 30.04.09 заява прийнята до розгляду в частині уточнення суми позову та залучено до участі у справі в якості третьої особи на стороні позивача без самостійних вимог на предмет спору фінансове управління Коростишівської РДА.
В судовому засіданні прокурор та представники позивача і третьої особи позовні вимоги підтримали з підстав, зазначених у позові.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча про час та день розгляду справи повідомлений вчасно та належним чином.
В судовому засіданні, що відбулося 02.04.09, представник відповідача пояснив, що АКБ "Київ" в особі Житомирської філії акціонерного комерційного банку "Київ" діяв відповідно до постанов НБУ, якими накладено мораторій на дострокову видачу депозитних вкладів. Надав лист Департаменту безвиїзного банківського нагляду НБУ, відповідно до якого в АКБ "Київ" з 09.02.2009р. призначена тимчасова адміністрація строком на один рік та введений мораторій на задоволення вимог кредиторів строком на шість місяців з 09.02.09 до 09.08.09р.
Відповідно до ст.75 ГПК України справа розглянута за наявними в ній матеріалами.
Заслухавши прокурора та пояснення представників позивача та третьої особи, дослідивши матеріали справи, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
05 квітня 2008 року між Акціонерним комерційним банком "Київ" в особі Житомирської філії АКБ "Київ" та Фінансовим управлінням Коростишівської райдержадміністрації було укладено договір №3147-1 банківського вкладу (депозиту) (з правом поповнення або зменшення та щомісячною виплатою процентів) (а.с.6-9).
26.12.07р. між тими ж сторонами було укладено додаткову угоду №2 до договору банківського вкладу (депозиту) №3147-1 від 05.04.2007р., якою визначено що вклад (депозит) розміщується на вкладному (депозитному) рахунку по 26.12.2008р. включно. Дата повернення вкладу (депозиту) - 26 грудня 2008 року. Всі інші умови договору залишаються незмінними.
Згідно п. 1.1. Банк відкриває вкладний (депозитний) рахунок №25466007801268 (надалі за текстом - "вкладний (депозитний) рахунок), а Вкладник перераховує на цей рахунок грошові кошти загального фонду у безготівковій формі у сумі 800,00 грн., які обліковуються на будь-якому з рахунків Вкладника і вказані у п.1.2 цього договору.
На підставі додаткових угод до договору №1 від 03.03.08р. та №4 від 20.03.08р. фінансовим управлінням Коростишівської РДА було додатково розміщені на банківському рахунку №25460007807268 кошти в сумі 200000,00грн., платіжним дорученням №17 від 04.03.08р. в сумі 100680,00 грн., платіжним дорученням №16 від 04.03.08р. в сумі 99320,00 грн. та платіжним дорученням №28 від 21.03.08р. в сумі 39088,00 грн.
Перерахування грошових коштів по закінченню терміну дії договору чи за вимогою Вкладника буде здійснюватися на рахунки, вказані в пункті 1.2. згідно їх призначення.
Пунктом 1.3 договору передбачено, що вклад (депозит) розміщується на вкладному (депозитному) рахунку на строк з дня надходження суми, вказаної в п.1.1. цього договору по 28 грудня 2008 року.
Згідно п.3.2.5 договору банк зобов'язаний повернути всю суму вкладу або його частину на першу вимогу вкладника, про що вкладник письмово повідомляє банк за один робочий день до запланованого повернення.
Відповідно до п.3.3.5 договору вкладник має право повністю вилучити грошові кошти з вкладного рахунку до настання дати повернення вкладу в разі нестачі власних коштів на виплату заробітної плати та оплату енергоносіїв в бюджетній сфері, про що банку надається повідомлення за один робочий день до такого вилучення.
Фінансове управління 31.10.08 та 10.11.08 надіслав банку листи з проханням повернути кошти з депозитного рахунку в сумі 979908,00 грн. для оплати вартості матеріалів для завершення реконструкції стадіону (а.с.23-24).
Крім того, фінансове управління Коростишівської РДА 18.11.08р. направило банку претензію про повернення коштів (а.с.25).
Банк частково повернув кошти в сумі 461408,00 грн., залишок неповернутих коштів становить 518500,00 грн.
Внаслідок неналежного виконання банком умов договору утворилась заборгованість перед вкладником в сумі 518500,00 грн.
Відповідно до ст.1058 ЦК України за договором банківського вкладу (депозиту) одна сторона (банк), що прийняла від другої сторони (вкладника) або для неї грошову суму (вклад), що надійшла, зобов'язується виплачувати вкладникові таку суму та проценти на неї або дохід в іншій формі на умовах та в порядку, встановлених договором.
Згідно ст.1060 ЦК України договір банківського вкладу укладається на умовах видачі вкладу на першу вимогу (вклад на вимогу) або на умовах повернення вкладу зі спливом встановленого договором строку (строковий вклад). За договором банківського вкладу незалежно від його виду банк зобов'язаний видати вклад або його частину на першу вимогу вкладника, крім вкладів, зроблених юридичними особами на інших умовах повернення, які встановлені договором.
Відповідно до ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Частиною першою ст.193 Господарського кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутністю конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Згідно ст.526 ЦК України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до п.4.3 договору у випадку неповернення суми за вкладом (депозитом) та суми процентів з вини банку пізніше, ніж наступний за датою повернення вкладу (депозиту) чи процентів день, банк сплачує вкладнику пеню в сумі 0,1 % від неповерненої суми за кожен день затримки виплати.
Крім основної суми боргу, прокурор просить стягнути з відповідача пеню в сумі 56516,50грн. за період з 27.12.08р. по 14.04.09р.
Згідно ст.85 Закону України "Про банки і банківську діяльність" від 07.12.2000 року №2121-ІІІ протягом дії мораторію не нараховуються неустойка (штраф, пеня), інші фінансові (економічні) санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).
Мораторій не поширюється на обслуговування поточних операцій, здійснюваних тимчасовим адміністратором, на вимоги щодо виплати заробітної плати, аліментів, відшкодування шкоди, заподіяної здоров'ю та життю громадян, авторської винагороди, а також на задоволення вимог кредиторів, що виникли у зв'язку із зобов'язаннями банку під час здійснення тимчасової адміністрації банку.
Постановою НБУ від 06.02.09р. №53 в АКБ "Київ" призначено тимчасову адміністрацію та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів строком на шість місяців з 09.02.09 до 09.08.09р.
Отже, суд, перевіривши розрахунок позивача, вважає обгрунтованим стягнення пені за період з 27.12.08 по 08.02.09 в сумі 22814,00грн., тобто з дня виникнення заборгованості до дня введення мораторію.
Відповідно до ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідач позов не оспорив, доказів повернення коштів не надав.
Оскільки постанови НБУ є підзаконними актами, а суб'єкти спірних правовідносин зобов'язані діяти відповідно до приписів чинного законодавства та умов договору, господарський суд приходить до висновку про часткове задоволення позову в сумі 541314,00грн., з яких 518500,00грн. - основний борг, 22814,00грн. - пеня. В іншій частині відмовляє за безпідставністю.
Стосовно стягнення з відповідача вказаних коштів на користь позивача в особі фінуправління суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 63 Бюджетного кодексу України місцевий бюджет відповідно до цього Кодексу містить в собі надходження і витрати на виконання повноважень органів влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування. Ці надходження і витрати складають єдиний баланс відповідного бюджету.
Статтею 78 цього Кодексу передбачено, що Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, виконавчі органи відповідних рад або міські, селищні чи сільські голови (в разі, якщо відповідні виконавчі органи не створені) забезпечують виконання відповідних місцевих бюджетів. Місцеві фінансові органи здійснюють загальну організацію та управління виконанням відповідного місцевого бюджету, координують діяльність учасників бюджетного процесу з питань виконання бюджету.
Згідно підпункту 1 статті 18 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" місцева державна адміністрація складає і подає на затвердження ради проект відповідного бюджету та забезпечує його виконання; звітує перед відповідною радою про його виконання.
Пунктом 12 рішення Коростишівської районної ради від 04.01.07р. "Про районний бюджет на 2007 рік" дозволено районній державній адміністрації в особі фінансового управління протягом бюджетного періоду розміщувати тимчасово вільні кошти районного бюджету на депозитних рахунках в установах банків на конкурсних засадах (а.с.38).
Згідно Положення про фінансове управління Коростишівської РДА фінуправління є структурним підрозділом райдержадміністрації і їй підзвітне та підконтрольне (а.с.41).
Враховуючи повноваження райдержадміністрації, тимчасово вільні кошти районного бюджету, які були розміщенні на депозитному вкладі, підлягають поверненню на користь останньої в особі фінуправління.
Судові витрати по сплаті державного мита та витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача пропорційно сумі задоволених вимог.
Керуючись ст.ст. 33, 43, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд,-
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Акціонерного комерційного банку "Київ" в особі Житомирської філії акціонерного комерційного банку "Київ" (10014, м.Житомир, вул.Велика Бердичівська, 16, код 26278997)
- на користь Коростишівській районній державній адміністрації в особі фінансового управління Коростишівської районної державної адміністрації (12501, Житомирська область, м.Коростишів, вул.Червона площа, 18, код 02313298, рахунок 31526990800268 в ГУДКУ в Житомирській області) - кошти з депозитного вкладу в сумі 518500,00грн. та пеню в сумі 22814,00грн., всього 541314,00грн.
- на користь Державного бюджету України - 5413,14 грн. державного мита;
- на користь Державного бюджету України - 111,08 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу (р/р 31218259703002 в УДК в м.Житомирі, код ЗКПО 22062319, банк отримувача - ГУДКУ у Житомирській області, МФО - 811039, код доходу 22050000).
3. В іншій частині позову відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.
Суддя
Терлецька-Байдюк Н.Я.
Віддрукувати:
1 - в справу ; 2,3,4 - сторонам; 5,6 - прокуратурі