t=70 width=52>
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД>
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
П О С Т А Н О В А
>І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"fs93"> 27 листопада 2013 року № 2а-2920/09/1370
">Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Потабенко В.А.,
за участі секретаря судового засідання Гойни Є.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Дублянської міської ради до Жовківської районної державної адміністрації Львівської області, відділу Держземагентства у Жовківському районі Львівської області, Жовківського районного відділу Львівської регіональної філії Центру державного земельного кадастру, третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача, Львівський національний аграрний університет, про визнання нечинним та скасування розпорядження, -
в с т а н о в и в:
в провадженні Львівського окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом Дублянської міської ради до Жовківської районної державної адміністрації Львівської області, відділу Держземагентства у Жовківському районі Львівської області, Жовківського районного відділу Львівської регіональної філії Центру державного земельного кадастру, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог, Львівський національний аграрний університет, про визнання нечинним та скасування розпорядження голови Жовківської районної державної адміністрації Львівської області № 365 від 10.06.2004 року "Про надання дозволу на проведення інвентаризації земельної ділянки при здійсненні землеустрою з видачею державного акта на право постійного користування землею ЛДАУ на території Дублянської міської, Грядівської, Малехівської сільських рад".
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач покликається на те, що спірне розпорядження прийнято неправомірно, оскільки право користування земельною ділянкою не переходить в порядку правонаступництва, а припиняється одночасно із припиненням діяльності державних чи комунальних підприємств, установ чи організацій. В даному випадку, право користування землею на території Дублянської міської, Грядівської, Малехівської сільських рад належало ДП "Навчально-дослідне господарство "Дублянський", яке було реорганізовано в структурний підрозділ Львівського аграрного університету. А тому, у останнього не могло виникнути права на користування землею підприємства, що більше не існує. З наведеного просив позов задовольнити.
В судове засідання 27.11.2013 року представник позивача не з’явився, хоча про дату час та місце його проведення був повідомлений належним чином. В попередніх судових засіданнях позов підтримав повністю, дав пояснення, аналогічні викладеним у ньому.
Представники відповідача -1, -2 та -3 в судове засідання не з’явилися, про причини своєї неявки суд не повідомили, хоча про дату, час та місце проведення судового засідання були повідомлені належним чином.
Від Жовківської РДА та відділу Держземагентства у Жовківському районі Львівської області надійшли клопотання про розгляд справи у відсутності їх представників.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, хоча про дату час та місце проведення судового засідання Львівський національний аграрний університет був повідомлений належним чином.
За таких обставин суд вважає, що справу можливо розглядати за відсутності представників сторін на підставі наявних в матеріалах справи доказів, відповідно до ст. 71 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити, виходячи з наступного.
Розпорядженням голови Жовківської РДА від 10.06.2004 року № 365 Львівському аграрному університету надано дозвіл на проведення інвентаризації земельної ділянки при здійснення землеустрою з видачею державного акта на право постійного користування землею на території Дублянської міської, Грядівської, Малехівської сільських рад.
Дане розпорядження було видано у відповідь на клопотання Львівського аграрного університету про надання дозволу на проведення інвентаризації земельної ділянки при здійсненні землеустрою з видачею державного акта на право постійного користування землею на території зазначених вище сільських рад, на виконання наказу Міністерства аграрної політики України № 158 від 14.05.2004 року "Про реорганізацію державного підприємства навчально-дослідного господарства "Дублянський", протоколу ректорату ЛДАУ № 18 від 09.03.2004 року, керуючись ст. 17 Земельного кодексу України, п. 12 розділу 10 Перехідних положень Земельного кодексу України, ст. 35 Закону України "Про землеустрій", ст. 21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації".
Так, у відповідності до п. 1, 2 та 5.2 наказу Міністерства аграрної політики України № 158 від 14.05.2004 року "Про реорганізацію державного підприємства навчально-дослідного господарства "Дублянський", ДП "Навчально-дослідне господарство "Дублянський" Львівського аграрного університету" реорганізовано в структурний підрозділ даного університету. Львівський аграрний університет є правонаступником реорганізованого державного підприємства.
Ректору Львівського державного аграрного університету наказано в місячний строк провести відповідну роботу для виготовлення Державного акта на право постійного користування землею.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано положення ст. 72 КАС України, відповідно до якої обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Суд зазначає, що рішенням Господарського суду Львівської області від 18.12.2008 року у справі № 30/202 за позовом Львівського національного аграрного університету до Малехівської, Грибовицької, Грядівської сільських рад, Дублянської міської ради, Регіональної філії Центру державного земельного кадастру у Львівській області, третя особа управління земельних ресурсів у Жовківському районі, про визнання права користування земельними ділянками та визнання безпідставною відмови відповідачів погодити межі земельних ділянок, що набрало законної сили, припинено провадження у справі в частині вимог до філії ДП "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", у задоволенні решти позовних вимог відмовлено повністю.
Так, в рішенні від 18.12.2008 року № 30/202 Господарським судом Львівської області зазначено, що, у відповідності до п. "в" ч. 1 ст. 141 Земельного кодексу України, підставами припинення права користування земельною ділянкою є припинення діяльності релігійних організацій, державних чи комунальних підприємств, установ та організацій. Відтак, враховуючи припинення ДП "Навчально-дослідне господарство "Дублянський" Львівського аграрного університету" шляхом приєднання до позивача, припинилося і стверджуване позивачем право вказаної організації на земельну ділянку. Водночас, належних доказів набуття позивачем права користування земельною ділянкою, якою користувалось ДП "Навчально-дослідне господарство "Дублянський" Львівського аграрного університету", її меж, площі тощо, не доведене суду у встановленому порядку належним доказами.
Матеріалами справи доведено і факт набрання законної сили ухвали Господарського суду Львівської області від 29.09.2009 року, якою Львівському національному аграрному університету відмовлено в перегляді рішення від 18.12.2008 року за нововиявленими обставинами.
Тобто, рішенням суду, яке набрало законної сили, не визнано за Львівським національним аграрним університетом право постійного користування землею на території Дублянської міської, Грядівської, Малехівської, Грибовицької сільських рад, що попередньо належало ДП "Навчально-дослідне господарство "Дублянський" Львівського аграрного університету".
У відповідності до ч. 2 ст. 2 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
Пунктом 7 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" передбачено, що до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, окрім іншого, належить вирішення питань використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" місцева державна адміністрація розпоряджається землями державної власності відповідно до закону.
У відповідності до ч. 1 ст. 3 Земельного кодексу України, земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу (ч. 3 ст. 124 Земельного кодексу України)
Згідно ст. 123 Земельного кодексу України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
У відповідності до ст. 35 Закону України "Про землеустрій", інвентаризація земель проводиться з метою встановлення місця розташування об'єктів землеустрою, їхніх меж, розмірів, правового статусу, виявлення земель, що не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, виявлення і консервації деградованих сільськогосподарських угідь і забруднених земель, встановлення кількісних та якісних характеристик земель, необхідних для ведення державного земельного кадастру, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і прийняття на їх основі відповідних рішень органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування. А об'єктами землеустрою, відповідно до ст. 5 Закону України "Про землеустрій", є територія України; території адміністративно-територіальних одиниць або їх частин; території землеволодінь та землекористувань чи окремі земельні ділянки.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положення ст. 9 КАС України передбачає, що суди при вирішенні справи керуються принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Матеріали справи свідчать, що відповідні положення відповідачем дотримані не були, що, в свою чергу, зумовило необхідність звернення позивача за захистом свого порушеного права до суду.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відтак, з урахуванням того, що спірне розпорядження Жовківської РДА прийнято без врахування факту про відсутність у Львівського національного аграрного університету права на постійне користування землею на території Дублянської міської, Грядівської, Малехівської, Грибовицької сільських рад, суд приходить до висновку про його неправомірність.
Звідси, розпорядження голови Жовківської районної державної адміністрації Львівської області № 365 від 10.06.2004 року підлягає скасуванню.
Оскільки позивачем документально підтверджено сплату судового збору в сумі 3,40 грн., такі судові витрати, відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, слід стягнути з Державного бюджету України в користь Дублянської міської ради.
Керуючись ст.ст. 2, 7-14, 18, 19, 33-35, 69-71, 94, 128, 158-163, 167 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Жовківської районної державної адміністрації Львівської області № 365 від 10.06.2004 року "Про надання дозволу на проведення інвентаризації земельної ділянки при здійсненні землеустрою з видачею державного акта на право постійного користування землею ЛДАУ на території Дублянської міської, Грядівської, Малехівської сільських рад".
Стягнути з Державного бюджету України в користь Дублянської міської ради (код ЄДРПОУ 04371940, місцезнаходження 80381, Львівська обл., Жовківський р-н, м. Дубляни, вул. Студентська, 5) 3,40 грн. сплаченого при подачі позову до суду судового збору.
Постанова може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст.ст. 186, 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 10 десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 02.12.2013 року.
Суддя Потабенко В.А.