ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 грудня 2013 року м. Чернівці Справа № 824/2378/13-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лелюка О.П.,
при секретарі Кіщук О.І.,
за участю позивача ОСОБА_1 та представника відповідача Бучачого В.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Хотинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Чернівецькій області про визнання дій та бездіяльності неправомірними, зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Кельменецького відділення Хотинської міжрайонної податкової інспекції Чернівецької області про визнання дій та бездіяльності неправомірними, зобов'язання вчинити дії.
Посилаючись на порушення відповідачем вимог статті 5 Закону України «Про державний реєстр фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів» щодо не скасування присвоєного ідентифікаційного номера на підставі судового рішення, вважаючи безпідставною відмову відповідача у задоволенні вимоги щодо відкликання підписів, поставлених на документах, які стосуються оформлення картки обліку платника податків та вказуючи, що церква не дає благословення на прийняття будь-якого ідентифікатора, позивач просить суд визнати неправомірними дії Кельменецького відділення Хотинської міжрайонної податкової інспекції Чернівецької області щодо включення про нього інформації до Державного реєстру після поставлення в паспорті відмітки про наявність права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера; визнати неправомірною бездіяльність відповідача щодо відмови про включення ОСОБА_1 до окремого Державного реєстру за прізвищем, ім'ям та по батькові і серією та номером паспорта після подання заяви про відкликання всіх підписів, що стосуються оформлення картки обліку платника податків; зобов'язати Кельменецьке відділення Хотинської міжрайонної податкової інспекції Чернівецької області надати право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера (реєстраційної картки обліку платника податків); виключити інформацію щодо ОСОБА_1 з Державного реєстру, виключити ОСОБА_1 з окремого реєстру щодо права здійснювати будь-які платежі за прізвищем, ім'ям по батькові та серією та номером паспорта.
Ухвалою суду від 28 листопада 2013 року замінено первинного відповідача Кельменецьке відділення Хотинської міжрайонної податкової інспекції Чернівецької області на належного відповідача у даній справі - Хотинську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Чернівецькій області.
Відповідач надав суду заперечення проти позову у письмовій формі, в яких, вказуючи про безпідставність позовних вимог ОСОБА_1 та правомірність своїх дій, просив у задоволенні позову відмовити.
В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позові. Просив суд задовольнити їх у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні надав пояснення, аналогічні в письмових запереченнях. Просив суд в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Заслухавши пояснення осіб, які прибули в судове засідання, дослідивши наявні матеріали, всебічно та повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено та не заперечувалось сторонами, що ОСОБА_1 перебував на обліку в податкових органах як фізична-особа підприємець з 18 жовтня 1993 року по 21 липня 2011 року за №174. З 21 липня 2011 року позивач перебуває на обліку в податкових органах як фізична особа, що здійснює незалежну професійну діяльність.
Рішенням Сокирянського районного суду Чернівецької області від 08 грудня 2003 року ОСОБА_1 дозволено здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера, про що зроблено відмітку в його паспорті громадянина України.
Листом Хотинської міжрайонної державної податкової інспекції Чернівецької області від 21 січня 2013 року №54/09/18-107 ОСОБА_1 повідомлено про відмову у прийнятті податкової декларації про майновий стан та доходи за 2012 рік, а листом від 24 січня 2013 року №58/09/18-107 позивачу роз'яснено, що згідно вимог Податкового кодексу України облік платників податків в органах державної податкової служби ведеться за податковими номерами. Облік осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера обліком картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби, ведеться за прізвищем, ім'ям по батькові і серією та номером паспорта.
Згідно листа Хотинської міжрайонної державної податкової інспекції Чернівецької області від 22 квітня 2013 року №409/09/18-107 11 вересня 2012 року позивачем було подано повідомлення фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків за ф. №1П. Позивачу повідомлено, що 14 вересня 2012 року до його паспорту внесено відмітку про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта, а також те, що ОСОБА_1 обліковується в окремому реєстрі Державного реєстру фізичних осіб-платників податків за прізвищем, ім'ям, по батькові та серією і номером паспорта без використання реєстраційного номера облікової картки. Також повідомлено про відсутність законних підстав проведення процедури відкликання підпису, поставленого фізичною особою під повідомленням ф. №1П чи іншими документами, що стосуються обліку фізичної особи в Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків за виключенням, коли фізична особа, до паспорта якої було внесено відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта та яка через деякий час змінила свої переконання і бажає отримати реєстраційний номер облікової картки платника податків, подає до органу державної податкової служби Облікову картку, заяву в довільній формі з викладенням свого прохання анулювати попередньо внесену відмітку з метою отримання реєстраційного номера облікової картки платника податків та пред'являє паспорт громадянина України.
Листом Хотинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Чернівецькій області від 24 липня 2013 року №641/10/18-207 ОСОБА_1 повідомлено про надані раніше податковим органом відповіді та наголошено на тому, що з моменту включення відомостей про нього до окремого реєстру ДРФО ОСОБА_1 обліковується в ДПІ за прізвищем, ім'ям, по батькові та серією і номером паспорта.
До встановлених судом обставин суд застосовує наступні положення закону та робить відповідні висновки.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України від 02 грудня 2010 року № 2755 - VI.
Пунктом 63.1 статті 63 Податкового кодексу України (тут і далі у відповідній редакції, на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що облік платників податків ведеться з метою створення умов для здійснення контролюючими органами контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати податків, нарахованих фінансових санкцій, дотримання податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.
Згідно пункту 63.2. статті 63 Податкового кодексу України взяттю на облік або реєстрації в органах державної податкової служби підлягають всі платники податків.
Відповідно до пункту 63.5 статті 63 Податкового кодексу України всі фізичні особи - платники податків та зборів реєструються в органах державної податкової служби шляхом включення відомостей про них до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, визначеному цим Кодексом. Фізичні особи - підприємці та особи, які мають намір провадити незалежну професійну діяльність, підлягають взяттю на облік як самозайняті особи в органах державної податкової служби згідно з цим Кодексом.
Пунктом 63.6 статті 63 Податкового кодексу України передбачено, що облік платників податків в органах державної податкової служби ведеться за податковими номерами. Порядок визначення податкового номера встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики. Облік осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби, ведеться за прізвищем, ім'ям, по батькові і серією та номером діючого паспорта. У паспортах зазначених осіб органами державної податкової служби робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта. Порядок внесення відмітки визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Згідно пункту 63.12 статті 63 Податкового кодексу України інформація, що збирається, використовується та формується органами державної податкової служби у зв'язку з обліком платників податків, вноситься до інформаційних баз даних і використовується з урахуванням обмежень, передбачених для податкової інформації з обмеженим доступом.
Як вбачається з обставин справи, відповідач, дотримуючись вказаних положень, здійснив відмітку в паспорті позивача, який як платник податків підлягає взяттю на облік в органах державної податкової служби, про те, що останній у зв'язку із своїми релігійними переконанням має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера та включив позивача до окремого реєстру Державного реєстру за прізвищем, ім'ям, по батькові і серією та номером діючого паспорта без використання реєстраційного номера облікової картки.
За змістом статті 70 Податкового кодексу України до облікової картки фізичної особи - платника податків та повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) вноситься така інформація: прізвище, ім'я та по батькові; дата народження; місце народження (країна, область, район, населений пункт); місце проживання, а для іноземних громадян - також громадянство; серія, номер свідоцтва про народження, паспорта (аналогічні дані іншого документа, що посвідчує особу), ким і коли виданий.
До інформаційної бази Державного реєстру включаються такі дані про фізичних осіб: джерела отримання доходів; об'єкти оподаткування; сума нарахованих та/або отриманих доходів; сума нарахованих та/або сплачених податків; інформація про податкову знижку та податкові пільги платника податків.
До Державного реєстру вносяться відомості про державну реєстрацію, реєстрацію та взяття на облік фізичних осіб - підприємців і осіб, які провадять незалежну професійну діяльність. Такі відомості включають: дати, номери записів, свідоцтв та інших документів, а також підстави державної реєстрації, реєстрації та взяття на облік, припинення підприємницької чи незалежної професійної діяльності, інші реєстраційні дані; інформацію про державну реєстрацію, реєстрацію та взяття на облік змін у даних про особу, заміну чи продовження дії довідок про взяття на облік; місце провадження діяльності, телефони та іншу додаткову інформацію для зв'язку з фізичною особою - підприємцем чи особою, яка здійснює незалежну професійну діяльність; види діяльності; громадянство та номер, що використовується під час оподаткування в країні громадянства, - для іноземців; системи оподаткування із зазначенням періодів її дії.
Фізична особа - платник податків, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, зобов'язана особисто подати відповідному органу державної податкової служби повідомлення та документи для забезпечення її обліку за прізвищем, ім'ям, по батькові і серією та номером паспорта, а також пред'явити паспорт.
Фізична особа подає облікову картку фізичної особи - платника податків або повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) до органу державної податкової служби за своєю податковою адресою, а фізична особа, яка не має постійного місця проживання в Україні, - органу державної податкової служби за місцем отримання доходів або за місцезнаходженням іншого об'єкта оподаткування.
Для заповнення облікової картки фізичної особи - платника податків використовуються дані документа, що посвідчує особу. Для заповнення повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) використовуються дані паспорта.
Форма облікової картки фізичної особи - платника податків та повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) і порядок їх подання встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Фізична особа несе відповідальність згідно із законом за достовірність інформації, що подається для реєстрації у Державному реєстрі.
Судом встановлено та не заперечувалось позивачем, що ідентифікаційний номер платника податків, що був раніше присвоєний ОСОБА_1, після внесення відмітки в паспорт про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта, тобто після включення до окремого Державного реєстру, закритий на дату поставлення відмітки у паспорті.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини першої та другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В ході розгляду справи відповідач довів правомірність оскаржуваних дій, натомість доводи позивача в обґрунтування своїх позовних вимог є безпідставними та необґрунтованими. Зокрема, безпідставними є посилання позивача на порушення відповідачем вимог статті 5 Закону України «Про державний реєстр фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів» від 22 грудня 1994 року №320-94ВР (в редакції Закону України від 16 липня 1999 року №1003-ХІV), оскільки за змістом вказаної норми не вбачається обов'язку державного органу податкової служби скасовувати ідентифікаційний номер особи, яка через свої релігійні або інші переконання відмовилася від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомила про це відповідні державні органи. До того ж вказаний закон, згідно Прикінцевих положень Податкового кодексу України, втратив чинність з 01 січня 2011 року
Будь-яка інша форма обліку фізичних осіб-платників податків, що визначена Податковим кодексом України, законом не передбачена.
Необґрунтованими є і доводи позивача про неправомірність відмови відповідача у задоволенні його вимоги щодо відкликання підписів, поставлених на документах, які стосуються оформлення картки обліку платника податків, оскільки чинним законодавством України не передбачено порядок, процедуру відкликання підпису, поставленого фізичною особою під повідомленням ф. №1П чи іншими документами, що стосуються обліку фізичної особи в Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків за виключенням, коли фізична особа, до паспорта якої було внесено відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта та яка через деякий час змінила свої переконання і бажає отримати реєстраційний номер облікової картки платника податків, подає до органу державної податкової служби Облікову картку, заяву в довільній формі з викладенням свого прохання анулювати попередньо внесену відмітку з метою отримання реєстраційного номера облікової картки платника податків та пред'являє паспорт громадянина України.
Щодо позиції позивача про те, що церква не дає благословення на прийняття будь-якого ідентифікатора, то слід зазначити, що відповідно до частин другої та третьої статті 35 Конституції України церква і релігійні організації в Україні відокремлені від держави. Ніхто не може бути увільнений від своїх обов'язків перед державою або відмовитися від виконання законів за мотивами релігійних переконань.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення заявлених ОСОБА_1 позовних вимог.
Керуючись статтями 69, 70, 71, 86, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України,
П О С Т А Н О В И В :
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Хотинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Чернівецькій області про визнання дій та бездіяльності неправомірними, зобов'язання вчинити дії відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова у повному обсязі складена 12 грудня 2013 року.
Суддя О.П. Лелюк