Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 грудня 2013 р. Справа № 805/16498/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Толстолуцька М.М., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Мар'їнської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про стягнення податкового боргу з екологічного податку в сумі 8 854, 46 гривень.
Мар'їнська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Донецькій області звернулась до суду з позовом до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про стягнення податкового боргу з екологічного податку в сумі 8 854, 46 гривень.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином, надіслав заяву про розгляд справи за його відсутності в порядку письмового провадження.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності представник відповідача суду не надавав.
За таких обставин суд, враховуючи вимоги частини четвертої статті 122, частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за можливе розглянути справу за відсутності представників сторін в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд -
ВСТАНОВИВ:
Мар'їнська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Донецькій області звернулась до суду з позовом до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» Відокремлений підрозділ «Шахта «Трудівська» про стягнення податкового боргу з екологічного податку в сумі 8 854, 46 гривень.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що за відповідачем обліковується сума податкового боргу з екологічного податку у зазначеному вище розмірі, яка виникла внаслідок нездійснення своєчасної сплати платником податків сум штрафних санкцій та пені. Посилаючись на вимоги Податкового кодексу України, позивач просив суд стягнути з відповідача суму заборгованості у зазначеному вище розмірі.
Позивач - Мар'їнська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Донецькій області є органом виконавчої влади, що у даних правовідносинах здійснює повноваження, покладені на неї Законом України «Про Державну податкову службу в Україні» та Податковим кодексом України.
Відповідач - Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія», зареєстровано в якості юридичної особи 02.09.2004 Виконавчим комітетом Донецької міської ради за № 1 266 102 0000 000843 та включено до ЄДРПОУ за номером 33161769, що підтверджується наявною у матеріалах справи копією Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи (Бланк Серії А00 № 300816).
Відокремлений підрозділ «Шахта «Трудівська» ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» створено 28.12.2004 без права юридичної особи, ідентифікаційний код 33341002, що підтверджується наявною у матеріалах справи копією Довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (Бланк Серії АА № 48874).
Як платник податків відповідач зареєстрований в Спеціалізованій Державній податковій інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку 10.09.2004 за № 683/28-114-3, що підтверджується наявною у матеріалах справи копією Довідки про взяття на облік платника податків від 13.09.2004 № 626/08-28.
Пунктом 20.1.28 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.
Облік платників податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється органами державної податкової служби та іншими державними органами відповідно до законодавства.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
Обов'язок платника податків щодо здійснення своєчасної сплати суми податкових зобов'язань встановлений підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України.
Порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, порядок оскарження дій органів стягнення визначені главою 9 Податкового кодексу України. Згідно змісту зазначеного нормативно-правового акту, стягненню з платника податків підлягає наявна в платника сума податкового боргу.
Як свідчать матеріали справи, у відповідача утворився податковий борг внаслідок несплати сум штрафних санкцій та пені.
Так, відповідачем подано до податкового органу розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища від 28.07.2009 № 16450 за ІІ квартал 2009 року.
Відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Щодо екологічного податку строки сплати податку встановлені статтею 250 Податкового кодексу України.
Пунктами 250.1, 250.2 цієї статті визначено, що базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному кварталу. Платники податку, крім тих, які визначені пунктом 240.2 статті 240 цього Кодексу, та податкові агенти складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації.
Як встановлено судом, позивачем проведено камеральну перевірку податкової звітності з екологічного податку від 28.07.2009 №16450 за ІІ квартал 2009 року, про що складено Акт від 19.07.2012 № 179/15-0/33341002. Перевіркою встановлено порушення платником терміну сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання, які визначені п. 57.1 ст. 57 Податкового Кодексу України на 982 дні.
За результатом перевірки було прийняте податкове повідомлення - рішення № 0004531540/7045/15-014 від 02.08.2012, яким застосовані штрафні санкції за несвоєчасну сплату екологічного податку у сумі 3 054, 50 гривень.
Відповідно до пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Згідно з пунктом 58.3 статті 58 Податкового кодексу України, податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) юридичній особі, якщо його передано посадовій особі такої юридичної особи під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Вищезазначене податкове повідомлення-рішення отримано відповідачем 06.08.2012 року.
Таким чином, податкові зобов'язання відповідача, визначені податковим рішенням, вважаються узгодженими.
Станом на час розгляду справи строк спати штрафних санкцій, передбачений пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу України, сплинув.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно з підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Підпунктом 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України передбачено, що податкове зобов'язання - це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Підпунктом 14.1.162 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу визначено, що пеня - це сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.
На підставі підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України, після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Зі зворотного боку облікової картки платника податку вбачається, що за відповідачем обліковується пеня з екологічного податку у розмірі 5799,96 гривень, нарахована на суми податкових зобов'язань, не сплачені у встановлені строки.
Таким чином, станом на момент розгляду справи, сума податкових зобов'язань у загальному розмірі 8 854, 46 гривень - є податковою заборгованістю.
Відповідно до пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Згідно з пунктом 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
04.02.2005 державною податковою інспекцією направлено першу податкову вимогу від 04.02.2005 № 1/78 на суму 7 316, 11 гривень та 11.03. 2005 направлено другу податкову вимогу від 11.03.2005 № 2/133 на суму 7 316, 11 гривень. З цього часу відповідач постійно мав несплачену податкову заборгованість, у зв'язку з чим податкова вимога не втратила юридичної сили.
Вжиті заходи до погашення боргу не призвели.
Таким чином, виходячи із змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно приписів частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
З огляду на зазначене, на підставі положень Закону України «Про державну податкову службу в Україні», та керуючись, підпунктом 20.1.28 статті 20, статтею 95 Податкового кодексу України, ст.ст. 8 - 11, 40, 94, 112, 136, 158 - 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Мар'їнської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» Відокремлений підрозділ «Шахта «Трудівська» про стягнення податкового боргу з екологічного податку в сумі 8 854, 46 гривень - задовольнити.
Стягнути з розрахункових рахунків Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» (ЄДРПОУ 33161769, адреса: 83000, м. Донецьк, вул. Артема, 63) податкову заборгованість з екологічного податку у розмірі 8 854 (вісім тисяч вісімсот п'ятдесят чотири) гривні 46 копійок на р/р 33114329700294, отримувач Мар'їнське УК/м. Мар'їнка, ЄДРПОУ 38028736, МФО 834016, банк отримувача ГУ ДКСУ Донецької області, код платежу 19050200.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті 04 грудня 2013 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Толстолуцька М.М.