Постанова № 35943008, 04.12.2013, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.12.2013
Номер справи
822/4305/13-а
Номер документу
35943008
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 822/4305/13-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2013 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіШевчука О.П. при секретаріТимчишину В. М. за участі:представників сторінрозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області до Чемеровецької центральної районної лікарні про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Державна фінансова інспекція в Хмельницькій області звернулася в суд з позовом до Чемеровецької центральної районної лікарні, в якому просить зобов'язати відповідача у відповідності до п.3 Вимоги виплатити кошти в сумі 76650,00 грн. за перебування працівників у службових відрядженнях у відповідності до "Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон", затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 13.03.1998 року №59; зобов'язати відповідача у відповідності до п.15 Вимоги відобразити дебіторську заборгованість в сумі 10668,46 грн. за не надані послуги; стягнути кошти з Чемеровецького підприємства теплових мереж в сумі 10668,46 грн., яким завищено вартість послуг з теплопостачання шляхом проведення претензійно-позовної роботи щодо відшкодування зайвих виплат або надати Чемеровецьким підприємством теплових мереж відповідний обсяг послуг. В разі об'єктивної неможливості усунути порушення у зазначеному вище порядку стягнути з осіб, винних у безпідставному перерахуванні коштів на суму 10668,46 грн. шкоду у порядку та розмірі встановленому т.ст.130-136 Кодексу законів про працю України.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що в результаті проведеної ревізії фінансово-господарської діяльності, дотримання вимог бюджетного законодавства в Чемеровецькій центральній районній лікарні за період з 01.04.2011 р. по 01.04.2013 р. виявлено порушення норм законодавства, що призвело до недоотримання працівниками Чемеровецької ЦРЛ коштів на суму 76650,00 грн., та виявлено завищену вартість послуг з теплопостачання Чемеровецьким підприємством теплових мереж в зв'язку з невнесенням змін до економічного розрахунку збільшення витрат на теплову енергію для встановлення абонентної плати та до договорів №3 від 17.10.2006 р., №3 від 30.01.2012 р., №26/3 від 18.01.2013 р., чим завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 12159,50 грн. З метою усунення виявлених порушень винесено Вимогу, п.3 та п.15 якої не виконані відповідачем.

В судовому засіданні представники позивача позивні вимоги підтримали та просили суд задовольнити позов в повному обсязі, з підстав вказаних в позовній заяві.

Представник відповідача проти позову заперечив, вважає позовні вимоги необґрунтованими, та просить відмовити в задоволенні позову.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, які знаходяться в матеріалах справи, суд дійшов наступних висновків.

Чемеровецька центральна районна лікарня є юридичною особою, ідентифікаційний номер 02004522, внесена до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців.

Відповідно до п.2.3.2.1 Плану контрольно-ревізійної роботи Держфінінспекції в Хмельницькій області на ІІ квартал 2013 року та на підставі направлення на проведення ревізії від 02.04.2013 р.№21 головним державним фінансовим інспектором Городоцької міжрайонної державної фінансової інспекції проведено ревізію фінансово-господарської діяльності, дотримання вимог бюджетного законодавства в Чемеровецькій центральній районній лікарні за період з 01.04.2011 року по 01.04.2013 року. Ревізія проводилась з 02.04.2013 р. по 31.05.2013 р. (зупинено з 08.05.2013 р. по 22.05.2013 р. для проведення зустрічних звірок).

За результатами ревізії складено акт від 05.06.2013 р. №5-43/33, яким зафіксовано порушення фінансової дисципліни.

Відповідно до ст.1, 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26.01.1993 року №2939-XII (далі - Закон №2939-XII), здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Президентом України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю). Орган державного фінансового контролю у своїй діяльності керується Конституцією України, цим Законом, іншими законодавчими актами, актами Президента України та Кабінету Міністрів України.

Головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.

Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.

Згідно ст.4 Закону №2939-XII, інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.

Згідно п.7 ч.1 ст.10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26.01.1993 року №2939-XII органу державного фінансового контролю надається право: пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства.

З метою усунення порушень на підставі п.7 ст.10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26.01.1993 року №2939-XII відповідачу надіслано Вимоги "Про усунення порушень виявлених ревізією" від 19.06.2013 №5-33/1057.

У п.3 Вимоги зазначається, що перевіркою видатків на відрядження встановлено, що протягом періоду з 01.04.2011 року по 01.04.2013 року відповідно наказів головного лікаря Чемеровецької центральної районної лікарні 123 працівники установи направлено у службові відрядження, при цьому оплата добових при перебуванні працівників у службових відрядженнях в загальній кількості 2555 робочих днів на суму 76650,00 грн. Чемеровецькою центральною районною лікарнею не здійснювалася, кошти на оплату добових при перебуванні працівників у службових відрядженнях за КЕКВ 1140 у кошторисах за загальним та спеціальним фондами кошти на оплату відрядження не планувалися та не затверджувалися, авансові звіти працівниками не складалися, заборгованостей на оплату відряджень за даними бухгалтерського обліку не рахувалося. Порушення не усунуто, в зв'язку з чим позивач вказав вимогу здійснювати планування та виплату коштів на оплату перебування працівників у службових відрядженнях у відповідності до "Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ", затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 №228; виплатити кошти в сумі 76650,00 грн. за перебування працівників у службових відрядженнях у відповідності до "Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон", затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 13.03.1998 року №59.

Відповідно до п.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 02.02.2011 р. №98 "Про суми та склад витрат на відрядження державних службовців, а також інших осіб, що направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів", підприємства, установи та організації, що направляють працівників у відрядження, забезпечують їх коштами ( у разі відрядження за кордон - у національній валюті держави, до якої відряджається працівник, або у вільно конвертованій валюті) як аванс для здійснення поточних витрат. Аванс може видаватися готівкою або перераховуватися у безготівковій формі на відповідний рахунок для використання із застосуванням платіжних карток.

Згідно п.4 розділу 2 "Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон", затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 13.03.1998 року №59, за кожний день (включаючи день вибуття та день прибуття) перебування працівника у відрядженні в межах України, враховуючи вихідні, святкові й неробочі дні та час перебування в дорозі (разом з вимушеними зупинками), йому виплачуються добові в межах сум, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.02.2011 №98. Сума добових визначається згідно з наказом про відрядження та відповідними первинними документами.

Відповідно п.22 "Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ", затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 року №228 показники видатків бюджету та надання кредитів з бюджету, що включаються до проекту кошторису, повинні бути обґрунтовані відповідними розрахунками за кожним кодом економічної класифікації видатків або класифікації кредитування бюджет і деталізовані за видами та кількістю товарів (робіт, послуг) із зазначенням вартості за одиницю.

У пункті 15 Вимоги №5-33/1057 від 19.06.2013 року зазначено, що ревізією правильності розрахунку абонентної плати за теплопостачання встановлено завищення об'ємів будов Чемеровецької центральної районної лікарні, які опалюються, в кількості 405,02 м3 (37740,02 м3 - 37335,0 м3), чим порушено п.п.1,5 ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні" №996-ХІV від 16.07.1999 та призвело до завищення вартості послуг з теплопостачання за ревізійний період на загальну суму 12159,50 грн., які Чемеровецькою центральною районною лікарнею оплачено, в тому числі Чемеровецькому підприємству теплових мереж в сумі 6315,00 грн., за січень-березень 2013 року оплачено Комунальному підприємству "Тепломережа" в сумі 1491,04 грн. Порушення усунуто в сумі 1491,04 грн. Позивач вказав відповідачу відобразити дебіторську заборгованість в сумі 10668,46 грн. за ненадані послуги. Стягнути кошти з Чемеровецького підприємства теплових мереж в сумі 10668,46 грн., яким завищено вартість послуг з теплопостачання шляхом проведення претензійно-позовної роботи щодо відшкодування зайвих виплат або надати Чемеровецьким підприємством теплових мереж відповідний обсяг послуг. В разі об'єктивної неможливості усунути порушення у зазначеному вище порядку стягнути з осіб, винних у безпідставному перерахуванні коштів на суму 10668,46 грн. шкоду у порядку та розмірі встановленому ст.ст.130-136 Кодексу законів про працю України.

Згідно п.1 та п.5 ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні" №996-ХІV від 16.07.1999, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені.

Суд звертає увагу не те, що вимога Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області "Про усунення порушень виявлених ревізією" від 19.06.2013 року №5-33/1057 в судовому порядку не оскаржувалася, а відтак - є чинною та такою, що належить до виконання.

Відповідно до ст.15 Закону №2939-XII, законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.

Згідно п.10 ч.1 ст.10 Закону №2939-XII, органу державного фінансового контролю надається право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що позовні вимоги Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області підтверджені належними та допустимими доказами, відповідають чинному законодавству України, а тому їх необхідно задовольнити в повному обсязі.

Судові витрати по справі згідно з ч. 4 ст. 94 КАС України з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 158-163, 167, 186,254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області задовольнити.

Зобов`язати Чемеровецьку центральну районну лікарню виконати пункти 3,15 Вимог "Про усунення порушень виявлених ревізією" від 19.06.2013 року №5-33/1057.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 11 грудня 2013 року 15:27

Суддя/підпис/О.П. Шевчук"Згідно з оригіналом" Суддя О.П. Шевчук