Постанова № 35941184, 17.10.2013, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.10.2013
Номер справи
804/11641/13-а
Номер документу
35941184
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2013 р. справа № 804/11641/13-а Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Чорна В.В., одноособово розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про скасування наказу № 80 від 14.08.2013 р., -

в с т а н о в и в :

03 вересня 2013 року фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (ФОП ОСОБА_1) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із зазначеним адміністративним позовом, в якому просить скасувати наказ Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області (далі - Нікопольська ОДПІ Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області) № 80 від 14.08.2013 р. «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1)".

Ухвалою суду від 20.09.2013 р., після усунення позивачем недоліків адміністративного позову, по даній справі відкрито провадження, та призначено її до судового розгляду (а.с. 1).

В обгрунтуванння позовних вимог, позивач зазначив, що 21.08.2013 р. ФОП ОСОБА_1 отримав наказ Нікопольської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, яким призначено проведення з 23.08.2013 р. документальну позапланову невиїзну перевірку ФОП ОСОБА_1 з питань дотримання вимог податкового законодавства в частині визначення правильності, повноти нарахування та сплати податку на додану вартість по господарським операціям з "Товавтотрейд" за період з 01.02.2012 р. по 30.11.2012 р. та подальшої реалізації отриманої продукції (послуг) в поточному та наступних податкових періодах, який винесено незаконно та не підлягає виконанню враховуючи наступне. Всі документи по взаємовідносинам з ПП "Топавтотрейд" за перевіряємий період були надані раніше на підставі запиту № 6713/10/17-2.16 від 04.03.2013 р., а відповідно, на думку позивача, обов'язок з надання поснень та копій документів за письмовими запитами податкового органу виконано раніше. Посилаючись на те, що п. 78.1 ст.78 Податкового кодексу України визначає вичерпний перелік обставин для здійснення документальної позапланової перевірки, позивач зазначив про відсутність у податкового органу підстав для проведення перевірки, протиправність наказу № 80 від 14.08.2013 р., та необхідність його скасування.

В судовому засіданні 17.10.2013 р. позивач ОСОБА_1 та його представник за довіреностю ОСОБА_2 позовні вимоги підтримали, проти розгляду справи без участі представника відповідача не заперечували.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с. 90)

У зв'язку з відсутністю заперечення позивача проти розгляду справи в порядку письмового провадження, та потреби у виклику свідків чи проведенні судових експертиз по даній справі, відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 зареєстровано Виконавчим комітетом Нікопольської міської ради Дніпропетровської області з а номером НОМЕР_1 (а.с. 73).

Листом № 15164/10/17.1-52 Нікопольської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області напрвлено запит від 03.06.2013 р. "Про надання інформації та її документального підтвердження для з'ясування реальності та повноти відображення в бухгалтерському облік господарських операцій з контрагентом ПП "Топавтотрейд" за лютий-листопад 2012 р."

12.06.2013 р. на адресу Нікопольської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області надійшла відповідь ФОП ОСОБА_1, якою позивач повідомляє, що 22.02.2013 р. була проведена планова виїздна документальна перевірка за період з 01.01.2010 р. по 31.12.2012 р. Для перевірки були надані всі документи, у тому числі ті, що мають відношення до ПП "Топавтотрейд". Також,зазначеним листом позивач зазначив, що зазначена внепланова перевірка на основі п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України не повинна проводитися, так як останнім було в повному обсязі виконано зобов'язання по наданню пояснень та копій документів по взаємовідносинам з ПП "Топавтотрейд".

Наказом начальника Нікопольської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області Ткачук Г.А. № 80 від 14.08.2013 р. "Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ФОП ОСОБА_1" на підставі п.п. 20.1.6 п. 20.1 ст. 20, п.п. 73.3, п.п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України призначено проведення з 23.08.2013 р. тривалістю п'ять робочих днів документальну позапланову невиїзну перевірку.

Не погодившись із винесеним податковим органом наказом № 80 від 14.08.2013 р., позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду за його оскарженням.

Згідно до п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.

Так, п.п.21.1.1 п.21.1 ст.21 Податкового кодексу України передбачено, що посадові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами.

Контролюючими органами є органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби - п.п.41.1.1 п.41.1 ст. 41 Податкового кодексу України.

Згідно п.42.2 ст. 42 Податкового кодексу України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків або його законному чи уповноваженому представникові.

Відповідно до п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження. Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.

Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав:

1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби;

2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок;

3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків;

4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної;

5) у разі проведення зустрічної звірки;

6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.

Запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі.

Підпунктом 75.1.2 п.75.1 Податкового кодексу України встановлено, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.

Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби.

У відповідності до п.п.78.1.1 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин, а саме: за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Пунктом 79.2 ст. 79 Податкового кодексу України визначено, що документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

Позовні ввимоги ФОП ОСОБА_1 про скасування вищевказаного наказу з підстав того, що останній не містить підстав для проведення перевірки, не підлягають задоволенню, оскільки зі змісту оспорюваного наказу видно, що останній містить посилання на підстави перевірки, а саме: норми Податкового кодексу України та зазначено про те, підставою для позапланової невиїзної перевірки є отримання відомостей від суб'єктів господарської діяльності за лютий-листопад 2012 р. по взаємовідносинах з ТОВ "Топавтотрейд" (а.с.8). Так, оскаржуваний наказ містить посилання на факт отримання акту Криворізької центральної міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби від 04.03.2013 р. № 518/220/37196177 "Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки фінансово-господарської діяльності ПП "Топавтотрейд" щодо окументального підтвердження господарських відносин із суб'єктами господарської діяльності за період з 01.02.2012 р. по 30.11.2012 р."

Отже, наказ містить всі необхідні підстави для проведення такої перевірки та не суперечить нормам податкового кодексу України. Відповідних доказів та підстав того, що зазначений наказ суперечить нормам податкового законодавства чи Конституції України позивачем у ході судового розгляду справи не наведено та не надано.

Крім того, слід зазначити, що на підставі вказаного наказу уже проведено податковою інспекцією відповідну документальну позапланову невиїзну перевірку позивача, посадовими особами відповідача складено відповідний акт перевірки. Проте, податковим органом не було надано під час розгляу справи акту перевіркиє

Враховуючи наведене, у суду відсутні підстави для скасування оспорюваного наказу від № 80 від 14.08.2013 р., оскільки останній прийнятий у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

На підставі вищевикладених обставин у їх сукупності, керуючись ч. 6 ст. 128, ст. ст. 160-162, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

п о с т а н о в и в :

У задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Якщо постанову було прийнято у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя В.В. Чорна