ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 грудня 2013 року № 813/7043/13-а Львівський окружний адміністративний суд у складі :
головуючого - судді Костецького Н.В.
за участю секретаря судового засідання Олексяк І.Р.
представника позивача Хома Т.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області до ВАТ «Західенергоавтоматика» про стягнення борг,-
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція у Сихівському районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області звернулася до ВАТ «Західенергоавтоматика» про стягнення коштів з рахунків платника податків, який має податковий борг в розмірі 3 461 750,94 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ВАТ «Західенергоавтоматика» має податковий борг перед бюджетом по податку на додану вартість та податку на прибуток, що складається із основного платежу, основного платежу за актом документальної перевірки та штрафної санкції . Згідно карток особових рахунків та довідки про заборгованість, податковий борг складає в розмірі 3 461 750,94 грн., а саме по основному платежу у сумі -7 191,37 грн., по основному платежу за актом документальної перевірки у сумі -1 948 963,94 грн. та штрафної санкції у сумі - 1 512 787,00 грн. які являються сумою податкового боргу. На виконання п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України, яка зазначає про те, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання у встановлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкову вимогу, ДПІ у Сихівському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області на адресу відповідача надіслано податкову вимогу від 17.05.2013 року №112-19 (а.с.12). На даний час суми податкових зобов'язань відповідача є узгодженими та у встановлені строки до бюджету не сплачені, тобто визнаються сумою податкового боргу (узгоджена сума податкового зобов'язання, несплачена платником податків у термін, встановлений Податковим кодексом України). Оскільки вжиті податковим органом заходи, передбачені чинним законодавством, щодо погашення податкової заборгованості не мали позитивних результатів, позивач просить задовольнити позовні вимоги повністю та стягнути податковий борг у судовому порядку.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, пославшись на обставини викладені в позовній заяві, просив суд позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.
Відповідно до ч. 4 статті 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Згідно долучених до матеріалів справи заперечень (а.с.109) відповідачем заперечується нарахування суми пені в розмірі 9845,05 грн.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, ВАТ «Західенергоавтоматика» зареєстрований виконавчим комітетом Львівської міської Ради, дата проведення державної реєстрації 16.05.1994 року номер запису про включення відомостей про юридичну особу до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 14151200000005088, та присвоєно ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 00110912 (а.с.9-11). Перебуває на обліку в органах державної податкової служби з 07.07.1994 року за № 2962, станом на 12.02.2010 року перебуває на обліку в ДПІ у Сихівському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області.
У період, за який проводилася перевірка, суб'єкт господарювання був платником: податку на прибуток підприємства, податку на додану вартість, податку з доходів фізичних осіб, комунального податку, податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, збору за забруднення навколишнього природного середовища, орендної плати за землю.
Основним видом діяльності ВАТ«Західенергоавтоматика» є установлення та монтаж машин і устаткування.
З наявної в матеріалах справи довідки про заборгованість від 09.08.2013 року №1237/20/0041/49 судом встановлено, що податкова заборгованість ВАТ «Західенергоавтоматика» станом на 08.08.2013р. становить 3 461 750,94 грн.(а.с.7).
Вказана сума податкового боргу частково виникла в результаті самостійно задекларованих зобов'язань ВАТ «Західенергоавтоматика» згідно з поданою декларацією з податку на прибуток підприємства за 2012 рік (а.с.64-65) та внаслідок порушень податкового законодавства, встановлених актом про результати документальної перевірки від 18.02.2010 року №545/23-209/00110912.
ДПІ у Сихівському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області провела планову виїзну перевірку ВАТ «Західенергоавтоматика» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2008 року по 30.09.2009 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2008 року по 30.09.2009 року, за результатами якої був складений акт від 18.02.2010 року №545/23-209/00110912.(а.с.17-59).
На підставі акта перевірки ДПІ у Сихівському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області прийнято податкові повідомлення-рішення №0000392321/0 від 01.03.2010 року, яким визначено податкове зобов'язання з податку на прибуток на загальну суму 2 197 028,00 грн.(а.с.61), з них за основним платежем - 1 104 597,00 грн. та штрафними санкціями -109 243,00 грн., та №0000402321/0(а.с.62), яким визначено податкове зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 1 445 708,00 грн., з них за основним платежем - 963 805,00 грн. та штрафними санкціями - 481 903,00 грн. Не погодившись з податковими повідомленнями-рішеннями, позивач оскаржив їх в адміністративному порядку.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано положення ст. 255 КАС України, відповідно до якої постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.
Суд зазначає, що ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 13.03.2013 року у справі № 50212/11/9104 (а.с.89-93) постанову Львівського окружного адміністративного суду від 02.06.2011 року по справі № 2а-223/11/1370 (а.с.84-88) за позовом ВАТ «Західенергоавтоматика» до ДПІ у Сихівському районі міста Львова про скасування податкових повідомлень-рішень №0000392321/0 та №0000402321/0 від 01.03.2010 року залишено без змін. Постанова набрала законної сили.
В результаті судового оскарження податкове повідомлення-рішення від 01.03.2010 року №0000402321/0, яким визначено податкове зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 1 445 708,00 грн., з них за основним платежем - 963 805,00 грн. та штрафними санкціями - 481 903,00 грн. скасовано частково.
На виконання рішення ДПІ винесено нове податкове повідомлення-рішення від 08.04.2013 року №0000272321 (а.с.60), яким визначено податкове зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 1 261 066,00 грн., в т.ч. основний платіж в розмірі 840 710,00 грн. та штрафна санкція в розмірі 420 356,00 грн.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Закріплений у ч.1 ст.11 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч. 2 цієї ж статті принцип диспозитивності визначає, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідного до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Відповідно до ч. 1 ст. 138 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
З огляду на зміст викладених норм процесуального права та зважаючи на те, що вимогами заявленого позову є стягнення податкового боргу, предметом доказування у даній справі є обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими закон пов'язує можливість стягнення податкового боргу у судовому порядку, обґрунтованість його розміру, встановлення факту його сплати у добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту тощо.
Згідно з частиною 2 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім тих, для яких законом встановлено інший порядок судового вирішення.
У пункті 1 частини 1 статті 3 КАС України, справу адміністративної юрисдикції визначено, як переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт 7 частини 1 статті 3 КАС України).
Відповідно до п.5 ч.2 ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 50 КАС України встановлено, що позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень.
Згідно з ч. 2 ст.18 КАС України, окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Суб'єкти владних повноважень, згідно з ч.3 ст.6 КАС України, мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України. У випадках, установлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб (ч.2 ст.6 КАС України).
Згідно з п.1.1.ст.1 Податкового кодексу України (далі ПК України), відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.
Органом стягнення відповідно до п. 14.1.137 ст. 14 Податкового кодексу України є державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Органи державної податкової служби мають право відповідно до п.20.1.28 ст.28 ПК України застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом;
Органами стягнення відповідно до п.41.4 ст.41 ПК України є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
Згідно п.54.1 ст.54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Платник податків відповідно до п.57.1 ст.57 ПК України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з п.57.3 ст.57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Податковим боргом (недоїмкою), у відповідності до п. 14.1.175 ст. 14 ПК України визначається сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Оскільки відповідачем не сплачено у встановлені строки самостійно задекларовані податкові зобов'язання, такі зобов'язання стали податковим боргом.
Згідно з п.59.1 ст.59 Податкового Кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу, в порядку, визначеному для надсилання податкового повідомлення-рішення.
З метою погашення податкового боргу ДПІ у Сихівському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області було надіслано податкову вимогу за №112-19 від 17.05.2013 року (а.с.12) та надано суду докази поштового відправлення такої на адресу відповідача (а.с.13). Податкова вимога не відкликалася та є чинною.
Відповідно до п.59.5 ст.59 ПК України, у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
Згідно із п.95.3 ст. 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (підпункти 95.2 та 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).
З врахуванням зазначеного вище та встановивши наявність податкового боргу та надіслання позивачем відповідачу податкової вимоги у встановлений строк, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат заявника - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно з ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 7-14, 17, 18, 49, 51, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з рахунків у банках, обслуговуючих Відкрите акціонерне товариство "Західенергоавтоматика" код ЄДРПОУ 00110912 на користь Державного бюджету України 3 461 750 (три мільйони чотириста шістдесят одна тисяча сімсот п'ятдесят) грн. 94 коп. податкового боргу.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку передбаченому ст. 254 КАС України.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Повий текст постанови виготовлено 10 грудня 2013 року.
Суддя Костецький Н.В.