Справа № 825/4415/13-а
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 грудня 2013 року м. Чернігів
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Баргаміної Н.М.,
за участі секретаря Воєдило Л.П.,
позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Мельник О.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини А 2622 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до військової частини А2622 (далі по тексту - відповідач), в якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не видачі позивачу речового майна; зобов'язати відповідача видати позивачу речове майно, визначене в довідках № № 39,40 від 05.11.2013 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем не видано йому під час звільнення з військової служби речове майно, чим порушено конституційні права на соціальний захист, як колишнього військовослужбовця.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав повністю та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача позов не визнав повністю та пояснив, що оскільки позивач при звільненні погодився на виключення його зі списків особового складу військової частини без проведення з ним розрахунку по речовому майну, тому відсутні підстави для видачі йому речового майна. Крім того, зазначив, що військовою частиною вживались заходи щодо забезпечення особового складу речовим майном.
Вислухавши пояснення позивача, представника відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач проходив службу у Збройних Силах України та наказом Міністра оборони України від 21.10.2013 року № 351 (а.с. 9) звільнений з військової служби у запас за пунктом "г" частини шостої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" (у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів), з правом носіння військової форми одягу.
Наказом командира військової частини А2093 від 31.10.2013 року № 249 (а.с. 8) позивача виключено зі списків особового складу військової частини А2093, всіх видів забезпечення та з речового забезпечення при військовій частині А2622.
З пояснень сторін встановлено, що військова частина А2093 перебуває на речовому забезпеченні у військовій частині А2622.
Як встановлено в судовому засіданні, при звільненні позивача з військової служби відповідачем не було видано позивачу речове майно, яке він не отримав в період проходження військової служби. Тому, 27.11.2013 року позивач звернувся до відповідача з заявою щодо можливості видачі речового майна, але отримав від відповідача відмову в зв'язку з відсутністю речового майна на складі військової частини А2622.
Даний факт підтверджується копіями довідок про вартість речового майна, що підлягало видачі при звільненні в запас, від 05.11.2013 року № 39 та про одержання грошової компенсації замість речового майна, що підлягало до видачі до 11.03.2000 року, від 05.11.2013 року № 40 (а.с. 5-6,7), згідно яких позивачу належить видати кашкет шерстяний - 8 штук, берет - 1 штука, кашкет польовий бавовняний - 4 штуки, шапка вушанка з овчини - 2 штуки, шапка-феска - 2 штуки, пальто зимове - 5 штук, плащ демісезонний - 5 штук, джемпер - 3 штуки, плащ-накидка з чохлом - 3 штуки, кітель повсякденний - 5 штук, штани до кітеля - 12 штук, куртка та штани шерстяні - 6 комплектів, сорочка - 27 штук, галстук - 21 штука, кашне - 4 штуки, рукавички шерстяні - 6 пар, костюм літній камуфляжний - 3 комплекти, куртка пол. бав. утеплена - 1 штука, брюки польові бавовняні утеплені - 1 штука, напівчоботи хромові утеплені - 7 пар, напівчеревики хромові - 7 пар, черевики з в/б - 2 пари, білизна натільна - 14 комплектів, білизна тепла - 7 комплектів, шкарпетки - 124 пари, шкарпетки зимові - 53 пари, футболка з коротким рукавом - 8 штук, труси - 10 штук, ремінь поясний з натуральної шкіри - 2 штуки, сумка польова - 1 штука, а всього на загальну суму 11518,82 грн.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 9 (до 1 січня 2007 року) та статтею 9-1 (після 1 січня 2007 року) Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачено право військовослужбовців на отримання за рахунок держави речового майна.
Згідно пункту 27 Положення про порядок речового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил та інших військових формувань у мирний час, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2004 року № 1444, зокрема, військовослужбовці, звільнені у запас або відставку з правом носіння військової форми одягу, за бажанням можуть отримати речове майно, яке вони не отримали під час звільнення, або грошову компенсацію за нього за цінами на день підписання наказу про звільнення. Зазначеним особам, звільненим у запас або відставку після закінчення строку контракту, за належне їм, але не отримане протягом дії контракту речове майно виплачується грошова компенсація пропорційно часу, що минув з дня виникнення права на отримання цього майна до дати закінчення контракту, або видається речове майно на суму грошової компенсації.
Тобто, на день підписання наказу про звільнення позивача зі служби в жовтні 2013 року позивач мав передбачене вказаним Положенням право на отримання речового майна, яке він не отримав в період проходження військової служби.
Посилання представника відповідача на те, що військовою частиною А2622 вживались дії щодо забезпечення речовим майном, суд вважає недоведеними, оскільки в матеріалах справи відсутні належні докази вжиття таких заходів саме щодо позивача.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, виходячи із системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд приходить до висновку, що необхідно визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не видачі позивачу речового майна, зобов'язати відповідача видати позивачу речове майно, визначене в довідках № 39, 40 від 05.11.2013 року.
Також, на підставі статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, з Державного бюджету України на користь позивача підлягають стягненню судові витрати у розмірі 68,82 грн.
Керуючись ст. ст. 17, 18, 104, 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність військової частини А2622 щодо не видачі ОСОБА_1 речового майна.
Зобов'язати військову частину А2622 видати ОСОБА_1 речове майно, визначене в довідках №№ 39,40 від 05.11.2013 року.
Стягнути з Державного бюджету України (р/р 31216206784002, отримувач: УК у м. Чернігові, код ЄДРПОУ 38054398, банк ГУ ДКСУ у Чернігівській області, МФО 853592) на користь ОСОБА_1 (іден. номер НОМЕР_1) 68,82 грн. судового збору, сплаченого за квитанцією № 98/109 від 28.11.2013 року.
Постанова набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені статтями 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.М. Баргаміна