Постанова № 35926454, 04.12.2013, Доброславський районний суд Одеської області (до 25.04.2025 - Комінтернівський районний суд Одеської області)

Дата ухвалення
04.12.2013
Номер справи
504/3619/13-а
Номер документу
35926454
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 504/3619/13-а

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2013 рокусмт. Комінтернівське

Комінтернівський районний суд Одеської області в складі:

головуючої судді - Вінської Н.В.

при секретарі - Білаш А.М.

за участю:

позивача - ОСОБА_1

представників відповідача: Довбенко В.Б., Владової Н.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Комінтернівське Одеської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, посилаючись на те, що він є одержувачем пенсії в Управлінні Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області, яка призначена за Законом України «Про державну службу». 01.03.2012 року Державною фінансовою інспекцією в Одеській області йому видано довідки № 25/03 та № 26/03 про складові заробітної плати, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Видані довідки та заяву про призначення пенсії позивачем було надано до Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області (за місцем проживання), згідно якої з 02 березня 2012 року позивачу призначено пенсію за Законом України «Про Державну службу». При цьому, відповідачем при розрахунку пенсії позивачу не було враховано частину заробітної плати, яка визначена як «інші» виплати, що зазначені в довідках. На звернення позивача з цього питання 08.10.2013 року було отримано від відповідача роз'яснення про неможливість застосувати при обчисленні розміру пенсії «інших виплат», тому, що це не передбачено ст. 33 Закону України «Про державну службу». Позивач вважає такі дії відповідача неправомірними та такими, що порушують та обмежують його права, передбачені діючим законодавством, тому звернувся до суду з даним позовом в якому просить суд зобов'язати відповідача здійснити розрахунок його пенсії з урахуванням інших видів виплат згідно вищезазначених довідок Державної фінансової інспекції в Одеській області.

Позивач - ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав в повному обсязі просив суд задовольнити їх з підстав зазначених в позові.

Представник відповідача - Довбенко В.Б. заперечувала проти задоволення позовних вимог посилаючись на те, що вимоги позивача суперечать нормам Закону України «Про Державну службу».

Представник відповідача - Владова Н.М. позовні вимоги не визнала та заперечувала проти їх задоволення.

Розглянувши позов, вислухавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку про задоволення вимог позивача виходячи з наступного.

В ході судового розгляду справи встановлено, що ОСОБА_1 є одержувачем пенсії в Управлінні Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області, яка призначена за Законом України «Про державну службу». 01.03.2012 року Державною фінансовою інспекцією в Одеській області йому видано довідки № 25/03 та № 26/03 про складові заробітної плати (а.с. 9,10). Видані довідки та заяву про призначення пенсії позивачем було надано до Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області (за місцем проживання), згідно якої з 02 березня 2012 року позивачу призначено пенсію за Законом України «Про Державну службу».

Згідно Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу».

Статтею 33 Закону України «Про державну службу» встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розмірі їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Згідно частини 2 статті 37-1 Закону, перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії, але із змісту статті 40 цього Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цим виплат на 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.

Таким чином, чинне законодавство як загальне, та і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати.

Крім того, на вищезазначені виплати державним службовцям, такі як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також премії та надбавки нараховуються та утримуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2011 року - єдиний соціальний внесок.

Згідно пункту 2 постанови Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.02.2011 року за № 210/18948, затверджено форму довідки про складові заробітної лати (за останні календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Також суд враховує, що постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.08.2010 року № 2а/4753/09/2670 була скасована постанова Правління Пенсійного фонду України № 19-11, яка затверджувала первісну форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед звернення за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», та ця постанова Пенсійного фонду України була визнана такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили в частині не включення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 7-9, 11, 71, 158, 160, 162, 163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області ОСОБА_1 у врахуванні при розрахунку йому пенсії інших виплат, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України за останні 24 календарні місці роботи перед зверненням на пенсію.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської здійснити розрахунок пенсії ОСОБА_1 з 02 березня 2012 року з урахуванням інших виплат згідно довідок Державної фінансової інспекції в Одеській області від 01.03.2012 року № 25/03 та № 26/03, як передбачено про складові заробітної плати відповідно до Закону України «Про державну службу» за новою формулою, затвердженою постановою Правління Пенсійного Фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 з урахуванням інших виплат, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України.

Звернути постанову суду до негайного виконання в межах суми стягнень за один місяць.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської судовий збір в розмірі 68 гривень 82 копійки за наступними реквізитами: отримувач коштів - ГУДКСУ у Комінтернівському районі Одеської області, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37984056, банк отримувач - ГУДКСУ в Одеській області, код банку отримувача (МФО) - 828011, рахунок отримувача - 31214206700270, код класифікації доходів бюджету - 22030001, призначення платежу - судовий збір за позовом ОСОБА_1, Комінтернівський районний суд Одеської області, код ЄДРПОУ - 02897773.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського адміністративного апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня проголошення постанови.

Суддя Н. В. Вінська