Постанова № 35914846, 02.12.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.12.2013
Номер справи
805/16507/13-а
Номер документу
35914846
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 грудня 2013 р. Справа № 805/16507/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зінченка О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Мар'їнської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про стягнення коштів з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків, у рахунок погашення податкового боргу з екологічного податку у розмірі 374 455,70 грн., -

в с т а н о в и в :

У листопаді 2013 року Мар'їнська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Донецькій області (далі - позивач, Мар'їнська ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія»(далі - відповідач, ДП «ДВЕК») про стягнення коштів з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків, у рахунок погашення податкового боргу з екологічного податку у розмірі 374 455,70 грн.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що за відповідачем обліковується заборгованість з екологічного податку у розмірі 374 455,70 грн., яка виникла внаслідок несплати податкових зобов'язань, самостійно визначених відповідачем у податкових деклараціях за II квартал 2013 року, а саме: податковою декларацією з екологічного податку № 9046411023 від 31 липня 2013 року відповідачем самостійно визначені податкові зобов'язання з екологічного податку, що справляються за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними та пересувними джерелами забруднення, скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти та розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах на суму 73 242,26 грн., за податковою декларацією з екологічного податку № 9046411674 від 31 липня 2013 року відповідачем самостійно визначені податкові зобов'язання з екологічного податку, що справляються за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними та пересувними джерелами забруднення, скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти та розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах у сумі 250 053,67 грн., за податковою декларацією з екологічного податку № 9046412141 від 31 липня 2013 року відповідачем самостійно визначені податкові зобов'язання з екологічного податку, що справляються за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними та пересувними джерелами забруднення, скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти та розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах у загальній сумі 51 159,77 грн., з яких за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення у сумі 169,11 грн., за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти у сумі 50 990,66 грн. Позивач зазначав, що прийняті ним заходи, направлені на погашення наявної суми боргу відповідача, не призвели до позитивних результатів. Оскільки прийняті податковим органом заходи, направлені на погашення заборгованості відповідача перед бюджетом не дали позитивних результатів, останнє стало підставою для звернення позивача до суду із адміністративним позовом про стягнення з відповідача податкового боргу з екологічного податку у розмірі 374 455,70 грн.

Враховуючи вищезазначене, позивач просив суд стягнути з відповідача суму податкового боргу з екологічного податку у розмірі 374 455,70 грн.

Через канцелярію на адресу суду 02 грудня 2013 року надійшла заява від представника позивача, згідно якої просив розглянути справу у письмовому проваджені без його участі (арк. справи 32).

Представник відповідача до судового засідання не з'явився, але 29 листопада 2013 року на адресу суду надійшла заява від представника відповідача, в якій зазначив, що ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» визнає вимоги адміністративного позову щодо стягнення податкового боргу у розмірі 374 455,70 грн., а також просив суд розглянути справу без його участі на підставі наявних у справі доказів (арк. справи 30).

За таких обставин та з огляду на положення частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає можливим розглянути справу у письмовому провадженні.

Згідно з частиною 3 статті 136 КАС України, судове рішення, в тому числі, у зв'язку з визнанням адміністративного позову ухвалюється за правилами, встановленими статтею 112 цього Кодексу.

Відповідно до частини 3 статті 112 КАС України, у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.

Суд приймає визнання відповідачем адміністративного позову, оскільки визнання адміністративного позову відповідачем не суперечить закону та не порушує чиї-небудь права, свободи або інтереси.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Мар'їнська ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою податків платниками, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.

Відповідач, Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія» є юридичною особою, що зареєстрована виконавчим комітетом Донецької міської ради 02 вересня 2004 року, про що державним реєстратором зроблено запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за № 1 266 102 0000 000843, ідентифікаційний код 33161769, що підтверджено свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 300816 (арк. справи 9). До складу ДП «ДВЕК» входить Відокремлений підрозділ «Шахта «Південнодонбаська № 3 імені Миколи Сафоновича Сургая», що створений 27 травня 2005 року, ідентифікаційний код 33577404, про що свідчить довідка з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 278284 (арк. справи 10). Відповідно до довідки Державної податкової інспекції у місті Вугледарі № 15/28-014-18 від 30 липня 2013 року «Шахта «Південнодонбаська № 3 імені Миколи Сафоновича Сургая» ДП «ДВЕК» знаходиться на податковому обліку у ДПІ у місті Вугледарі, правонаступником якої є позивач - Мар'їнська ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області - з 02 червня 2005 року за № 106, як платник окремих податків за неосновним місцем обліку (арк. справи 11).

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно пункту 54.1 статті 54 Податкового Кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій декларації та уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Пунктом 56.11 статті 56 Податкового кодексу України передбачено, що не підлягає оскарженню податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.

Таким чином, у разі подання декларації з визначенням відповідних сум до сплати до бюджету, у платника податків виникає обов'язок сплатити цю суму до відповідного бюджету у встановлений законом строк.

Згідно пункту 57.1 статті 57 Кодексу платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно частини 2 пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: календарному місяцю протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Згідно статті 242 Податкового кодексу України об'єктом та базою оподаткування екологічним податком є: обсяги та види забруднюючих речовин, які викидаються в атмосферне повітря стаціонарними джерелами; обсяги та види забруднюючих речовин, які скидаються безпосередньо у водні об'єкти; обсяги та види (класи) відходів, що розміщуються у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах протягом звітного кварталу, крім обсягів та видів (класів) окремих відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об'єктах) суб'єктів господарювання, які мають ліцензію на збирання і заготівлю окремих видів відходів як вторинної сировини і провадять статутну діяльність із збирання і заготівлі таких відходів.

Пунктом 250.1 статті 250 Податкового кодексу України для екологічного податку встановлений звітний податковий період, що дорівнює кварталу.

Податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу, протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.

Платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 250.2 цієї статті для подання податкової декларації.

Як встановлено судом і підтверджується матеріалами адміністративної справи, за відповідачем обліковується податковий борг з екологічного податку у розмірі 374 455,70 грн., який виник внаслідок несплати податкових зобов'язань, самостійно визначених відповідачем у податкових деклараціях з екологічного податку від 31 липня 2013 року за II квартал 2013 року, а саме: податковою декларацією з екологічного податку відповідачем самостійно визначені податкові зобов'язання, що справляються за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними та пересувними джерелами забруднення, скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти та розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах у розмірі 73 242,26 грн. (арк. справи15-16), за податковою декларацією з екологічного податку відповідачем самостійно визначені податкові зобов'язання, що справляються за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними та пересувними джерелами забруднення, скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти та розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах у розмірі 250 053,67 грн. (арк. справи 18-19), за податковою декларацією з екологічного податку відповідачем самостійно визначені податкові зобов'язання, що справляються за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними та пересувними джерелами забруднення, скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти та розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах у загальному розмірі 51 159,77 грн., з яких за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення у сумі 169,11 грн., за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти у сумі 50 990,66 грн. (арк. справи 21-22).

Таким чином, судом встановлено, що станом на день судового розгляду заборгованість, що виникла через несплату відповідачем зобов'язань самостійно визначених відповідачем у податкових деклараціях за II квартал 2013 року, складає 374 455,70 грн., що підтверджується відомостями зворотного боку облікової картки платника податку (арк. справи 32-36).

Згідно пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно до пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Судом встановлено, що заявником приймались заходи по погашенню податкового боргу. Так, 07 грудня 2009 року податковою інспекцією сформована перша податкова вимога № 1/220, яка направлена позивачем на адресу відповідача 24 грудня 2009 року (арк. справи 7).

04 лютого 2010 року податковою інспекцією сформовано другу податкову вимогу № 2/29, яка також направлялась на адресу відповідача 23 лютого 2010 року (арк. справи 7).

Перелік підстав, наявність яких надає можливість визначати податкові вимоги відкликаними передбачався підпунктом 6.4.1 пункту 6.4 статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Аналогічні підстави визнання податкових вимог відкликаними передбачені статтею 60 Податкового кодексу України.

Як вбачається із матеріалів справи, Державне підприємство «ДВЕК» починаючи з 04 лютого 2010 року (дата формування другої податкової вимоги) по 02 грудня 2013 року безперервно мало податковий борг, у зв'язку із чим податкові вимоги № 1/220 від 07 грудня 2009 року та № 2/29 від 04 лютого 2010 року є чинними.

Відповідачем зазначене не спростовано, документальних обґрунтувань в підтвердження того, що наведені податкові вимоги вважаються відкликаними не надано.

Таким чином, заходи прийняті податковим органом щодо стягнення податкового боргу, не призвели до їх погашення, строки їх добровільної сплати сплинули.

Пунктом 38.1 статті 38 Податкового кодексу України встановлено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Підпунктом 20.1.18 п.20.1 статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до статті 67 Конституції України та статті 16 Податкового кодексу України, підприємство зобов'язано своєчасно та у повному обсязі сплачувати до бюджетів належні суми податків та зборів (обов'язкових платежів), однак вказані зобов'язання відповідач не виконав.

Отже, наявними в матеріалах справи документами підтверджено правомірність визначеної позивачем суми податкового боргу з екологічного податку у розмірі 374 455,70 грн., та наявність підстав для стягнення коштів в рахунок погашення зазначеної суми боргу в судовому порядку.

Пунктом 95.3 статті 95 Податкового кодексу України передбачено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Враховуючи вищезазначене, адміністративний позов Мар'їнської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про стягнення коштів з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків, у рахунок погашення податкового боргу з екологічного податку у розмірі 374 455,70 грн., є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7-12, 69-72, 87-98, 122-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

п о с т а н о в и в :

Адміністративний позов Мар'їнської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про стягнення коштів з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків, у рахунок погашення податкового боргу з екологічного податку у розмірі 374 455,70 грн., - задовольнити повністю.

Стягнути кошти з рахунків у банках, обслуговуючих Державне підприємство «ДВЕК» (код ЄДРПОУ 33161769, адреса: 83000, вул. Артема, 63, Ворошиловський район, м. Донецьк), в рахунок погашення податкового боргу з екологічного податку у розмірі 374 455,70 грн. (триста сімдесят чотири тисячі чотириста п'ятдесят п'ять грн. 70 коп.), з яких на:

- р/р 33111362700298, отримувач Мар'їнське УК/ смт. Старомихайлівка, ЄДРПОУ 38028736, МФО 834016, банк отримувач ГУ ДКСУ в Донецькій області, код платежу 19010101, заборгованість з екологічного податку за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення в сумі 73 242 грн. 26 коп.;

- р/р 33115362700302, отримувач Мар'їнське УК/ с. Єлизаветівка, ЄДРПОУ 38028736, МФО 834016, банк отримувач ГУ ДКСУ в Донецькій області, код платежу 19010101, заборгованість з екологічного податку за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення в сумі 250 053 грн. 67 коп.;

- р/р 33115362700294, отримувач Мар'їнське УК/ м. Мар'їнка, ЄДРПОУ 38028736, МФО 834016, банк отримувач ГУ ДКСУ в Донецькій області, код платежу 19010101, заборгованість з екологічного податку за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення в сумі 169 грн. 11 коп.;

- р/р 33115362700294, отримувач Мар'їнське УК/ м. Мар'їнка, ЄДРПОУ 38028736, МФО 834016, банк отримувач ГУ ДКСУ в Донецькій області, код платежу 19010101, заборгованість з екологічного податку за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти в сумі 50 990 грн. 66 коп.

Постанова прийнята у письмовому провадженні.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Зінченко О.В.