Постанова № 35911050, 04.12.2013, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.12.2013
Номер справи
821/2563/13-а
Номер документу
35911050
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2013 р. Справа № 821/2563/13-а

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Варняка С.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,

встановив:

Позивач в обґрунтування позовних вимог посилався на те, що згідно даних особових рахунків ФОП ОСОБА_1 ід. номер НОМЕР_1 станом на 13.06.2013 обліковується податковий борг по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування - 11927,07 грн. (основний платіж), який виник починаючи з 14.11.2012 за рахунок узгодженої суми податкових зобов'язань згідно акту перевірки від 25.01.2011 № 109/17-1/НОМЕР_1 про результати документальної невиїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2009 по 31.12.2009. За результатами перевірки податковою інспекцією прийнято податкове повідомлення рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій (форми „Р") від 03.02.2011 № 7102481701/0 на загальну суму 11927,07 грн., яке вручено 21.02.2011.

Просив стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 у рахунок погашення податкового боргу на суму 11927,07 грн. по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування.

Відповідач в судове засідання не з'явився, заперечень на позов не надав, про розгляд справи був повідомлений належним чином.

Згідно ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Виходячи з викладеного, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини

Судом встановлено, в період з 28.12.2010 р. по 29.12.2010 р. позивачем проведено позапланову невиїзну перевірку фізичної особи ОСОБА_1 з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2009 р. по 31.12.2009 р., за результатами якої складено акт перевірки від 25.01.2011 р. № 109/17-1/НОМЕР_1.

Перевіркою встановлено несплату відповідачем податку з доходів фізичних осіб у сумі 2385,41 грн., що є порушенням п.12.1 ст.12, пп.8.2.1 п.8.2 ст.8 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб".

Відповідно до акту перевірки за даними відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи УДАІ УМВС України фізична особа ОСОБА_1 29.01.2009 зняв з обліку для реалізації транспортний засіб автомобіль марки Mazda 3 (номер двигуна НОМЕР_2, номер кузова НОМЕР_3. Зазначений автомобіль перереєстровано на покупця ОСОБА_2 на підставі договору купівлі-продажу транспортного засобу від 29.01.2009р., укладеного через товарну біржу "Алмаз".

Згідно звіту про незалежну експертну оцінку вартість автомобіля склала 79513,83 грн.

Реалізація автомобіля за таку суму, як вважає ДПІ у м.Херсоні, підтверджується сплатою до Пенсійного фонду збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 3 % від його вартості (квитанція № 2382/630 від 29.01.2009 р. на суму 2385,41 грн.). Тому доходом платника податку від продажу автомобіля Mazda 3 слід вважати дохід в розмірі 79513,83 грн.

Крім того, в порушення вимог Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" ОСОБА_1 не подано річну декларацію.

Відповідно до ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених Законом.

Законодавством покладено на органи податкової служби функції зі здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів; надано їм право проводити перевірки фактів приховування і заниження сум податків та зборів (обов'язкових платежів), визначати податкові зобов'язання.

З матеріалів справи вбачається, що на виконання цих функцій та реалізацію своїх прав ДПІ у м.Херсоні перевірила своєчасність, достовірність і повноту сплати ОСОБА_1 податку з доходу, який він отримав від продажу автомобіля.

В ході перевірки було виявлено, що ціна договору купівлі-продажу автомобіля складає відповідно 100 грн.; в порушення норм Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" (який регулював спірні правовідносини на час їх виникнення) податок з доходів фізичних осіб не сплачено.

Статтями 1, 7 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" передбачено, що положення цього Закону поширюються на правовідносини, які виникають у процесі здійснення оцінки майна, яка є обов'язковою й у випадку оподаткування майна згідно з Законом.

Спільним Наказом Міністерства юстиції України та Фонду державного майна України від 24.11.2003 р. №142/5/2092 затверджено "Методику товарознавчої експертизи та оцінки колісних транспортних засобів" з метою її застосування, зокрема, для визначення ринкової вартості колісних транспортних засобів у разі відчуження та для визначення їх вартості у складі майна фізичних осіб для його декларування (п.п.1.2, 1.4 Методики).

На підставі вищенаведених норм законодавства була проведена експертна оцінка автомобіля, якою встановлено, що вартість автомобіля Mazda 3 складає 79513,83 грн.

Відповідно до пп."ж" п.1.3 ст.1 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" (який регулював спірні правовідносини на час їх виникнення) дохід з джерелом його походження з України - будь-який дохід, одержаний платником податку або нарахований на його користь від здійснення будь-яких видів діяльності на території України, у тому числі, але не виключно, у вигляді доходів від продажу рухомого майна, якщо факт зміни власника (продажу об'єкта рухомого майна) підлягає державній реєстрації та/або нотаріальному посвідченню згідно із законом України, або якщо місце вручення такого рухомого майна набувачеві знаходиться на території України.

Згідно п.1.18 ст.1 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" (який регулював спірні правовідносини на час їх виникнення) рухоме майно - це майно, відмінне від нерухомого. До рухомого майна, зокрема, відносяться транспортні засоби.

Положеннями п.1.2 ст.1 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" (який регулював спірні правовідносини на час їх виникнення) визначено, що з метою оподаткування до доходу платника податку включається звичайна вартість майна, яке передається платником податку за довіреністю іншій особі, якщо умови такої довіреності передбачають право такої іншої особи продавати таке майно або відчужувати його в інший спосіб, крім такої передачі між членами подружжя у межах спільної часткової або спільної сумісної власності.

Якщо повірений повертає кошти, отримані внаслідок такого продажу (відчуження) довірителю у майбутньому, то: сума таких коштів не включається до складу загального місячного або річного оподатковуваного доходу повіреного; позитивна різниця між сумою таких коштів та звичайною вартістю майна, переданого за довіреністю, включається до складу загального оподатковуваного доходу довірителя відповідного звітного податкового періоду.

Таким чином, у випадку відчуження ОСОБА_1 автомобіля за довіреністю, яка передбачає право довіреної особи на продаж автомобіля у майбутньому, він мав би сплатити податок, виходячи із звичайної вартості автомобіля 11927,07 грн., незважаючи на те, що така довіреність не вказує на отримання відповідачем доходу у цьому розмірі (та взагалі будь-якого доходу), а також незалежно від того, чи поверне йому довірена особа кошти, отримані нею за договором купівлі-продажу автомобіля (у випадку його укладення в майбутньому) та незалежно від ціни цього договору.

Тобто, Закон передбачає сплату податку із звичайної ціни майна й у випадку, коли платник фактично не отримав доходу від відчуження майна, а лише може його отримати у майбутньому навіть й у меншому розмірі, ніж звичайна ціна.

Відповідно з аналогії права слідує, що у випадку укладення самим відповідачем договору купівлі-продажу, який, на відміну від довіреності, вказує на безпосереднє отримання доходу, відповідач повинен сплатити дохід, розрахований на підставі звичайної вартості автомобіля, а не на підставі ціни договору купівлі-продажу (якщо вона є нижчою, ніж звичайна ціна).

Враховуючи вищевикладене, суд погоджується з тим, що доходом ОСОБА_1 є дохід від продажу транспортного засобу в сумі 79513,83 грн.

Положеннями ст.12 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" (який регулював спірні правовідносини на час їх виникнення) визначено, що дохід платника податку від продажу об'єкта рухомого майна протягом звітного податкового року оподатковується за ставкою, встановленою п.7.1 ст.7 цього Закону. Як виняток із пункту 12.1 цієї статті при продажу одного з об'єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля, мотоцикла, моторолера або моторного (парусного) човна не частіше одного разу протягом звітного податкового року доходи продавця від зазначених операцій оподатковуються за ставкою в розмірі 1 відсотка від вартості такого об'єкта рухомого майна за умови сплати (перерахування) ним суми державного мита до бюджету або суми плати нотаріусу за нотаріальне посвідчення відповідного договору до такого посвідчення.

Оскільки підтвердження сплати (перерахування) суми державного мита до бюджету або суми плати нотаріусу за нотаріальне посвідчення відповідного договору до такого посвідчення фізичною особою ОСОБА_1 не надано, тому дохід платника податку від продажу об'єкта рухомого майна протягом звітного податкового року оподатковується за ставкою, встановленою п.7.1 ст.7 цього Закону, тобто 15 відсотків від об'єкта оподаткування.

Таким чином, доходом ОСОБА_1 слід вважати кошти, отримані від продажу автомобіля марки Mazda 3 в сумі 79513.83 грн., а сума податку з доходів фізичних осіб становить: 79513.83 грн. х 15 : 100 = 11927.07 грн., а тому ДПІ у м.Херсоні правомірно винесено податкове повідомлення-рішення від 03.02.2011 р. № 71024817010 про донарахування відповідачу суми податкового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 11927.07 грн.

ДПІ у м.Херсоні застосовувалися заходи стягнення, визначені Податковим кодексом України. Зокрема, відповідачу згідно п.59.1 ст.59 ПК України було направлено податкову вимогу від 16.12.2012 р. № 3605 на суму 11927,07 грн.

Однак, незважаючи на вжиті позивачем заходи, податковий борг у сумі 11927,07грн. ОСОБА_1 не сплачено, у зв'язку з чим суд вважає позовні вимоги ДПІ у м.Херсоні обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Позовні вимоги задовольнити.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) податковий борг по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 11927 (одинадцять тисяч дев'ятсот двадцять сім) грн. 07 коп., код платежу 11010500 до місцевого бюджету, Отримувач: УДК код 24104230, Банк ГУДК МФО 852010.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Варняк С.О.

кат. 8.1.5