ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 121
РІШЕННЯ
Іменем України
24.03.2009
Справа №2-23/10360-2008
За позовом Кримського республіканського підприємства «Виробниче підприємство водопровідно – каналізаційного господарства м. Сімферополя», м. Сімферополь, вул.. Гурзуфська,5
До відповідача ТОВ «ІТЦ», м. Сімферополь, Об’їзна дорога Ялта – Євпаторія, 20
Про стягнення 22219,01 грн.
Суддя Доброрез І.О.
П Р Е Д С Т А В Н И К И:
Від позивача – Міркін А.Л., копія дов. № 22 від 06.08.2007. у справі
Від відповідача – Фоменко Т.О., директор, протокол зборів акціонерів ТОВ «ІТЦ» №5
Суть спору: Позивач звернувся до господарського суду АР Крим із позовом про стягнення з відповідача 22219,01 грн. заборгованості за скидання понаднормативно забруднених стічних вод.
Позивач свої позовні вимоги пояснює порушенням відповідачем п.7.5 договору, а саме скидання понаднормативно забруднених стічних вод до каналізації.
Представник відповідача у судовому засіданні 09.12.200р. надав відзив на позовну заяву в якому просить відмовити позивачу в задоволенні позову у повному обсязі, мотивуючи це тим, що до їх відома не було доведено лімітів допустимої концентрації забруднюючих речовин у стічних водах, позивачем недотримані правила відбору проб стічних вод та неналежно обґрунтований і доведений факт відповідності відібраних проб результатам проведеного аналізу.
У судовому засіданні 03.03. 2009р. представником позивача надано заяву про збільшення позовних вимог на суму 4443,80 грн. податку на додану вартість (ПДВ). На вказану суму відповідачу було виставлено окремий рахунок №4658 від 30.01.2009 року. Отже, відповідач повинен оплатити суму плати за скидання понаднормативно забруднених стічних вод з урахуванням ПДВ в розмірі 26662,81 грн.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи представника позивача та представника відповідача, суд -
Встановив :
14.09.2007р. Сімферопольське виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства (Водоканал) і ТОВ «ІТЦ» (Абонент) уклали договір № 4658 на водопостачання із комунального водопроводу та відведення стоків (водовідведення) в комунальну каналізацію, відповідно до якого Водоканал прийняв на себе зобовязання водопостачання Абонента питною водою та прийому стоків від Абонента.
Відповідно до п.1.1. Статуту Кримського республіканського підприємства «Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Сімферополя», затвердженого міністерством житлово-комунального господарства АР Крим 30.05.2007., погодженого ФМ АРК 14.06.2007., державна реєстрація 16.07.2007., підприємство є правонаступником Сімферопольського виробничого підприємства водопровідно-каналізаційного господарства.
Згідно п.2 ч. 1 ст. 512 Цивільного кодексу України, Кримське республіканське підприємство «Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Сімферополя» є правонаступником Сімферопольського ВПВКГ за договором № 4570 від 25.05.2007
У відповідності до п. 14.1 вищевказаного договору він укладається строком по 14.09.2008р включно, застосовується до відносин між «Водоканалом» (позивачем) та «Абонентом» (відповідачем), діє з дати його укладення, вказаній на першій сторінці та вважається продовженим на один рік, якщо протягом місяця до спливу строку його дії не надійде заяви однієї з сторін про відмову від даного договору, або якщо не сплив строк дії паспорту водного господарства «Абонента». Кількість пролонгацій не обмежено.
Відповідно до п. 1.1. договору №4658 від 14.09.2007р. сторони при його виконанні керуються, зокрема, Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, які затверджені Наказом Держбуду України №37 від 19.02.2002р. та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 26.04.2002р. за №402/6691, Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, яка затверджена Наказом Держбуду України №37 від 19.02.2002р. та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 26.04.2002р. за №402/6690, Правилами приймання стічних вод підприємств в систему каналізації міста Сімферополя, які затверджені рішенням виконавчого комітету Сімферопольської міської ради № 469 від 26.03.2004р.
Згідно з п 7.5 цього договору кількість стічних вод, які скидаються та умови їх приймання в каналізацію повинні відповідати: в м. Сімферополі - Правилам приймання стічних вод підприємств в систему каналізації міста Сімферополя, які затверджені рішенням виконавчого комітету Сімферопольської міської ради № 469 від 26.03.2004р. Скидання відповідачем стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій оплачується за збільшеними тарифами з моменту виявлення факту забруднення. Підвищений тариф застосовується згідно з кратністю перевищення допустимих концентрацій згідно Правилам приймання стічних вод підприємств в систему каналізації міста Сімферополя. Максимальний розмір підвищеного тарифу визначається згідно з вимогами Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів.
07.04.2008р. представниками (робітниками) позивача та представником відповідача (головним енергетиком ТОВ «ІТЦ» Кисельовим Н.П.) відібрано з контрольного колодязю №1 відповідача, розташованого за адресою м. Сімферополь, Об’їзна дорога Ялта – Євпаторія, 20 проби стічних вод відповідача в кількості 3 (трьох) одиниць, обсягом 1л кожна проба, які поміщені у спеціальні сосуди, на предмет допустимості концентрації забруднюючих речовин у стічних водах відповідача. За даним фактом складено акт №4658 від 07.04.2008р. (а.с. 18) відбору проб стічної води, який підписаний представниками позивача та відповідача (головним енергетиком ТОВ «ІТЦ» Кисельовим Н.П.) без зауважень.
Також представниками (робітниками) позивача та відповідача складено та підписано ще один акт №4658 від 07.04.2008р. (а.с.19) згідно якого визначено та встановлено місцезнаходження контрольного колодязю №1 відповідача, який розташовано після камери гасіння в десяти метрах від кута будівлі центру «ФМ», цей акт також підписаний головним енергетиком ТОВ «ІТЦ» Кисельовим Н.П. без зауважень.
21.04.2008р. лабораторією очисних каналізаційних споруджень, с. Укромне КРП «ВПВКГ м. Сімферополя», яка атестована та має право проводити аналіз стічних вод (свідоцтво про атестацію серія РЕ № 115/2007 видане 19.11.2007р.) до позивача був надісланий результат аналізу проб стічних вод відповідача, відібраних у вищевказаному контрольному колодязі №1 (а.с.20), який вказує на перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах відповідача у цьому контрольному колодязі за декількома забруднюючими речовинами та не відповідає приписам Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, які затвердженні Наказом Держбуду України №37 від 19.02.2002р. та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 26.04.2002р. за №402/6691 та вимогам Правилами приймання стічних вод підприємств в систему каналізації міста Сімферополя, які затверджені рішенням виконавчого комітету Сімферопольської міської ради № 469 від 26.03.2004р.
Відповідно до п. 1.2. Правил приймання стічних вод України, дані правила поширюються на комунальні підприємства водопровідно – каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації, та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів.
Також п. 2.4. Правил приймання стічних вод України встановлено, що підприємства зобов’язані, зокрема:
- виконувати в повному обсязі вимоги цих правил, місцевих Правил приймання та договору на послуги водовідведення, своєчасно оплачувати рахунки за надані послуги.
- Оплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників.
Згідно з п 1.5 Правил приймання стічних вод України на підставі цих українських Правил та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів Водоканали розробляють місцеві Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту, у яких встановлюються допустимі концентрації для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися Підприємствами в систему каналізації, а також відображаються місцеві особливості приймання стічних вод.
До того ж, відповідно до п.1.6. Правил приймання стічних вод України місцеві Правила приймання згідно з Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», затверджують виконавчі органи місцевих рад за поданням Водоканалів після погодження з територіальними органами Мінекоресурсів та Міністерства охорони здоров’я України. Місцеві правила приймання стічних вод є обов’язковими для всіх підприємств, яким Водоканали надають послуги з водовідведення та які розташовані на території даної місцевої ради.
Відповідно до п.7.4. Правил приймання стічних вод України та п.7.4. Місцевих правил приймання, підприємства, які скидають стічні води до міської каналізації, повинні забезпечити можливість проведення Водоканалом у будь – який час доби контролю за скиданням стічних вод, включаючи надання необхідних відомостей та експлуатаційного персоналу.
В свою чергу п. 7.5 Правил приймання стічних вод України та п.7.5. Місцевих правил приймання передбачено, що водоканал (позивач) здійснює контроль за витратою та якістю стічних вод, що скидають підприємства.
Також п.7.6. Правил приймання стічних вод України та п.7.6. Місцевих правил приймання встановлено, що для визначення вмісту забруднень у стічних водах Підприємств використовуються, зокрема, дані лабораторії Водоканалу.
Окрім того, згідно з п.7.8. Правил приймання стічних вод України та п.7.9. Місцевих правил приймання закріплено, що з метою контролю якості стічних вод Підприємств Водоканал здійснює відбір разових проб. Виявлені в цих пробах перевищення допустимої концентрації забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб стічних вод Підприємств виконується уповноваженими представниками Водоканалу, що фіксується у спеціальному журналі або акті, який підписують представники з обох сторін. У разі неявки уповноваженого представника Підприємства або при його відмові підписати акт останній підписується представниками Водоканалу із зазначенням прізвища представника абонента, який відмовився підписати акт.
Згідно з п.3.2. Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, яка затверджена Наказом Держбуду України №37 від 19.02.2002р. та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 26.04.2002р. за №402/6690 при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах Підприємств, що скидаються у систему каналізації, порівняно з встановленими місцевими Правилами приймання, Підприємства сплачують Водоканалу плату за скид понаднормативних забруднень, яка нараховується за нормативом плати за очищення 1 куб. м. стічних вод з вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій (Н), обсягом скинутих
понаднормативно забруднених стічних вод (Vm ) та Коефіцієнтом кратності (Кк), який
враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойомів.
На виконання приписів п.3.2. вказаної Інструкції пунктом 8.6 Місцевих правил передбачено, що при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах Підприємств, що скидаються у систему каналізації, порівняно з встановленими у цих місцевих правилах, Підприємства сплачують Водоканалу плату за скид понаднормативних забруднень.
Згідно таблиці 1 «Допустимі концентрації забруднюючих речовин у стічних водах підприємств – абонентів комунальної каналізації м. Сімферополя» до Місцевих правил приймання стічних вод встановлено, що допустима концентрація азоту амонійного в стічній воді повинна бути 9,4 (порядковий №6 в таблиці 1 до місцевих Правил приймання). При цьому дана таблиця 1 використовується для визначення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах підприємств - абонентів згідно п.5.1 місцевих Правил.
Позивач у судовому засіданні 09.02.2009р. зазначив, що в тексті позовної заяви (а.с.5 абзац 6) помилково вказано, що згідно результату аналізу стічної води відповідача зафіксовано, що фактичній рівень азоту амонійного у стічних водах відповідача у контрольному колодязі №1 складає 14,967. Проте згідно вищевказаним результатам аналізу стічної води відповідача, який зроблено лабораторією очисних каналізаційних споруджень с. Укромне КРП «ВПВКГ м. Сімферополя» зафіксовано фактичний рівень концентрація азоту амонійного у стічних водах відповідача у контрольному колодязі №1 в розмірі 150,69.
У зв’язку з цим, відповідно до п.8.7 Місцевих правил приймання стічних вод для визначення розміру плати за скид понаднормативних забруднених стічних вод позивачем для відповідача розрахований підвищений загальний коефіцієнт кратності, який дорівнює 5,000.
Також згідно п.8.10 правил приймання стічних вод період, за який стягується плата за скид підприємством стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій, установлених разовим аналізом, визначається згідно з цими місцевими Правилами, але не більше трьох календарних місяців (місяця, у якому відібрана проба, та двох попередніх місяців). Підвищена плата стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих підприємством за цей період з даного об’єкту.
У зв’язку з викладеним, позивач, виявивши перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах відповідача, які були відібрані в контрольному колодязі №1 нарахував відповідачу відповідно до вищевказаних приписів Правил забруднених стічних вод України та Місцевих правил приймання стічних вод плату за скид понаднормативно забруднених стічних вод в розмірі 22219,01 грн.в тому числі за лютий 2008р. в сумі 4931,68 грн. згідно з першим рахунком №4658 від 10.06.2008р. (а.с.23), за березень 2008р. в сумі 9429,45 грн. згідно з другим рахунком №4658 від 10.06.2008р. (а.с.24), за квітень 2008р. в сумі 7857,88 грн. за третім рахунком №4658 від 10.06.2008р. (а.с.25).
Детальний розрахунок вартості послуг з водовідведення за скидання стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій за кожним місяцем (лютий, березень, квітень 2008р.) (а.с.21) а також розрахунок коефіцієнту кратності та загального коефіцієнту кратності (а.с.22) додаються.
Після цього позивачем була направлена претензія №4658 від 11.06.2008р. (а.с.17), якою сповіщено відповідача про те, що в контрольному колодязі №1 скидаються стічні води з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин та на підставі цього відповідачу виставлені вищезгадані три рахунки №4658 від 10.06.2008р. на оплату понаднормативно забруднених стічних вод на загальну суму 22219,01 грн.
Згідно п.4.2.1. договору №4658 від 10.06.2007р. відповідач зобов’язаний провести остаточний розрахунок за цими рахунками протягом трьох банківських днів з моменту їх отримання. Вищевказана претензія та рахунки на оплату були одержані відповідачем 18.06.2008р. про що свідчить поштове повідомлення №117918 (а.с.26), але на порушення вимог вищевказаних правил та умов укладеного договору відповідачем рахунки не оплачені.
Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України, ст. 526,530 Цивільного кодексу України зобов’язання має виконуватися належним чином і у встановлений строк.
Розглядаючи доводи сторін та надані ними докази, господарський суд враховує п. 6,2,4 Постанови пленуму Верховного суду України від 29.12.1976р. «Про судове рішення» із змінами та доповненнями, згідно з яким рішення повинно містити встановлені судом обставини, які мають значення для справи, їх юридичну оцінку , а також оцінку всіх доказів та доводів як з боку позивача так і з боку відповідача. Визнаючи одні та відхиляючі інші докази, суд має це обґрунтувати. Постановлене у справі рішення має бути гранично повним, ясним, чітким.
Тому суд вважає, що доводи відповідача, стосовно не доведення до його відому лімітів допустимої концентрації забруднюючих речовин у стічних водах не обґрунтовані. Так згідно п.15.5 договору на водопостачання та водовідведення, закріплено, що підписавши цей договір «Абонент» (відповідач) тим самим підтверджує, що зі всіма правилами вказаними в цьому договорі ознайомлений.
Як вказано в п. 1.1. договору №4658 від 14.09.2007р. сторони при його виконанні керуються, зокрема, Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, які затвердженні Наказом Держбуду України №37 від 19.02.2002р. та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 26.04.2002р. за №402/6691, Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, яка затверджена Наказом Держбуду України №37 від 19.02.2002р. та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 26.04.2002р. за №402/6690, Правилами приймання стічних вод підприємств в систему каналізації міста Сімферополя, які затверджені рішенням виконавчого комітету Сімферопольської міської ради № 469 від 26.03.2004р. Саме у вказаних правилах встановлені ліміти допустимої концентрації забруднюючих речовин у стічних водах, отже «Абонент» ознайомлений з вимогами Правил приймання стічних вод відповідно до п.15.5 договору.
Відповідач 21.01.2009р. та 26.01.2009р. уклав два договори №4/11 та №7/11 з Республіканським комітетом по екології та природним ресурсам Криму про надання щомісячних послуг з контролю стічних вод, в рамках яких 27.01.2009р. відповідачем (за участі позивача), за участі представників вказаного комітету , було проведено відбір та аналіз стічних вод.
Було складено акт відбору проб, який підписаний без зауважень представниками позивача, відповідача, лабораторії.
За результатами проведеного аналізу, Республіканським комітетом по екології та природним ресурсам Криму було надано висновок (аналіз №9), згідно якого показник амонію соляного у стічних водах відповідача становить 10,23 мг/дм кубічних, що теж перевищує допустиму норму, проте не в стільки разів, як було встановлено аналізом від 21.04.2008р.
Проте суд не може взяти до уваги доводи відповідача, щодо необ’єктивності аналізу стічної води відповідача від 21.04.2008р., на підставі якого було нараховану суму заборгованості, з наступних підстав.
Хімічний склад стічної води згідно технічних даних може змінюватися під впливом часу та інших причин. Так, результати аналізу стічної води від 21.04.2008р., в яких вказано фактичній рівень азоту амонійного в стічних водах відповідача 150,69, на підставі яких нарахована сума заборгованості, жодним чином не стосуються результатів аналізу стічної води відповідача від 27.01.2009 року. Отже відповідно до ст.. 33 ГПК України не допустимо посилатися на аналіз стічної води, проведений більш ніж через 7 (сім) місяців після попереднього.
Крім того, не можуть бути прийняті доводи відповідача, що нібито відбір проб був проведений з порушенням норм відповідних нормативних документів тому, що акт відбору проб був складений позивачем у присутності відповідача і підписаний останнім без зауважень.
Суд критично ставиться до висновку Державної установи «Інституту гігієни та медичної екології ім. О.М. Марзєєва Академії медичних наук України» наданого відповідачем, в якому зазначається, що такий високій показник вмісту амонію у стічних госпфекальних водах, що наведено в результатах аналізу лабораторії ОКС КРП ППВКГ, можна пояснити скоріш за все помилкою в аналізі.
Висновок містить гіпотетичний характер, припущення стосовно можливої помилки в аналізі, що не засновано на фактичних обставинах справи. У вказаному висновку не міститися будь – яких даних про проведені дослідження, які могли б спростувати результати первинного аналізу. Таким чином, цей висновок не можливо розцінювати як такий, що має беззаперечне доказове значення по справі.
Крім того, з пояснень начальника лабораторії. очисних каналізаційних споруджень с. Укромне КРП «ВПВКГ м. Сімферополя» Кондакової Л.Н. випливає, що на території торгівельного центру розташовані об’єкти, діяльність яких діяльність яких може обумовити підвищену концентрацію азоту амонійного у стічних водах.
Так, згідно з паспортом водного господарства ТОВ «ІТЦ» (а.с.131-134) у торгівельному центрі діють кафетерій, здійснюється обробка м’ясної та рибної продукції, є значна кількість санітарних вузлів, відділ продажу декоративних рослин, тощо. Діяльність цих об’єктів призводить до утворення азоту амонійного, який потрапляє до стічних вод.
Згідно пояснень Кондакової Л.Н. хімічний аналіз стічної води проводиться згідно методики «Фотометричного виявлення іону амонію з реактивом Несслера», що виключає вплив «людського фактору» , тобто помилки у результатах аналізу.
Також начальник лабораторії очисних каналізаційних споруджень с. Укромне КРП «ВПВКГ м. Сімферополя» Кондакова Л.Н. надала копії результатів аналізу інших підприємств (а.с.135-137), виписки з журналу лабораторії (а.с.141-144), згідно яких значне перевищення концентрації азоту амонійного періодично виявляються на таких об’єктах.
Наведені позивачем доводи є переконливими та спростовують аргументи відповідача.
Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України, ст. 526,530 Цивільного кодексу України зобов’язання має виконуватися належним чином і у встановлений строк.
Оплату відповідач не здійснив, суд вважає доводи позивача обґрунтованими тому заборгованість в сумі 22219,01 грн. та 4443,80 грн. сума ПДВ що підлягає нарахуванню на розмір плати за скидання понаднормативно забруднених стічних вод, а разом 26662,81 грн. підлягає стягненню.
Державне мито та витрати на інформаційно–технічне забезпечення судового процесу також підлягають стягненню з відповідача.
У судовому засіданні, яке відбулося 24 березня 2009 р., оголошені тільки вступна та резолютивна частині рішення.
Відповідно до ст.84 Господарського процесуального кодексу України рішення оформлено і підписано 30 березня 2009 р.
З огляду на викладене та керуючись ст. ст. 49, 82, 84 Господарського процесуального кодексу Україні, суд –
ВИРІШІВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з ТОВ «ІТЦ», м. Сімферополь, Об’їзна дорога Ялта – Євпаторія, 20 (п/р 2606054904491 в філії КБ «Приватбанк», МФО 324021, ЗКПО 34309090) на користь Кримського республіканського підприємства «Виробниче підприємство водопровідно – каналізаційного господарства м. Сімферополя», м. Сімферополь, вул.. Гурзуфська,5 (р/р 2600113192 в КРД ВАТ «Райффайзен банк Аваль», м. Сімферополь, МФО 324021, ЗКПО 20671506) 26662,81 грн. заборгованості, 266,63 грн. державного мита та 118 грн. витрат на інформаційно–технічне забезпечення судового процесу.
3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Доброрез І.О.