Справа № 1705/3263/2012
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 листопада 2013 року Дубенський міськрайонний суд Рівненської області
в складі головуючого суддіФедорова Л.П.
при секретарі Федорук О.О.
представника позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дубно справу за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Дубенської міської Ради про визнання бездіяльності протиправною та зобавязання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення в якому просить визнати протиправною бездіяльність управління праці та соціального захисту населення Дубенської міської ради щодо відмови у відшкодуванні витрат понесених нею на самостійне лікування ОСОБА_3 та зобов"язати повернути понесені нею витрати в розмірі 7494,83 грн. Свої позовні вимоги обгрунтовує тим, що її синові ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 встановлено діагноз: лімфогранулематоз, змішано-клінічного варіанту 3-Б ст. Відповідно до експертного заключення №509 від 18 липня 2009 року, дане захворювання безпосередньо пов"язане з наслідками Чорнобильської катастрофи. Починаючи з 05 травня 2008 року вона самостійно, за власні кошти, здійснює лікування свого сина, витратила на це 7494,83 грн. Коли, згідно закону, вона звернулась до відповідача із заявою про повернення зазначених коштів, то отримала відповідь №2-К-10 від 23.03.2010 р. за підписом начальника управління, в якій зазначено, що Управління праці та соціального захисту населення відмовляється відкодовувати витрати на лікування ОСОБА_3, оскільки це не передбачено програмою "Пільги на медичне обслуговування громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катасторфи". Вважає, що бездіяльність відповідача є надуманою та такою, що не відповідає нормам чинного законодавства, а відмова у відшкодуванні витрат неправомірною, з наступних підстав. Соціальний захист постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи громадян грунтується на Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року. (надалі ОСОБА_4). Цей закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та розв"язання пов"язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення територій (ч.1 ст.1 Закону). У разі пошкодження здоров"я або втрату працездатності громадянами та їх дітьми, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду та зобов"язується її відшкодувати.(ч.1 ст.13 Закону). Виходячи з наведеного, вона, як мати неповнолітнього ОСОБА_3, постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи, має право на відшкодування зазначених витрат, тому органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у їх відшкодуванні.
В судовому засіданні позивач та її представник підтримали свої позовні вимоги, з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача - Управління праці та соціального захисту населення, позов не визнала, вважає його безпідставним та не обгрунтованим.
Заперечення представника відповідача обгрунтовуються тим, що 09 березня 2010 року до Управління праці та соціального захисту населення надійшла заява ОСОБА_2 щодо повернення коштів у розмірі 7494,83 грн., які вона витратила на самостійне лікування сина ОСОБА_3, який має статус потерпілої, внаслідок Чорнобильської катастрофи, дитини, що стала інвалідом. Позивачці було направлено відповідь. Управління праці та соціального захисту населення, як структурний підрозділ Дубенської міської ради, органу місцевого самоврядування, відповідно до п.1 б п.п.6 ст. 34 Закону "Про місцеве самоврядування в Україні" здійснює делеговані повноваження органів виконавчої влади у вирішенні відповідно до законодавства питань про надання компенсацій і пільг громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Згідно ч.1 ст.67 Закону "Про місцеве самоврядування в Україні" держава фінансує у повному обсязі здійснення органами місцевого самоврядування наданих законом повноважень органів виконавчої влади. Кошти, необхідні для здійснення оргнанами місцевого самоврядування цих повноважень, щороку передбачаються в Законі України "Про Державний бюджет України". Управлінню праці та соціального захисту населення Дубенської міської ради не доведено жодної державної чи місцевої програми, які б передбачали бюджетні призначення та фінансування лікування осіб постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, або відшкодування коштів постраждалим особам за самостійне, за власні кошти, лікування. Ст.30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено пільги та компенсації потерпілим дітям та їх батькам, але не передбачено такої пільги чи компенсації як повернення витрат понесених на самостійне лікування. Управління праці та соціального захисту населення лише забезпечує фінансування у наданні пільги громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до п.1 ст.20, п.1 ст.21, п.1 ст.22, ст.24, п.4 ч.1 ст.30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - це безплатне придбання ліків за рецептами лікарів, по КФК 250380 за статтею видатків "Пільги на медичне обслуговування громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Але така пільга надається лікувально-профілактичними установами м.Дубно. Постраждала особа, або батьки неповнолітньої потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи дитини, яка потребує лікування, звертаються до медичного закладу, де перебувають на обліку. В лікувальному закладі лікарі визначають необхідність надання медичної допомоги та виписують рецепти на безплатне придбання ліків для амбулаторного лікування постраждалої особи. Відшкодування витрат за безплатний відпуск ліків проводиться управлінням праці та соцзахисту населення аптечному закладу, згідно укладеної угоди. Такий порядок безоплатного забезпечення ліками для амбулаторного лікування постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи громадян м.Дубно затверджений рішенням виконавчого комітету Дубенської міської ради від 16.10.2009 р. №677 "Про організацію забезпечення ліками громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на виконання Рекомендацій щодо безоплатного забезпечення ліками для амбулаторного лікування та безоплатного і пільгового зубопротезування постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи громадян, затверджених розпорядженням голови Рівненської обласної державної адміністрації від 18.09.2009 року №351 "Про організацію забезпечення ліками громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", визначаючи обов"язок держави перед громадянами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначає обов"язки громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема ч.3 ст.17 визначено, що дані громадяни зобов"язані проходити обов"язкове обстеження в медичних закладах. Проте позивач ОСОБА_2 не використовує надане їй державою право лікувати дитину, яка має статус потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи, у визначеному законодавством порядку.
Суд, заслухавши пояснення сторін, ознайомившись з матеріалами справи, прийшов до слідуючого.
Судом встановлено, що на утриманні позивачки ОСОБА_2 є дитина ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2, який є постраждалим від наслідків Чорнобильської катастрофи, його захворювання безпосередньо пов"язане з наслідками Чорнобильської катастрофи, що підтверджується експертиним заключенням №590 (ас. 52 справа №2-1165/10). Позивачка звернулася до суду з позовом про відшкодування їй 7 494 грн. 83 коп. витрат за самостійне лікування дитини.
За змістом ст.30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" для потерпілих дітей та їх батьків передбачена пільга - придбання ліків за рецептами лікарів .
З пояснення представника відповідача встановлено, що постраждала особа або її батьки звертаються до медичного закладу де перебувають на обліку і у лікувальному закладі визначають необхідність надання медичної допомоги та виписують рецепти на безоплатне придбання ліків для амбулаторного лікування. Придбання ліків проводиться тільки за рецептами лікарів, для амбулаторного лікування в аптечних закладах безоплатно. Відшкодування витрат за безоплатний відпуск ліків для амбулаторного лікування постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи проводиться Управлянням праці та соціального захисту населення аптечному закладу згідно укладеної угоди.
Порядок безоплатного забезпечення ліками для амбулаторного лікування та безоплатного зубопротезування постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи громадян затверджений рішенням виконавчого комітету Дубенської міської Ради від 16.10.2009 року №677 "Про організацію забезпечення ліками громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Даний Порядок прийнятий на виконання Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Постанови КМУ України від 17.10.2008 року №955 "Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення", розпорядження голови Рівненської обласної державної адміністрації від 18.09.2009 року "Про організацію забезпечення ліками громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
З Порядку додатку 1 до рішення від 16.10.2009 року п.2.4 та 2.5 встановлено, що питання зебезпечення постраждалих лікарськими засобами одного найменування на суму 300-500 грн. вирішується лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу, на суму понад 500 грн. лікарсько- консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу за погодженням головного лікаря. Ліки за безоплатними рецептами відпускаються тільки для амбулаторного лікування постраждалих. Відпуск цих медикаментів проводиться за місцем реєстрації вказаних осіб, за рецептами лікарів лікувально-профілактичного закладу, де постраждалий перебуває на обліку.
З пояснення свідка ОСОБА_4 встановлено, що ліки безоплатно постраждалим від Чорнобильської катастрофи надаються для амбулаторного лікування, їх комунальне підприєство "Аптека" обслуговує лише рецепти. Позивачка ОСОБА_2 лікувала дитину самостійно за власні кошти, тому їй кошти за лікування не відшкодовуються.
Свідок ОСОБА_5 дала пояснення, що дитина ОСОБА_2 перебуває в них на обліку, постраждалих забезпечують безплатно ліками по рецептах лікарів. Ліками завжди хворих забезпечують, коли громадянин звертається і не має на той час ліків, його замовлення завжди виконують.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_2 дитину лікувала самостійно без рецептів лікарів.
В ст.17 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено порядок організації медичного обстеження і оздоровлення осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катострофи". В ст.20 Закону передбачено пільги та компенсації громадянам, віднесеним до 1 категорії. В даній статті не передбачено пільги повернення витрат понесених на самостійне лікування. Не передбачено таке повернення витрат і статею 30 "Пільги та компенсації потерпілим дітям та їх батькам".
Суд прийшов до висновку, що такої пільги як відшкодування витрат понесених на самостійне лікування особи, що постраждала від Чорнобильської катастрофи Законом не передбачено.
Керуючись: ст.160,161 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
В позові ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Дубенської міської Ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов"язання вчинити певні дії відмовити за безпідставністю.
Апеляційна скарга подається до Житимирського апеляційного адміністративнго суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: