ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
______
УХВАЛА
06.04.09 Справа № 12/94б.
Суддя Палей О.С., розглянувши матеріали справи за заявою
кредитора –Державної інспекції з енергозбереження, м. Київ
боржника –Обласного комунального підприємства "Луганськводоканал", м. Луганськ
Про банкрутство
Представники сторін:
від банкрута – Бондаренко А.А. (дов. від 12.01.09. № 14/54, представник ОКП "Луганськводоканал"),
від кредитора – Мелещенко Л.В. (дов. від 26.06.08. № 12/139-1612, представник Державної інспекції з енергозбереження),
ліквідатор – Подколзіна Л.М.,
Обставини справи: банкрутство, ліквідаційна процедура за нормами ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі за текстом - Закон), до суду надійшла заява від Державної інспекції з енергозбереження (м. Київ).
В судовому засіданні, відповідно до ст.77 ГПК України, було оголошено перерву з 26.03.09 по 06.04.09.
Розглянувши матеріали справи та скарги, суд
в с т а н о в и в :
Постановою господарського суду від 13.10.08. визнано банкрутом боржника - Обласне комунальне підприємство "Луганськводоканал", м. Луганськ , відкрито ліквідаційну процедуру строком на 6 місяців, тобто до 13.04.2009р, ліквідатором призначено голову ліквідаційної комісії Дорофєєву З.М., на яку покладено обов'язки та повноваження по проведенню ліквідаційної процедури згідно Закону.
Ухвалою від 09.02.09. суд звільнив голову ліквідаційної комісії Дорофєєву З.М. від повноважень ліквідатора Обласного комунального підприємства "Луганськводоканал" та поклав виконання обов’язків ліквідатора Обласного комунального підприємства "Луганськводоканал", м. Луганськ, вул. Оборонна, 36а, ідентифікаційний код 03340676, на арбітражного керуючого Подколзіну Любов Миколаївну (ліцензія серії АБ № 116242 від 20.01.05., яка мешкає за адресою: м. Луганськ, м. Олександрівськ, пров. Центральний, 7, ідентифікаційний номер 1703401525).
На даний час ліквідаційну процедуру у справі ще не завершено.
На адресу суду 19.02.09 надійшла заява від Державної інспекції з енергозбереження, в якій інспекція просить суд:
-зобов'язати ОКП "Луганськводоканал" включити до реєстру кредиторських вимог вимоги Державної інспекції з енергозбереження за наказами, виданими на виконання рішень господарського суду Луганської області від 24.03.2006 року по справі № 4/51 та від 21.04.2006 року по справі № 5/75;
-зобов'язати ОКП "Луганськводоканал" здійснити дії по задоволенню кредиторських вимог Державної інспекції з енергозбереження за наказами, виданими на виконання рішень господарського суду Луганської області від 24.03.2006 року по справі № 4/51 та від 21.04.2006 року по справі № 5/75.
Для розгляду питань, порушених у зазначеній заяві, її було призначено до розгляду в судовому засіданні.
На обґрунтування заявлених вимог кредитор посилається на те, що 24.03.2006 року господарським судом Луганської області по справі № 4/51 було прийнято рішення про стягнення з Обласного комунального підприємства «Луганськводоканал»на користь державного бюджету України підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у сумі 43 431,50 грн., Урядового органу державного управління - Державної інспекції з енергозбереження витрат по сплаті державного мита у сумі 1737,26 грн., витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 118,00 грн. На виконання даного рішення 06.04.2006 року були видані два накази.
21.04.2006 року господарським судом Луганської області по справі № 5/75 було прийнято рішення про стягнення з Обласного комунального підприємства «Луганськводоканал»на користь Урядового органу державного управління - Державної інспекції з енергозбереження підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у сумі 141 352,00 грн., витрат по сплаті держаного мита у сумі 1413,52 грн., витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 118,00 грн.
З метою примусового виконання вказаних наказів Державна інспекція з енергозбереження з оригіналами виконавчих документів та заявою звернулась до Ленінського відділу державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції.
06.05.2006 року були винесені постанови про відкриття виконавчого провадження з виконання рішення від 23.04,2006 року по справі № 4/51.
01.06.2006 року державним виконавцем було відкрито виконавче провадження за № 2076026 по виконанню наказу від 07.05.2006 року по справі № 5/75.
14.05.2008 р. Ленінським ВДВС були винесені постанови про закінчення виконавчого провадження з примусового виконання наказів господарського суду Луганської області від 06.04.2006 року по справі № 4/51.
16.05.2008 року державним виконавцем була прийнята постанова про закінчення виконавчого провадження з примусового виконання наказу господарського суду Луганської області від 07.05.2006 року по справі № 5/75.
Усі три виконавчих документа, разом з постановами про закінчення виконавчого провадження, Ленінським відділом державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції були надіслані ліквідаційній комісії Обласного комунального підприємства "Луганськводоканал".
13.08.2008 року на адресу ліквідаційної комісії Обласного комунального підприємства "Луганськводоканал" була надіслана заява, у якій Державна інспекція з енергозбереження просила повідомити про результати розгляду та черговість кредиторських вимог, надати відомості про результати розгляду проміжного ліквідаційного балансу, склад майна Обласного комунального підприємства "Луганськводоканал", розмір кредиторської та дебіторської заборгованості, надати завірені належним чином копії протоколу засідання ліквідаційної комісії про розгляд кредиторських вимог, копію реєстру кредиторських вимог.
За доводами кредитора, викладеними у даній заяві, ліквідаційна комісія, всупереч вимогам чинного законодавства України, не повідомила про включення кредиторських вимог Державної інспекції з енергозбереження до реєстру вимог.
Боржник заперечує проти викладених доводів, посилаючись на те, що Луганська обласна рада 21.03.2008р. винесла рішення від № 21/29 «Про припинення юридичної особи ОКП «Луганськводоканал»шляхом ліквідації та утворила ліквідаційну комісію; головою ліквідаційної комісії була призначена в.о. генерального директора Дорофеева З.М
Ліквідаційною комісією, відповідно до ст.105 Цивільного кодексу України, було вжито всіх необхідних заходів щодо виявлення кредиторів:
- здійснено публікацію про ліквідацію підприємства в газеті Луганської міської ради «Наша газета»№55 від 19.04.2008р. з повідомленням всіх необхідних даних про термін та місце звернення кредиторів з їх майновими вимогами;
- направлено лист на адресу скаржника від 19.05.2008р. № 14/330 з повідомленням про термін та місце звернення кредитора з майновими вимогами.
У відповідності з п.4 ст. 105 Цивільного кодексу України термін подачі кредиторами заяви про визнання кредиторських вимог становить 2 місяці.
Як зазначає ліквідатор, на адресу підприємства 26.08.08р. (майже через чотири місяці) від скаржника надійшов лист від 13.08.2008р. за № 463 з проханням повідомити про хід ліквідаційної процедури. На вказаний лист ліквідатор Дорофеева З.М. не відповіла в зв'язку з тим, що скаржник своєчасно не надав до ліквідаційної комісії заяву про визнання кредиторських вимог в порядку ст. 105 ЦК України.
Після публікації оголошення про визнання боржника банкрутом вже в межах справи про банкрутство, від скаржника заяви про визнання майнових вимог не надходило /копія з журналу реєстрації вхідної кореспонденції додається/.
Дослідивши представлені матеріали та доводи сторін, суд дійшов висновку, що подана Державною інспекцією з енергозбереження заява є необґрунтованою та не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Кредитор помилково ототожнює процедуру ліквідації юридичної особи, визначеною нормами ст.111 Цивільного Кодексу України, з ліквідацією, як окремою судовою процедурою банкрутства.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 24.09.08р. порушено провадження у справі № 12/94 б про банкрутство ОКП „Луганськводоканал", введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Постановою господарського суду від 13.10.08р. ОКП "Луганськводоканал" визнано банкрутом і в порядку ст. 51 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника, або визнання його банкрутом" відкрито ліквідаційну процедуру. Ліквідатором було призначено колишню голову ліквідкомісії Дорофєєву Зінаїду Миколаївну.
У відповідності до приписів ч. З ст. 23 Закону ліквідатор здійснив публікацію про введення ліквідаційної процедури підприємства в газеті "Голос України" № 208 (4458) від 31.10.2008р.
30.01.09. на адресу господарського суду Луганської області надійшла скарга Державної інспекції з енергозбереження, м. Київ від 27.01.09. на бездіяльність ліквідаційної комісії ОКП "Луганськводоканал", при цьому ліквідкомісія вже майже 4 місяці припинила свою діяльність, оскільки було розпочато судову процедуру банкрутства за спеціальним порядком, визначеним ст.51 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.
У прийнятті зазначеної скарги судом було відмовлено, при цьому кредитору було роз'яснено, що нормою п. 3 ст. 51 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” встановлений спеціальний порядок звернення кредиторів із своїми претензіями до боржника, щодо якого власником прийнято рішення про ліквідацію, - не до господарського суду, а безпосередньо до ліквідатора банкрута, який і приймає з цього питання рішення щодо визнання або відхилення вимог кредитора.
У випадку письмової відмови ліквідатора у визнанні грошових вимог кредитор має право звернутися до господарського суду з заявою про визнання грошових вимог, з доданими до неї доказами письмової відмови ліквідатора у визнанні грошових вимог або зі скаргою на дії ліквідатора.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 09.02.2009р. обов'язки ліквідатора з Дорофєєвої Зінаїди Миколаївни були зняті, ліквідатором призначена арбітражний керуючий Подколзіна Любов Миколаївна.
Втім, до даного часу доказів направлення заяви про визнання кредиторських вимог до ліквідатора у встановленому законом порядку скаржник не надав.
Встановлений ст.51 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” строк для звернення кредиторів із грошовими вимогами до банкрута сплинув 30.11.2008 року.
Згідно з правовою позицією Вищого господарського суду України, викладеною в постановах від 10.04.2007 по справі № 9/41 та від 12.03.2008 № Б-39/131-06, правові наслідки закінчення встановленого Законом строку для подання заяви з грошовими вимогами до боржника визначені положеннями ч.5 ст.31 Закону.
Згідно з приписами зазначеної правової норми –вимоги, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, не розглядаються і вважаються погашеними.
Суд не погоджується з доводами заявника, що невключенням його вимог за наказом суду порушується конституційний принцип обов'язковості судових рішень.
Згідно ст. 115 ГПК України рішення господарського суду, які набули законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", пунктом 8 статті 37 якого визначено, що виконавче провадження закінчується передачею виконавчою службою виконавчого документа арбітражному керуючому, у разі визнання боржника банкрутом. Тобто, у разі достатності за результатами реалізації майна банкрута коштів для задоволення всіх вимог реєстрових кредиторів, вимоги за переданим ліквідатору виконавчим документом мають бути задоволені у шосту чергу, згідно з встановленою ст.31 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” черговістю задоволення вимог кредиторів.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 1, 22 - 24, п.4 ст. 25, ст. ст. 26 - 32 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, ст. ст. 50, 86, 87 ГПК України, суд
у х в а л и в :
Скаргу Державної інспекції з енергозбереження залишити без задоволення.
Суддя О.С. Палей