233 № 233/7118/13-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 грудня 2013 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Міросєді А. І.,
при секретарі Ульянцевій С.А.,
за участю:
позивача ОСОБА_1,
представника відповідача -
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 соціального захисту населення Костянтинівської міської ради «про визнання дій неправомірними, зобовязання здійснити перерахунок та виплату допомоги на оздоровлення за 2013 рік», -
в с т а н о в и в :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про визнання дій неправомірними, зобовязання здійснити перерахунок та виплату допомоги на оздоровлення за 2013 рік, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що йому, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС встановлено третю групу інвалідності. За цих підстав вважає, що набув право на отримання щорічної грошової допомоги у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат, що передбачено ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». У звязку з тим, що нарахування вказаної разової щорічної грошової допомоги здійснювалось ОСОБА_2 соціального захисту населення Костянтинівської міської Ради в меншому розмірі, ніж передбачено ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме нараховані та виплачені 90 грн. за 2013 рік, просив визнати неправомірними дії відповідача щодо виплати разової допомоги на оздоровлення за 2013 рік та стягнути з відповідача щорічну допомоги на оздоровлення за 2013 рік у розмірі 4498 грн.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримав позовні вимоги, постилаючись на обставини, викладені в позові.
Представник відповідача ОСОБА_2 соціального захисту населення Костянтинівської міської ради в судове засідання не зявився, надав заперечення проти позову, вказавши, що рішенням Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012 визначено право Кабінету Міністрів України встановлювати розміри соціальних виплат, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, на основі і на виконання Закону України про Державний бюджет України на відповідний рік. Позивачу нарахована допомога на оздоровлення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №562 від 12.07.2005 року «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі 90 грн. для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії - інвалідам третьої групи. Вважає, що управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради діяло виключно в межах діючого законодавства України, та просив у задоволенні позову відмовити, розглянувши справу за його відсутності.
Вислухавши пояснення позивача, проаналізувавши зібрані по справі докази, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, є інвалідом 3 групи, повязаної з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи і перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення Костянтинівської міської ради. Позивачу 08.05.2013 року відповідачем була виплачена щорічна допомога на оздоровлення за 2013 рік у розмірі 120 грн. (а.с. 4, 5).
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, соціальний захист потерпілого населення, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено право позивача на отримання щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат.
Законом передбачено, що розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати, а фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього закону, здійснюється за рахунок державного бюджету.
Міністерство праці і соціальної політики України, як головний розпорядник коштів, забезпечує через місцеві органи соціального захисту населення виплату допомоги на оздоровлення громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи у розмірах, на які затверджені кошториси і які розраховані згідно постанов Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року № 836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та від 12.07.2005 року № 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Розпорядники бюджетних коштів нижчого рівня - управління соціального захисту населення, беруть бюджетні зобов'язання та проводять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, як це передбачено ст. 51 Бюджетного кодексу України.
Розміри щорічної допомоги на оздоровлення відповідної категорії громадян, на яких розповсюджується дія Закону України «Про статус ї соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», встановлюється цим законом.
Рішенням Конституційного Суду України від 26 грудня 2011 року №20-рп/2011 закріплено, що в одних законах безпосередньо встановлено розміри соціальних виплат, а в інших їх визначення віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України. Відповідно до положень законів України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначення порядку та розмірів соціальних виплат віднесено до відання Кабінету Міністрів України.
Згідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 562 від 12.07.2005 року «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», встановлений розмір допомоги на оздоровлення, а саме - 90 грн. для осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, 1 категорії, інвалідам 3-ї групи.
Відповідно до п.4 прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет на 2013 рік» у 2013 році норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік.
На дійсний час вищезазначені положення та постанова Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 року № 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не визнано неконституційними.
Таким чином, позивач має право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення, яка виплачується особам, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі, що встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 року № 562, а не в розмірах, що передбачені положеннями ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Керуючись ст.ст. 2, 11, 17, 18, 87, 94, 99, 100, 158-163 КАС України, -
п о с т а н о в и в :
У задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 соціального захисту населення Костянтинівської міської ради «про визнання дій неправомірними, зобовязання здійснити перерахунок та виплату допомоги на оздоровлення за 2013 рік» відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після розгляду справи Донецьким апеляційним адміністративним судом. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення або протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, складеної у повному обсязі. Апеляційна скарга подається Донецькому апеляційному адміністративному суду через Костянтинівський міськрайонний суд.
Суддя