Постанова № 35872585, 26.11.2013, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.11.2013
Номер справи
821/3627/13-а
Номер документу
35872585
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

c="herb.gif" height=72 width=54>FONT>

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 листопада 2013 р.

Справа № 821/3627/13-а

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Екобіотек-Україна" до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області про визнання протиправним та скасування наказу,

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Екобіотек-Україна" (надалі – позивач, ТОВ "Екобіотек-Україна") звернулось до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області (далі – відповідач, ДПІ), яким просить визнати протиправним та скасувати наказ ДПІ №352 від 13.09.2013 р.P>

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що у визначений законодавством строк ТОВ "Екобіотек-Україна" надало податковому органу в повному обсязі пояснення та затребувані документи, про що зазначено у змісті оскаржуваного наказу, зокрема на письмовий запит, тому на думку позивача у відповідача відсутні підстави для призначення позапланової невиїзної перевірки відповідно до пп. 78.1.1 п. 78 Податкового кодексу України та як наслідок прийняття оскаржуваного наказу.

Відповідач не надав суду будь-яких пояснень щодо вказаних позовних вимог.

В судове засідання, призначене на 26.11.2013 року, представники сторін не з'явились.

26.11.2013 року представник позивача надав суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідач в судове засідання явку свого представника не забезпечив, про дату та час слухання справи був повідомлений належним чином, про що свідчить розписка про отримання повістки.

Частиною 4 ст.128 КАС України передбачено, що у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Відповідно до ч. 6. ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства України, оцінивши їх у сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, виходячи із наступного.

Судом встановлено, що відповідачем був прийнятий наказ № 352 від 13.09.2013 року «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "Екобіотек - Україна", який є предметом оскарження у даній справі.

Як вбачається зі змісту вказаного наказу, правовою підставою для його видання зазначено пп. 20.1.1, 20.1.4 п. 20.1. ст. 20, ст. 75, пп. 78.1.1 п. 78.1 ст.78, п. 79.1, п. 79.2. ст. 79 Податкового кодексу України.

При цьому, з дослідженого судом змісту встановлено, що позивачем на письмовий запит ДПІ від 21.08.2013 року №1228/10/21-03-22-05-05 надано інформацію та її документальне підтвердження щодо можливих порушень ТОВ "Екобіотек-Україна" податкового законодавства з податку на додану вартість по взаємовідносинам з ПВКП «СІОЛЛ» за березень 2013 р.

Надаючи правову оцінку вказаним діям суб’єкта владних повноважень на предмет їх дотримання вимога податкового законодавства, суд встановив наступне.

Порядок та особливості проведення документальних позапланових перевірок визначено положеннями ст.ст.78, 79 Податкового кодексу України.

Положеннями ст.79.1. ст. 79, 78.4. ст. 78 Податкового кодексу України передбачено, що документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення, яке оформлюється наказом, та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.

Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки (п.79.2 ст.79 Податкового кодексу України).

Відповідно до пп. 78.1.1 п.78.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється в разі, коли за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Враховуючи вищевикладене, з огляду на положення вищенаведеної норми матеріального права, яка кореспондує з приписами ст. 42 Податкового кодексу України, суд відмічає про те, що при прийнятті рішення про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки у спірних правовідносинах податковий орган повинен був дотримуватись наступної послідовності дій: 1) належного складення податковим органом і направлення на адресу платника податків обов'язкового письмового запиту, 2) фактичного отримання платником податків такого запиту, тобто вручення запиту під підпис посадовій (службовій) особі платника податків або уповноваженому представнику платника податків чи повернення до податкового органу поштового повідомлення про вручення такого запиту платнику податків, 3) сплину строку в 10 робочих днів від дня отримання платником податків письмового запиту податкового органу, 4) ненадання платником податків до податкового органу письмових пояснень та документальних підтверджень по суті отриманого запиту.

Враховуючи, що на запити відповідача були своєчасно надані пояснення та документальне підтвердження щодо взаємовідносин ТОВ "Екобіотек-Україна" з ПВКП «СІОЛЛ» за березень 2013 р., що знайшло своє відображення в оскаржуваному наказі, суд вважає, що у відповідача відсутні законні підстави для його прийняття та як наслідок проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "Екобіотек - Україна".

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, оцінивши зібрані по справі докази, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.10, 11, 69, 71, 128, 158 - 163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати наказ Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області №352 від 13.09.2013 року "Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "Екобіотек - Україна".

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Екобіотек-Україна" (ідентифікаційний код 32125693) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 34,41 грн. (тридцять чотири гривні 41 коп.).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Дубровна В.А.

кат. 8