Постанова № 3587064, 04.12.2007, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
04.12.2007
Номер справи
10/7483-а
Номер документу
3587064
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

"04" грудня 2007 р. Справа №10/7483-А

за позовом Ізяславської міжрайонної ДПІ в особі Білогірського відділення , смт. Білогір’я

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агроцукор" смт. Теофіполь

про зобов’язання допустити працівників органу державної податкової службидо проведення позапланової документальної виїзної перевірки товариства та надати необхідні для перевірки документи бухгалтерського обліку та фінансової звітності за 2006р.

Суддя Виноградова В.В. Секретар судового засідання

(помічник судді) Лісняк О.А.

Представники сторін:

від позивача Піхотинська Ю.В.- за довіреністю від 22.10.2007р. №7858/10/10-007

від відповідача не з’явився

(Граб О.П.- за довіреністю №8 від 07.02.2007р. в судовому засіданні 14.11.2007р.)

У судовому засіданні згідно ч.3 ст. 160 КАСУ оголошено вступну і резолютивну частини постанови.

Суть спору:

Позивач у позовній заяві та його представник у судовому засіданні просять зобов’язати посадових осіб відповідача допустити перевіряючих до проведення позапланової документальної виїзної перевірки та надати всі необхідні документи, посилаючись на положення ст.ст.11,11-2 Закону України «Про державну податкову службу».

В обгрунтування вимог зазначає, що в провадженні слідчого управління податкової міліції ДПА України знаходиться кримінальна справа №69-23, яка розслідується за фактом ухилення від сплати податків службовими особами ТОВ ІВК «Агроцукор», за ознаками злочину, передбаченого ст. 212, ч.3 КК України. Під час проведення досудового слідства, винесена постанова про призначення додаткової перевірки ТОВ ІВК «Агроцукор»з питань дотримання податкового та іншого законодавства за період діяльності 2006 року.

На виконання постанови про призначення додаткової перевірки було видане окреме доручення про зобов'язання забезпечити участь фахівців ДПА України та ДПА у Хмельницькій області в проведенні додаткової перевірки. З метою повного, всебічного та об'єктивного розслідування кримінальної справи № 69-23 за фактом умисного ухилення від сплати податків службовими особами ТОВ ІВК »Агроцукор»за ознаками злочину, передбаченого ст.212 ч.3 КК України, відповідно до постанови старшого слідчого з особливо важливих справ слідчого управління ПМ ДПА України, на виконання окремого доручення 15.05.2007 р. ДПА у Хмельницькій області було видане розпорядження №146-р про проведення перевірки. 17.08.2007р. Ізяславською МДПІ видано наказ № 35 про проведення позапланової перевірки ТОВ ІВК «Агроцукор».

20.08.2007 р. на підставі направлення №87 від 20.08.2007р. та наказу №37 від 17.08.2007р. начальника Ізяславської МДПІ було здійснено виїзд перевіряючими на фактичне місце здійснення діяльності ТОВ ІВК «Агроцукор»для проведення виїзної документальної перевірки, однак працівники податкового органу до проведення перевірки допущені не були, про що складено акт від 20.08.2007 р.

06.09.2007р. ДПА у Хмельницькій області було видане розпорядження про проведення перевірки. 10.09.2007р ДПА у Хмельницькій області було внесено зміни до розпорядження № 157-р стосовно складу робочої групи. Відповідно, Ізяславською МДПІ було видано накази №43 від 07.09.2007р. та № 45 від 11.09.2007р. До проведення перевірки робоча група допущена не була , при цьому ТОВ ІВК «Агроцукор»було надано лист про відмову в проведенні перевірки, з огляду на те, що дана перевірка призначена з підстав не передбачених чинним законодавством. Податковим органом про даний факт складено службову записку № 1810 від 19.09.2007 р.

Позивачем подано уточнення позовних вимог, а саме просить зобов’язати ТОВ ІВК „Агроцукор” допустити до проведення позапланової виїзної перевірки працівників державної податкової служби та надати документи бухгалтерського обліку та фінансової звітності за 2006р.

Крім того, в додаткових письмових поясненнях акцентує увагу на передбачені п.1 ст.11,ст.11-2 Закону України „Про державну податкову службу” права податкового органу щодо проведення перевірок , умови допуску посадових осіб податкового органу до перевірок .

Посилання відповідача на те, що ч.13 ст.11-1 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” викладено порядок продовження термінів проведення позапланової виїзної перевірок спростовує тим, що даними положеннями зазначено , що обмеження у підставах проведення перевірок не поширюються на перевірки , що проводяться після порушення кримінальної справи проти платника податків. В даному випадку було порушено кримінальну справу №69-23 за фактом ухилення від сплати податків службовими особами ТОВ ІВК „Агроцукор”.

Щодо тверджень відповідача про повторне виписування направлень на перевірку та зміни строків проведення перевірки зазначає, що направлення №93 від11.09.2007р. було виписано не повторно, а із необхідністю заміни складу перевіряючих, в зв’язку з хворобою осіб, що здійснювали перевірку, зміни термінів проведення перевірки не було, оскільки кінцевий термін перевірки так і залишився –20.09.2007р.

З приводу заперечень, що позапланові перевірки проводяться лише за рішенням суду , вказує на те, що ст..11-1 містить посилання на те, що позапланова перевірка здійснюється на підставі виникнення обставин викладених у ст..11-1 , за рішенням керівника податкового органу ,яке оформляється наказом .

Відповідач у письмових поясненнях та повноважний представник в судовому засіданні проти позовних вимог заперечує, просить у позові відмовити.

При цьому заззанчає, що 07.09.2007р. до ТОВ ІВК «Агроцукор»прибули працівники Білогірського відділення Ізяславської МДПІ для проведення позапланової перевірки і пред'явили направлення на перевірку №92 від 07.09.2007р. на проведення перевір ки з 7 по 20 вересня 2007р. Перевіряючі були допущені до проведення перевірки, але перевірку не про водили.

19.09.2007р. до ТОВ ІВК «Агроцукор»перевіряючі прибули повторно, пред'явивши направлення на перевірку №93 від 11.09.2007р. для проведення поза планової перевірки з 11 по 20 вересня 2007р. з питань вимог податкового, валют ного та іншого законодавства за період з 01.01.2006р. по 31.12.2006р.Однак інспекторам податкового органу було відмовлено в проведенні позапланової виїзної перевірки з огляду на відсутність передбачених законом підстав.

В обґрунтування своєї позиції, посилаючись на положення ст.11-1 Закону України «Про державну податкову слу жбу»№509 ( надалі Закон №509), в якій визначені підстави для проведення позапланових перевірок, вказує на те, що податковий орган намагався провести перевірку з підстав не передбачених законом, оскільки в направленнях зазначено як підставу ч. 13 ст.11-1 Закону № 509, яка не визначає підстави проведення перевірки .

Вказуючи на пред’явлення податковим органом направлення на перевірку №92 від 07.09.2007р. на проведення перевір ки з 7 по 20 вересня 2007р. та на направлення №93 від 11.09.2007р. для проведення поза планової перевірки з 11 по 20 вересня 2007р. з питань вимог податкового, валют ного та іншого законодавства за період з 01.01.2006р. по 31.12.2006р., вважає, що впродовж чотирьох днів було виписане повторне повідомлення про проведення перевірки ТОВ ІВК «Агроцукор»із зміною термінів її проведення, що не допускається як зазначено в листі ДПА України від 09.09.2005 N 18041/7/23-1217/1117 Робить висновок, що Білогірське відділення Ізяславської МДПІ незаконно виписало повторне по відомлення на проведення виїзної позапланової перевірки.

Звертає увагу, що 19.09.2007р. працівниками податкової служби були пред'явлені направлення на проведення пе ревірки на підставі ч.3 ст.111 Закону № 509 та накази №43 та 45 Ізяславської МДПІ із змісту яких вбачається, що дана перевірка призначена на виконання постанови ст. слідчого з особливо важливих справах Слідчого управління ПМ ДПА України ма йора податкової міліції Литвина О.Г. про проведення додаткової перевірки від 09.08.2007р. Однак, жоден із пунктів ст.11-1 Закону №509 не передбачає право на проведення виїзної позапланової перевірки за постановою слідчих органів.

Пункт 7 ч.б ст.11-1 Закону №509 дозволяє проводити перевірку лише тоді, коли стосовно платника податків (посадової особи платника податків) у порядку, вста новленому законом, податковою міліцією заведено оперативно-розшукову справу. В даному випадку перевірка призначена для всебічного та повного розсліду вання кримінальної справи, а не оперативно-розшукової справи, що суперечить Закону. Крім того, за постановою слідчого призначена саме додаткова перевірка. В супереч постанови слідчого Ізяславська МДПІ призначає виїзну позапланову пере вірку.

Отже, накази Ізяславської МДПІ №43 та 45 про проведення виїзної позапла нової перевірки суперечать ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову слу жбу», постанові ст. слідчого з особливо важливих справах слідчого управління ПМ ДПА України .

Враховуючи окреме доручення ст. слідчого з особливо важли вих справах слідчого управління ПМ ДПА України майора податкової міліції Лит вина О.Г. про проведення додаткової перевірки від 10.08.2007р. та положення ст.118 КПК України , вважає , що податковий орган не є ні слідчим органом, ні органом дізнання, а тому невправі було приймати до виконання дане окреме доручення.

Аналізуючи положення ст.11-1 Закону №509 вважає, що податковий орган вправі приступити до позапланової перевірки лише за рішенням суду.

Крім того, вважає необґрунтованими позовні вимоги щодо зобов’язання посадових осіб ТОВ ІВК «Агроцукор», які не є відповідачами , допустити до перевірки.

Відповідач в судове засідання повноважного представника не направив, проте надіслав суду заяву( №88 від 03.12.2007р.) про розгляд справи за відсутності повноваженого представника.

Розглядом матеріалів справи встановлено :

Товариство з обмеженою відповідальністю «Інвестиційно-виробнича компанія «Агроцукор», смт. Ямпіль Білогірського району зареєстроване як суб'єкт підприємницької діяльності - юридична особа, включене до ЄДРПОУ, що підтверджується довідкою головного управління статистики у Хмельницькій області від 22.09.2006р. та довідкою відділу статистики у Білогірському районі №199 від 22.10.2007р.

Постановою старшого слідчого з особливо важливих справах Слідчого управління ПМ ДПА України майора податкової міліції Литвина О.Г. від 03.04.2007р. порушено кримінальну справу №69-23 відносно директора та головного бухгалтера ТОА ІВК «Агроцукор»Лейві В.Л. за ознаками злочину, передбаченого ч 3 ст. 212 Кримінального кодексу України .

В зв'язку із наявністю в провадженні даної кримінальної справи №69-23 за фактом умисного ухилення від сплати податків службовими особами ТОВ ІВК «Агроцукор»( код 30845401) за ознаками злочину передбаченого ч.3 ст.212 Кримінального кодексу України ,з метою повного та всебічного розслідування кримінальної справи, старшим слідчим з особливо важливих справ Слідчого управління ППМ ДПА України майором податкової міліції Литвиним О.Г. 09.08.2007р. винесено постанову про призначення додаткової перевірки ТОВ ІВК «Агроцукор»з питань дотримання вимог податкового законодавства за 2006р.

Першим заступником Голови-начальником ДПА України від 10.08.2007р. видано окреме доручення №09-0009/2414 про зобов'язання забезпечення участі фахівців ДПА України та ДПА у Хмельницькій області в проведенні перевірки.

На виконання постанови старшого слідчого з особливо важливих справ Слідчого управління ПМ ДПА України від 09.08.2007р. про призначення перевірки ТОВ ІВК «Агроцукор»по кримінальній справі № 69-23, ДПА у Хмельницькій області 15 серпня 2007р. було видано розпорядження №146-р про проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ ІВК «Агроцукор»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2006р. по 31.12.2006р., зобов'язано позапланову виїзну перевірку розпочати 20.08.2007р. терміном 10 робочих днів та зобов'язано начальника Ізяславської МР ДПІ видати відповідні направлення.

Враховуючи вищевикладене та відповідно до ч.13 ст.11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», в.о. начальника Ізяславьскої МР ДПІ видано наказ №35 від 17.08.2007р. про проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ ІВК «Агроцукор»та відповідне направлення на перевірку №87 від 20.08.2007р.

На підставі вищезазначеного направлення та наказу, 20.08.2007р.працівниками податкової служби здійснено виїзд для проведення перевірки. Проте, працівники податкової служби не були допущені до проведення перевірки, про що складено акт №92 від 20.08.2007р. недопуску працівників органу податкової служби до позапланової перевірки, в якому зазначено, що представники підприємства від отримання направлення на перевірку, від підпису про ознайомлення з наказом та надання документів для проведення перевірки відмовились.

При цьому, заступником начальника Білогірського відділення Ізяславської МДПІ складено відповідну доповідну записку від 20.08.2007р. №1677/10/23 про недопущення працівників податкового органу до перевірки та ненадання документів для проведення перевірки та про те, що на адресу начальника Білогірського відділення Ізяславської МДПІ надійшов лист №134 від 20.08.2007р .за підписом директора ТОВ ІВК «Агроцукор»Лейві В.Л. в якому зазначає, що направлення на проведення позапланової перевірки №87 від 20.08.2007р. є незаконним і дана перевірка не може бути проведена в зв'язку з відсутністю підстав зазначених в ст.11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», така перевірка може бути проведена виключно за рішенням суду, яке відсутнє.

На виконання постанови старшого слідчого з особливо важливих справ Слідчого управління ПМ ДПА України Литвина О.Г. від 09.08.2007р. про призначення перевірки ТОВ ІВК „Агро цукор” по кримінальній справі №69-23 , ДПА у Хмельницькій області від 06.09.2007р. видано розпорядження №156 про проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ ІВК «Агроцукор»з питань дотримання вимог податкового , валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2006р. по 31.12.2006р., зобов'язано перевірку розпочати 07.09.2007р. терміном 10 робочих днів, призначено осіб, які мають здійснити перевірку, зобов'язано Ізяславську МРДПІ видати наказ, направлення на проведення перевірки .

Розпорядженням ДПА у Хмельницькій області №157-р від 10.09.2007р., в зв'язку з хворобою перевіряючої –головного державного податкового ревізора-інспектора відділу фінансових розслідувань управління боротьби з відмивання доходів одержаних злочинним шляхом ДПА області- Грівнак Л. В., внесено зміни до п.2 Розпорядження ДПА в області від 07.09.2007р. №156-р та включено до складу робочої групи Заморську О.М.- ГДПРІ відділу взаємодії із структурними підрозділами управління аудиту юридичних осіб ДПА в області для проведення позапланової виїзної документальної перевірки ТОВ ІВК «Ароцукор».

Відповідно Ізяславською МДПІ було видано накази №43 від 07.09.2007р. та №45 від 11.09.2007р. на проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ ІВК «Агроцукор»на підставі ч. 13 ст.11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»із зазначенням складу осіб, що здійснюють перевірку та видано направлення №92 від 07.09.2007р. та №93 від 11.09.2007р.

З даними наказами та направленнями ознайомлено заступника директора ТОВ ІВК «Агроцукор»Тененева М.М..

ТОВ ІВК «Агроцукор»відмовило працівникам податкового органу в перевірці в зв'язку з тим, що вона призначена з підстав не передбачених чинним законодавством, які регламентують порядок позапланової перевірки, про що було направлено лист до Білогірського відділення Ізяславської МДПІ від 19.09.2007р. №153 за підписом директора товариства.

В зв'язку з відмовою в допуску до перевірки посадових осіб податкового органу, позивач звернувся з позовом до суду, в якому просить зобов’язати відповідача допустити працівників державної податкової служби до проведення позапланової виїзної перевірки та надати документи бухгалтерської та фінансової звітності за 2006р.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені представниками сторін пояснення та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, судом враховується наступне.

Положеннями ст.2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”( надалі Закону) передбачено, що одним із завдань органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

У відповідності до ст.11 Закону органи державної податкової служби реалізують це завдання в тому числі шляхом проведення документальних невиїзних перевірок (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планових та позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).

Підстави, порядок проведення органами державної податкової служби планових і позапланових виїзних перевірок та умови допуску посадових осіб органів державної податкової служби до їх проведення наведені в статтях 11-1 та 11-2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні".

Позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених у ч.6 ст.11-1 Закону .

Згідно ч. 13 ст.11-1 Закону обмеження у підставах проведення перевірок платників податків, визначені цим Законом, не поширюються на перевірки, що проводяться на звернення такого платника податків, або перевірки, що проводяться після порушення кримінальної справи проти платника податків (посадових осіб платника податків),що перевіряється, відповідно до кримінально-процесуального законодавства.

Як вбачається з матеріалів справи відносно посадових осіб ТОВ ІВК «Агроцукор»було порушено кримінальну справу №69-23 за фактом умисного ухилення від сплати податків за ознаками злочину передбаченого ч.3 ст.212 Кримінального кодексу України .Тому , в органу державної податкової служби були наявні підстави для проведення позапланової виїзної перевірки відповідача.

Частинами 7, 11, 12 статті 11-1 та частиною 1 статті 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" в первинній редакції Закону від 12.01.2005р. було визначено, що позапланова виїзна перевірка може здійснюватися лише на підставі рішення суду, продовження термінів проведення планової та позапланової виїзної перевірки можливе лише за рішенням суду, а умовами допуску посадових осіб органу державної податкової служби до проведення цих перевірок є надання платнику податків під розписку направлення на перевірку та копії рішення суду про дозвіл на проведення позапланової виїзної перевірки.

Законом України від 25.03.2005р. № 2505-ІV "Про Державний бюджет України на 2005 рік", який набрав чинності 31.03.2005р., була спрощена процедура допуску до проведення перевірок.

Статтю 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" доповнено частиною 7, зміст якої зводиться до того, що окрім обставин для проведення позапланових перевірок, передбачених частиною 6, позаплановими вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а в інших випадках - за рішенням суду.

У зв'язку з доповненням статті 11-1 новою частиною 7, бувша частина 7 стала частиною 8 і викладена в такій редакції: "Позапланова виїзна перевірка здійснюється на підставі виникнення обставин, викладених у цій статті, за рішенням керівника податкового органу, яке оформляється наказом".

Одночасно з частин 11 і 12 статті 11-1, які встановлювали продовження термінів проведення планової та позапланової виїзної перевірки лише за рішенням суду, виключені слова "лише за рішенням суду".

Після внесення змін в п.2 ч.1 ст.11-2 Закону умовами допуску посадових осіб органів державної податкової служби до проведення перевірок стали такі документи: направлення на перевірку та копія наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки.

Відповідно до ч.2 ст.11-2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" ненадання під розписку платнику податків направлення на перевірку та копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки або їх надання з порушенням вимог, встановлених частиною першою цієї статті, є підставою для недопущення посадових осіб органу державної податкової служби до проведення планової або позапланової виїзної перевірки.

Як вбачається з матеріалів справи, накази на проведення позапланової виїзної перевірки та направлення на перевірку за своїм змістом і формою відповідають вимогам ст.11-2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", тому вручення їх під розписку платнику податків було достатньою умовою для допуску посадових осіб органу державної податкової служби до проведення перевірки.

Оскільки відповідач не допустив посадових осіб органу державної податкової служби до проведення позапланової виїзної перевірки, тобто створив перешкоди в реалізації права на перевірку за наявності підстав для її проведення, то позивач обгрунтовано пред'явив позов з метою захисту порушеного права відповідно до ст.124 Конституції України.

Доводи відповідача спростовуються вищенаведеним, а посиланням на повторне виписування направлень та зміну термінів проведення перевірки спростовується тим, що направлення №93 від11.09.2007р. було виписано не повторно, а із необхідністю заміни складу перевіряючих, в зв’язку з хворобою осіб, що здійснювали перевірку, зміни термінів проведення перевірки не було, оскільки кінцевий термін перевірки так і залишився –20.09.2007р.

Враховуючи вищенаведене позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.6, 14, 71, 86, 94, 104,105, 158-163, 167, 254-259, п.п.3,6-7 Розділу 7 „Прикінцеві та перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, СУД -

П О С Т А Н О В И В :

Позов Ізяславської міжрайонної ДПІ в особі Білогірського відділення , смт. Білогір’я до Товариства з обмеженою відповідальністю ІВК „Агроцукор”, смт.Ямпіль Білогірського району про зобов’язання допустити до проведення перевірки та надати необхідні для перевірки документи бухгалтерського обліку та фінансової звітності за 2006р. задоволити.

Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю ІВК „Агроцукор”, смт. Ямпіль Білогірського району код.(30845401) допустити працівників органу державної податкової служби до проведення позапланової документальної виїзної перевірки цього підприємства та надати необхідні для перевірки документи бухгалтерського обліку та фінансової звітності за 2006р.

Згідно ст.ст. 185-186 КАСУ сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Подаються до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції.

Згідно ст. 254 КАСУ Постанова, якщо інше не встановлено КАСУ, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя В.В. Виноградова

Постанова складена в повному обсязі та підписана 05.12.2007р.

Віддрук. 3 прим. : 1 - до справи, 2- позивачу, 3- відповідачу.