Постанова № 35870083, 09.12.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.12.2013
Номер справи
805/16457/13-а
Номер документу
35870083
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 грудня 2013 року Справа № 805/16457/13-а

приміщення суду за адресою: м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

Донецькій окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучка В.М., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Територіального управління державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області (Державної інспекції нагляду у котлонагляді та за підйомними спорудами) до Комунального житлово-експлуатаційного підприємства «ЖЕП» м. Іловайська про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом заборони виконання робіт з перевезення пасажирів та вантажів ліфтами реєс. №№ Пд-101740, Д.0108/Пд, Д.0109/Пд, -

В С Т А Н О В И В:

Територіальне управління державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області (Державна інспекція нагляду у котлонагляді та за підйомними спорудами, позивач) до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Комунального житлово-експлуатаційного підприємства «ЖЕП» м. Іловайська (КЖЕП м. Іловайська, відповідач) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом заборони виконання робіт з перевезення пасажирів та вантажів ліфтами реєс. №№ Пд-101740, Д.0108/Пд, Д.0109/Пд.

Позовні вимоги мотивовані тим, що за результатами проведеної позапланової перевірки КЖЕП м. Іловайська було виявлено порушення нормативно-правових актів з охорони праці, з яких 3 створюють загрозу життю та здоров'ю людей. На підставі наведеного, позивач просить застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду до відповідача шляхом заборони виконання робіт з перевезення пасажирів та вантажів ліфтами реєс. №№ Пд-101740, Д.0108/Пд, Д.0109/Пд, у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей та з метою недопущення спричинення шкоди життю та здоров'ю людей.

Відповідач, через канцелярію суду 04.12.2013 року надав заперечення до позову, в якому зазначає, що ним проводяться роботи з метою отримання дозволу на експлуатацію об'єктів підвищеної небезпеки (пасажирських ліфтів реєс. №№ Пд-101740, Д.0108/Пд, Д.0109/Пд), до 31.12.2013 року заплановано виконати ремонтно-відновлювальні роботи інших ліфтів, на які також потрібно отримати дозвіл на експлуатацію, але у зв'язку з затримкою фінансування з боку Іловайської міської ради не можливо разом усунути всі порушення. Враховуючи наведене, відповідач просить суд не застосовувати до нього заходи у сфері державного нагляду та не забороняти виконання робіт з перевезення пасажирів та вантажів ліфтами реєстр. №№ Пд-101740, Д.0108/Пд, Д.0109/Пд або відстрочити застосування цих заходів до 31.12.2013 року.

У відповідності до ч. 4 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне судове рішення.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

За даними пошуку в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Комунальне житлово-експлуатаційне підприємство «ЖЕП» м. Іловайська є юридичною особою, дата державної реєстрації - 14.12.2001 року, до Єдиного державного реєстру внесена запис про КЖЕП м. Іловайська - 15.05.2007 року за № 1 279 120 0000 001910, реєстраційна справа знаходиться в Реєстраційній службі Харцизького міського управління юстиції Донецької області, ідентифікаційний код - 31754237, місцезнаходження - 86793, Донецька область, місто Харцизьк, місто Іловайськ, вул. Новодеповська, буд. 10.

Судом з матеріалів справи встановлено, що на підставі наказу від 21.06.2013 року № 680 та направлення від 17.10.2013 року № 016-07/40 Державною інспекцією нагляду у котлонагляді та за підйомними спорудами в період з 06.11.2013 року по 07.11.2013 року проведено планову перевірку КЖЕП м. Іловайська з питань дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки по виробничим об'єктам підприємства: ліфтів реєс. №№ Пд-101739, Пд-101740, Д.0106/Пд, Д.0108/Пд, Д.0109/Пд, Пд-85613, Пд-85614, Пд-86302, Пд-86303, про що складений акт від 07.11.2013 року за № 016-7/63 (далі - акт перевірки).

Як слідує з акту перевірки, під час проведеної перевірки відповідача позивачем виявлено 11 порушень, детальний опис яких зазначено у розділі V акту перевірки: «Порушення вимог законодавства, які було виявлено під час перевірки», зокрема: встановлено неотримання дозволу на експлуатацію ліфтів - об'єктів підвищеної небезпеки (порушення ст. 21 «Про охорону праці», п. 9.7.15 НПАОП 0.00-1.02-08 «Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів»); ліфтери не забезпечені виробничою інструкцією та інструкцією з охорони праці (порушення п. 9.7.3 НПАОП 0.00-1.02-08 «Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів»); у ліфтах реєстр. №№ Д.0108/Пд, Д.0109/Пд відсутнє освітлення (порушення п. 6.5.8 НПАОП 0.00-1.02-08 «Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів»); підходи до машинних приміщень ліфтів реєстр. №№ ПД-101740, Д.0108/Пд, Д.0109/Пд (порушення п. 6.4.26 НПАОП 0.00-1.02-08 «Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів»); шахти ліфтів реєстр. №№ ПД-101740, Д.0108/Пд, Д.0109/Пд не забезпечені постійним електричним освітленням (порушення п. 6.4.26 НПАОП 0.00-1.02-08 «Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів»); не зазначена вантажопідйомність або допустиме навантаження ліфтів реєстр. №№ ПД-101740, Д.0108/Пд, Д.0109/Пд (порушення п. 6.5.16 НПАОП 0.00-1.02-08 «Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів»); у ліфтах відсутні правила їх користування (порушення п. 9.7.12 та п. 9.7.13 НПАОП 0.00-1.02-08 «Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів»); застосування у ліфтах №№ ПД-101740, Д.0108/Пд, Д.0109/Пд гумових діелектричних килимків без огляду не рідше 1 разу на 6 місяців згідно з чинним законодавством (порушення п. 27.3.1 та п. 4.4.2 НПАОП 40.1-1.07-01 «Правила експлуатації електрозахисних засобів»); у машинних приміщеннях ліфтів реєстр. №№ ПД-101740, Д.0108/Пд, Д.0109/Пд зберігається устаткування матеріали, що не використовуються для технічного обслуговування тар ремонту ліфту (порушення п. 6.5.24 НПАОП 0.00-1.02-08 «Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів»); дверцята шаф керування ліфтів реєстр. №№ ПД-101740, Д.0108/Пд, Д.0109/Пд не замкнені (порушення п. 2.2.18 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів»).

Відповідно до вимог статті 38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Згідно ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Частиною 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

За частиною 8 статті 7 цього Закону, припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Як зазначено вище за текстом даної постанови, під час перевірки на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки виявлені порушення, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Відповідно до Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 № 826, загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки:порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників;порушень вимог Кодексу України про надра;відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.

З метою запобігання нещасним випадкам, позивачем в акті перевірки попереджено відповідача про необхідність негайного зупинення робіт (виробництва) ліфтів реєстр. №№ ПД-101740, Д.0108/Пд, Д.0109/Пд.

Акт перевірки підписаний з боку відповідача начальником виробничого відділу Гаркавою А.А. без надання пояснень, зауважень або заперечень у графі VII акту перевірки «Пояснення, зауваження або заперечення щодо проведеного заходу та складеного Акта перевірки, що мають місце з боку суб'єкта господарювання» (а.с. 13).

Акт перевірки отримано 07.11.2013 року начальником КЖЕП м. Іловайська Сарасека М.В. акт перевірки підписувати відмовився (а.с. 13).

Відповідач надав до суду заперечення до позову, в якому зазначив, що ним майже усунуті всі порушення, які виявилися підставою для пред'явлення позову, а тому просив суд не застосовувати до нього заходи у сфері державного нагляду та не забороняти виконання робіт з перевезення пасажирів та вантажів ліфтами реєстр. №№ Пд-101740, Д.0108/Пд, Д.0109/Пд або відстрочити застосування цих заходів до 31.12.2013 року. При цьому, зазначив, що швидкому та повному усуненню всіх порушень перешкоджає затримка фінансування з боку Іловайської міської ради

З зазначеного слідує, що відповідач фактично погодився з встановленими перевіркою порушеннями, оскільки не оскаржив акт перевірки, складений Державною інспекцією нагляду у котлонагляді та за підйомними спорудами Територігального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області, та здійснює заходи на їх усунення.

Так, відповідач додав до свого заперечення договори, укладені з ТОВ «Науково-виробниче підприємство «Донтехексперт» на виконання експертного обстеження ліфтів, з приватним підприємством «Вертикаль 1» на капітальний ремонт ліфтів, експертні звіти щодо розгляду кошторисної частини проектної документації за робочим проектом «Капітальний ремонт ліфта житлового будинку № 183 (п.1, п. 2) по вул. Шевченко, м. Іловайськ, житлового будинку № 115 (п.1, п. 2, п. 3, п. 4) по вул. Комова м. Іловайськ», виготовлені філією ДП «Укрдержбудекспертиза» у Донецькій області 31.10.2013 року, спрямування листів до Іловаської міської ради на фінансування проведення експертиз та ремонтних поновлювальних робіт пасажирських ліфтів, Рішення Іловайської міської ради від 25.03.2013 року № VI/29-360 від 14.11.2013 року № VI/36-543 «Про внесення змін та доповнень до рішення міської ради № VI/26-332 від 28.12.2012 р. «Про міський бюджет на 2013 рік» тощо. Також, відповідачем додане до свого заперечення Рішення Державної інспекції нагляду у котлонагляді та за підйомними спорудами від 27.11.2013 року № 016-07/81 про зняття пломб для виконання робіт щодо усунення порушень на термін до 31 грудня 2013 року у ліфтах реєс. №№ Д.0106/Пд, Д.0107/Пд, Пд-85613, Пд-85614, Пд-86302, Пд-86303, які були зупинені відповідно до розпорядження від 14 листопада 2012 року № 3/3-14/364.

Разом з тим, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Пунктом 2.41 розділу ІІ «Організація і проведення державного нагляду» Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 № 826 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2011 року за № 1531/20269) встановлено, що перевірка виконання припису або усунення порушень, що призвели до заборони виконання робіт або виробництва чи обмеження виробництва, здійснюється шляхом проведення посадовою особою Держгірпромнагляду України, яка видала припис (розпорядження), позапланової перевірки. У разі якщо суб'єкт господарювання може підтвердити достовірність виконання розпорядчого документа актами та документацією суб'єкта господарювання (наказами, відомостями, довідками тощо), перевірка достовірності наданої суб'єктом господарювання інформації здійснюється без позапланової перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) за умови надання ним до відповідного органу Держгірпромнагляду України завірених у встановленому порядку копій цих документів.

Перевірка усунення виявлених порушень суб'єктом господарювання, зазначених у розпорядженні (приписі), за рішенням заступника Голови Держгірпромнагляду України або керівника (заступника керівника) територіального органу Держгірпромнагляду України може здійснюватися іншою посадовою особою Держгірпромнагляду України.

Наведене кореспондується також з п. 9.6.4 Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 1 вересня 2008 року № 190, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 7 жовтня 2008 року за № 937/15628 (далі - Правила № 190), рішення про поновлення роботи ліфтів приймає посадова особа Держгірпромнагляду України, яка заборонила їх експлуатацію, після усунення порушень, відмічених у приписі, згідно з вимогами Положення про порядок організації державного нагляду за охороною праці та гірничого нагляду в системі Держнаглядохоронпраці України.

За п. 9.7.1 Правил № 190 суб'єкт господарювання, який має намір розпочати (продовжити) експлуатацію ліфтів, повинен отримати дозвіл відповідно до вимог НПАОП 0.00-4.05-2003 і забезпечувати їх утримання в справному стані та безпечно експлуатувати шляхом організації належного технічного обслуговування, технічного огляду та ремонту.

З зазначених норм слідує, що право на підтвердження усунення порушень надано виключно посадовій особі Держгірпромнагляду України, а тому суд не має права перебирати на себе наведені цими нормами повноваження органу Держгірпромнагляду України.

Отже, чинним законодавством у сфері державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці, безпечної експлуатації ліфтів прямо визначені вимоги до процедури, спрямованої на встановлення факту усунення порушень, продовження експлуатації ліфтів, тобто зазначені вище норми є імперативними та виключень не мають.

З урахуванням наведених норм та викладених обставин, суд не вважає надані відповідачем документи (договори, експертні висновки, рішення Іловайської міської ради тощо) підтверджуючими як здійснені заходи на усунення порушень, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, оскільки відсутній відповідний Акт, складений та підписаний посадовою особою позивача - Державною інспекцією нагляду у котлонагляді та за підйомними спорудами.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до п. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України, негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.

Крім того, суд зазначає, що ст. 106 Кодексом адміністративного судочинства України та ст. 3 Законом України «Про судовий збір» передбачений обов'язок позивача сплатити судовий збір у належному розмірі під час подання адміністративного позову.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 19 листопада 2013 року судом задоволено клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору Територіальному управлінню державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області (Західній державній регіональній гірничотехнічній інспекції у вугільній промисловості) до ухвалення рішення по справі. На момент ухвалення рішення судовий збір залишається несплаченим.

Відповідно до ч.4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Таким чином, судовий збір у розмірі 68,82 грн. підлягає стягненню з позивача на користь Державного бюджету України.

Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158 - 162, 183-2 КАС України суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов Територіального управління державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області (Державної інспекції нагляду у котлонагляді та за підйомними спорудами) до Комунального житлово-експлуатаційного підприємства «ЖЕП» м. Іловайська про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом заборони виконання робіт з перевезення пасажирів та вантажів ліфтами реєс. №№ Пд-101740, Д.0108/Пд, Д.0109/Пд - задовольнити повністю.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Комунального житлово-експлуатаційного підприємства «ЖЕП» м. Іловайська (ідентифікаційний код - 31754237, місцезнаходження - 86793, Донецька область, місто Харцизьк, місто Іловайськ, вул. Новодеповська, буд. 10) шляхом заборони виконання робіт з перевезення пасажирів та вантажів ліфтами реєс. №№ Пд-101740, Д.0108/Пд, Д.0109/Пд.

Стягнути з Територіального управління державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області (Державної інспекції нагляду у котлонагляді та за підйомними спорудами) на користь Державного бюджету України (р/р 31217206784005, банк отримувача - ГУ ДКСУ у Донецькій області, МФО банку - 834016, ЄДРПОУ отримувача - 38034015) судовий збір у сумі 68,82 грн.

Постанова в частині застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до відповідача підлягає негайному виконанню.

Постанову виготовлено у нарадчій кімнаті 09 грудня 2013 року.

Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Суддя Чучко В.М.