ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 грудня 2013 р. Справа № 804/14282/13-а
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Серьогіної О.В.
при секретарі судового засіданняКалині В.М. за участю представника позивача Міхайлова О.В. представника відповідача Товста Н.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ферімпекс» до Криворізької центральної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Ферімпекс» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Криворізької центральної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міноходів у Дніпропетровській області, в якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення від 15.10.2013 року № 0003082203.
Позовні вимоги обґрунтовані з посиланням на ст. 14, ст. 102 Податкового кодексу України порушенням відповідачем вимог чинного законодавства при винесенні оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
При цьому позивач зазначає, що підприємство не заявляло в декларації за серпень 2013 року про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань. Відповідачем зроблені помилкові висновки стосовно суми від'ємного значення та бюджетного відшкодування.
Ухвалою судді Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.11.2013 року було відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду у судовому засіданні.
Судовий розгляд адміністративної справи здійснювався з повним фіксуванням судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу "Камертон".
У судове засідання з'явився представник позивача та представник відповідача.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав, просив суд задовольнити його з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечувала та просила суд відмовити в задоволенні позову у зв'язку з його необґрунтованістю.
Розглянувши матеріали справи та доводи позовної заяви, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що 15.10.2013 року відповідачем було винесено податкове повідомлення-рішення № 0003082203, яким ТОВ «Ферімпекс» зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 104061 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесено на підставі Акту від 27.09.2013 року № 600/22-03/32633237 «Про результати камеральної перевірки правомірності нарахування ТОВ «Ферімпекс» щодо законності декларування залишку від'ємного значення попередніх звітних періодів, яке становить більше 100 тис. грн. по декларації за серпень 2013 року.
У вказаному акті зазначено, що згідно з поданою ТОВ «Ферімпекс» податковою декларацією з ПДВ за серпень 2013 року та додатками: за даними платника залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного періоду (значення рядка 24 декларації попереднього звітного (податкового періоду) складає 104061,00 грн. Завищення позивачем залишку від'ємного значення у податковій декларації з ПДВ за серпень 2013 року по від'ємним значенням, що сформовані у податкових деклараціях з ПДВ за липень 2010 року, фактично є наслідком заниження суми бюджетного відшкодування. В порушення п.п. 15.3.1 п. 15.3 ст. 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників перед бюджетами та державними цільовими фондами», п. 102.5 ст. 102 ПКУ заяви на повернення надміру сплачених податків, зборів (обовязкових платежів) або на їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування». ТОВ «Ферімпекс» завищено залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 24 декларації) у сумі за серпень 2013 року на суму 104061,00 грн.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності зі ст. 75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно ст. 76 Податкового кодексу України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення.
Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.
Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
Судом встановлено, що ТОВ «Ферімпекс» надало відповідачу декларацію з ПДВ за серпень 2013 року, у рядку 24 «Залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду» - зазначена сума у розмірі 104061,00 грн.
Як вбачається із змісту акту перевірки від 27.09.2013 року № 600/22-03/32633237, на підставі якого було винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення, підставою для зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 104061,00 грн. з'явився висновок відповідача про те, що, оскільки з дати виникнення права на бюджетне відшкодування згідно з відповідними податковими деклараціями з ПДВ минуло 1095 днів, то у відповідності з п. 102.5 ст. 102 ПКУ позивач втратив право на повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування. На думку відповідача, позивач мав скористатися правом на отримання суми бюджетного відшкодування в момент виникнення на це такого права, а саме починаючи з липня 2010 року.
Статтею 1 Закону України від 03.04.1997 року № 168/97-ВР "Про податок на додану вартість" (надалі Закон № 168/97-ВР) в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, було визначено, що:
податкове зобов'язання - загальна сума податку, одержана (нарахована) платником податку в звітному (податковому) періоді;
податковий кредит - сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду;
бюджетне відшкодування - сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.
У відповідності з пп. 7.7.1 п. 7.7. статті 7 Закону № 168/97-ВР сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Згідно з п.п. 7.7.2. п. 7.7 статті 7 Закону № 168/97-ВР, якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг);
б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Згідно пп. 7.7.3. п. 7.7. статті 7 Закону № 168/97-ВР платник податку може прийняти самостійне рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за наслідками звітного періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування. При прийнятті такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних податкових періодів.
Відповідно до пп. 7.7.4 п. 7.7. статті 7 Закону № 168/97-ВР платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
У відповідності з п. 102.5 ст. 102 Податкового кодексу України заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
Аналіз наведених правових норм вказує на те, що поняття податкового кредиту та бюджетного відшкодування не є тотожними: податковий кредит є категорією, яка має наслідком зменшення податкових зобов'язань платника податку на додану вартість, а бюджетне відшкодування є категорією, яка має наслідком повернення платнику податку з бюджету надмірно сплачених сум податку на додану вартість.
Крім того, після виникнення права на бюджетне відшкодування платник податків може на власний розсуд прийняти рішення або про реалізацію такого права шляхом повернення йому з бюджету суми бюджетного відшкодування, або про подальше використання податкового кредиту в наступних податкових періодах. Таке рішення приймається шляхом заповнення відповідних розділів податкової декларації та поданням заяви про отримання бюджетного відшкодування.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач з заявою про бюджетне відшкодування вказаних сум податкового кредиту, тобто на їх фактичне повернення з бюджету, не звертався, а прийняв рішення про зарахування їх у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів.
За таких обставин, застосування позивачем приписів п. 102.5 ст. 102 Податкового кодексу України, якими встановлено граничний строк для подання заяви про бюджетне відшкодування,до податкового кредиту з ПДВ є безпідставним.
Відповідач необґрунтовано поширив норми законодавства, що регулюють порядок бюджетного відшкодування тобто порядок повернення платнику податку з бюджету сум у зв'язку з надмірною сплатою податку, на порядок застосування податкового кредиту, тобто на суми, які не повертаються (відшкодовуються) з бюджету, а на які платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду, тим самим фактично необґрунтовано обмеживши строк, протягом якого платник податку може використовувати податковий кредит, 1095 днями.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення відповідача від 15.10.2013 року № 0003082203, яким зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 104061,00 грн. є таким, що винесено безпідставно.
Керуючись ст.158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення-рішення від 15.10.2013 року № 0003082203 винесене Криворізькою центральною об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Ферімпекс» (код ЄДРПОУ 32633237) судовий збір в сумі 208,13 грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Дата складення та підписання постанови в повному обсязі - 09.12.2013 року.
Суддя О.В. Серьогіна