Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 листопада 2013 р. Справа №805/4035/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: о 13 год. 11 хв.
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ткаченко Т.С., при секретарі судового засідання Швидуновій Х.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТАР АЛЬЯНС» до Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів, Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області про стягнення пені у розмірі 908 180,05 грн., -
за участю представників сторін:
від позивача Нікульніков Д.О., за дов. № б/н від 28.10.2013 р.
від відповідача - 1 Горлова А.В., за дов. № 623/10/10 від 12.07.2013 р.
від відповідача - 1 Лобата О.В., за дов. № 4747/10/10 від 20.02.2013 р.
від відповідача - 1 Чернікова Н.В., за дов. № 624/10/10 від 12.07.2013 р.
від відповідача - 2 не з'явився
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «ТАР АЛЬЯНС» звернулися до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Спеціалізованої Державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку Державної податкової служби, Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області про стягнення пені у розмірі 522 773,90 грн.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 01.04.2013 року відкрито провадження у справі, яку призначено до судового засідання.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14.10.2013 р. замінено первинного відповідача Спеціалізовану Державну податкову інспекцію по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку на належного - Спеціалізовану Державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що 18.05.2012 року товариством до Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів було подано податкову декларацію з податку на додану вартість за квітень 2012 року разом із заявою про повернення позивачу суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 8871065,00 грн. Довідкою контролюючого органу від 20.07.2012 року № 254/15-17-2/33853132, складеною за результатами документальної позапланової виїзної перевірки позивача з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за квітень 2012 року, підтверджено достовірність відображення позивачем у декларації за квітень 2012 року бюджетного відшкодування податку на додану вартість у сумі 8871065,00 грн. Проте, вказану суму з бюджету відшкодовано не було. Граничний строк бюджетного відшкодування податку на додану вартість за квітень 2012 року - 31.07.2012 року включно. Оскільки станом на час звернення позивача до суду суму податку на додану вартість за квітень 2012 року у розмірі 8871065,00 грн. товариству бюджетом не відшкодовано, така сума вважається заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість та на суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення. Таким чином, посилаючись на п. 200.23 ст. 200 Податкового кодексу України, позивач просить суд стягнути з Державного бюджету України пеню, нараховану на суму заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість за квітень 2012 року у розмірі 522773,90 грн.
31.10.2013 р. через відділ діловодства та документообігу Донецького окружного адміністративного суду позивачем було надано заяву про збільшення розміру позовних вимог, в якій позивач просить суд стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ТАР АЛЬЯНС» пеню у розмірі 908 180,05 грн., суму якої було визначено станом на 30.09.2013 року (день погашення заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість).
У судовому засіданні представник позивача позов з урахуванням уточнень підтримав повністю та просив про його задоволення з підстав, викладених у позовній заяві.
Враховуючи ч. 1 ст. 137 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приймає уточнення позивачем своїх вимог та розглядає адміністративну справу за уточненою позовною заявою.
Представники Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів у судовому засіданні просили суд у задоволенні позовних вимог відмовити, надавши при цьому заперечення на адміністративний позов.
Так, представниками Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів зазначено, що підстав для стягнення на користь ТОВ «ТАР АЛЬЯНС» пені немає, оскільки, на думку контролюючого органу, надмірно сплачений податок на додану вартість позивачу з Державного бюджету України було відшкодовано з дотриманням встановлених законодавством строків такого відшкодування.
У судове засідання представник Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області не з'явився, подавши, при цьому, через відділ діловодства та документообігу Донецького окружного адміністративного суду заперечення на адміністративний позов, в яких відповідач просить суд розгляд справи проводити без участі його представника.
Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Представник позивача та представники відповідача - 1 у судовому засіданні не заперечували проти розгляду справи у відсутності представника Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області.
Таким чином, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності представника Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області на підставі наявних у матеріалах справи доказів.
З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «ТАР АЛЬЯНС» зареєстроване як юридична особа 21.10.2005 року виконавчим комітетом Стахановської міської ради Луганської області, ідентифікаційний код юридичної особи - 33853132 та перебуває на обліку Спеціалізованої державної податкової інспекцієї по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку Державної податкової служби з 24.10.2005 року як платник податків.
18.05.2012 року Товариством з обмеженою відповідальністю «ТАР АЛЬЯНС» до контролюючого органу було подано податкову декларацію з податку на додану вартість за звітний (податковий) період - квітень 2012 року, у рядку 23 якої визначено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку у розмірі 8871065,00 грн.
Спеціалізованою Державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів 20.07.2012 року була складена довідка про результати документальної позапланової виїзної перевірки правомірності нарахування Товариством з обмеженою відповідальністю «ТАР АЛЬЯНС» бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок платника податку у банку за квітень 2012 року, відповідно до якої не встановлено порушень при відображені ТОВ «ТАР АЛЬЯНС» у декларації за квітень 2012 року бюджетного відшкодування податку на додану вартість у сумі 8871065,00 грн.
Крім того, Спеціалізованою Державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів було здійснено планову виїзну перевірку позивача, на підставі якої складено акт від 01.10.2012 року № 412/15-17-2-33853132 про результати планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «ТАР АЛЬЯНС» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2010 року по 31.03.2012 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2010 року по 31.03.2012 року.
На підставі вищезазначеного акту перевірки контролюючим органом прийнято податкове повідомлення - рішення № 0000151520/23184/10/15-17-2 від 23.10.2012 року, яким позивачу зменшено суму від'ємного значення з податку на додану вартість у розмірі 127003,00 грн.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 27 травня 2013 року по справі № 805/1807/13-а, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 31 липня 2013 року, вказане податкове повідомлення-рішення було скасовано.
Разом із тим, висновок до органу державного казначейства контролюючим органом не наданий, суму бюджетного відшкодування позивачу не перераховано, у зв'язку з чим ТОВ «ТАР АЛЬЯНС» звернулися до суду із позовом про стягнення з Державного бюджету України заборгованості з відшкодування податку на додану вартість за квітень 2012 року у розмірі 8871065,00 грн.
Так, постановою Донецького окружного адміністративного суду від 03.09.2013 р. по справі № 805/4037/13-а, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 23.10.2013 р., позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ТАР АЛЬЯНС» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів, Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області, за участю прокуратури Донецької області про стягнення з Державного бюджету України заборгованості з відшкодування податку на додану вартість у розмірі 8871065,00 грн. - задоволено. Стягнуто з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ТАР АЛЬЯНС» заборгованість з відшкодування податку на додану вартість за квітень 2012 року у розмірі 8871065,00 грн.
Отже, судами першої та апеляційної інстанції було підтверджено право позивача на бюджетне відшкодування податку на додану вартість за квітень 2012 року у сумі 8871065,00 грн.
Частиною 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Вирішуючи справу по суті, до спірних правовідносин суд застосовує нижченаведені правові норми.
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків встановлені ст. 200 Податкового кодексу України.
Так, відповідно до п. 200.12 вказаної статті контролюючий орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
На підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу (п. 200.13).
Проте, як вже було зазначено вище, у зв'язку з неотриманням з Державного бюджету України надмірно сплаченого податку на додану вартість у встановлені строки, позивачем були вжитті заходи щодо стягнення бюджетного відшкодування ПДВ, в результаті яких бюджетне відшкодування з податку на додану вартість отримано лише 30.09.2013.
Відповідно до п. 200.23 ст. 200 Податкового кодексу України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Отже, нормами Податкового кодексу України прямо закріплена відповідальність держави за несвоєчасне відшкодування податку на додану вартість. Зазначена норма є імперативною та не має будь-яких виключень.
Оскільки було встановлено, що надмірно сплачений податок на додану вартість позивачу з Державного бюджету України відшкодовано з порушенням встановлених законодавством строків, суд приходить до висновку про наявність підстав для нарахування пені за прострочення такого строку.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 30.09.2013 року у справі К/9991/74800/12.
Таким чином, виходячи із змісту заявлених вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Враховуючи строк заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість перед ТОВ «ТАР АЛЬЯНС», розмір пені, який підлягає стягненню на користь позивача за період з 01.08.2012 року (день виникнення заборгованості) по 30.09.2013 року (день погашення заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість), становить 908 180,05 грн.
Оскільки адміністративний позов позивача, який не є суб'єктом владних повноважень, задоволено в повному обсязі, у відповідності до ч. 1 ст. 94 КАС України, суд присуджує з Державного бюджету України всі документально підтверджені витрати останнього, зокрема: судові витрати у розмірі 2294,00 грн.
Керуючись ст. ст. 2-11, 69-71, 94, 98, 137, 158-163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ТАР АЛЬЯНС» до Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів, Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області про стягнення пені у розмірі 908 180,05 грн. - задовольнити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ТАР АЛЬЯНС» пеню, нараховану на суму заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість за квітень 2012 року у розмірі 908 180 (дев'ятсот вісім тисяч сто вісімдесят) грн. 05 коп.
Присудити з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ТАР Альянс» (код ЄДРПОУ 31616011) здійснені ним судові витрати у розмірі 2294 (дві тисячі дев'яносто чотири) грн. 00 коп.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступна та резолютивна частини проголошені в судовому засіданні 26 листопада 2013 року.
Постанова складена у повному обсязі і підписана 02 грудня 2013 року.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Ткаченко Т.С.