Постанова № 35865273, 25.10.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
25.10.2013
Номер справи
801/7858/13-а
Номер документу
35865273
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ПОСТАНОВА

Іменем України

25 жовтня 2013 р. 13:01 Справа №801/7858/13-а

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кащеєвої Г.Ю., за участю секретаря судового засідання Асєєвої Л.О., розглянувши адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Осавіахім"

до Управління Укртрансінспекція в АР Крим

про визнання протиправною та скасування постанови,

за участю представників:

від позивача: Дегтярьова С.А., паспорт НОМЕР_4;

від відповідача: не з'явився.

Обставини справи: Товариство з обмеженою відповідальністю "Осавіахім" звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Управління Укртрансінспекції в АР Крим про визнання протиправною та скасування постанови № 010109 від 27.05.2013 року про застосування фінансових санкцій у розмірі 1700 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що у Переліку документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні, індивідуальна контрольна книжка водія відсутня, тому вимога під час перевірки у наданні документів, відсутніх у переліку, є протиправною.

У судовому засіданні 25.10.2013 року представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі.

У судове засідання 25.10.2013 року представник відповідача не з'явився, про час, місце та дату судового засідання повідомлений належним чином.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 р. № 2344-ІІІ державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок. Не частіше одного разу на квартал здійснюються рейдові перевірки дотримання автомобільними перевізниками вимог законодавчих і нормативно-правових актів щодо забезпечення безпеки пасажирських перевезень та безпеки дорожнього руху. При проведенні позапланових і рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, стосовно терміну проведення перевірки не інформується.

Згідно з п. 1 Положення "Про Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті", затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року № 387/2011 Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті (Укртрансінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра інфраструктури України.

Укртрансінспекція України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, на перевезення яким видано ліцензію, міському електричному, залізничному транспорті, експлуатації автомобільних доріг загального користування (далі - автомобільний, міський електричний, залізничний транспорт та ведення дорожнього господарства).

Пунктом 7 Положення передбачено, що Укртрансінспекція України реалізовує свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29 лютого 2012 р. № 153 затверджений Перелік територіальних органів Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті, яким утворено Управління Укртрансінспекції в Автономній Республіці Крим.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Осавіахім" зареєстроване у якості юридичної особи 31.08.2001 року Сімферопольською районною Державною адміністрацією АР Крим, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію (а.с. 8) та випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 9).

Судом встановлено, що 23.04.2013 року посадовими особами Управління Укртрансінспекції в АР Крим було проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, було перевірено транспортний засіб Мерседес Бенц 815 номерний знак НОМЕР_2.

За результатами перевірки складено акт № 002493 (а.с. 11).

Згідно з висновками акту перевірки під час перевірки виявлено порушення, яке полягає у відсутності укомплектованої аптечки, чим порушено вимоги наказу МОЗ від 07.07.1998 № 187 у тому числі порушення, відповідальність за які передбачена ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт»: «надання послуг з перевезення вантажу без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 48 цього Закону, а саме: індивідуальної контрольної книжки водія при непрацюючому та не повіреному тахографі (акт № 002493 від 23.04.2013).

На підставі акту перевірки відповідачем прийнята постанова № 010109 від 27.05.2013 року про застосування до ТОВ "Осавіахім" штрафних санкцій у розмірі 1700,00 грн. (а.с. 13).

У постанові вказано, що водієм ОСОБА_3 23.04.2013 року о 12 год. 30 хвилин в м. Феодосія, вул. Чкалова, на транспортному засобі марки Мерседес Бенц 815, р/н НОМЕР_3 допущено порушення законодавства про автомобільний транспорт, відповідальність за яке передбачена абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" - надання послуг з перевезення вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 48 цього закону, а саме: індивідуальної контрольної книжки водія.

Позивач, не погодившись з постановою про застосування фінансових санкцій, керуючись п. 32 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 р. № 1567, звернувся зі скаргою до Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті вих. № 254 від 21 червня 2013 р. з проханням розглянути скаргу ТОВ «Осавіахім» на постанову Управління Укртрансінспекції в АР Крим про застосування фінансових санкцій № 010109 від 27 травня 2013 р. й скасувати постанову Управління Укртрансінспекції в АР Крим про застосування фінансових санкцій № 010109 від 27 травня 2013 р.

Державною інспекцією України з безпеки на наземному транспорті скаргу ТОВ «Осавіахім» залишено без задоволення.

Вказану постанову ТОВ "Осавіахім" оскаржив до суду.

Перевіряючи законність та обґрунтованість прийняття відповідачем постанови про застосування фінансових санкцій № 010109 від 27.05.2013 року в розмірі 1700 грн. судом встановлено наступне.

Згідно з ст. 1 Закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільний перевізник - це фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.

Статтею 3 цього Закону встановлено, що цей закон регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень.

Відповідно до абз.3 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" (в редакції, що діяла на момент існування спірних правовідносин) за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Суд вказує, що Законом України «Про автомобільний транспорт» чітко визначено суб'єкта для притягнення до відповідальності, зокрема за статтею 60 цього Закону, а саме автомобільного перевізника.

Судом встановлено, що відповідачем застосовані штрафні санкції до Товариства з обмеженою відповідальністю "Осавіахім"(а.с.13).

Згідно з матеріалами справи позивач є власником транспортного засобу Мерседес-Бенц 815 номерний знак НОМЕР_3.

Згідно з договором оренди транспортного засобу № 0211 від 01.12.2011 року вказаний автомобіль наданий позивачем у орендне користування ТОВ "Розкішна продукція" на період з 01.12.2011 року по 01.12.2012 року. Згідно з додатковою угодою № 1 від 01.12.2012 року до договору № 0211 вказаний договір пролонговано до 01.12.2013 року (а.с.22-24).

З наведеного суд робить висновок, що у травні 2013 року, тобто на час проведення перевірки автомобіль Мерседес Бенц 815 (номерний знак НОМЕР_3) знаходився у користуванні ТОВ "Розкішна продукція" на правах оренди.

Таким чином, встановивши порушення вимог законодавства у транспортному засобі Мерседес-Бенц 815, який належить позивачу, відповідач мав встановити, хто є автомобільним перевізником в даному випадку - власник транспортного засобу чи інша особа, в користуванні якої знаходиться транспортний засіб.

Згідно з ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:

для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством.

Суд вказує, що відповідачем не були з'ясовані під час перевірки обставини того, чи є автомобільним перевізником у даному випадку позивач.

Однак у додатках до заперечень на адміністративний позов відповідачем надані фотокопії видаткових накладних на товар, згідно з якими постачальником продукції визначено ТОВ "Розкішна продукція" (а.с. 38).

Таким чином позивача притягнуто до відповідальності за відсутності підтвердження у нього статусу автомобільного перевізника, що є підставою для визнання незаконною та скасування оскаржуваної постанови.

Щодо виявленого правопорушення по суті суд зазначає наступне.

Керуючись положеннями наказу Міністерства транспорту та зв'язку України від 7 червня 2010 року № 340, з урахуванням змін, внесених наказом № 659, ведення Індивідуальної контрольної книжки водія під час виконання внутрішніх перевезень передбачено для транспортних засобів, не обладнаними тахографом.

Разом з тим, відповідно до п. 4 наказу Міністерства транспорту та зв'язку України від 7 червня 2010 року № 340, з урахуванням змін, внесених наказом № 659 та до ст. 6.1 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів вимога щодо наявності тахографа у транспортному засобі при виконанні внутрішніх перевезень набуває чинності у наступному порядку:

- при нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезеннях, регулярних пасажирських перевезеннях на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 150 км., перевезеннях небезпечних вантажів (АОК) - з 01.06.2012 р.;

- при перевезеннях вантажів колісними транспортними засобами з повною масою понад 12 тонн, нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю від 50 до 150км - з 01.06.2013 р.;

- при перевезеннях вантажів колісним транспортними засобами з повною масою від 3,5 тонн до 12 тонн - з 01.06.2015р.

Згідно з свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу автомобіль ТОВ «Осавіахім» марки Мерседес Бенц 815 відноситься до колісних транспортних засобів з повною масою від 3,5 тонн до 12 тонн, що також відображено у акті перевірки, де відповідачем вказано, що повна маса автомобілю складає 7490 кг.

Отже вимога законодавства відносно наявності тахографа у транспортному засобі Мерседес Бенц 815 масою 7490 кг. при виконанні внутрішніх перевезень набуває чинності з 01.06.2015р.

Оскільки вимоги законодавства щодо наявності індивідуальної книжки водія застосовуються виключно для транспортних засобів, які повинні бути обладнані тахографом саме на даний час, останні не можуть застосовуватись до позивача раніше 01.06.2015р.

Окрім того, згідно з ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:

для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

Таким чином, ст. 48 Закону не містить виключного переліку документів, що мають бути у наявності у водія, який здійснює вантажні перевезення, і такі документи можуть бути передбачені іншими актами законодавства.

В той же час, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.09 р. № 207 «Про затвердження Переліку документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні» (далі - «Перелік»), затверджено Перелік документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні; особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, заборонено вимагати у водія юридичної особи або фізичної особи - підприємця документи, не передбачені Переліком, затвердженим цією постановою.

У Переліку документів, необхідних для вантажних перевезень для власних потреб для водія юридичної особи або фізичної особи-підприємця визначено:

- накладна або інший документ, який підтверджує право власності на вантаж;

- посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії;

- реєстраційний документ на транспортний засіб або інший засвідчений в установленому порядку документ, що підтверджує право керування, користування чи розпорядження транспортним засобом;

- талон про проходження державного технічного огляду;

- поліс (сертифікат) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.

Для водія юридичної особи необхідним є також дорожній лист з відмітками про проведення передрейсового медичного огляду водія та огляду технічного стану транспортного засобу.

У вказаному Переліку документів індивідуальна контрольна книжка водія не визначена, тобто не є обов'язковою та не може вимагатися під час здійснення перевірки.

Стаття 71 КАС України передбачає обов'язок кожної сторони довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не доведено вину ТОВ "Осавіахім" як автомобільного перевізника у порушенні вимог законодавства про автомобільний транспорт.

За таких обставин постанова про застосування фінансових санкцій № 010109 від 27.05.2013 року є такою, що прийнята Управлінням Укртрансінспекції в АР Крим протиправно, у зв'язку з чим підлягає скасуванню.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

2. Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансінспекції в АР Крим № 010109 від 27.05.2013 року про застосування штрафних санкцій у розмірі 1700,00 грн.

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальність "Осавіахім"(97544, АР Крим, Сімферопольський район, с. Скворцове, вул. Калініна, 111, ЄДРПОУ 31578500) суму судовий збір у розмірі 114,70 грн.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кащеєва Г.Ю.