Ухвала суду № 35865222, 26.11.2013, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.11.2013
Номер справи
825/2265/13-а
Номер документу
35865222
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 825/2265/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Заяць О.В. Суддя-доповідач: Пилипенко О.Є.

У Х В А Л А

Іменем України

26 листопада 2013 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді: Пилипенко О.Є.,

суддів: Романчук О.М. та Шелест С.Б.,

при секретарі: Грабовській Т.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства "Блок Агросвіт" на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 27 червня 2013 року у справі за адміністративним позовом Чернігівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Публічного акціонерного товариства "Блок Агросвіт" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені, -

В С Т А Н О В И Л А:

В червні 2013 року позивач - Чернігівське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до Публічного акціонерного товариства "Блок Агросвіт" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені, в якому просив стягнути з Публічного акціонерного товариства "Блок Агросвіт" (р/р: 26001300266029, АТ Ощадбанк, МФО: 322669, код ЄДРПОУ: 00372612) в дохід державного бюджету України 46603,94 грн. адміністративного -господарських санкцій та 540,56 грн. пені.

Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 27 червня 2013 року позов задоволено повністю.

Не погоджуючись із судовим рішенням, відповідач звернувся із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 27 червня 2013 року та прийняти нову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що при ухваленні постанови суду першої інстанції були порушені норми матеріального права.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Блок Агросвіт" - залишити без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 27 червня 2013 року - залишити без змін, виходячи із наступного.

Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198 та ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того що, відповідно до Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; - відповідачем натомість, за 2012 рік, не вжито усіх вищезазначених заходів для працевлаштування інвалідів, а отже застосування до нього адміністративно-господарських санкцій є обгрунтованим та такими, що ґрунтуються на нормах чинного законодавства.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи та було встановлено колегією суддів, згідно зі Звітом Публічного акціонерного товариства «Блок Агросвіт», поданого до Чернігівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, за 2012 рік середньооблікова кількість штатних працівників у 2012 року на підприємстві становила 203 особи, з них середньооблікова чисельність фактично працюючих інвалідів - 8 осіб, кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених, відповідно до вимог ст.. 19 Закону - 8 осіб.

З метою належного виконання законодавства щодо соціальної захищеності інвалідів та забезпечення контролю стосовно виконання роботодавцем ст. 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» в 2012 році 28.03.2013 року відділенням Фонду направлено лист до керівника товариства з вимогою надати копії документів на інвалідів щодо встановлення факту працевлаштування осіб з обмеженими фізичними можливостями.

12.04.2013 року підприємством були надані копії документів, після вивчення яких встановлено: протягом 2012 року фактично на підприємстві працювали дев'ять інвалідів:

1. ОСОБА_2, який прийнятий на посаду помічника начальника зміни відповідно до наказу № 34 від 03.08.1999 року. Отже, інвалідом відпрацьовано 12 місяців.

2. ОСОБА_3 - прийнятий водієм згідно наказу № 119 від 31.07.1975 року. Інвалідом відпрацьовано 12 місяців.

3. ОСОБА_4 - прийнята сторожем відповідно до наказу № 69 від 18.08.2008 року. Проте, відповідно до копії довідки сер. МСЕ-ЧНВ № 046943 інвалідність особі встановлена вперше 05.12.2012 року безтерміново. Тому, відповідно, інвалідом відпрацьовано лише 1 місяць.

4. ОСОБА_5 - прийнятий на посаду сторожа наказом № 6 від 20.01.2010 року. Відпрацьовано інвалідом 12 місяців.

5. ОСОБА_6 - працює водієм з 29.05.1992 року, наказ № 23-Л. Проте, відповідно до наказу № 60 від 19.04.2012 року особа звільнена із займаної посади, отже, інвалідом відпрацьовано 4 місяці.

6. ОСОБА_7 - прийнята комірником згідно наказу № 32 від 04.05.2007 року. Відпрацьовано інвалідом 12 місяців.

7. ОСОБА_8 - прийнятий охоронником за наказом № 109 від 05.07.2012 року, в цьому ж місяці наказом № 113 (13.07.2012 року) інвалід звільнений. Отже, відпрацьовано особою 0 місяців.

8. ОСОБА_9 - прийнятий слюсарем згідно наказу № 60 від 15.08.201,1 року. Інвалідом відпрацьовано 12 місяців.

9. ОСОБА_10 - прийнятий охоронником наказом № 105 від 30.12.2011 року. Відпрацьовано 12 місяців.

Отже, середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність - становить 6 осіб (77 місяців / 12 місяців = 6,4 = 6 осіб).

Таким чином позивачем було встановлено, що відповідач не виконав нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в кількості 2 робочих місць.

Сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2012 році, що підлягає стягненню з відповідача, складає 46603,94 грн.

У зв'язку з не сплатою відповідачем адміністративно-господарських санкцій в розмірі 46603,94 грн. позивачем нарахована пеня в розмірі 540,56 грн. Відповідач вважає такий висновок контролюючого органу неправомірним, а нарахування останньому адміністративного - господарських санкцій та пені - протиправним.

Обговорюючи правомірність заявлених вимог, колегія суддів приходить до наступного.

Відповідно до ч.3 ст. 18 Закону України «Про основи захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 року N 70 "Про реалізацію статей 19 та 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" затверджено «Порядок зарахування кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів до нормативу таких робочих місць у господарських об'єднаннях, до складу яких входять підприємства громадських організацій інвалідів» відповідно до якого зарахування кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів до нормативу таких робочих місць у господарському об'єднанні та підприємствах, що входять до його складу, здійснюється відповідно до Інструкції щодо заповнення форми N 10-ПІ (річна) "Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів", затвердженої наказом Мінпраці від 10 лютого 2007 р. N 42.

Відповідно до п. 1.1 Інструкції щодо заповнення форми N 10-ПІ (річна) "Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів" форма N 10-ПІ (річна) "Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів" (далі - звіт), що заповнюється за рік, поширюється на всі підприємства, установи і організації, у тому числі підприємства громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, у яких працює за основним місцем роботи від 8 і більше осіб.

Звіт складається роботодавцями щороку і до 1 березня, наступного після звітного періоду, подається або надсилається рекомендованим листом за місцем їх державної реєстрації відділенню Фонду соціального захисту інвалідів.

У відповідності до п. 3.1., 3.2. Інструкції у рядку 01 відображається середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу за рік, яка визначається відповідно до пункту 3.2 Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28.09.2005 N 286 та зареєстрованої Міністерством юстиції України 30.11.2005 за N 1442/11722 (із змінами).

У рядку 02 відображається середньооблікова кількість штатних працівників за рік, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність.

У рядку 03 відображається кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених роботодавцем, відповідно до нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, установленого статтею 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".

Згідно ч. 1 ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, встановлено норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

В силу частини 4 статті 18 Закону підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до абзаців 1, 2 Інструкції щодо заповнення форми звітності № 3-ПН "Звіт про наявність вакансій", затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.12.2005 № 420, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21 грудня 2005 р. за № 1534/11814, підприємства, установи й організації, їх структурні підрозділи та філії незалежно від форми власності та господарювання повинні за наявності вакансій у повному обсязі подавати інформацію про наявність вільних робочих місць (вакансій) центрам зайнятості за місцем їх реєстрації як платника страхових внесків.

Звіт за формою 3-ПН є актом інформування органів працевлаштування про створені на підприємстві робочі місця для працевлаштування інвалідів і, водночас, запитом про направлення на підприємство інвалідів із встановленим рівнем нозології для працевлаштування.

Отже, звіти за формою державної статистичної звітності № 3-ПН містять вичерпну інформацію про наявність на підприємстві вільних робочих місць для працевлаштування інвалідів протягом звітного періоду та є єдиним документом, передбаченим чинним законодавством, що підтверджує відповідну інформацію.

Цей звіт є водночас і запитом про направлення до роботодавця інвалідів для працевлаштування, оскільки центр зайнятості, отримавши інформацію від інвалідів, насамперед, про їх бажання працювати, а від роботодавця - про намір та можливості працевлаштувати інвалідів, не тільки має змогу, а й зобов'язаний відреагувати на можливості конкретного роботодавця забезпечити інвалідів певною працею та бажання конкретних інвалідів реалізувати своє право на працевлаштування з врахуванням індивідуальних функціональних можливостей, обумовлених інвалідністю, наявних у них кваліфікації та знань. До такого висновку можна дійти, виходячи зі змісту норм статті 18-1 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" та пункту 2 статті 19 Закону України "Про зайнятість населення".

Як зазначалося раніше 07.02.2013 року Публічним акціонерним товариством "Блок Агросвіт" був поданий звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2012 рік. Згідно даного звіту на підприємстві протягом 2012 року: середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу становила - 203 особи; з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність - 8 осіб; кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (осіб) - 8 осіб.

Відповідно до наказу №69 від 18.08.2008 року ОСОБА_4 була прийнята сторожем. Проте, згідно копії МСЕ-ЧНВ № 046943 інвалідність особі встановлена вперше 05.12.2012 року безтерміново. Тому, відповідно, інвалідом відпрацьовано лише 1 місяць.

ОСОБА_6 - працював водієм з 29.05.1992 року. Проте, наказом №60 від 19.04.2012 року особу звільнено із займаної посади, отже, інвалідом відпрацьовано 4 місяці.

ОСОБА_8 - прийнятий охоронцем наказом №109 від 05.07.2012 року, а наказом №113 від 13.07.2012 року інваліда було звільнено. Отже, відпрацьовано особою 0 місяців.

Таким чином колегія суддів погоджується з висновком позивача та суду першої інстанції щодо невиконання відповідачем нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в кількості 2 робочих місць. З листа Ічнянського районного центру зайнятості № 03/268 від 16.04.2013 року вбачається, що Публічним акціонерним товариством "Блок Агросвіт" звіти про наявність вакансій форми 3-ПН щодо вакантних місць для працевлаштування інвалідів протягом 2012 року не подавалися.

Відповідно до ч.8 ст. 69 Господарського кодексу України підприємство з правом найму робочої сили забезпечує визначену відповідно до Закону кількість робочих місць для працевлаштування, зокрема інвалідів.

Відповідальність підприємства за невиконання даної норми встановлюється законом.

Так, статтею 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів» встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Окрім того, колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду звертає увагу на те, що в обов'язок суб'єктів підприємницької діяльності входить не лише виділення та створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, а й обов'язок по надаванню державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування інвалідів, і звітів до Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Враховуючи вищевказане, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідачем не надано суду доказів щодо вжиття всіх залежних від нього заходів для недопущення невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та сплати заборгованості по адміністративно-господарських санкціях в розмірі 46603,94 грн. та пені в сумі 540,56 грн.

За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції було вірно встановлено фактичні обставини справи, надано належну оцінку дослідженим доказам. В зв'язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Блок Агросвіт" - залишити без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 27 червня 2013 року - без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Блок Агросвіт" - залишити без задоволення.

Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 27 червня 2013 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: О.Є. Пилипенко

Судді: О.М. Романчук

С.Б. Шелест

Дата виготовлення та підписання повного тексту рішення - 26.11.2013 року.

ловуючий суддя Пилипенко О.Є.

Судді: Романчук О.М

Шелест С.Б.