Постанова № 35862227, 10.12.2013, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.12.2013
Номер справи
825/4325/13-а
Номер документу
35862227
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 825/4325/13-а

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2013 року м. Чернігів

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді - Д'якова В.І.,

за участю секретаря - Дурицької К.М.,

представників позивача - Ширай К.А., Пономаря Ю.В., Куценка В.В.,

представника відповідача - Бузини Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чернігові справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Чернігівобленерго» до виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним та скасування рішення в частині, -

В С Т А Н О В И В:

Публічне акціонерне товариство «Чернігівобленерго» (далі - ПАТ «Чернігівобленерго», позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ( далі - виконавча дирекція ЧОВ ФСС з ТВП) про визнання протиправним та скасувати рішення №291 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності від 13.11.2013 в частині зобов'язання ПАТ «Чернігівобленерго» повернути 16533,29 грн. страхових коштів та 8266,65 грн. штрафу.

Свої вимоги мотивує тим, що виконавчою дирекції ФСС з ТВП було проведено планову перевірку з питань правильності нарахування, обліку та використання страхових коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за період з 01.10.2011 по 30.09.2013 Чернігівської міської виконавчої дирекції - ПАТ «Чернігівобленерго», за результатами якої складено акт перевірки від 25.10.2013. На підставі акту перевірки, відповідачем 13.11.2013 було винесено оскаржуване рішення №291. Позивач вважає рішення №291 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності від 13.11.2013 в частині зобов'язання ПАТ «Чернігівобленерго» повернути 16533,29 грн. страхових коштів та 8266,65 грн. штрафу протиправним та таким, яке підлягає скасуванню. При цьому, позивач посилається на те, що путівки на санаторно-курортне лікування були видані працівникам підприємства у відповідності до вимог Порядку отримання застрахованими особами та членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 25.02.2009 р. №12, Інструкції щодо заповнення форми первинної облікової документації № 070/о «Довідка для одержання путівки на санаторно-курортне лікування», затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я від 14.02.2012 № 110, на підставі наявних заяв застрахованих осіб та довідок для одержання путівок форми №070/о, виданих 3-м поліклінічним відділенням Чернігівської міської лікарні №1. Також позивач зазначив, що відповідачем не було враховано, що визначення загального трудового стажу для призначення допомоги з тимчасової непрацездатності, набутого особою до набрання чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», здійснюється відповідно до Правил обчислення загального трудового стажу для призначення працівникам допомоги по тимчасовій непрацездатності, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.1998 №1658, тому висновок про порушення позивачем вимог ст.37 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» є не вірним.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві, та просили позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, надав суду письмові пояснення, в яких зазначає, що оскаржуване позивачем рішення виконавчої дирекції ЧОВ ФСС з ТВП є правомірними, оскільки підставою для його винесення стали виявлені при перевірці порушення порядку використання страхових коштів, що призвели до неправомірного використання коштів Фонду. Зокрема, перевіркою обґрунтованості надання послуг застрахованим особам, пов'язаних із санаторно-курортним лікуванням встановлено, що путівка № 000217 до ЗАТ «Санаторію «Славутич», використана з 06.12.2012 по 26.12.2012 ОСОБА_6 та путівка № 000218 до ЗАТ «Санаторію «Славутич» використана з 06.12.2012 по 26.12.2012 ОСОБА_7, видані на підставі довідок форми № 070/о. Проте, вказані довідки видані без рішення лікарсько-консультаційної комісії Чернігівської міської лікарні №1 та без реєстрації в журналі обліку довідок для одержання путівки на санаторно-курортне лікування, що є порушенням п. 4.1 Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та Інструкції щодо заповнення форми первинної облікової документації №070/о «Довідка для одержання путівки на санаторно-курортне лікування», затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я від 14.02.2012 № 110. Також представник відповідача вказав, що ПАТ «Чернігівобленерго» при нарахуванні та виплаті допомоги по листкам непрацездатності № 113898, № 061589 та № 112554 невірно визначений страховий стаж - допомога надана в 100 % розмірі заробітної плати при страховому стажі менш ніж 8 років, при цьому порушено статтю 37 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням». Позивачем порушено абз.2 п.9 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 року №1266, а саме: відповідно до наказу «Про персональну надбавку» від 17.01.2013 № 5 працівникам підприємства була нарахована заохочувальна виплата разового характеру - персональна надбавка у фіксованому розмірі, що не передбачена колективним договором або іншим локальним документом підприємства (крім наказу), зазначена виплата була повністю включена до розрахунку середньої заробітної плати при розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності застрахованим особам, які частину місяця в розрахунковому періоді не працювали з поважних причин, що призвело по порушення порядку використання страхових коштів. Виходячи з цього, за наслідками проведеної перевірки було не прийнято до зарахування витрати на суму 20535,46 грн., та застосовано штрафну санкцію в сумі 10267,73 грн., на загальну суму 30803,19 грн., з яких оскаржується позивачем в частині коштів, що підлягають поверненню в розмірі 16533,29 грн. та штрафної санкції - 8266,65 грн.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що на підставі наказу виконавчої дирекції обласного відділення Фонду від 18.09.2013 №135 та направлення від 08.10.2013 №367 працівниками виконавчої дирекції ЧОВ ФСС з ТВП проведено планову перевірку з питань правильності нарахування, обліку та використання страхових коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за період з 01.10.2011 по 30.09.2013 страхувальника Чернігівської міської виконавчої дирекції - ПАТ «Чернігівобленерго», за результатами якої 25.10.2013 був складений акт проведення перевірки по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (а.с.14-17).

Перевіркою встановлено ряд порушень порядку використання страхових коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, в тому числі встановлено, що загальна сума неправомірно використаних ПАТ «Чернігівобленерго» страхових коштів Фонду склала 20535,46 грн. з якої:

- 8400,00 грн. - внаслідок порушення п.4.1 Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду від 25.02.2009 №12 та п. 3 Інструкції щодо заповнення форми первинної облікової документації № 070/о «Довідка для одержання путівки на санаторно-курортне лікування», затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я від 14.02.2012 №110, в частині видачі санаторно-курортних путівок за рішеннями комісії із соціального страхування без довідок форми № 070/о. Так, при перевірці було виявлено, що дві довідки для одержання путівок на санаторно-курортне лікування без номерів, видані на ім'я ОСОБА_6 та ОСОБА_7, що були оформлені з порушенням вимог Наказу №110;

- 345,24 грн. внаслідок порушення ч.2 ст. 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», в частині виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності застрахованим особам ОСОБА_9 та ОСОБА_10 за рахунок страхових коштів Фонду після встановлення МСЕК групи інвалідності;

- 1744,43 грн. внаслідок порушення ст. 37 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» в частині виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності за рахунок страхових коштів Фонду по 12 листкам непрацездатності не в залежності до страхового стажу;

- 1792,80 грн. внаслідок порушення абз. 3 п.14 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 №1266 в частині невірного визначення кількості календарних днів у розрахунковому періоді для розрахунку середньоденної заробітної плати при виплаті допомоги по вагітності та пологах застрахованій особі ОСОБА_5;

- 7492,47 грн. внаслідок порушення абз.2 п.9 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 №1266, в частині врахування заохочувальних та компенсаційних виплат, що мають разовий характер не пропорційно відпрацьованому часу при розрахунку допомог по тимчасовій непрацездатності (вагітності та пологах) застрахованим особам, які частину місяця в розрахунковому періоді не працювали з поважних причин по 66 листкам непрацездатності. Так, відповідно до наказу «Про персональну надбавку» від 17.01.2013 №5 працівникам підприємства була нарахована заохочувальна виплата разового характеру - персональна надбавка у фіксованому розмірі, що не передбачена колективним договором або іншим локальним документом підприємства (крім наказу). При цьому, вказана виплата була повністю включена при розрахунку відповідних допомог;

- 723,60 грн. внаслідок порушення абз.8 п.14 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 №1266 - при розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності по 4 листках непрацездатності для обчислення середньоденної заробітної плати у випадку, коли перед настанням страхового випадку застрахована особа не мала заробітку з поважних причин, посадовий оклад розділено не на середньомісячну кількість робочих днів розрахункового періоду, а на кількість робочих днів місяця, у якому настав страховий випадок;

- 36,92 грн. внаслідок порушення п.6 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 №1266 - при розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності застрахованій особі ОСОБА_11, яка працювала та за неї сплачувались страхові внески менше ніж календарний місяць, було невірно визначено розрахунковий період, за який обчислюється середня заробітна плата.

За наслідками перевірки заступником директора виконавчої дирекції ЧОВ ФСС з ТВП Носовцем С.А. 13.11.2013 винесено рішення № 291 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, яким ПАТ «Чернігівобленерго» визначено суму коштів, що мають бути повернені до Фонду в розмірі 20535,46 грн., та застосована штрафна санкція в сумі 10267,73 грн., на загальну суму 30803,19 грн. (а.с.21)

Не погоджуючись з вказаним рішенням в частині коштів, що підлягають поверненню в сумі 16533,29 грн. та штрафної санкції в сумі 8266,65 грн., позивач звернувся до суду за захистом охоронюваних законом прав та інтересів.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.

Відповідно до преамбули Закону України від 18.01.2001 №2240-III «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» (далі - Закон №2240-III) цей Закон відповідно до «Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначає правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей.

Згідно з частиною 1 статті 9 Закону №2240-III фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.

Управління Фондом здійснюють правління та виконавча дирекція Фонду.

Згідно пункту 4 частини 1 статті 13 Закону № 2240-ІII, виконавча дирекція Фонду здійснює контроль за правильним нарахуванням, своєчасною сплатою страхових внесків, а також забезпечує цільове використання коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.

Як вбачається з матеріалів справи, перевіркою обґрунтованості надання послуг застрахованим особам, пов'язаних із санаторно-курортним лікуванням встановлено, що путівка № 000217 до ЗАТ «Санаторію «Славутич», використана з 06.12.2012 по 26.12.2012 ОСОБА_6 та путівка № 000218 до ЗАТ «Санаторію «Славутич» використана з 06.12.2012 по 26.12.2012 ОСОБА_7, видані на підставі особистої заяви та довідок форми № 070/о. Проте, перевіркою було встановлено, що вказані довідки видані без рішення лікарсько-консультаційної комісії Чернігівської міської лікарні №1 та без реєстрації в журналі обліку довідок для одержання путівки на санаторно-курортне лікування.

Відповідно до статті 47 Закону № 2240-ІІІ, для забезпечення відновлення здоров'я застрахована особа та члени її сім'ї (а також особа, яка навчається у вищому навчальному закладі) мають право на отримання санаторно-курортного лікування, оздоровлення в спеціалізованих оздоровчих закладах (у тому числі дитячих) у межах асигнувань, установлених бюджетом Фонду на зазначені цілі, та в порядку і на умовах, визначених правлінням Фонду.

Надання послуг застрахованим особам, пов'язаних із санаторно-курортним лікуванням, здійснюється за наявності медичних показань.

Умови отримання застрахованими особами і членами їх сімей (а також особами, які навчаються у вищому навчальному закладі) (далі - застраховані особи і члени їх сімей) санаторно-курортного лікування, сплаченого за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд), відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» визначає Порядок отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затверджений постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 25.02.2009 № 12, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 14.04.2009 за № 339/16355 (далі - Порядок).

Так, згідно п. 4.1. Порядку, рішення про виділення путівки застрахованій особі приймає комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства, установи, організації із загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням (далі - комісія (уповноважений) із соціального страхування), на підставі особистої заяви та довідки для одержання путівки (форма № 070/о, затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 27.12.1999 № 302 «Про затвердження форм облікової статистичної документації, що використовується в поліклініках (амбулаторіях)») (далі - медична довідка).

Відповідно до рішення комісії (уповноваженого) із соціального страхування підприємство, установа, організація (далі - підприємство), яке є основним місцем роботи застрахованої особи, видає путівку до санаторію в період відпустки, а до санаторію-профілакторію - в період відпустки, без відриву від виробництва, за умови часткового фінансування санаторію-профілакторію за рахунок коштів Фонду (п. 4.2. Порядку).

Форма та порядок заповнення довідок N 070/о встановлено Інструкцією щодо заповнення форми первинної облікової документації N 070/о «Довідка для одержання путівки на санаторно-курортне лікування», яка затверджена Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 14.02.2012 р. №110 (далі по тексту - Інструкція №110).

Відповідно до Правил медичного відбору і направлення хворих (дорослих, підлітків та дітей) на санаторно-курортне та амбулаторно-курортне лікування, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я СРСР від 16.05.1983р. № 580, визначення медичних показників для видачі довідки з рекомендаціями, щодо санаторно-курортного лікування пацієнта здійснюється лікарем і завідуючим відділенням. Зокрема, розділом VII вказаних Правил встановлено, що «ответственность за организацию и контроль за выполнением врачами лечебно-профилактических учреждений правил санаторно-курортного отбора возлагается на главных врачей этих учреждений».

З матеріалів справи вбачається, що довідки N 070/о від 03.12.2012р., видані 3-м поліклінічним відділенням Чернігівської міської лікарні №1 ОСОБА_6 та ОСОБА_7, були підписані лікуючим лікарем, завідувачем відділенням та головою ЛКК Чернігівської міської лікарні № 1 (3-є поліклінічне відділення) та засвідчені печаткою, тобто, оформлені згідно з вимогами Інструкції №110, а саме містять всі обов'язкові реквізити передбачені п.п. 4-15 Інструкції №110 (а.с. 36, 38).

Таким чином, у ПАТ «Чернігівобленерго» не було підстав та повноважень перевіряти достовірність таких довідок, оскільки вони відповідали формі облікової статистичної документації, що використовується в поліклініках, а також комісія ПАТ «Чернігівобленерго» не повинна була перевіряти факт реєстрації їх в журналі обліку довідок, оскільки сама видача такої довідки передбачає обов'язковий порядок її реєстрації у вказаному журналі.

Отже, суд приходить до висновку про відсутність порушень позивачем вимог п.4.1 Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та п. 3 Інструкції №110, при видачі працівниками підприємства путівок на санаторно-курортне лікування.

Щодо порушення ПАТ «Чернігівобленерго» статті 37 Закону №2240 при виплаті допомоги по листках непрацездатності №113898 виданий ОСОБА_13, №061589 виданий ОСОБА_14 та №112554 виданий ОСОБА_15, суд зазначає наступне.

Статтею 37 Закону України №2240 визначено, що допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується застрахованим особам залежно від страхового стажу в таких розмірах: 60 відсотків середньої заробітної плати (доходу) - застрахованим особам, які мають страховий стаж до п'яти років; 80 відсотків середньої заробітної плати (доходу) - застрахованим особам, які мають страховий стаж від п'яти до восьми років; 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу) - застрахованим особам, які мають страховий стаж понад вісім років.

Так, Закон №2240 було прийнято 18.01.2001 та набрав чинності шляхом офіційного опублікування в «Урядовому кур'єрі» 28.02.2001 N 38.

Визначення загального трудового стажу для призначення допомоги з тимчасової непрацездатності, набутого особою до набрання чинності Законом №2240, здійснюється відповідно до Правил обчислення загального трудового стажу для призначення працівникам допомоги по тимчасовій непрацездатності, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.98 №1658. Відповідно до п. 4 Правил до загального трудового стажу зараховується час навчання у професійно-технічному закладі освіти.

Таким чином, загальний трудовий стаж ОСОБА_13 (листок непрацездатності №113898) на 29.06.2013 р. - день настання тимчасової непрацездатності, з урахуванням часу навчання у професійному аграрному ліцеї, становить більше 8 років (08р.05м.). Загальний страховий стаж ОСОБА_15 (листок непрацездатності №112554) на 26.11.2012 р., з урахуванням часу навчання у професійно-технічному училищі, також становить більше 8 років (10р.5м.13дн.). Тобто, 100% розмір допомоги по листках непрацездатності визначений позивачем в залежності від страхового стажу працівників, який перевищував 8 років.

Згідно з частини 2 статті 7 Закону №2240 страховий стаж обчислюється за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Державний реєстр), а до впровадження такої системи - у порядку та на умовах, передбачених законодавством.

Період отримання виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, крім пенсій усіх видів (за винятком пенсії по інвалідності), включається до страхового стажу як період, за який сплачено страхові внески виходячи з розміру мінімального страхового внеску.

Таким чином, з урахуванням періоду отримання виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру страховий стаж ОСОБА_14 на 18.07.2013 р. становить більше 8 років (08р.00.12дн.), тому 100% розмір допомоги визначений в залежності від страхового стажу (листок непрацездатності №061589) ( а.с. 30-33).

Враховуючи викладене виплата допомоги по листках непрацездатності за №113898 виданий ОСОБА_13, №061589 видані ОСОБА_14 та №112554 виданий ОСОБА_15, за рахунок страхових коштів, здійснювалась ПАТ «Чернігівобленерго» в залежності від страхового стажу у відповідності до вимог чинного законодавства.

В оскаржуваному рішенні відповідачем також встановлено порушення ПАТ «Чернігівобленерго» вимог абз.2 п.9 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 №1266 (далі - Порядок №1266), в частині врахування заохочувальних та компенсаційних виплат, що мають разовий характер не пропорційно відпрацьованому часу при розрахунку допомог по тимчасовій непрацездатності (вагітності та пологах) застрахованим особам, які частину місяця в розрахунковому періоді не працювали з поважних причин по 66 листкам непрацездатності.

Згідно з частиною 2 статті 12 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 №108/95-ВР норми і гарантії, регламентовані зазначеним Законом, КЗпП, є мінімальними державними гарантіями. Тому роботодавець може розширювати перелік доплат і надбавок або установлювати вищі розміри виплат порівняно з регламентованими законодавством та визначеними угодами різних рівнів.

Згідно з Колективним договором працівникам ПАТ «Чернігівобленерго» встановлюються надбавки до посадових окладів (тарифних ставок) за виконання особливо важливої роботи, за високі досягнення в праці, за високу професійну майстерність і належать до постійних виплат та згідно з Інструкцією зі статистики заробітної плати від 13.01.2004 №5 відносяться до фонду додаткової заробітної плати.

Персональна надбавка згідно наказу ПАТ «Чернігівобленерго» від 17.01.2013 №05 «Про персональні надбавки» також відноситься до фонду додаткової заробітної плати і належить до постійних виплат.

Судом встановлено, що виплати аналогічних надбавок проводяться на підприємстві регулярно за підсумками здійснення ПАТ «Чернігівобленерго» господарської діяльності за певні, визначені керівництвом періоди.

Так, рішенням Правління товариства від 30.10.2013р. в.о. директора з питань персоналу та перспективного розвитку Журбіну В.О. доручено розглянути питання, щодо доцільності виплати персональної надбавки працівникам товариства в 4 кв. 2013 року та надати пропозиції Правлінню, стосовно її розміру та термінів виплати (а.с.34). На виконання даного рішення видано наказ ПАТ ПАТ «Чернігівобленерго» від 18.11.2013 №550 «Про персональні надбавки», яким передбачено в листопаді поточного року провести ще одну виплату персональної надбавки працівникам (а.с.35).

Згідно з п.7 Порядку №1266, середня заробітна плата застрахованої особи обчислюється виходячи з нарахованої заробітної плати за видами виплат, що включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати (у тому числі в натуральній формі), які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці» (108/95-ВР) (грошового забезпечення, розмір якого визначається згідно з нормативно-правовими актами, що регулюють порядок та умови його виплати), та підлягають обкладанню податком з доходів фізичних осіб, не враховуючи передбачені законодавством пільги, щодо сплати зазначеного податку чи суми, на які цей дохід зменшується, з яких сплачувалися страхові внески до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Таким чином, персональна надбавка, виплачена згідно наказу ПАТ «Чернігівобленерго» від 17.01.2013 №05 не може вважатись одноразовою і відповідно мала враховувалась позивачем при розрахунку середньої заробітної плати, згідно норм чинного законодавства.

За таких обставин, суд приходить до висновку про те, що рішення відповідача від 13.11.2013 №291 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності в частині зобов'язання ПАТ «Чернігівобленерго» повернути 16533,29 грн. страхових коштів та 8266,65 грн. штрафу є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки в діях позивача не встановлено порушення правильності нарахування, обліку та використання страхових коштів Фонду.

В силу частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При вирішенні даної справи судом були враховані положення частини 3 статті 2, частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування в спорі покладається на відповідача - орган публічної влади, який повинен надати суду всі докази, які свідчать про його правомірні дії.

Дослідивши наявні в матеріалах докази, суд дійшов висновку, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірність прийнятого рішення.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Чернігівобленерго» підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

За таких обставин, судові витрати в сумі 1720,50 грн. підлягають стягненню з Державного бюджету України на користь позивача.

Керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Чернігівобленерго» задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення №291 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності від 13.11.2013 в частині зобов'язання Публічне акціонерне товариство «Чернігівобленерго» повернути 16533,29 грн. страхових коштів та 8266,65 грн. штрафу.

Стягнути з Державного бюджету (р/р 31216206784002 в ГУДКС України у Чернігівській області, МФО 853592, код 38054398, отримувач платежу УК у м. Чернігові /м.Чернігів/ 22030001) на користь Публічного акціонерного товариство «Чернігівобленерго» (14000, м. Чернігів, вул. Горького, 40, код ЄДРПОУ 22815333) судові витрати в сумі 1720,50 грн. згідно платіжного доручення №174470 від 21 листопада 2013 року

Постанова набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені статтями 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.І. Д'яков