Ухвала суду № 35860794, 09.12.2013, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.12.2013
Номер справи
286/4593/13-а
Номер документу
35860794
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Гришковець А.Л.

Суддя-доповідач: Мацький Є.М.

УХВАЛА

іменем України

09 грудня 2013 року Справа № 286/4593/13-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого-судді Мацького Є.М.

суддів: Євпак В.В.

Шидловського В.Б.,

розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області на ухвалу Овруцького районного суду Житомирської області від 08 жовтня 2013 року про зміну способу і порядку виконання судового рішення за поданням державного виконавця відділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Житомирській області у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 12.10.2009 року, частково зміненою постановою Апеляційного суду Житомирської області від 07.09.2011 року, зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області здійснити виплату ОСОБА_3 допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів місцевого виробництва відповідно до ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 01.06.2008 року по 31.12.2008 року.

Відмовлено в задоволенні позову в частині стягнення невиплачених коштів, передбачених ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

В решті постанову суду залишено без змін.

28 серпня 2013 року державний виконавець Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області звернувся до суд з поданням, в якому просив змінити спосіб і порядок виконання рішення, визначений судом, на спосіб стягнення коштів з боржника, посилаючись на те, що зобов'язальна частина судового рішення виконана боржником - Управлінням праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області , що підтверджено листом про нарахування заборгованості в сумі 1503 грн. 30 коп.

Ухвалою Овруцького районного суду Житомирської області від 08.10.2013 року у задоволенні подання Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області відмовлено за безпідставністю.

Не погодившись із судовим рішенням, Відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказану ухвалу та прийняти нову, якою задовольнити заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Сторони не скористалися своїм правом на участь в судовому засіданні: повноважних представників в засідання суду не направили, про причини неявки суд не повідомили, хоча про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.

За таких підстав, з врахуванням приписів ч.4 ст.196 КАС України, п.2 ч.1 ст.197 КАС України розгляд апеляційної скарги здійснюється судовою колегією в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, задовольнити, а ухвалу суду першої інстанції скасувати з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, на виконання постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 12.10.2009 року Управлінням праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області здійснило нарахування ОСОБА_3 допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів місцевого виробництва відповідно до ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 01.06.2008 року по 31.12.2008 року., однак вказана допомога не виплачена у зв'язку з відсутністю фінансування з Державного бюджету. Вказане ускладнює виконання рішення суду.

Згідно частин 1, 2 статті 263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Суд у виняткових випадках може змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.

Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.

Підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що роблять виконання судового рішення неможливим.

Частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

З 01 січня 2013 року набрав чинності Закон України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень". Цей закон встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України "Про виконавче провадження", та особливості їх виконання.

Відповідно до статті 2 вказаного Закону України держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким зокрема є державний орган, державні підприємства, установа, організація.

Статтею 3 ч.1 цього Закону встановлено, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Згідно ч.1 ст.7 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" виконання рішень суду про зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження" з урахуванням особливостей, встановлених цим законом.

Відповідно до ч.2 ст.7 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" у разі якщо рішення суду, зазначені в частині першій цієї статті, не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, крім випадків, коли стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій, державний виконавець зобов'язаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення.

Виходячи з положень Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" та приписів Порядку затвердженого на виконання цього Закону постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 року №845, органи Казначейства на теперішній час не мають повноважень для зобов'язання іншого органу вчинити певні дії та можливості прийняти до виконання виконавчий документ без зазначення суми коштів.

Таким чином, на правовідносини щодо отримання коштів з державного органу за рішенням суду з 01.01.2013 року розповсюджуються приписи Закону №4901, а тому є обґрунтованими доводи державного виконавця про відсутність на цей час порядку виконання таких рішень у разі задоволення позовних вимог про виплату коштів без визначення певної суми та способу виконання рішення, а саме шляхом стягнення.

У цій категорії справ зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат. Така зміна можлива лише у разі виконання боржником зобов'язальної частини рішення про нарахування соціальних виплат.

Відповідно до листа № 07-05/4248 від 29.07.2013 року, Управлінням праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області проведено нарахування ОСОБА_3 допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів місцевого виробництва відповідно до ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 01.06.2008 року по 31.12.2008 року, в сумі 1503 грн. 30 коп.

Крім того, зміна чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення можлива лише коли виконавче провадження відкрито.

Судом встановлено, що на час прийняття судом першої інстанції ухвали про зміну способу і порядку виконання судового рішення у Відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області на примусовому виконанні перебував виконавчий лист № 2а-9439/09 виданий 10.04.2013 року Овруцьким районним судом Житомирської області, що виключає можливість відмови у зміні способу і порядку виконання рішення суду.

Зміни в діючому законодавстві, яке регулює спірні правовідносини, є обставинами, що ускладнюють виконання рішення суду, а тому є наявність достатніх правових підстав для задоволення подання державного виконавця і зміни способу виконання судового рішення.

Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні подання про зміну способу і порядку виконання судового рішення, не врахував вищевказані норми права та дійшов помилкового висновку.

Отже, ухвала суду підлягає скасуванню із постановлянням нової про задоволення подання Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області про зміну способу і порядку виконання рішення суду.

Керуючись ст.ст. ст.ст.195, 197, 199, 202, 205,206, 212, 254 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області задовольнити, ухвалу Овруцького районного суду Житомирської області від 08 жовтня 2013 року про зміну способу і порядку виконання судового рішення - скасувати та прийняти нову ухвалу.

Подання Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області - задовольнити.

Змінити спосіб і порядок виконання постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 12 жовтня 2009 року у справі № 2а-9439/09, шляхом стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області на користь ОСОБА_3 грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів місцевого виробництва відповідно до ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 01.06.2008 року по 31.12.2008 року в розмірі 1503 грн.30 коп.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис) Є.М. Мацький

судді: (підпис) В.В. Євпак

(підпис) В.Б. Шидловський

З оригіналом згідно: суддя _______ Є.М. Мацький

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1

3- відповідачу/відповідачам: Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області вул. Леніна, 17,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11101

4-ДВС ГУЮ у Житомирській області майдан Соборний,1, м. Житомир, 10014