Ухвала суду № 35860788, 27.11.2013, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.11.2013
Номер справи
827/1982/13-а
Номер документу
35860788
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) СЕВАСТОПОЛЬСЬКА ФІЛІЯ ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "УКРТЕЛЕКОМ"
Державний герб України

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Ухвала

Іменем України

Справа № 827/1982/13-а

27.11.13 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Омельченка В. А.,

суддів Дугаренко О.В. ,

Дадінської Т.В.

розглянувши в порядку письмового провадження матеріали справи № 827/1982/13-а за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства "Укртелеком"в особі Севастопольської філії ПАТ "Укртелеком" на постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь (суддя Водяхін С.А. ) від 17.09.13

за позовом Публічного акціонерного товариства "Укртелеком"в особі Севастопольської філії ПАТ "Укртелеком" (вул. Ген. Петрова, 15, м.Севастополь,99011)

до Державної податкової інспекції у Ленінському районі Головного управління Міндоходів у м. Севастополі (вул. Кулакова, буд.37, м.Севастополь,99011)

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 17.09.2013 року у задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Севастопольської філії ПАТ "Укртелеком" до Державної податкової інспекції у Ленінському районі Головного управління Міндоходів у м. Севастополі про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовлено.

Не погодившись із зазначеним рішенням суду першої інстанції позивач звернувся з апеляційною скаргою, в який ставиться питання про його скасування, та прийняття нового рішення.

Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального права. А саме, апелянт посилається на те, що за результатами перевірки складено акт від 25 червня 2013 року № 323/10/17.1/01190103, у якому зафіксовано порушення вимог підпунктів "б", "г" пункту 176.2 статті 176 Податкового кодексу України, а саме: платником податків надано податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку за встановленою формою 1ДФ за період 4-ий квартал 2012 року не у повному обсязі, з недостовірними відомостями та з помилками. 12 липня 2013 року Державною податковою інспекцією у Ленінському районі Головного управління Міндоходів у м. Севастополі було винесено податкове повідомлення-рішення № 0000611703 про донарахування штрафних (фінансових) санкцій з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 510 грн. 00 коп.

На думку апелянта, у відповідача не було підстав для застосування до підприємства штрафних санкцій, оскільки Севастопольською філією було своєчасно надано до податкового органу відповідну звітність, самостійно усунуто виявлені помилки, у результаті чого бюджет не зазнав втрат.

Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 12.11.2013 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства "Укртелеком"в особі Севастопольської філії ПАТ "Укртелеком".

У судове засідання сторони, їх представники не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені в встановленому законом порядку.

Згідно з частиною четвертою статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Суд, керуючись положеннями пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, визнав за можливе перейти до письмового провадження по справі.

Судом першої інстанції встановлено, що Державною податковою інспекцією у Ленінському районі Головного управління Міндоходів у м. Севастополі 25 червня 2013 року було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку Севастопольської філії Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" з питань дотримання вимог податкового законодавства в частині неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку та надання уточнюючого розрахунку за встановленою формою № 1ДФ до податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку за період 4 квартал 2012 року.

За результатами перевірки складено акт від 25 червня 2013 року № 323/10/17.1/01190103, у якому зафіксовано порушення вимог підпунктів "б", "г" пункту 176.2 статті 176 Податкового кодексу України, а саме: платником податків надано податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку за встановленою формою 1ДФ за період 4-ий квартал 2012 року не у повному обсязі, з недостовірними відомостями та з помилками.

12 липня 2013 року Державною податковою інспекцією у Ленінському районі Головного управління Міндоходів у м. Севастополі було винесено податкове повідомлення-рішення № 0000611703 про донарахування штрафних (фінансових) санкцій з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 510 грн. 00 коп.

Судова колегія, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до підпункту 14.1.180 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.

Згідно з пунктом 18.1 статті 18 Податкового кодексу України податковим агентом визнається особа, на яку цим Кодексом покладається обов'язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків.

Пунктом 18.2 статті 18 вказаного кодексу встановлено, що податкові агенти прирівнюються до платників податку і мають права та виконують обов'язки, встановлені цим Кодексом для платників податків.

Відповідно до пункту 51.1 статті 51 Податкового кодексу податковий агент зобов'язаний подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, а також сум нарахованого та утриманого з них податку контролюючому органу за місцем свого обліку.

Підпунктом 49.18.2 пункту 49.18 статті 49 кодексу визначено, що податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Згідно з пунктом 176.2 статті 176 Податкового кодексу особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані: а) своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок; б) подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до контролюючого органу за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.

Порядок заповнення і подання органам державної податкової служби України (далі - органи ДПС) Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, та сум утриманого з них податку (далі - податковий розрахунок) відповідно до вимог статті 51 глави 2, підпункту 70.16.1 пункту 70.16 статті 70 глави 6 розділу II, підпункту "б" пункту 176.2 статті 176 розділу IV Податкового кодексу України, визначеного Порядком заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, затвердженим Наказом Державної податкової адміністрації від 24 грудня 2010 року № 1020 (далі Порядок № 1020).

Відповідно до пункту 1.2 розділу 1 Порядку № 1020 дія цього Порядку поширюється на податкових агентів, а саме: юридичних осіб (їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи), самозайнятих осіб, представництва нерезидентів - юридичних осіб, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) нараховують (виплачують, надають) доходи фізичній особі та/або зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі.

Пунктами 2.1, 2.2 розділу 2 Порядку № 1020 передбачено, що податковий розрахунок подається окремо за кожний квартал (податковий період) протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного кварталу. Окремий податковий розрахунок за календарний рік не подається.

Податковий розрахунок подається незалежно від того, виплачує чи не виплачує доходи платникам податку податковий агент протягом звітного періоду.

Згідно з пунктом 3.2 розділу 3 Порядку № 1020 у графі 3а "Сума нарахованого доходу" відображається (за звітний квартал) дохід, який нараховано фізичній особі відповідно до ознаки доходу згідно з довідником ознак доходів, наведеним у додатку до цього Порядку. У разі нарахування доходу його відображення у графі 3а є обов'язковим незалежно від того, виплачені такі доходи чи ні.

Відповідно до статті 164 Податкового кодексу України базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід з урахування особливостей, визначених цим розділом.

Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.

Згідно з підпунктом 164.2.7 пункту 164.2 статті 164 розділу IV Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається, зокрема, сума заборгованості платника податку за укладеним ним цивільно-правовим договором, за якою минув строк позовної давності та яка перевищує суму, що становить 50 відсотків місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, крім сум податкової заборгованості, за якими минув строк позовної давності згідно з розділом II ПКУ, що встановлює порядок стягнення заборгованості з податків, зборів і погашення податкового боргу.

Довідником ознак доходів, наведених у додатку до Порядку № 1020, визначено, що сума списаної заборгованості, за якою минув строк позовної давності, відображається у податковому розрахунку за формою № 1-ДФ під ознакою доходу " 107", без заповнення граф 4 та 4а, тобто проставляється " 0".

Підпунктом "д" підпункту 164.2.17 пункту164.2 статті 164 Кодексу встановлено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються: дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених статтею 165 цього Кодексу) у вигляді суми боргу платника податку, анульованого кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності. Якщо кредитор повідомляє платника податку - боржника рекомендованим листом з повідомленням про вручення про анулювання боргу та включає суму анульованого боргу до податкового розрахунку суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, за підсумками звітного періоду, у якому такий борг було анульовано, такий боржник самостійно сплачує податок з таких доходів та відображає їх у річній податковій декларації. У податковому розрахунку за формою № 1-ДФ ця сума відображається під ознакою доходу " 126".

З аналізу наведених норм законодавства вбачається, що позивач при поданні до податкового органу розрахунку за формою 1-ДФ зобов'язаний відображати в ньому всі види доходів, які виплачені ним у звітному періоді на користь фізичних осіб, у тому числі суми анульованого боргу, незалежно від того, чи здійснює особа функції податкового агента при виплаті доходу.

Відповідно до пункту 50.1 статті 50 Податкового Кодексу України особи у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 Податкового кодексу України) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Згідно з пунктом 4.3 розділу 4 Порядку № 1020 уточнюючий податковий розрахунок подається у разі необхідності проведення коригувань податкового розрахунку після закінчення строку його подання.

Податковими правопорушеннями, відповідно до пункту 109.1 статті 109 Податкового кодексу України, є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Пунктом 119.2 статті 119 Податкового кодексу України передбачено, що неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 510 гривень.

Зі зазначеного вбачається, що Податковим кодексом України встановлено обов'язок платників податків щодо подання у випадках встановлених законом податкових розрахунків за формою № 1-ДФ та визначено окрему відповідальність за неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності. При цьому, застосування санкцій на підставі пункту 119.2 статті 119 Податкового кодексу України не ставиться в залежність від самостійного усунення помилок платником податків шляхом надання уточнюючого розрахунку до податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку.

08 лютого 2013 року позивачем було надано до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя Державної податкової служби звіт за формою № 1-ДФ за 4 квартал 2012 року.

15 квітня 2013 року Севастопольською філією ПАТ "Укртелеком" у зв'язку з виявленням у звіті за формою № 1-ДФ за 4 квартал 2012 року помилки, а саме: не відображення у графах 3а та 3 суми списаної дебіторської заборгованості за телекомунікаційні послуги, було подано уточнюючий розрахунок до зазначеного звіту.

Отже, податковий розрахунок сум доходів, нарахованих (сплачених) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку за період 4 квартал 2012 року, по терміну подання 11 лютого 2013 року, позивачем надано не у повному обсязі та з недостовірними відомостями.

Судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції, що посилання Севастопольської філії ПАТ "Укртелеком" на пункти 50.1, 50.2 статті 50 Податкового кодексу України не можуть бути прийняти, оскільки зазначені норми встановлюють порядок надання до податкового органу уточнюючого розрахунку з відповідними наслідками у разі виправлення помилки, що призвела до заниження об'єкту оподаткування, та не стосуються і не виключають можливість застосування до платника податків штрафних (фінансових) санкцій на підставі пункту 119.2 статті 119 Податкового кодексу України.

На підставі викладеного, судова колегія приходить до висновку про безпідставність доводів апеляційної скарги з підстав їх спростування матеріалами справи та встановленими обставинами, оскільки при прийнятті податкового повідомлення-рішення від 12 липня 2013 року № 0000611703 він діяв у порядку, у межах повноважень та у спосіб, передбачені законодавством.

Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судова колегія дійшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення не вбачається.

Керуючись ст. 195; ст. 196; ст. 197; п.1 ч.1 ст. 198; ст. 200; п.1 ч.1 ст. 205; ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укртелеком"в особі Севастопольської філії ПАТ "Укртелеком" залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 17.09.13 у справі № 827/1982/13-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.

Ухвалу може бути оскаржено до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя підпис В.А.Омельченко

Судді підпис О.В.Дугаренко

підпис Т.В. Дадінська

З оригіналом згідно

Головуючий суддя В.А.Омельченко