ОКРЕМА УХВАЛА
03 грудня 2013 року Справа № 812/9646/13-а
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Ципко О.В.
за участю секретаря Гаркуші Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Вектра 3000" до Реєстраційної служби Старобільського районного управління юстиції Луганської області про визнання протиправними дій, скасування запису від 08.11.2013 ,
ВСТАНОВИВ:
В провадження Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Вектра 3000" до Реєстраційної служби Старобільського районного управління юстиції Луганської області про визнання протиправними дій, скасування запису від 08.11.2013.
Ухвалою суду про відкриття провадження у справі від 22 листопада 2013 відповідача Реєстраційну службу Старобільського районного управління юстиції Луганської області було зобов'язано надати в судове засідання реєстраційну справу Товариства з обмеженою відповідальністю "Вектра 3000" (код ЄДРПОУ 37377252) та витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців у відношенні позивача станом на момент відкриття провадження у даній справі.
Статтею 14 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Частинами 1, 2 статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» встановлено, що витребування документів з реєстраційних справ здійснюється на підставі судового рішення.
Державний реєстратор зобов'язаний зробити копії документів, що вилучаються з реєстраційної справи, пронумерувати, прошити та завірити їх власною печаткою. До реєстраційної справи долучаються судове рішення про витребування документів, супровідний лист або документ, яким суд уповноважив особу на їх одержання, а також копія опису документів, які вилучені. Оригінали документів, які вилучені з реєстраційної справи, надсилаються поштовим відправленням з описом вкладення до суду або передаються безпосередньо особі, уповноваженій судом на їх одержання.
Однак всупереч наведеним нормам, вказані вимоги ухвали суду та Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» відповідачем виконано не було.
В судовому засіданні на питання головуючого про причини ненадання витребуваних документів посадова особа Реєстраційної служби Старобільського районного управління юстиції Луганської області начальник відділу - державний реєстратор відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців ОСОБА_1 відповіла, що надати реєстраційну справу не може, оскільки в ухвалі суду не було конкретно зазначено прізвище реєстратора та аркуші реєстраційної справи, які необхідно надати. Додатково посилалась на відсутність технічної можливості зробити копію реєстраційної справи. Стосовно не надання витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців у відношенні позивача наголосила, що суд може отримати його самостійно. При цьому ОСОБА_1 поводилась зухвало, відповідала на питання незрозуміло, чим проявила явну неповагу до суду.
При цьому слід зазначати, що ОСОБА_1 є посадовою особою суб'єкта владних повноважень, державним службовцем та у своїй роботі повинна дотримуватися певних правил поведінки державного службовця.
Не виконання посадовою особою Реєстраційної служби Старобільського районного управління юстиції Луганської області своїх функцій призвело до судового розгляду даного спору за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до ч.1 ст. 166 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Окрема ухвала є формою реагування суду на порушення норм права, причини та умови, що спричинили (зумовили) ці порушення, з метою їх усунення та запобігання таким порушенням у майбутньому.
Враховуючи вищенаведене, з метою усунення обставин, що призводять до порушення закону, Луганський окружний адміністративний суд вважає за необхідне постановити окрему ухвалу.
З метою недопущення подібного в майбутньому, суд вважає за необхідне довести до відома начальника Головного управління юстиції у Луганській області про допущені порушення посадовою особою Реєстраційної служби Старобільського районного управління юстиції Луганської області начальник відділу - державний реєстратор відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців ОСОБА_1 для відповідного реагування.
Відповідно до ст. 185-6 КпАП України залишення посадовою особою без розгляду окремої ухвали суду чи окремої постанови судді або невжиття заходів до усунення зазначених в них порушень закону, а так само несвоєчасна відповідь на окрему ухвалу суду чи окрему постанову судді тягнуть за собою накладення штрафу від двадцяти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Керуючись ст. 166 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Направити окрему ухвалу начальнику Головного управління юстиції у Луганській області для вжиття відповідних заходів з метою недопущення посадовими особами Реєстраційної служби Старобільського районного управління юстиції Луганської області порушень чинного законодавства України при виконанні своїх обов'язків.
Розглянути питання про вжиття заходів щодо недопущення надалі вказаних порушень.
Про вжиті заходи по окремій ухвалі від 03 грудня 2013 року по справі № 812/9646/13-а просимо письмово повідомити суд не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.
У разі невиконання окремої ухвали суду буде вирішено питання про накладення штрафних санкцій.
Окрема ухвала може бути оскаржена особами, інтересів яких вона стосується в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів після її проголошення. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, або із застосуванням норм ч.3 ст. 160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст. 186 КАС України, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження, або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
СуддяО.В. Ципко