Постанова № 35851955, 08.01.2013, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.01.2013
Номер справи
2а-9567/12/2070
Номер документу
35851955
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 січня 2013 р. Справа № 2а-9567/12/2070Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Присяжнюк О.В.

Суддів: Курило Л.В. , Русанової В.Б.

за участю секретаря судового засідання Мурги С.С.,

за участю: представників сторін,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Приватної фірми "Агроіндустрія" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 18.09.2012р. по справі № 2а-9567/12/2070

за позовом Приватної фірми "Агроіндустрія"

до Основ'янської міжрайонної державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби

про визнання дій незаконними,

ВСТАНОВИЛА:

Приватна фірма «Агроіндустрія», звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Основ'янської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Харкові Харківської області Державної податкової служби, в якому просила: визнати протиправними дії Основ'янської МДПІ м. Харкова Харківської області ДПС по проведенню зустрічної перевірки ПФ «Агроіндустрія» щодо документального підтвердження господарських відносин із платником податків ТОВ «Артеміса» за січень 2012 року, про що складено акт про неможливість проведення зустрічної звірки №292/22231149933 від 11.06.2012 року.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 18.09.2012 р. у задоволенні позову відмовлено.

Позивач не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 18.09.2012 р. та прийняти нове рішення, яким задовольнити позов.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а саме: Конституції України, Податкового кодексу України, КАС України та невідповідність висновків суду першої інстанції матеріалам справи.

Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, вважає, що вимоги апеляційної скарги задоволенні не підлягають, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

В ході організації проведення зустрічної звірки з метою забезпечення підтвердження господарських відносин вжито такі заходи: фахівцем Основ'янської МДПІ М.Харкова з метою вручення запиту від 05.04.2011 р. №609/10/23-204 «Про надання пояснень та їх документального підтвердження взаємовідносин з підприємством ТОВ «Артеміса» за період січень 2012 р. було здійснено вихід за податковою адресою. За результатами виходу встановлено відсутність посадових осіб, про що складено акт про відсутність суб'єкта господарювання за податковою адресою від 07.06.2012 р. №288/221/31149933. До ВПМ Основ'янської МДПІ м. Харкова надано запит на встановлення місцезнаходження від 07.06.2012р. №268.

ВПМ Основ'янської МДПІ м. Харкова надано довідку від 11.06.2012р. №771/07-020 про не встановлення підприємства за податковою адресою.

Також судом першої інстанції встановлено, що ПФ «Агроіндустрія» має стан платника «9» - направлено повідомлення про відсутність за місцезнаходженням.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач зареєстрований, як суб'єкт господарської діяльності та взятий на податковий облік у ДПІ у Комінтернівському районі міста Харкова (правонаступником якої є Основ'янська МДПІ м.Харкова Харківської області ДПС).

Позивач зареєстрований як платник податку на додану вартість відповідно до свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість.

Фахівцями податкового органу проведено зустрічну звірку позивача щодо документального підтвердження господарських відносин із платником податків ТОВ «Артеміса» за січень 2012 року, про що складено акт про неможливість проведення зустрічної звірки №292/22231149933 від 11.06.12р. В акті зазначено про відсутність факту реального вчинення господарських операцій за грудень 2010 року, вказано, що підприємство має ознаки нереальності здійснення господарської діяльності суб'єкта господарювання по операціям за січень 2012 року.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що оскаржувані дії відповідача правомірні та обґрунтовані, у зв'язку з чим позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції з наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно до ст. 21 Податкового кодексу України, посадові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з Податковим кодексом та іншими законами і нормативними актами.

Колегія зазначає, що спосіб дій органів державної податкової служби України при реалізації владної управлінської функції - контролю за правильністю та повнотою справляння податкових зобов'язань платників податків визначений нормами Податкового кодексу України.

Згідно п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження. Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту. Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби; 2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок; 3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків; 4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної; 5) у разі проведення зустрічної звірки; 6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.

Запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі.

Відповідно до п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України, з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок визначений Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок (затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 р. №1232; далі за текстом - Порядок №1232 від 27.12.2010 р.), пунктом 3 якого передбачено, що з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних. Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.

За приписами п.4 Порядку №1232 від 27.12.2010 р., орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.

Згідно п. 5 Порядку №1232 від 27.12.2010 р., облік запитів на проведення зустрічних звірок у суб'єктів господарювання здійснюється органами державної податкової служби

(як ініціаторами, так і виконавцями).

Судовим розглядом встановлено, що позивач - ПФ «Агроіндустрія» перебуває на обліку в Основ'янській МДПІ м. Харкова Харківської області ДПС, а ТОВ «Артеміса» в ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова. Проте, незважаючи на те, що суб'єкти господарювання перебувають на обліку в різних органах державної податкової служби, запит про проведення зустрічної звірки позивача для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних від ініціатора ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова до Основ'янської МДПІ м. Харкова Харківської області ДПС не надходив.

Отримання такого запиту передує проведенню зустрічної звірки, відповідно п.3 Порядку №1232 від 27.12.2010 р., тобто відповідачем на надано до суду доказів наявності підстави для проведення зустрічної звірки.

Доводи відповідача, що ним дотримані вимоги законодавства, так як підставою для проведення зустрічної звірки позивача став лист ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова № 1/7/23-521 від 03 березня 2012 р. (в подальшому Лист) разом з актом № 369 (2305)21245770 від 02 березня 2012 р. про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Артеміса», судова колегія вважає безпідставним з наступних підстав.

Порядок проведення зустрічних звірок органами Державної податкової служби регламентований п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України та визначений Порядком № 1232 від 27.12.2010 р.

З метою впровадження єдиного порядку направлення та обліку запитів на проведення зустрічних звірок оформлення, накоплення та реалізації їх матеріалів органами державної податкової Наказом служби ДПА України № 236 від 22 квітня 2011 р., затвердженого Методичні рекомендації щодо організації та рекомендації щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок (в подальшому - Рекомендації).

Лист, на який посилається відповідач не є запитом на проведення зустрічної звірки в розумінні вищезазначених норм законодавства, а по своїй суті є лише супровідним листом до акту про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Артеміса», оскільки не відповідає за формою та змістом Зразку форми запиту визначеного в додатку № 1 Рекомендацій.

Також судовим розглядом встановлено, що відповідачем допущено порушення ч. 4 п. 73.3 ст. 73 Податкового Кодексу України, щодо направлення платнику запиту про подання інформації, оскільки відсутні належні докази передбачені зазначеною нормою,що підтверджують направлення запиту.

Доводи відповідача, що ним дотриманий порядок вручення запиту, так як ним здійснений вихід за податковою адресою позивача і складено акт про відсутність місцезнаходження за його податковою адресою від 07 червня 2012 р. судова колегія вважає безпідставними, оскільки діючим законодавством не передбачений такий доказ вручення запиту як вищезазначений акт.

Крім того Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців спростовується данні щодо відсутності позивача за місцезнаходженням, оскільки в цьому витягу відсутній такий запис.

Системно аналізуючи положення п.73.5 ст.73 Податкового кодексу, Порядку №1232 від 27.12.2010 р., суд доходить до висновку, що зустрічна звірка може бути проведена податковим органом лише в разі наявності у розпорядженні податкового органу первинних документів або надання таких документів платником податків на обов'язковий письмовий запит податкового органу, оскільки за своєю правовою суттю зустрічна звірка полягає у співставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Таким чином, із врахуванням вищевикладеного, колегія суддів зазначає, що у спірних правовідносинах відповідачем було порушено законодавчо встановлений порядок та спосіб проведення зустрічної звірки, передбачений п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України та Порядком №1232 від 27.12.2010 р. та Рекомендацією.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Виходячи з наведеного, колегія суддів приходить до висновку, що відповідач діяв з порушенням діючого законодавства, у зв'язку з чим рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню, а позов Приватної фірми «Агроіндустрія» задоволенню, оскільки відповідачем не надано належних доказів правомірності Основ'янської державної податковjї інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби щодо проведення зустрічної звірки Приватної фірми «Агроіндустрія», на підставі якої складено акт № 292/22231149933 від 1 червня 2012 р.

Відповідно до ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Таким чином, через порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповного з'ясування обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови, про задоволення позову в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Приватна фірма "Агроіндустрія" задовольнити.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 18.09.2012р. по справі № 2а-9567/12/2070 скасувати.

Прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги Приватної фірми "Агроіндустрія". Визнати протиправними дії Основ'янської міжрайонної державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби по проведенню зустрічної звірки Приватної фірми "Агроіндустрія" щодо документального підтвердження господарських відносин із пдатником податків ТОВ "Артеміса" за січень 2012 р., про що складено акт про неможливість проведеня зустрічної звірки № 292/22231149933 від 11 червня 2012 р.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Присяжнюк О.В.Судді(підпис) (підпис) Курило Л.В. Русанова В.Б.

ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Присяжнюк О.В.

Повний текст постанови виготовлений 14.01.2013 р.