Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 грудня 2013 р. Справа №805/16471/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 18 год.20 хв.
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Спасової Н.В.,
при секретарі судового засідання - Нартові Д.В.
за участю представників :
позивача ТОВ "Тавр-плюс" Стадника В.В.
відповідача СДПІ - Лобати О.В., Завгороднього Ю.М.,
відповідача ГУ ДКСУ - Пальчика В.О.,
відповідача Артемівської ОДПІ - Калугіна Я.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Тавр-плюс" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у місті Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів у Донецькій області, Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області, Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про стягнення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в загальному розмірі 9 201 626,00 грн.
В С Т А Н ОВ И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Тавр-плюс» (надалі позивач, ТОВ «Тавр-плюс») звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у місті Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів ( надалі відповідач -1, СДПІ), Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області (надалі відповідач -2, ГУ ДКСУ), в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просило стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ТАВР-ПЛЮС» бюджетне відшкодування з податку на додану вартість по деклараціям за вересень, жовтень 2012 року в загальному розмірі 9 201 626,00 грн. В обґрунтування позовних вимог зазначило, що у встановлені законодавством строки ТОВ «Тавр-плюс» до контролюючого органу були подані декларації з податку на додану вартість за вересень 2012 року із визначенням суми, що підлягає бюджетному відшкодуванню податку на додану вартість на рахунок платника у банку (рядок 23.1) - 4 149 855,00 грн. та за жовтень 2012 року із визначенням суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі - 5 051 771,00 грн. Податковим органом були проведені перевірки з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування, визначеного вказаними податковими деклараціями, за результатами яких були складені акти від 19.12.2012 року № 1582/15/35715610 та від 27.12.2012 року № 1622/15/35715610. На підставі вказаних актів Артемівською ОДПІ були прийняті податкові повідомлення-рішення № 0001671640 від 26.12.2012 року, яким підприємству зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 6224783,00 грн., у тому числі сума завищення бюджетного відшкодування - 4149855,00 грн., 2074928,00 грн. - штрафні (фінансові) санкції та №0001751640 від 28.12.2012 року, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в сумі 5051771,00 грн. та нараховані штрафні (фінансові) санкції в сумі 2525886,00 грн. Вказані податкові повідомлення- рішення позивачем були оскаржені у судовому порядку. За результатами розгляду адміністративних справ № 805/340/13-а та № 805/201/13-а постановами Донецького окружного адміністративного суду, залишеними в силі ухвалами Донецького апеляційного адміністративного суду, податкові повідомлення- рішення №0001751640 від 28.12.2012 року та № 0001671640 від 26.12.2012 скасовані.
Процедура судового оскарження вищезазначених податкових повідомлень- рішень закінчилась у вересні 2013 року та в листопаді 2013 року. Проте, в порушення положень п.200.15 ст. 200 Податкового кодексу України, незважаючи на підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за деклараціями ТОВ «Тавр-плюс» за вересень, жовтень 2012 року, податковий орган не подав до органу казначейської служби висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету. Зазначеною бездіяльністю податковий орган порушив положення діючого законодавства та право власності позивача, гарантоване Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, надав пояснення аналогічні викладеному у позовній заяві. Просив про задоволення позову.
Представник відповідача СДПІ проти позову заперечувала з підстав, викладених в письмових запереченнях. ( а.с. 91 т.2) Вказувала, що позивач у відповідності до положень п.200.15 ст.200 Податкового кодексу України має право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість за поданими ним деклараціями за вересень та жовтень 2012 року, оскільки правомірність заявлених у них сум підтверджена судовими рішеннями, що набрали законної сили. Проте, зазначені судові рішення в розпорядженні СДПІ відсутні, оскільки при переході позивача з Артемівської ОДПІ до СПДІ була передана лише облікова справа цього платника податку. Провадження з судового оскарження податкових повідомлень - рішень, винесених Артемівською ОДПІ про зменшення позивачу суми бюджетного відшкодування з ПДВ та про збільшення суми грошового зобов'язання з ПДВ залишилися в Артемівській ОДПІ та до СДПІ не передавалися. Оскільки СДПІ не була стороною у вказаних судових справах, то відповідно судовими інстанціями рішення, прийняті за результатми процедури судового оскарження ППР, їй не надсилалися. Отже, СДПІ не мала підстав для підготовки та подання висновку щодо відшкодування позивачу сум податку на додану вартість за вересень та жовтень 2012 року до казначейства. Посилаючись на зазначені обставини представник СДПІ просила у задоволенні позову ТОВ «Тавр-плюс» відмовити у повному обсязі.
Представник відповідача Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області проти позову заперечував з підстав, викладених в письмових запереченнях на адміністративний позов. (а.с. 106 т.2) Вказував, що згідно з Постановою КМ України від 17.01.2011 № 39 "Про затвердження Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість" (далі - Порядок) у разі коли за результатами проведення перевірок платника податку з урахуванням вимог статей 73 і 83 Податкового кодексу України підтверджено достовірність нарахованої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, орган державної податкової служби складає та зобов'язаний подати органові державної казначейської служби висновок про суми відшкодування податку на додану вартість, в якому зазначає суму, що підлягає відшкодуванню з державного бюджету. Окрім того, відповідно до п. 8 Порядку Державна податкова служба надсилає на постійній основі до Державної казначейської служби узагальнену інформацію про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках. Порядок та строки надсилання такої інформації визначаються Державною податковою службою. Орган Державної казначейської служби перераховує платникові податку зазначену у висновку суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку, відкритий в обслуговуючому банку на підставі висновку та узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках. Оскільки на теперішній час відповідні висновок та інформація про суму повернення коштів позивачу до Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області не надходили, в органі Казначейства відсутні підстави для відшкодування податку на додану вартість із бюджету. Посилаючись на зазначене, представник ГУ ДКСУ просив у задоволенні позову ТОВ «Тавр-плюс» відмовити.
Протокольною ухвалою суду від 26 листопада 2013 року, до участі у справі в якості відповідача було залучено Артемівську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Донецькій області (надалі Артемівська ОДПІ, відповідач-3)
Представник Артемівської ОДПІ проти позову заперечував. Відповідаючи на запитання суду вказав, що оскільки представники Артемівської ОДПІ брали участь у розгляді адміністративних справ № 805/201/13-а та № 805/340/13-а, як у суді 1 інстанції, так і в суді апеляційної інстанції, то зазначеному відповідачу було відомо про наявність судових рішень, яким були скасовані податкові повідомлення-рішення №0001751640 від 28.12.2012 року та № 0001671640 від 26.12.2012 та підтверджена правомірність визначеного ТОВ «Тавр-плюс» у податкових деклараціях за вересень, жовтень 2012 року сума бюджетного відшкодування податку на додану вартість. Повний текст ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду від 12 вересня 2013 року по справі № 805/340/13-а був отриманий Артемівською ОДПІ 17 вересня 2013 року. Копія ухвали суду апеляційної інстанції по справі № 805/201/13-а надійшла до Артемівської ОДПІ 12 листопада 2013року. Рішення суду 1 інстанції по вказаним справам Артемівською ОДПІ отримувалися раніше. Працівники цього податкового органу були обізнані щодо необхідності негайного внесення до електронної бази Міндоходів відомостей про вказані судові рішення та здійснення у пятиденний термін дій, спрямованих на відшкодування позивачу з бюджету ПДВ, проте без будь-яких причин, зазначені копії судових рішень до СДПІ, за місцем обліку ТОВ «Тавр-плюс», не надіслали.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, встановивши обставини, що мають значення для вирішення спору, визначившись із правовою нормою, яку слід застосувати до спірних правовідносин, суд приходить до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач по справі Товариство з обмеженою відповідальністю «Тавр-Плюс», код ЄДРПОУ 35715610, зареєстроване в якості юридичної особи 12.05.2008 року виконавчим комітетом Артемівської міської ради Донецької області, перебуває на податковому обліку в органах державної податкової служби та згідно свідоцтва №200100571 про реєстрацію платника податку на додану вартість, виданого 10.01.2013 року СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку ДПС є платником податку на додану вартість з 05.06.2008 року за індивідуальним податковим номером 357156105028. (а.с. 11-28 т.1)
З пояснень представників сторін та інших матеріалів справи встановлено, що до 01 січня 2013 року позивач перебував на податковому обліку в Артемівській ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області. З 2013 року ТОВ «Тавр-плюс», як платник податків, знаходиться на обліку в Спеціалізованій державній податковій інспекції з обслуговування великих платників податків у місті Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів.
19.10.2012 року ТОВ «Тавр-Плюс» подало до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість за вересень 2012 року в якій у рядку 23.1. задекларувало суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку, у розмірі 4149855,00 грн., заяву про повернення суми бюджетного відшкодування та розрахунок суми бюджетного відшкодування у зазначеному розмірі. (т.1 а.с.29-31, 68)
Крім того, 20.11.2012 року позивачем до Артемівської ОДПІ подана податкова декларація з податку на додану вартість за жовтень 2012 року, в якій у рядку 23.1 визначена сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку, у розмірі 5051771,00 грн. заява про повернення суми бюджетного відшкодування та розрахунок суми бюджетного відшкодування у зазначеному розмірі. (т.1 а.с. 92-94, 86)
Правомірність та достовірність визначення ТОВ «Тавр-плюс» сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість по деклараціям за вересень 2012 року у розмірі 4149855,00 грн. та за жовтень 2012 року у сумі 5051771,00 грн. були предметом дослідження позапланових виїзних документальних перевірок, проведених Артемівською ОДПІ в грудні 2012 року. За результатами вказаних перевірок були складені акти №1582/15/35715610 від 19.12.2012 року та № 1622/15/35715610 від 27.12.2012 року відповідно.
На підставі вказаних актів перевірок Артемівською ОДПІ були винесені податкові повідомлення-рішення № 001671640 від 26.12.2012 року, яким ТОВ «Тавр-плюс» зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 6224783,00грн., у тому числі завищення бюджетного відшкодування - 4149855,00грн., 2074928,00 - штрафні (фінансові) санкції та № 0001751640 від 28.12.2012 року щодо зменшення позивачу суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 5051771,00 грн. та нарахування штрафних санкцій в розмірі 2525886,00 грн.
Вказані податкові повідомлення-рішення ТОВ «Тавр-плюс» були оскаржені у судовому порядку.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 24 вересня 2013 року, залишеною в силі ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 06 листопада 2013 року, по справі № 805/201/13-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Тавр-плюс" до Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Товариство з обмеженою відповідальністю "М'ясні традиції", Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрпродімпорт", Товариство з обмеженою відповідальністю "В плюс К Україна" про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень від 26.12.2012 року № 0001671640 та № 0001661640 позовні вимоги ТОВ «Тавр-плюс» задоволені у повному обсязі. Визнане нечинним податкове повідомлення-рішення Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області від 26.12.2012 року № 001671640. (т.1 а.с.114- 129, 140-143)
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 18 липня 2013 року, залишеною в силі ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 03 вересня 2013 року, по справі № 805/340/13-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Тавр-плюс" до Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про скасування податкового повідомлення-рішення від 28.12.2012 року за № 0001751640, позов ТОВ «Тавр-плюс» задоволений. Скасоване податкове повідомлення-рішення Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області від 28.12.2012 року за № 0001751640, відповідно до якого зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в сумі 5051771,00 грн. та застосовано штрафну (фінансову) санкцію в сумі 2525886,00грн. (т.1 а.с.133- 139, 140-143)
Відповідно до положень ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанови Донецького окружного адміністративного суду від 18 липня 2013 року по справі № 805/340/13-а та від 24 вересня 2013 року по справі № 805/201/13-а набрали законної сили відповідно 03 вересня 2013 року та 06 листопада 2013 року.
З пояснень представника Артемівської ОДПІ, наданих у судовому засіданні, встановлено, що судові рішення, ухвалені за результатами розгляду адміністративних справ 805/340/13-а та № 805/201/13-а вказаним відповідачем, як стороною у цих справах, були отримані відповідно 17 вересня 2013 року та 12 листопада 2013 року.
Спірні правовідносини виникли у сфері справляння податків і зборів та стосуються бюджетного відшкодування ПДВ.
Згідно з підпунктом 14.1.18. пункту 14.1 статті 14 Податкового Кодексу України бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.
Відповідно до п. 200.7., п. 200.8. ст.200 Податкового кодексу України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. До податкової декларації платником податків додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування та оригінали митних декларацій.
Згідно абз. 2 п. 200.15 ст. 200 Податкового кодексу України після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження орган державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Відповідно до п. 200.13 ст. 200 Податкового кодексу України на підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.
Відповідно до п. 200.17 ст. 200 Податкового кодексу України джерелом сплати бюджетного відшкодування (в тому числі заборгованості бюджету) є доходи Державного бюджету України.
Відповідно до п.200.23. ст.200 ПК України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість.
Враховуючи, що позивач виконав всі передбачені Податковим кодексом України дії, необхідні для отримання бюджетного відшкодування ПДВ, приймаючи до уваги, що правомірність заявлених ТОВ «Тавр-плюс» сум бюджетного відшкодування по деклараціям за вересень 2012 року у розмірі 4149855,00 грн. та жовтень 2012 року у розмірі 5051771,00 грн. підтверджена у судовому порядку, суд приходить до висновку, що позивач має право на отримання бюджетного відшкодування з ПДВ у сумі 9 201 626,00 грн. по податковим деклараціям за вересень, жовтень 2012 року.
Оскільки судом встановлено, що без будь-яких поважних причин, всупереч положенням п.200.15. ст. 200 Податкового кодексу України відповідачами СДПІ з обслуговування великих платників податків у місті Донецьку Міжрегіонального ГУ Міндоходів, та Артемівською ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області не були вжиті заходи з надання органу державного казначейства висновку із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету на користь позивача, враховуючи, що податковим органом не надано доказів відшкодування позивачу ПДВ у сумі 9 201 626,00 грн., суд приходить до висновку про наявність в зазначеному розмірі заборгованості бюджету перед позивачем.
При цьому, суд відхиляє посилання СДПІ на неотримання судових рішень по справам № 805/340/13-а та № 805/201/13-а та відсутність підстав для внесення органу державного казначейства висновку із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету на користь ТОВ «Тавр-плюс», оскільки під час розгляду справи встановлено їх отримання Артемівською ОДПІ 17 вересня 2013 року та 12 листопада 2013 року. Враховуючи, що представник Артемівської ОДПІ не надав суду конкретних і зрозумілих пояснень щодо причин не пересилання за новим місцем обліку позивача - до СДПІ вказаних судових рішень, приймаючи до уваги, що посадові особи Артемівської ОДПІ були обізнані про законодавчо встановлений обов'язок податкового органу у п'ятиденний термін з дня отримання судового рішення вжити заходи щодо повернення ТОВ «Тавр-плюс» сум бюджетного відшкодування ПДВ, суд приходить до висновку про неправомірність бездіяльності контролюючого органу в частині нездійснення жодних дій з повернення позивачу бюджетного відшкодування. При цьому, суд зазначає, що вказана бездіяльність податкових органів призвела до неперерахування позивачеві органом казначейської служби належних до відшкодування сум ПДВ, внаслідок чого ТОВ «Тавр-плюс» не одержав коштів з бюджету та зазнав порушення своїх прав.
Враховуючи викладене, оскільки позивачем надані належні докази, що підтверджують право на отримання сум бюджетного відшкодування ПДВ, а наведені відповідачами в обґрунтування заперечень доводи суперечать положенням закону, виходячи з наявності на день розгляду справи заборгованості бюджету перед позивачем у розмірі 9 201 626,00 грн. , суд вважає позовні вимоги ТОВ «Тавр-плюс» обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до положень ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України з державного бюджету України на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 4588,00 грн., сплачений позивачем при зверненні до суду з позовом.
На підставі викладеного, керуючись п.п. 14.1.8 п.14.1. ст. 14 , ст.200 Податкового кодексу України, ст. ст. 2, 7-12, 86, 94, 159-163,185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Тавр-плюс" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у місті Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів у Донецькій області, Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області, Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про стягнення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в загальному розмірі 9 201 626,00 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у Донецькій області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ТАВР-ПЛЮС" , код ЄДРПОУ 35715610 ( юридична адреса : 84500, м. Артемівськ Донецької області, вул. Алебастрова, буд.1, свідоцтво платника ПДВ 200100571, поточний рахунок № 26004619942391 в обласному відділенні ПАТ "Промінвестбанк" в м. Донецьк, МФО 3000012 ) бюджетне відшкодування з податку на додану вартість по деклараціям за вересень, жовтень 2012 року в загальному розмірі 9 201 626 (дев'ять мільйонів двісті одна тисяча шістсот двадцять шість) грн. ,00 (нуль) коп., шляхом перерахування зазначеної суми на розрахунковий рахунок позивача.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова складена та підписана у нарадчій кімнаті, її вступну та резолютивну частини проголошено у судовому засіданні 03 грудня 2013 року, в присутності представників сторін. Повний текст постанови виготовлений 09 грудня 2013 року.
Суддя Спасова Н.В.