Постанова № 35849702, 03.12.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.12.2013
Номер справи
805/12601/13-а
Номер документу
35849702
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 грудня 2013 р. Справа №805/12601/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 13-45

Донецькій окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хохленкова О.В. за участю секретаря судового засідання Проніна Д. С.

у приміщенні суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом комунальної медичної установи «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 5 м. Макіївки Донецької області» до Державної фінансової інспекції Донецької області про визнання дій щодо виявлення порушень протиправними, визнання окремих пунктів вимоги Макіївської об'єднаної державної фінансової інспекції протиправними та їх скасуванні,

представника позивача: Склеменова П.М.

представника відповідача: Дмитроняк А.С., -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, комунальна медична установа «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 5 м. Макіївки Донецької області» звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державної фінансової інспекції Донецької області

про визнання дій щодо виявлення порушень протиправними, визнання окремих пунктів вимоги Макіївської об'єднаної державної фінансової інспекції протиправними та їх скасуванні.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що в наслідок перевірки відповідачем комунальної медичної установи «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 5 м. Макіївки Донецької області» було складено акт № 25-17/023 від 05.08.2013 р., на підставі якого відповідачем було сформовано вимогу щодо усунення виявлених порушень від 12.08.2013 року з приписом щодо відшкодування збитків, заподіяних установі у зв'язку з виплатою надбавки за керування санітарним транспортом 8 водіям у сумі 12617,02 грн., та зайвою сплатою до пенсійного фонду України Єдиного соціального внеску на заробітну плату водіїв в сумі 4579,97 грн. у порядку розмірах відповідно до вимог діючого законодавства. Позивач не погоджується з окремими положеннями акту ревізії та вимогою щодо усунення виявлених порушень і вважає їх протиправними та просить скасувати з огляду на те що автомобілі про які йде мова є дійсно спеціалізованими та надбавка за керування спеціалізованим санітарним транспортом була здійснена ним правомірно. Просив позов задовольнити.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечував та вказував що при проведенні перевірки, складання акту та вимоги його посадові особи діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб що передбачені законами України. В позові просив відмовити.

З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.

Позивач - комунальна медична установа «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 5 м. Макіївки Донецької області», є юридичною особою (код ЄДРПОУ 05493361), про що свідчить довідка АБ № 568254 з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с.19-20).

Відповідач - Державна фінансова інспекція в Донецькій області є юридичною особою та суб'єктом владних повноважень (а.с.137).

Закон України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" визначає правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні.

Відповідно до статті 1 цього Закону здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Президентом України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).

Орган державного фінансового контролю у своїй діяльності керується Конституцією України, цим Законом, іншими законодавчими актами, актами Президента України та Кабінету Міністрів України.

Указом Президента України від 23 квітня 2011 року № 499/2011 затверджено Положення про Державну фінансову інспекцію України.

Згідно з пунктом 1 цього Положення державна фінансова інспекція України (Держфінінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.

Основними завданнями Держфінінспекції України є реалізація державної політики у сфері державного фінансового контролю, а також внесення пропозицій щодо її формування (пункт 3 Положення).

Відповідно до ст.4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

Відповідно до ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Таким чином, спір за участю суб'єкта владних повноважень з приводу реалізації його компетенції в сфері державного фінансового контролю належить до компетенції адміністративних судів та повинен розглядатися в порядку адміністративного судочинства.

В період з 27.06.2013 року по 05.08.2013 2013 року відповідно до пункту 6.3.2.1 плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції України в Донецькій області на 2-й квартал 2013 року на підставі направлень ревізії № 347,348 від 26.06.2013 р., № 357, 358 від 03.07.2013 р., № 417 від 26.07.2013 р., проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Комунальної медичної установи «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 5 м. Макіївки Донецької області».

За наслідком проведення ревізії складений акт № 25-17/23 від 05.08.2013, який позивач підписав із запереченнями.

Відповідно до акту від 05.08.2013 р. № 25-17/023 ревізії фінансово-господарської діяльності Комунальної медичної установи «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 5 м. Макіївки Донецької області» за період з 01.01.2012 по 30.06.2013 р. були виявлені певні порушення.

Так, було встановлено що в установі було підвищено місячні тарифні ставки 8 водіям за якими закріплені наступні автомобілі:

1.ВАЗ 21074 держ. № АН 1249 НО (інв.. № 10510007) - має 5 посадочних місць в т.ч. місто водія;

2.ВАЗ 21074 держ. № АН 0474 НМ (інв.. № 10510006) - має 5 посадочних місць в т.ч. місто водія;

3.ВАЗ 212140 держ. № АН 1795 НК (інв.. № 10510005) - має 5 посадочних місць в т.ч. місто водія;

4.ВАЗ 213100 держ. № АН 3312 КХ (інв.. № 10510009) - має 5 посадочних місць в т.ч. місто водія;

5.ВАЗ 213100 держ. № АН 3314 КХ (інв.. № 10510010) - має 5 посадочних місць в т.ч. місто водія;

6.ВАЗ 213100 держ. № АН 3315 КХ (інв.. № 10510011) - має 5 посадочних місць в т.ч. місто водія;

7.ВАЗ 213100 держ. № АН 3316 КХ (інв.. № 10510012) - має 5 посадочних місць в т.ч. місто водія;

8.ВАЗ 213100 держ. № АН 3317 КХ (інв.. № 10510013) - має 5 посадочних місць в т.ч. місто водія;

9.ВАЗ 213100 держ. № АН 3318 КХ (інв.. № 10510014) - має 5 посадочних місць в т.ч. місто водія, за керування спеціалізованим санітарним транспортом на 20% з її подальшою виплатою за період з 01.01.2012 року по 30.06.2013 року на загальну суму 12617,02 грн.

Тобто, в ході ревізії Державною фінансовою інспекцією в Донецькій області було зроблено висновок що вищезазначені автомобілі не відносяться до спеціалізованого санітарного транспорту.

12.09.2013 р. Державною фінансовою інспекцією в Донецькій області на підставі висновків акту ревізії прийнято вимогу № 25.-17/1011 про усунення фінансових порушень, виявлених ревізією фінансово-господарської діяльності, яка оскаржується позивачем в частині пункту, щодо відшкодування збитків, заподіяних установі у зв'язку з виплатою надбавки за керування санітарними транспортом 8 водіям у сумі 12617,02 грн., та пункт відшкодування збитків заподіяних установі у зв'язку із зайвою сплатою до Пенсійного Фонду України єдиного соціального внеску на заробітну плату 8 водіїв на суму 4579,97 грн. (а.с.101-104).

Наказом начальника головного управління охорони здоров'я Донецької обласної Державної адміністрації № 80 від 07.12.2012 року головному лікарю комунальної медичної установи «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 5 м. Макіївки Донецької області» було наказано прийняти на баланс 6 автомобілів Lada Niva 213100 та зареєструвати зазначені автомобілі як спеціалізований санітарний транспорт (а.с.114).

Згідно з Додатком № 1 до вищевказаного наказу № 80 від 07.12.2012 року 6 зазначених автомобілів були розподілені між 1-7 амбулаторіями (а.с.114 об.)

Наказом Міністерства охорони здоровя від 04.11.2011 року № 755 затверджено Положення про амбулаторію. Відповідно до покладених на неї обов'язків амбулаторія надає невідкладну медичну допомогу та бере участь у наданні екстреної медичної допомоги (а.с.194-198).

Відповідно до Положень про амбулаторії 1-7 КМУ «ЦПМСД №5 м.Макіївки» ці амбулаторії створюються для надання первинної медичної санітарної допомоги (ПМСД) понад 1500 особам населення. Надання ПМСД здійснюється безпосередньо в амбулаторії та вдома за викликами пацієнтів. Оснащення амбулаторій транспортними засобами здійснюється відповідно до табеля оснащення та інших нормативів, затверджених Міністерством охорони здоров'я України. Відповідно до покладених на неї обов'язків амбулаторія надає невідкладну медичну допомогу та бере участь у наданні екстреної медичної допомоги (а.с.166-193).

Наказом Міністерства охорони здоров'я України та Міністерства праці і соціальної політики України від 05.10.2005 року № 308/519 від 05.10.2005 року затверджено "Умови оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення" (Далі,- Наказ № 308/519).

Пунктом 2.4.4. цього Наказу передбачено, що водіям санітарних автомобілів місячні тарифні ставки підвищуються на 20 відсотків. Перелік автомобілів, віднесених до санітарних, затверджується Міністерством охорони здоров'я України.

На виконання наказу Міністерства охорони здоров'я України № 232 від 02.10.2000 "Про затвердження Переліку спеціальних та спеціалізованих транспортних засобів галузі охорони здоров'я України, що відносяться до складу (категорії) санітарних", наказу відділу охорони здоров'я виконкому Макіївської міської ради № 232 від 10.08.2007 року, автомобілі, за керування якими водії отримували підвищені тарифні ставки, були зареєстровані як санітарні, у порядку встановленому чинним законодавством.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про автомобільний транспорт" транспортний засіб спеціалізованого призначення - транспортний засіб, який призначений для перевезення певних категорій пасажирів чи вантажів (автобус для перевезення дітей, інвалідів, пасажирів певних професій, самоскид, цистерна, сідельний тягач, фургон, спеціалізований санітарний автомобіль екстреної медичної допомоги, автомобіль інкасації, ритуальний автомобіль тощо) та має спеціальне обладнання (таксі, броньований, обладнаний спеціальними світловими і звуковими сигнальними пристроями тощо).

Отже спеціалізованим є транспортний засіб який призначений для перевезення певних категорій пасажирів або вантажив та має спеціальне обладнання, перелік та характер якого не є вичерпним.

Відповідно до наказу Міністерства охорони здоров'я України від 02.10.2000 року № 232 "Про затвердження Переліку спеціальних та спеціалізованих транспортних засобів галузі охорони здоров'я України, що відносяться до складу (категорії) санітарних" (Далі - Наказ № 232) затверджено Перелік спеціальних та спеціалізованих транспортних засобів галузі охорони здоров'я України, що відносяться до складу (категорії) санітарних.

Згідно з затвердженим Переліком до спеціальних санітарних транспортних засобів відносяться:

- швидка допомога;

- невідкладна медична допомога;

- реанімаційний;

- оперативний медицини катастроф;

- оперативно-рятувальний надзвичайних ситуацій;

- спеціальні перевезення (трупів, анатомічних матеріалів, інші).

До спеціалізованих санітарних транспортних засобів відносяться:

- медична служба;

- пересувні пункти забору та переливання крові;

- рентгенологічні;

- асенізаційні та дезінфекційні;

- пересувні медичні лабораторії;

- аварійно-технічні служби.

Судом встановлено, що в особливих відмітках свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів автомобілів ВАЗ 21074 держ. № АН 1249 НО (інв.. № 10510007), ВАЗ 21074 держ. № АН 0474 НМ (інв.. № 10510006), ВАЗ 212140 держ. № АН 1795 НК (інв.. № 10510005), ВАЗ 213100 держ. № АН 3312 КХ (інв.. № 10510009), ВАЗ 213100 держ. № АН 3314 КХ (інв.. № 10510010), ВАЗ 213100 держ. № АН 3315 КХ (інв.. № 10510011), ВАЗ 213100 держ. № АН 3316 КХ (інв.. № 10510012), ВАЗ 213100 держ. № АН 3317 КХ (інв.. № 10510013), ВАЗ 213100 держ. № АН 3318 КХ зазначено "спеціалізований санітарний" (а.с. 105-113).

Отже, вказані автомобілі є такими, що зареєстровані у відповідності до наказу Міністерства охорони здоров'я України від 02.10.2000 року № 232 та відповідно відносяться до складу (категорії) санітарних спеціалізованих.

Згідно з поясненнями представника позивача вказані автомобілі використовувались у медичній службі для перевезень лікрів за викликами хворих, для перевезень хворих до інших медичних установ, для перевезень наркотичних засобів, для надання консультацій тощо. Зазначені обставини підтверджуються наданими до суду подорожніми листами (а.с.208-225).

Відповідно до вищезазначених подорожних листів, автомобілі використовувались для перевезень лікрів за викликами хворих, для перевезень хворих до інших медичних установ, для перевезень наркотичних засобів, для надання консультацій, тощо.

З огляду на зазначене суд дійшов висновку, що оскільки автомобілі використовувались для перевезень, які повинні здійснюватись виключно транспортними засобами закладів охорони здоров'я, то ними здійснювались перевезення пов'язані саме з медичною службою.При цьому суд зазначає, що відсутність спеціального обладнання на час проведення перевірки не може бути підставою для визнання того, що автомобілі не є санітарними спеціалізованими автомобілями, оскільки, приписами законодавства України не визначено поняття санітарного автомобіля, а також повний та обов'язковий перелік його додаткового обладнання, а також його характер (стаціонарне чи тимчасове).

Отже, враховуючи, що згідно державної реєстрації автомобілі відносяться до складу (категорії) санітарних, відповідним чином використовувались в медичній службі для перевезень певних категорій пасажирів та вантажів, що підтверджується подорожніми листами, суд вважає, що дані автомобілі відповідають визначенню легкового санітарного спеціалізованого транспортного засобу у розумінні ст.1 Закону України "Про автомобільний транспорт" та Наказу Міністерства охорони здоров'я України від 02.10.2000 року № 232 "Про затвердження Переліку спеціальних та спеціалізованих транспортних засобів галузі охорони здоров'я України, що відносяться до складу (категорії) санітарних".

Таким чином, суд приходить до висновку про те, що висновки акту перевірки, у частині, що були підставою для прийняття вимоги в оскаржуваній частині є необґрунтованими.

Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлені критерії, якими керується адміністративний суд при перевірці рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень. Відповідність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень передбаченим частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям перевіряється судом з урахуванням закріпленого статтею 9 Кодексу адміністративного судочинства України принципу законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На думку суду відповідач не довів правомірності спірного рішення в оскаржуваній частині.

Отже, оскільки висновки акту перевірки є необґрунтованими, суд приходить до висновку про визнання окремих пунктів вимоги протиправними та їх скасування.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про те, що викладені в позовній заяві вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ст.94 КАС України, суд присуджує з Державного бюджету України на користь позивача документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору відповідно до задоволених вимог на суму 114,70 гривень.

Враховуючи викладене, на підставі положень Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", керуючись ст. ст. 2, 7-12, 69-72, 87-98, 122-163, 254, Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги комунальної медичної установи «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 5 м. Макіївки Донецької області» до Макіївської об'єднаної державної фінансової інспекції про визнання дій щодо виявлення порушень протиправними, визнання окремих пунктів вимоги Макіївської об'єднаної державної фінансової інспекції протиправними та їх скасуванні, задовольнити повністю.

Дії посадових осіб Макіївської об'єднаної державної фінансової інспекції щодо виявлення порушень, що зафіксовані в акті ревізії фінансово - господарської діяльності в комунальній медичній установі «Центр первинної медико - санітарної допомоги № 5 м. Макіївки Донецької області» від 05.08.2013 року № 25-17/023 в частині що стосується визначення транспорту що належить «Центру первинної медико - санітарної допомоги № 5 м. Макіївки Донецької області» як спеціалізованого, визнати протиправними.

Визнати протиправними та скасувати абз.1,2 пункту 2 вимоги Макіївської об'єднаної державної фінансової інспекції в Донецькій області № 25-17/1011 від 12.08.2013 року в частині відшкодування збитків, заподіяних установі у зв'язку з виплатою надбавки за керування санітарним транспортом водіям у сумі 12617,02 гривень та в частині відшкодування збитків заподіяних установі у зв'язку із зайвою сплатою до Пенсійного фонду України єдиного соціального внеску на заробітну плату 8 водіїв на суму 4579,97 грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь комунальної медичної установи «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 5 м. Макіївки Донецької області» судові витрати з судового збору у розмірі 114 (сто чотирнадцять) гривень 70 копійок.

Постанову прийнято в нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину в судовому засіданні 03 грудня 2013 року у присутності представників сторін.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова в повному обсязі складена 06 грудня 2013 року.

Суддя Хохленков О.В.