Постанова № 35841052, 06.12.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.12.2013
Номер справи
805/15323/13-а
Номер документу
35841052
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 грудня 2013 р. Справа №805/15323/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 12 год. 22 хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючий суддя: Куденков К.О.

при секретарі: Афоніній Г.Р.

за участю:

представника позивача: Кучеренко О.Ю.

відповідача: не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні позовну заяву Слов'янського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення отриманої допомоги по безробіттю,-

ВСТАНОВИВ:

Слов'янський міський центр зайнятості (надалі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 (надалі - відповідач) про стягнення отриманої допомоги по безробіттю у розмірі 7 260,03 грн.

Позов мотивовано неповідомленням відповідачем про те, що вона була зареєстрована у якості фізичної особи-підприємця під час реєстрації та перебування на обліку у якості безробітної, що є підставою для стягнення суми виплаченого забезпечення, а саме отриманої допомоги по безробіттю.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

Відповідач надала письмові заперечення, якими просила відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що у 2002 році нею подано заяву про припинення підприємницької діяльності. Відповідач зазначила, що її не було попереджено про не припинення її підприємницької діяльності.

Відповідач у судове засідання не з'явилась, про дату, час й місце судового розгляду справи була повідомлена, у письмових запереченнях вказала про неможливість явки у судове засідання.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову, дійшов наступних висновків.

26.09.2012р. ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), ІНФОРМАЦІЯ_1, звернулась до позивача із заявою, якою просила до вирішення питання про працевлаштування надати статус безробітної з виплатою допомоги по безробіттю.

У вказаній заяві відповідач зазначила, що не зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує, не має права на пенсію за віком, в тому числі на пільгових умовах, та на пенсію за вислугу років.

Згідно персональної картки №053712091900013, відповідач зазначена як безробітна, незайнята до одного року, останнє місце роботи - Слов`янська міжрайонна санітарно-епідеміологічна станція, із датою звільнення 07.08.2012р. Відмітка про реєстрацію у якості суб'єкта підприємницької діяльності у 6 розділі персональної картки - відсутня.

Вказана картка підписана відповідачем.

За висновками акта Слов`янського міського центру зайнятості №3 від 16.07.2013р. встановлено, що ОСОБА_2 не мала права на надання статусу безробітного 26.09.2012 року, так як з 28.11.2001р. вона належить до зайнятого населення, допомога по безробіттю, яку отримала ОСОБА_2 повинна бути стягнута з безробітної за весь період перебування на обліку. Вказаний висновок обґрунтований тим, що відповідач зареєстрована у якості фізичної особи-підприємця.

Згідно розрахунку матеріальних виплат, що підлягають відшкодуванню, у зв'язку із отриманням їх на підставі неправдивих відомостей ОСОБА_2, за період з 26.09.2012р. по 22.06.2013р. відповідачу нараховане матеріальне забезпечення у розмірі 8 820,64 грн.

16.07.2013р. позивачем прийнято наказ №17 про повернення відповідачем отриманої допомоги по безробіттю за період з 26.09.2012р. по 15.07.2013р.

Позивач звернувся до відповідача із претензією від 16.07.2013р. №06-19/1848 із повідомленням про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачену допомогу по безробіттю у розмірі 8 060,03 грн.

Відповідно до наявної у матеріалах справи виписки з рахунку Слов'янського міського центру зайнятості, відповідачем частково повернуто 800,00 грн.

Із розрахунку матеріальних виплат, що підлягають відшкодуванню, у зв'язку із отриманням їх на підставі неправдивих відомостей ОСОБА_2, вбачається, що станом на 15.11.2013р. борг відповідача складає 7 260,03 грн.

Представник позивача надала пояснення, за якими сума боргу не змінилась та становить 7 260,03 грн.

Згідно листа Слов`янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області (вхід.№57953/13) від 22.11.2013р., реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 присвоєно ОСОБА_3, 29.05.2006р. реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 видано ОСОБА_2, підстава: фізична особа ОСОБА_3 отримала новий паспорт НОМЕР_2, виданий Слов'янським МВ УМВС України в Донецькій області 28.02.2002р. у в'язку зі зміною прізвища.

ОСОБА_3 зареєстрована у якості фізичної особи-підприємця 22.11.2001р., ідентифікаційний номер: НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1, про що вбачається із копії відповідного свідоцтва про державну реєстрацію.

У листах Реєстраційної служби Слов'янського міськрайонного управління юстиції від 18.07.2013р. №47 та від 02.12.2013р. №239 вказано, що ОСОБА_2 (НОМЕР_1) зареєстрована у якості фізичної особи-підприємця у Виконкомі Слов'янської міської ради 22.11.2001 року.

Також, судом встановлено, що ОСОБА_2 зареєстрована у якості фізичної особи-підприємця з 22.11.2001р., 03.12.2013р. - в стані припинення, про що зазначено у відомостях з веб-сайту Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, доступ до якого впроваджено на підставі Наказу Міністерства юстиції України від 14.12.2012 № 1846/5 «Про затвердження Порядку надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.12.2012р. за № 2105/22417.

Відповідно до пп. «б» п.3 ст.1 Закону України від 1 березня 1991 року №803-XII «Про зайнятість населення», який був чинний на момент звернення відповідача до позивача із заявою про надання статусу безробітного та виплату дорогу по безробіттю, встановлено, що громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України «Про особисте селянське господарство», належать до зайнятого населення.

Частиною першою ст.7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» передбачено, що допомога по безробіттю є видом забезпечення за цим Законом.

Відповідно до ч.2 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» встановлено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Згідно частини 3 ст.36 зазначеного Закону, сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до ч.19 та ч.26 ст.8 Закону України від 07 лютого 1991 року №698-ХII «Про підприємництво» встановлено, що скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності здійснюється органом державної реєстрації за наявності ліквідаційного балансу, складеного і затвердженого згідно з законодавством, та інших документів, що підтверджують проведення заходів щодо ліквідації суб'єкта підприємницької діяльності як юридичної особи, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, шляхом виключення його з Реєстру суб'єктів підприємницької діяльності.

Положення про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності затверджується Кабінетом Міністрів України

За приписами Положення «Про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності», яке затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 25 травня 1998р. №740 та діяло до 01.07.2004р., встановлено, що скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи здійснюється шляхом виключення його з Реєстру суб'єктів підприємницької діяльності на підставі таких документів: особистої заяви підприємця-громадянина або рішення суду (господарського суду) у випадках, передбачених законодавством; довідки органу державної податкової служби про зняття з обліку; довідки установ банків про закриття рахунків; довідки органу внутрішніх справ про здачу печаток і штампів; оригіналу свідоцтва про державну реєстрацію.

Відповідно до ч.3 ст.46 Закону України від 15 травня 2003 року N 755-IV Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» передбачено, що фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.

Як було встановлено судом, на момент звернення відповідача до позивача із заявою про надання статусу безробітного та виплату дорогу по безробіттю та на момент розгляду цієї справи ОСОБА_2 зареєстрована у якості фізичної особи-підприємця.

Таким чином, відповідач на момент звернення до позивача із заявою від 26.09.2012р. про надання статусу безробітної з виплатою допомоги по безробіттю та на момент отримання допомоги по безробіттю мала статус підприємця, та, відповідно, відносилась до зайнятого населення.

Як було встановлено, відповідач при зверненні до Слов'янського міського центру зайнятості не повідомила про те, що була зареєстрована у якості фізичної особи-підприємця.

Таким чином, сума виплаченої відповідачу допомоги по безробіттю підлягає стягненню на підставі ч.3 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» через порушення відповідачем ч.2 ст.36 цього Закону.

Частиною першою ст.34 зазначеного Закону передбачено, що Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття має право стягувати відповідно до закону кошти Фонду, виплачені особам, зареєстрованим як безробітні, у вигляді матеріального забезпечення на випадок безробіття та витрачені на надання соціальних послуг безробітним у разі встановлення факту їх отримання на підставі недостовірних відомостей, поданих особою.

Відповідно до ч.4 ст.38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» строк давності в разі стягнення штрафних санкцій, передбачених цим Законом та Законом України «Про зайнятість населення», адміністративних штрафів, а також інших видів заборгованості перед Фондом не застосовується.

Згідно ст.39 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.

Таким чином, сума виплаченого відповідачу забезпечення у вигляді допомоги по безробіттю підлягає примусовому стягненню на користь позивача.

На підставі наведеного, суд вважає позовні вимоги законними, обґрунтованими та вбачає наявність достатніх підстав для задоволення адміністративного позову.

Частиною 4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 2, 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Слов'янського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення отриманої допомоги по безробіттю - задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1) на користь Слов'янського міського центру зайнятості (ідентифікаційний код: 23781904, місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл.Ж.Революції, буд.3) отриману допомогу по безробіттю у розмірі 7 260 (сім тисяч двісті шістдесят) гривень 03 (три) копійки (рахунок №37172001004278 в ГУДКС України в Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 23781904).

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частини проголошено у судовому засіданні 06 грудня 2013 року, складання постанови у повному обсязі - 09 грудня 2013 року.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Куденков К.О.