ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
02 грудня 2013 року № 826/13014/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді - Добрівської Н.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі міста Києва доПублічного акціонерного товариства трест «Київміськбуд-1»простягнення заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, штрафних санкцій та пені, -
В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось УПФУ в Оболонському районі м. Києва з позовом до ПАТ трест «Київміськбуд-1» імені М.П.Загороднього про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, штрафних санкцій та пені на загальну суму 262 855,56 грн.
Обґрунтовуючи свої вимоги позивач посилається на те, що товариством у визначені законодавством терміни не було перераховано суму страхових внесків за період вересень - листопад 2009 року на загальну суму 81 890,39 грн. та штрафних санкцій і пені, визначених у рішенні УПФУ в Оболонському районі м. Києва №0010 від 06.01.2011 року.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 серпня 2013 року відкрито скорочене провадження у адміністративній справі та надано строк відповідачу для надання заперечень, а від позивача витребувані додаткові матеріали по справі.
За результатами розгляду позовної заяви, доданих до неї матеріалів, суд прийшов до висновку про неможливість ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі і своєю ухвалою від 27 серпня 2013 року призначив справу до розгляду в судовому засіданні за загальними правилами КАС України.
03 вересня 2013 року до суду від відповідача надійшли письмові заперечення, в яких уповноважений представник ПАТ трест «Київміськбуд-1» просив відмовити позивачу у задоволенні його вимог у повному обсязі, посилаючись на пропуск позивачем строку звернення до суду.
В судовому засіданні 03 вересня 2013 року у задоволенні клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду відмовлено з огляду на положення частини 15 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якої, строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.
Водночас, відповідачем подано до суду документи на підтвердження сплати страхових внесків за вересень - листопад 2009 року і до листопада 2010 року, відтак, за твердженням відповідача, підстави для винесення Управлінням рішення про нарахування фінансових санкцій за №0010 від 06.01.2011 року, а також для складення і направлення страхувальнику вимоги №Ю-0161 від 02.01.2013 року відсутні. В судовому засіданні 09 вересня 2013 року представником відповідача подано додаткові письмові пояснення, в яких останній стверджує про відсутність у товариства заборгованості зі сплати страхових внесків за спірний період.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 жовтня 2013 року провадження в адміністративній справі №826/13014/13-а за позовом УПФУ в Оболонському районі міста Києва до ПАТ трест «Київміськбуд-1» імені М.П.Загороднього про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, штрафних санкцій та пені зупинено до набрання законної сили ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.09.2013 року в адміністративній справі №826/15029/13-а за позовом ПАТ трест «Київміськбуд-1» імені М.П. Загороднього до УПФУ в Оболонському районі міста Києва про визнання нечинною вимоги про сплату боргу та рішення.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 вересня 2013 року в адміністративній справі, яка у відповідності до положень статті 250 КАС України набрала законної сили 08.10.2013 року, позовну заяву ПАТ трест «Київміськбуд-1» імені М.П.Загороднього залишено без розгляду на підставі частини 1 статті 100 КАС України у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.
З огляду на наведене, ухвалою суду від 22 жовтня 2013 року провадження у справі №826/13014/13-а поновлено і призначено до розгляду у судовому засіданні.
В судовому засіданні представник позивача вимоги підтримав і просив їх задовольнити з підстав, наведених у позовній заяві. При цьому, представник позивача наголошував на тому, що станом на час розгляду справи по суті відповідачем заборгованість зі сплати страхових внесків, штрафних санкцій і пені у добровільному порядку не погашена.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив і просив відмовити у його задоволенні, наполягаючи на врахуванні доводів, викладених у письмових запереченнях. Представником відповідача також було надано в судовому засіданні копію постанови державного виконавця про відкриття виконавчого провадження по рішенню УПФУ в Оболонському районі міста Києва №0010 від 06.01.2011 року, відтак, задоволення вимог позивача про стягнення суми штрафу, визначеної вказаним рішенням призведе до подвійної сплати відповідачем фінансових санкцій.
З огляду на подані представниками сторін письмові клопотання, суд розглядає справу у порядку письмового провадження на основі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши надані учасниками процесу документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, суд встановив наступне.
Публічне акціонерне товариство трест «Київміськбуд-1» імені М.П.Загороднього 06.07.2006 року зареєстровано Оболонською районною у місті Києві державною адміністрацією (код за ЄДРПОУ 04012655).
На момент виникнення спірних правовідносин, вони були врегульовані Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058-IV (далі по тексту - Закон №1058-IV), в преамбулі якого було вказано, що цей Закон визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначено Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» та розробленою відповідно до Закону №1058-IV Інструкцією «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19 грудня 2003 року (далі по тексту - Інструкція № 21-1).
Відповідно до абз.1 ст.1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Абзацом 1 статті 14 Закону №1058-IV встановлено, що страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.
Статтею 1 Закону №1058-IV передбачено, що страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
В силу наведених положень Закону №1058-IV відповідач є платником вказаних внесків.
Частина 2 статті 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачає, що обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у п.п.1, 2, 5-7, 9, 10, 12 та 15 статті 11 цього Закону здійснюються страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Відповідно до п.11.11 Інструкції №21-1 платники страхових внесків щомісяця складають у двох примірниках розрахунок сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у якому зазначають самостійно обчислені суми страхових внесків за формою згідно з додатком 23 цієї інструкції.
Як вбачається з матеріалів справи, відокремленим підрозділом ПАТ трест «Київміськбуд-1» було подано до управління Пенсійного фонду України розрахунок сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за вересень, жовтень і листопад 2009 року, в яких товариством самостійно визначено суму страхових внесків, що підлягає сплаті.
Частиною 6 статті 20 Закону №1058-IV встановлено обов'язок страхувальників сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом для страхувальників є календарний місяць. Відповідно до ч.12 ст.20 Закону №1058-IV страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Відповідно до частин 1-3 статті 106 Закону №1058-IV у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми страхових внесків, своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій. Територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Згідно п.2 ч.9 ст.106 Закону №1058-IV (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно несплачених сум.
Одночасно на суми своєчасно несплачених (неперерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Пунктом 9.3.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003р. (чинної на момент спірних правовідносин), передбачено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно несплачених сум.
Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника.
При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний базовий звітний період незалежно від кількості випадків за вказаний період.
Згідно пункту 7 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08.07.2010р. №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» стягнення заборгованість із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.
На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
З дотриманням наведених норм законодавства, яким регулювались спірні правовідносини на час їх виникнення УПФУ в Оболонському районі м. Києва на підставі даних карток особового рахунку платника винесло рішення №0010 від 06.01.2011р. про застосування до платника внесків фінансових внесків і нарахування пені на підставі п.2 ч.9 ст.106 Закону №1058 за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхових внесків. Згідно розрахунку фінансової санкції і пені товариством не своєчасно перерахована сума страхових внесків в період з серпня 2009 року по вересень 2010 року. Згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення рішення отримано платником внесків 24.01.2011 року, доказів на спростування даного факту відповідачем не надано.
Згідно розрахунку суми боргу структурного підрозділу ПАТ трест «Київміськбуд-1» імені М.П.Загороднього до УПФУ в Оболонському районі м. Києва станом на час розгляду справи по суті та даних карток особового рахунку страхувальника відповідач має заборгованість (недоїмку) зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за вересень - листопад 2009 року і зі сплати фінансових санкцій і пені за рішенням від 06.01.2011 року на загальну суму 262 855,56 грн.
У зв'язку з наявною заборгованістю за вказаний період та у відповідності з вимогами п.5 Інструкції №21-1 Управлінням Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва було надіслано до ПАТ трест «Київміськбуд-1» імені М.П.Загороднього вимогу про сплату боргу №Ю-161у від 02.01.2013р. (повернулась не врученою з відміткою поштового відділення «за закінченням терміну зберігання»).
Як вже зазначалось, відповідач 23 вересня 2013 року оскаржив рішення УПФУ в Оболонському районі м. Києва №0010 від 06.01.2011р. і вимогу №Ю-161у від 02.01.2013р. у судовому порядку, однак, ухвалою суду позовна заява платника внесків залишена без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.
Таким чином, рішення УПФУ в Оболонському районі м. Києва №0010 від 06.01.2011р. і вимогу №Ю-161у від 02.01.2013р. станом на час розгляду вимог УПФУ в Оболонському районі м. Києва про стягнення суми заборгованості зі сплати страхових внесків і фінансових санкцій та пені є узгодженими.
Пунктом 7 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
З огляду на наведене суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення вимог позивача в частині стягнення з ПАТ трест «Київміськбуд-1» імені М.П.Загороднього недоїмки зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за вересень, жовтень і листопад 2009 року, а також фінансових санкцій і пені, застосованих рішенням №0010 від 06.01.2011р., всього на загальну суму 262 855,56 грн.
Щодо посилань відповідача на рішення Господарського суду міста Києва по справі №34/12 від 04.02.2010р. за позовом Публічного акціонерного товариства тресту «Київміськбуд-1» імені М.П. Загороднього до Відкритого акціонерного товариства акціонерного банку «Іпобанк» про зобов'язання вчинити дії, яким ВАТ АБ «Іпобанк» зобов'язано здійснити операції з перерахунку коштів з рахунку Відокремленого підрозділу Будівельно - монтажного управління Публічного акціонерного товариства тресту «Київміськбуд-1» імені М.П. Загороднього, відповідно до визначених у рішенні платіжних доручень, суд визнає недоведеним взаємозв'язок між обставинами, внаслідок яких утворилась заборгованість зі сплати товариством страхових внесків за вересень - листопад 2009 року, а також фінансових санкцій і пені за рішенням від 06.01.2011 року на загальну суму 262 855,56 грн. з обставинами, встановленими рішенням суду у господарській справі.
Посилання відповідача на можливість подвійного стягнення з платника страхових внесків фінансових санкцій та пені з огляду на відкриття державним виконавцем 25.03.2011 року виконавчого провадження ВП №25374600 на виконання рішення УПФУ в Оболонському районі м. Києва №0010 від 06.01.2011р., суд вважає за необхідне зазначити, що згідно наданої представником позивача копії постанови головного державного виконавця відділу державної виконавчої служби Оболонського районного управління юстиції у м. Києві від 11.01.2012 року, останнім було повернуто виконавчий лист стягувачу - УПФУ в Оболонському районі м. Києва у зв'язку з відсутністю у боржника майна, на яке може бути звернуто стягнення.
Враховуючи викладене, адміністративний позов УПФУ в Оболонському районі м. Києва підлягає задоволенню.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись вимогами ст.ст.69-71, 94, ч.6 ст.128, ст.ст.158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі міста Києва задовольнити.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства трест «Київміськбуд-1» (код ЄДРПОУ 04012655, адреса: 04209, м. Київ, вулиця Лебединська, 6) на користь Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі міста Києва (код ЄДРПОУ 26063587) заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за вересень, жовтень і листопад 2009 року у сумі 81 890,39 грн. та фінансових санкцій і пені за рішенням №0010 від 06 січня 2011 року на суму 180 965,17 грн., всього на загальну суму 262 855 (двісті шістдесят дві тисячі вісімсот п'ятдесят п'ять) гривень 56 коп.
Постанова набирає законної сили у порядку, встановленому в ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, визначені ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: Н.А. Добрівська