ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Єфіменко О.В.
Суддя-доповідач:Бондарчук І.Ф.
ПОСТАНОВА
іменем України
"12" листопада 2013 р. Справа № 806/1530/13-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Бондарчука І.Ф.
суддів: Моніча Б.С.
Хаюка С.М.,
при секретарі Кошиль О.Ю. ,
за участю сторін:
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції Житомирської області Державної податкової служби на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "07" серпня 2013 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агропромислова компанія "Дубовий Гай" до Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції Житомирської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень - рішень ,
ВСТАНОВИВ:
У березні 2013 року позивач звернувся до суду з позовом до Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції Житомирської області Державної податкової служби, в якому просив визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення №№0000082200, 0000032200 від 22.02.2013 р .
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що за результатами перевірки позивача податковий орган зробив неправильний висновок про те, що ТОВ "АПК "Дубовий Гай" безпідставно віднесено до спеціальної декларації з податку на додану вартість суму податку на додану вартість у складі вартості послуг з відповідального зберігання та утримання свиней, що надавались Позивачем Сільськогосподарському Товариству з обмеженою відповідальністю "Еталон Агро" відповідно до укладених договорів. Вважав, що доводи відповідача, зазначені в акті перевірки про те, що ТОВ "АПК "Дубовий Гай" в порушення вимог п. 189.1. ст. 189 Податкового кодексу України занизила податкові зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 42684,00 грн. внаслідок списання загиблих в процесі вирощування свиней є незаконними та твердження, що позивач повинен був загибель свиней відобразити в балансі шляхом їх передачі для невиробничого використання є хибними.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 07 серпня 2013 року позов задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення - рішення № 0000032200 від 22.02.2013 р про нарахування податку на додану вартість на суму 396450 грн., винесене Овруцькою міжрайонною державною податковою інспекцією Житомирської області Державної податкової служби. В іншій частині позовних вимог відмовити.
Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права та ухвалити нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції покликався на наявність підстав для скасування податкового повідомлення - рішення від 000032200 від 22 лютого 2013 року, оскільки податкові зобов'язання, які ввійшли до вказаного рішення податкового органу нараховані безпідставно і порушень з боку платника податків по вказаним епізодам не було.
Колегія судів частково погоджується з висновком суду першої інстанції , виходячи з наступного .
Апеляційний суд не погоджується з висновком, що на позивача поширюється спеціальний режим оподаткування діяльності у сфері сільського господарства відповідно до Податкового Кодексу України, виходячи з такого .
Судом встановлено, що ТОВ "АПК "Дубовий Гай" як платник податків перебуває на обліку в Овруцькій МДПІ та є платником податку на додану вартість.
Працівниками Овруцької МДПІ в період з 25.12.2012 р. по 30.01.2013 р.проведено планову виїзну перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового валютного та іншого законодавства за період з 08.07.2010 р. по 30.09.2012 р.
Під час перевірки встановлено, зокрема:
- порушення п. 187.1 ст. 187, п. 188.1 ст. 188, п. 189.1 ст. 189, п. 198.3, п. 198.5 ст. 198, п. 209.18, ст. 209 Податкового кодексу України (далі - ПК) в результаті чого занижено податок на додану вартість в період, що перевірявся на загальну суму 264300,00 грн.;
- порушення п. 209.18 ст. 209 ПК в результаті чого занижено суму податку на додану вартість, яка в наступному звітному періоді зменшує суму податку, що залишається у розпорядженні сільськогосподарського підприємства в сумі 94909,00 грн.;
- порушення п. 2.11, п. 3.1 Положення "Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. №637, яке полягає в тому, що підзвітні особи ТОВ "АПК "Дубовий Гай" провели готівкові розрахунки без подання оригінала розрахункового документа, встановленої форми та змісту до авансового звіту в бухгалтерію підприємства на загальну суму 8985,85 грн.
За результатами перевірки працівниками податкового органу складено акт від 06.02.2013 р. № 44/23-01/36899468.
На основі даного акту заступником начальника Овруцької МДПІ 22 лютого 2013 року винесено спірні податкові повідомлення - рішення:
- №0000032200, яким збільшено суму податкового зобов'язання по податку на додану вартість на суму 396450,00 грн. з них: 264300,00 грн. - за основним платежем та 132150,00 грн. - штрафні (фінансові санкції);
- №000082200, яким до відповідача застосовані фінансові санкції у сумі 8985,95 грн. за порушення норм з регулювання обігу готівки.
Крім того встановлено, що відповідно до умов договорів № 3-1/1 від 3 січня 2012 року, №3-1/2 від 18 січня 2013 року, № 20-2/1 від 20 лютого 2012 року тимчасового відповідального ізольованого карантинного зберігання-утримання поросят TOB "АПК "Дубовий Гай" надавало послуги СТОВ "Еталон-Агро" з тимчасового відповідального ізольованого карантинного зберігання та утримання молодняку поросят. Такі послуги, включають в себе: годування, догляд за свинями, з забезпеченням та дотриманням ветеринарно-санітарних вимог, режиму відгодівлі та інших необхідних умов вирощування та догляду за тваринами. Тобто, дані послуги складають весь технологічний цикл відгодівлі тварин, забезпечують здійснення всіх необхідних виробничих операцій та виробничо-технологічної програми вирощування свиней.
Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ "АПК "Дубовий Гай" відноситься до сільськогосподарських підприємств, які не обрали спеціальний режим оподаткування діяльності у сфері сільського, лісового господарства і рибальства та реалізують молоко, худобу, птицю, вовну власного виробництва, а також молочні продукти, молочну сировину та м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах.
Товариство подає до органів ДПС за відповідний звітний період податкову декларацію з податку на додану вартість (спеціальну), до якої включаються лише операції, визначені п. 209.18 ст. 209 розділу V Податкового кодексу України, та податкову декларацію, подання якої передбачено п. 46.1 ст. 46 розділу II та ст. 203 розділу V Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-УІ - бюджетна декларація.
Відповідно до п. 209.18, ст. 209 Податкового кодексу України сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету сільськогосподарськими підприємствами усіх форм власності, які відповідають критеріям, визначеним статтею 209 цього Кодексу, але не обрали спеціального режиму оподаткування діяльності у сфері сільського, лісового господарства та рибальства, передбаченого статтею 209 цього Кодексу, і на загальних підставах вважаються платником податку на додану вартість, за реалізовані ними молоко, худобу, птицю, вовну власного виробництва, а також за молочні продукти, молочну сировину та м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах, повністю залишається у розпорядженні цих сільськогосподарських підприємств і спрямовується на підтримку власного виробництва тваринницької продукції.
Наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011 р. №1492 затверджено Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість.
Пунктом 6 розділу І вказаного Порядку (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що платники податку - сільськогосподарські підприємства усіх форм власності, які відповідають вимогам статті 209 розділу V Кодексу, але не обрали спеціальний режим оподаткування діяльності у сфері сільського, лісового господарства і рибальства та реалізують молоко, худобу, птицю, вовну власного виробництва, а також молочні продукти, молочну сировину та м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах, подають податкову декларацію з податку на додану вартість (спеціальну), яка є невід'ємною частиною звітності за відповідний звітний період. До такої податкової декларації включаються лише операції, визначені пунктом 209.18 статті 209 розділу V Кодексу.
Згідно з п.2. Розділу VII Порядку (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) у податковій декларації в рядку 1 "Податкові зобов'язання" вказуються виключно операції сільськогосподарських підприємств, які відповідають критеріям, визначеним статтею 209 розділу V Кодексу, але не обрали спеціального режиму оподаткування діяльності, передбаченого статтею 209 Кодексу, з постачання молока, худоби, птиці, вовни власного виробництва, а також молочних продуктів, молочної сировини та м'ясопродуктів, вироблених у власних переробних цехах.
Таким чином, податковим законодавством не передбачено можливості сільськогосподарських підприємств, які не обрали спеціального режиму оподаткування, відносити до спеціальної декларації надані сільськогосподарські послуги (відповідальне зберігання - утримання свиней).
Крім того, зазначений висновок підтверджено ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 24 липня 2013 року по справі № 806/247/13-а.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що спірне податкове повідомлення-рішення № 0000032200 від 22.02.2013 р. в сумі 94909,00 грн. основного платежу та 47455,00 грн. штрафних санкцій є законне та обґрунтоване, прийняте Овруцькою МДПІ Житомирської області ДПС в межах повноважень та з дотриманням вимог чинного законодавства, а тому постанова в цій частині підлягає скасуванню.
Що стосується висновків акту перевірки, що в порушення п. 189.1 ст. 189 ПК позивачем не віднесено до податкового зобов'язання операцій, що здійснювались платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, в результаті яких відбувається зменшення економічних вигод у вигляді вибуття активів або збільшення зобов'язань, зменшення власного капіталу (Д-т 949 К-Т 23 Д-т 79 К-т 949), а саме: за операціями з списання свиней, внаслідок їх загибелі у розмірі 42 684 грн., суд зазначає наступне.
Перелік операцій, які є об'єктом оподаткування з податку на додану вартість визначено ст 185 ПК України.
Даний перелік операцій, які є об'єктом оподаткування є вичерпним, з цього випливає, що всі інші операції не є об'єктом оподаткування податком на додану вартість, відповідно до норм податкового законодавства.
Судом вірно зазначено, що в розумінні пп. 14.1.191 ст. 14 ПК, не є постачанням товарів випадки, коли основні виробничі засоби або невиробничі засоби ліквідуються у зв'язку з їх знищенням або зруйнуванням внаслідок дії обставин непереборної сили, а також в інших випадках, коли така ліквідація здійснюється без згоди платника податку, у тому числі в разі викрадення необоротних активів, або коли платник податку надає органу державної податкової служби відповідний документ про знищення, розібрання або перетворення необоротних активів в інший спосіб, внаслідок чого необоротний актив не може використовуватися за первісним призначенням.
Таким чином, ПК прямо передбачено, що гибель тварин - не може вважатись поставкою товарів, оскільки, здійснюється без згоди платника податків та є знищенням - ліквідацією активу, внаслідок дії обставин непереборної сили.
Відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999, № 996-XIV, визначено, що активи - є ресурси, контрольовані підприємством у результаті минулих подій, використання яких, як очікується, приведе до отримання економічних вигод у майбутньому. При цьому: оборотні активи - грошові кошти та їх еквіваленти, що не обмежені у використанні, а також інші активи, призначені для реалізації чи споживання протягом операційного циклу чи протягом дванадцяти місяців з дати балансу. Необоротні активи - всі активи, що не є оборотними.
Зокрема, померла свиня не може бути біологічним активом відповідно до визначень наведених в Положенні (стандарт) бухгалтерського обліку 30 "Біологічні активи", зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 5 грудня 2005 року за N 1456/11736, оскільки, біологічний актив - тварина або рослина, яка в процесі біологічних перетворень здатна давати сільськогосподарську продукцію та/або додаткові біологічні активи, а також приносити в інший спосіб економічні вигоди. Поточні біологічні активи - біологічні активи, здатні давати сільськогосподарську продукцію та/або додаткові біологічні активи, приносити в інший спосіб економічні вигоди протягом періоду, що не перевищує 12 місяців, а також тварини на вирощуванні та відгодівлі.
Апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що тварина, яка внаслідок загибелі припинила своє існування втратила свою цінність як актив, та не може відноситись до ресурсів підприємства, з неї неможливо вилучити корисні властивості вона не здатна давати сільськогосподарську продукцію, її подальше використання в господарській діяльності не призведе до отримання економічних вигод у майбутньому. Загибель тварини, тобто її вибуття, відбувається поза волею платника податку. І в бухгалтерському обліку факт загибелі свині має відображатись лише як списання внаслідок природного убутку.
Таким чином, суд вірно зазначив, що висновки відповідача стосовно наведеного вище, є неправомірним та не ґрунтуються на законі, адже в зв'язку з ліквідацією активу, що відбувся поза волею та без згоди платника податків, внаслідок дії непереборної сили, померла свиня має бути, взагалі, списана з балансу підприємства.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції підлягає часткового скасування з прийняттям нової.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції Житомирської області Державної податкової служби задовольнити частково, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "07" серпня 2013 р. скасувати в частині визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення № 0000032200 від 22.02.2013 року про нарахування податку на додану вартість на суму 396450 грн., винесене Овруцькою міжрайонною державною податковою інспекцією Житомирської області Державної податкової служби та прийняти в цій частині нову постанову .
Визнати протиправним та скасувати податкове - повідомлення рішення № 0000032200 від 22.02.2013 року про нарахування податку на додану вартість на суму 254086.00 грн., винесене Овруцькою міжрайонною державною податковою інспекцією Житомирської області Державної податкової служби .
В решті постанову залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис) І.Ф.Бондарчук
судді: (підпис) Б.С. Моніч
(підпис) С.М.Хаюк
З оригіналом згідно: суддя _______ І.Ф.Бондарчук
Повний текст cудового рішення виготовлено "13" листопада 2013 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Товариство з обмеженою відповідальністю "Агропромислова компанія "Дубовий Гай" вул.Шевченка,1,с.Дубовий Гай,Овруцький район, Житомирська область,11116
3- відповідачу/відповідачам: Овруцька міжрайонна державна податкова інспекція Житомирської області Державної податкової служби вул.Сабурова,1/20,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11102