Постанова № 35805572, 04.12.2013, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.12.2013
Номер справи
812/9493/13-а
Номер документу
35805572
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

9.4.4

ПОСТАНОВА

Іменем України

04 грудня 2013 року Справа № 812/9493/13-а

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Цицюри О.О.,

при секретарі судового засідання: Запорожцевій І.В.,

за участю представників сторін:

позивач: не прибув,

відповідач: не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську справу за адміністративним позовом Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Приватного акціонерного товариства «Спецмонтаждорбуд» про стягнення суми штрафної санкції у розмірі 17000,00 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

14 листопада 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Приватного акціонерного товариства «Спецмонтаждорбуд» про стягнення суми штрафної санкції у розмірі 17000,00 грн.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що відповідач порушив вимоги Закону України «Про акціонерні товариства» у частині невідповідності деяких пунктів статуту Товариства вимогам законодавства про цінні папери. У зв'язку з цим, у відношенні товариства уповноваженою особою Комісії було прийнято розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №906-ДО-1-Е, а саме внести зміни до Статуту ПрАТ «Спецмонтаждорбуд» та здійснити державну реєстрацію цих змін у встановленому законодавством порядку та письмово проінформувати уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження. Державна реєстрація Статуту була здійснена з пропуском відведеного на усунення порушення строку. У зв'язку з несвоєчасним виконанням ПрАТ «Спецмонтаждорбуд» вказаного розпорядження, 06.08.2013 уповноваженою особою ДТУ НКЦП ФР у відношенні ПрАТ «Спецмонтаждорбуд» винесено постанову №418-ДО-1 про накладення санкцій у розмірі 17000 грн.

Зазначена постанова у встановленому законом порядку не оскаржувалась, копії платіжних документів, що підтверджують виконання постанови, до позивача не надходили, що свідчить про несплату суми штрафу в Держбюджет.

На підставі викладеного, позивач просив стягнути з відповідача суму штрафної санкції в дохід Державного бюджету України у розмірі 17000,00 грн.

Представник позивача у судове засідання не прибув, про дату, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином, надав суду клопотання в якому просив провести розгляд справи без участі представники позивача.

Відповідач у судове засідання не прибув, про дату, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки не повідомив. Відповідач правом надання заперечень проти позову у встановлений судом строк та доказів на підтвердження своїх доводів не скористався, заяви про визнання позовних вимог або про розгляд справи за його відсутності суду не надавав.

Відповідно до ч.6 ст.71 КАС України суд вирішує справу на основі наявних в матеріалах справи доказів.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню повністю, з таких підстав.

Судом встановлено, підтверджується матеріалами справи, що 17.12.2012 Донбаським територіальним управлінням Державної Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у відношенні Приватного акціонерного товариства «Спецмонтаждорбуд» прийнято розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папері №906-ДО-1-Е, яким Приватне акціонерне товариство «Спецмонтаждорбуд» було зобов'язано у термін до 30.04.2013 (включно) усунути порушення чинного законодавства про цінні папері, а саме внести відповідні зміни до статуту ПрАТ «Спецмонтаждорбуд» та здійснити державну реєстрацію цих змін у встановленому законодавством порядку та не пізніше 30 квітня 2013 року (включно) письмово проінформувати уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження з наданням копії зареєстрованого Статуту у новій редакції (змін до статуту). Державна реєстрація (а.с.11-12).

13 травня 2013 року у Державному реєстрі було внесено запис №13821050019002758 про Державну реєстрацію змін до установчих документів, а саме нової редакції Статуту Приватного акціонерного товариства «Спецмонтаждорбуд» (а.с.10).

17 червня 2013 року уповноваженою особою Донбаського територіального управління Державної Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у зв'язку з невиконанням розпорядження №906-ДО-1-Е від 17.12.2012 прийнято постанову №03/01/5/2476 про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів. Зазначеною постановою керівника або повноважного представника було зобов'язано з'явитися на підписання акта про правопорушення на ринку цінних паперів та надання пояснень до ДТУ Комісії 09 липня 2013 року о 10 годині 30 хвилин. (а.с.15-16).

09 липня 2013 року Донбаським територіальним управлінням Державної Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку складено акт №418-ДО-1-Е про правопорушення на ринку цінних паперів, яким встановлено що Приватним акціонерним товариством «Спецмонтаждорбуд» несвоєчасно виконано розпорядження №906-ДО-1-Е від 17.12.2012, який підписаний представником юридичної особи із наданням пояснень та довіреності (а.с.17).

На підставі складеного акта №418-ДО-1-Е від 09.07.2013 уповноваженою особою Донбаського територіального управління Державної Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 09.07.2013 прийнято постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, якою призначено до розгляду справу про правопорушення на ринку цінних паперів ПАТ «Спецмонтаждорбуд» на 06 серпня 2013 року об 11 годині 30 хвилин, яка була отримана представником юридичної особи 09.07.2013 (а.с.18).

06 серпня 2013 року уповноваженою особою Донбаського територіального управління Державної Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку прийнято постанову №418-ДО-1-Е про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів шляхом застосування до Приватного акціонерного товариства «Спецмонтаждорбуд» фінансових санкцій у розмірі 17000 грн. за несвоєчасне виконання розпорядження, яка була направлена на адресу відповідача рекомендованим листом 08.08.2013 (а.с.19-20,21).

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним органом, підпорядкованим Президенту України. До системи цього органу входять Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.

Згідно зі ст. 7 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» однією з основних завдань Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є здійснення державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних на території України, а також у сфері спільного інвестування. З цією метою Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку відповідно до покладених на неї завдань встановлює вимоги щодо випуску (емісії) і обігу цінних паперів та їх похідних, інформації про випуск та розміщення цінних паперів, в тому числі іноземних емітентів (з урахуванням вимог валютного законодавства України), які здійснюють випуск і розміщення цінних паперів на території України, а також встановлює порядок реєстрації випуску цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів, встановлює стандарти випуску (емісії) цінних паперів, інформації про випуск цінних паперів, що пропонуються для відкритого продажу, в тому числі іноземних емітентів, які здійснюють випуск цінних паперів на території України, та порядок реєстрації випуску цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів, а також здійснює інші функції відповідно до вимог чинного законодавства.

Статтею 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» визначено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право, зокрема, надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства (п.10).

Згідно п. 3.1 Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій (затверджені рішенням ДКЦПФР від 11.12.2007 за № 2272, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 12.02.2008 за № 120/14811), у випадку наявності ознак правопорушення порушується справа про правопорушення на ринку цінних паперів, про що виноситься постанова про порушення справи, що передбачено п. 4.1 цих Правил.

Пунктом 14 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 11 Закону №448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів, у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з абз. 5 ст. 12 «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», рішення про накладання штрафу оформлюється постановою, яка направляється юридичній особі, щодо якої застосовано штраф.

Згідно з п. 19.1 зазначених вище Правил, штраф має бути сплачений правопорушником не пізніше як через 15 днів з дня отримання ним постанови.

Відповідно до розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 №1470 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05.11.2012 за №1855/22167, штраф має бути сплачений юридичною особою не пізніше ніж через п'ятнадцять днів з дати отримання ним постанови. Юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до державного бюджету. Документ, який підтверджує сплату штрафу, протягом п'яти робочих днів надсилається до уповноваженого підрозділу Комісії. У разі несплати штрафу юридичною особою в строк, установлений пунктом 2 цього розділу, штраф стягується в судовому порядку.

Частиною 5 ст. 11 Закону №448/96 закріплено, що у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Оскільки Приватне акціонерне товариство «Спецмонтаждорбуд» постанову Донбаського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 06.08.2013 №418-ДО-1-Е у встановленому порядку не оскаржило, внаслідок чого вона на момент розгляду справи є чинною та такою, що підлягають виконанню, а також те, що в порушення вимог розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій штраф протягом п'ятнадцять днів з дати отримання постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів не сплатило, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Щодо питання про розподіл судових витрат суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 88 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Згідно з ч. 2 ст. 88 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо оплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.

Разом з позовною заявою позивачем було подано клопотання про звільнення від сплати судових витрат.

Відповідно до ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

Згідно зі ст.4 Закону України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року №3674-VІ, який набрав чинності з 01 листопада 2011 року (зі змінами та доповненнями), за подання адміністративного позову майнового характеру встановлена ставка судового збору у розмірі 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальних заробітних плат.

Суд не бере до уваги посилання позивача на те, що його кошторисом не передбачено витрати на сплату судового збору. Вказана обставина не є підтвердженням тяжкого матеріального стану та підставою для звільнення позивача від сплати судового збору.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2013 року позивачу було відстрочено сплату судового збору до винесення судового рішення по справі.

Позивачем заявлено вимоги про стягнення з відповідача штрафних санкцій у сумі 17000,00 грн. Зважаючи, що позивача не звільнено від сплати судового збору, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення з відповідача, суд дійшов висновку про стягнення з позивача на користь Державного бюджету України судового збору у розмірі 1720,50 грн.

На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 04 грудня 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 06 грудня 2013 року, про що згідно вимог ч. 2 ст. 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 105, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Приватного акціонерного товариства «Спецмонтаждорбуд» про стягнення суми штрафної санкції у розмірі 17000,00 грн. задовольнити.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Спецмонтаждорбуд» (код ЄДРПОУ 01240634) суму штрафної санкції у розмірі 17000,00 грн. (сімнадцять тисяч 00 копійок) в дохід Державного бюджету України - р/р 31110106700004 в УДКС у м. Донецьку, код ЄДРПОУ 38033949, МФО 834016, код платежу 21081100.

Стягнути з Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на користь Державного бюджету України судовий збір у сумі 1720,50 грн. (одна тисяча сімсот двадцять гривень 50 копійок) на розрахунковий рахунок:

Код ЄДРПОУ: 35079949

Одержувач: УДКСУ у м. Луганську

Банк одержувача: ГУДКСУ у Луганській області

Код ОКПО 37991503

МФО: 804013

Розрахунковий рахунок: 31213206784006

Код бюджетної класифікації доходів: 22030001

символ: 206

Призначення платежу: судовий збір

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою ст. 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Постанова складена та підписана у повному обсязі 06 грудня 2013 року.

Суддя О.О. Цицюра